سلامت زنانکودکان

بارداری بعد از 35 سالگی چه عوارضی دارد؟

بارداری بعد از 35 سالگی چه عوارضی دارد؟

بارداری بعد از 35 سالگی احتمال بروز برخی عوارض از جمله زایمان زودرس، نقایص مادرزادی و باردار شدن با چند قلو زایی را بیشتر می کند. در خانم های بالای 35 سال سن، بهتر است قبل از تولد نوزاد خود آزمایش های غربالگری را انجام دهند. این کار به منظور تعیین ریسک نوزاد برای ابتلا به نقص های مادرزادی تجویز می شود. البته بسیاری از زنان بارداری را تا 30 سالگی و بیشتر از آن به تأخیر می اندازند و نوزادانی سالم به دنیا می آورند. اما مراقبت های ویژه می تواند به شما در شروع بهترین کار کمک کند. زنان بالای 35 سال ممکن است در بارداری مشکل داشته باشند، بر همین اساس آنها باید در صورت بروز هر گونه عوارض به پزشک خود مراجعه کنند.

چه عوارضی در بارداری برای زنان 35 سال به بالا وجود دارد؟

باراری بعد از 35 سالگی | پزشکت

به طور طبیعی، افراد با افزایش سن، به بسیاری از بیماری ها و شرایط های پزشکی مبتلا می شوند. زنان هم از این قانون مستثنی نخواهند بود.

بسیاری از این بیماری ها منجر به بروز عوارض در قبل و حین بارداری می شوند، از جمله:

مشکل در باردار شدن

مشکل در باردار شدن و یا همان مشکلات باروری یکی از عوارض بارداری در سنین بالا است. هر زن با تعداد مشخصی تخمک متولد می شود. با هر بار تخمک گذاری، حدود 14 روز قبل از پریود شدن، تخمک ها آزاد می شوند؛ بنابراین با افزایش سن در خانم ها، تعداد تخمک آنها کاهش یافته و تخمک های باقی مانده به راحتی توسط اسپرم مرد بارور نمی شوند. همه اینها باردار شدن زنان در سنین بالا را دشوارتر می کند. خانم های بالای 35 سال سن که به مدت 6 ماه برای باردار شدن خود تلاش کرده اند اما موفق نشده اند، بهتر است به پزشک مراجعه کنند. پزشک ممکن است روش های درمانی و جایگزینی را پیشنهاد دهد.

دیابت
  • دیابت قندی، یک بیماری متابولیکی است که باعث قند خون بالا می شود.
  • دیابت می تواند به اندام های بدن مانند رگ های خونی، چشم ها و کلیه ها آسیب برساند.
دیابت حاملگی

دیابت حاملگی نوعی دیابت است که برخی از زنان در دوران بارداری به آن مبتلا می شوند. این نوع دیابت که فقط در دوران بارداری اتفاق میفتد، با افزایش سن زنان بیشتر دیده می شود. کنترل دقیق قند خون از طریق رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب برای پیشگیری از بروز دیابت بارداری ضروری است. درمان دیابت بارداری گاهی اوقات نیز به دارو نیاز دارد. عدم درمان به موقع دیابت حاملگی می تواند منجر به بروز برخی عوارض و افزایش آسیب در هنگام زایمان می شود. دیابت بارداری همچنین می تواند خطر تولد زودرس، فشار خون بالا در دوران بارداری و عوارض پس از زایمان افزایش دهد.

فشار خون بالا

فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود زیرا هیچ علایمی ندارد، اما می تواند منجر به بیماری و عوارض طولانی مدت شود. بسیاری از افراد فشار خون بالا دارند، اما خودشان نمی دانند. فشار خون، می تواند به عنوان فشار خون بر روی دیواره شریان ها تعریف شود زیرا در بدن گردش می کند.

پره اکلامپسی
  • این وضعیت می تواند بعد از هفته 20 بارداری یا درست بعد از بارداری اتفاق بیفتد.
  • در زنان بالای 40 سال سن، خطر ابتلا به پره اکلامپسی بیشتر از زنان جوان است.

پره اکلامپسی، یک عارضه حاملگی است که با فشار خون بالا و آسیب اندام های دیگر به خصوص کبد و کلیه مشخص می شود. پره اکلامپسی معمولاً بعد از هفته 20 بارداری در زنانی که فشار خون آن ها طبیعی بوده، رخ می دهد. پره اکلامپسی در صورت عدم درمان، می تواند عوارض جدی و حتی کشنده ای را هم برای مادر و هم برای کودک به دنبال داشته باشد. اگر زنی مبتلا به پره اکلامپسی باشد، موثرترین درمان، زایمان نوزاد است.

نقایص مادرزادی، از جمله سندرم داون

باراری بعد از 35 سالگی | پزشکت

نقص مادرزادی، شرایط سلامتی است که در بدو تولد وجود دارد. نقایص مادرزادی شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را تغییر می دهد. آنها می توانند در سلامت کلی، چگونگی رشد بدن یا نحوه کار بدن جنین مشکلاتی ایجاد کنند. زنان مسن بیشتر از زنان جوان صاحب نوزادی با نقص مادرزادی می شوند. نوزادانی که از مادران با سن های بالا متولد می شوند بیشتر در معرض خطر مشکلات کروموزومی خاص مانند سندرم داون هستند.

سلامت بانوان
سزارین
  • سزارین جراحی است که در آن کودک از طریق برشی در شکم و رحم متولد می شود.
  • مانند هر جراحی، سزارین، نیز با خطراتی مانند عفونت و واکنش به بیهوشی همراه است.
  • هرچه سن مادر بیشتر شود، احتمال اینکه زایمان به سزارین منجر شود، بیشتر است.
سقط جنین

خطر از دست دادن بارداری و سقط جنین با افزایش سن بیشتر می شود. تحقیقات نشان می دهد که کاهش کیفیت تخمک های زنان، همراه با افزایش خطر بیماری های مزمن پزشکی مانند فشار خون بالا و دیابت، می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. علاوه بر آن؛ برخی بررسی ها نشان می دهد که سن مردان در زمان بارداری – سن پدری – نیز ممکن است منجر به بروز خطرات سلامتی برای کودکان شود.

تولد نوزاد نارس

تولد نوزاد نارس زمانی رخ می دهد که کودک خیلی زود، قبل از هفته 37 بارداری متولد شود. نوزادان نارس، بیش از نوزادانی که به موقع متولد شده اند دچار مشکل سلامتی در بدو تولد و بعداً در زندگی هستند.

وزن کم هنگام تولد

وزن کم هنگام تولد، اصطلاحی برای توصیف نوزادانی است که با وزن کمتر از 2500 گرم متولد می شوند. وزن کم هنگام تولد نوزاد اغلب در نوزادانی که زود (قبل از 37 هفته بارداری) متولد می شوند، رخ می دهد. همچنین وزن کم هنگام تولد در موارد زایمان های دوقلو یا سه قلو، شایع است. اگر کودک شما با وزن کم به دنیا بیاید، نسبت به نوزادان دیگر ممکن است کوچک تر و لاغرتر به نظر برسد و چربی بدن کمتری داشته باشد. حتی امکان دارد سر کودک از بقیه قسمت های بدن او بزرگ تر باشد.

چند قلو زایی

زنان با سن بالای 35  سال بیشتر از زنان جوان احتمال باردار شدن با چند قلو را دارند. البته چند قلو زایی می تواند به خودی خود اتفاق بیفتد و برخی از درمان های باروری احتمال بارداری با چند قلو را بیشتر می کند. باردار شدن با چندقلوها می تواند در دوران بارداری مشکلاتی مانند زایمان زودرس، پره اکلامپسی، دیابت حاملگی و مشکلات رشد کودک را ایجاد کند. زنانی که تحت درمان های باروری برای رفع مشکلات ناباروری خود هستند، بهتر است در مورد احتمال چند قلوزایی بودن جنین خود با پزشک مشورت کنند.

در مورد دارو های مجاز در بارداری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا بارداری در 35 سالگی، به آزمایشات قبل از تولد نیاز دارد؟

باراری بعد از 35 سالگی | پزشکت

از آنجا که زنان مسن بیشتر از زنان جوان دارای کودکی با نقص مادرزادی هستند، در خانم های بالای 35 سال سن، بهتر است قبل از تولد نوزاد خود آزمایش های غربالگری را انجام دهند. این کار به منظور تعیین ریسک نوزاد برای ابتلا به نقص های مادرزادی تجویز می شود.

آزمایش های غربالگری، مانند غربالگری DNA جنین بدون سلول یا غربالگری خون، خون مادر را بررسی می کند. البته آزمایش غربالگری ابتلا جنین به نقص مادرزادی را تشخیص نمی دهد. بلکه فقط احتمال آن را بررسی می کند. در طی غربالگری DNA بدون سلول قبل از تولد، از مادر و جنین از یک نمونه خون مادر استخراج می شود و برای افزایش احتمال بروز مشکلات خاص کروموزومی، مانند سندرم داون، تریزومی 13 و تریزومی، 18 غربالگری می شود.

اگر نتایج آزمایش غربالگری نشان دهد که کودک ممکن است در معرض نقص های مادرزادی خاصی باشد، پزشک آزمایش های تشخیصی بیشتری را تجویز خواهد کرد. این آزمایشات شامل نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز است؛ که مشخص می کنند که جنین نقص خاصی دارد و یا ندارد. آمنیوسنتز می تواند اطلاعاتی در مورد کروموزوم های کودک یا خطر بروز ناهنجاری های خاص کروموزومی را فراهم کند، اما همچنین با خطر کم سقط جنین همراه است. خانم ها بهتر است در بارداری بالای 35 سالگی خود در مورد آزمایشات غربالگری با پزشک مشورت کنند.

در مورد نقش مردان در بارداری زنان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

راه های پیشگیری از بروز عوارض بارداری در 35 سالگی چیست؟

در زنان حتی با کمتر از 35 سال، برخی راه کار برای پیشگیری از بروز عوارض وجود دارد.

برخی از راهکارها برای داشتن یک کودک سالم، عبارتند از:

راهکارهای قبل از بارداری

باراری بعد از 35 سالگی | پزشکت

معاینه پزشکی قبل از بارداری

خانم ها بهتر است قبل از تصمیم به باردار شدن، یک معاینه پزشکی انجام دهند. این معاینه پزشکی به آنها کمک می کند قبل از بارداری از سلامت خود مطمئن شوند. خانم ها باید در هنگام معاینه، سوالات لازم در مورد سابقه سلامت خانواده، سابقه بیماری خانوادگی و یا شخصی، واکسن های مورد نیاز و داروهای مصرفی خود را از پزشک بپرسند، چون برخی از شرایط های سلامتی و سابقه های خانوادگی بیماری ممکن است بر بارداری و حتی سلامت جنین تاثیر بگذارند. در برخی شرایط، واکسیناسیون می تواند از مادر در برابر بیماری های خاص محافظت کند.

درمان بیماری زمینه ای

خانم ها، باید قبل از تصمیم به بارداری هر نوع بیماری زمینه ای، مانند فشار خون بالا، دیابت و افسردگی را درمان کنند. علاوه بر آن، بهتر است پزشک معالج خود را از بارداری مطلع کنند و لیست دارو های مصرفی خود را با پزشک چک کنند. در برخی شرایط، پزشک ممکن است دارو های مورد استفاده در بارداری را تغییر دهد.

مدیریت استرس

خانم های که تصمیم به بارداری دارند، بهتر است قبل از آن استرس خود را کاهش دهند. برای این منظور بهتر است راهکارهای مدیریت استرس را یاد بگیرند و روش هایی برای کاهش استرس پیدا کنند تا بر بارداری شما تأثیری نگذارد.

ترک سیگار و الکل

باراری بعد از 35 سالگی | پزشکت

مصرف سیگار و الکل در مادران باردار می تواند تاثیر زیادی بر روی سلامت جنین داشته باشد. بر همین اساس، خانم ها باید قبل از تصمیم به بارداری خود، در مورد ترک سیگار و الکل اقدام کنند. علاوه بر آن، آنها باید از خود در برابر مواد شیمیایی ناامن در خانه یا محل کار محافظت کنند. استفاده از برخی مواد شیمیایی مانند محصولات تمیزکننده و رنگ ممکن است احتمال تولد نوزادی با نقص مادرزادی را افزایش دهد.

مصرف اسید فولیک

خانم های که قصد باردار شدن دارند، می توانند با مشورت پزشک و در صورت تایید، هر روز یک مولتی ویتامین با 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. اسیدفولیک یک ویتامین است که هر سلول در بدن برای رشد و نمو سالم به آن نیاز دارد.

مصرف اسیدفولیک قبل و در طی اوایل بارداری می تواند از نقایص زیر جلوگیری کند:

رعایت وزن سالم

اضافه وزن و یا وزن خیلی کم در قبل از بارداری می تواند منجر به بروز برخی مشکلات در دوران بارداری شود. زنانی که در دوران بارداری خود، لاغر و یا خیلی چاق هستند به احتمال زیاد در دوران بارداری با مشکلات سلامتی روبرو خواهند شد. خانم ها باید برای رسیدن به وزن سالم قبل از بارداری، غذاهای سالم بخورند و هر روز فعالیت فعالی انجام دهند.

راهکارهای پیشگیری از بروز عوارض بارداری، در دوران بارداری چیست؟

خانم ها باید، در تمام جلسات معاینات مراقبت های دوران بارداری خود شرکت کنند، حتی اگر مشکل خاصی نداشته باشند. شرکت در جلسات مراقبت های منظم قبل از تولد به کادر بهداشت این امکان را می دهد تا مادر و جنین در حال رشد را بررسی کند. خانم ها بهتر است به محض اطلاع از باردار شدن برای اولین جلسه مراقبت های دوران بارداری خود اقدام کنند. حتی آنها می توانند در مورد وضعیت واکسیناسیون خود با پزشک مشورت کنند. برخی از واکسیناسیون ها مانند تزریق آنفولانزا برای خانم در دوران بارداری بی خطر است.

منابع:

https://www.marchofdimes.org/complications/pregnancy-after-age-35.aspx

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/pregnancy/art-20045756

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا