لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

شایع ترین علل بزرگ شدن لابیا

دلایل بزرگ شدن لابیا در زنان چیست؟- پزشکت
فهرست مطالب

بزرگ شدن لابیا ممکن است که به علت بروز وضعیتی به نام هیپرتروفی ایجاد شده باشد. با این حال بزرگی لابیا می‌تواند کاملا طبیعی باشد. این در حالی است labia در زنان مختلف دارای اندازه‌های متفاوتی است و حتی این احتمال وجود دارد که اندازه آنها با یکدیگر یکسان نباشند و غیر متقارن باشند. با این حال، در صورتی که متوجه شده‌اید اندازه لابیاهای شما بزرگتر شده‌اند، بهتر است که با پزشک معالج خود مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که هیپرتروفی labia همیشه نیاز به درمان ندارد. تجویز برنامه درمانی بستگی به علائمی دارد که بروز پیدا کرده‌اند. همچنین این احتمال وجود دارد که اصلا علائمی ایجاد نشود.

در این مقاله از سایت پزشکت، به علل بزرگ شدن لابیاها، علائمی که ممکن است بروز پیدا کنند و نیز روش‌های درمان این وضعیت اشاره شده است.

به زبان ساده، لابیاها، لبه‌های واژن (دستگاه تناسلی خارجی زن) هستند. لبه‌های بیرونی را لب‌های بزرگ و لبه‌های داخلی را لب‌های کوچک می‌نامند. عملکرد labia شامل محافظت از کلیتوریس و واژن در برابر ضربه است.

علت بزرگ شدن لابیا

هیچ علت روشن و دقیقی برای بروز هیپرتروفی labia وجود ندارد. برخلاف آنچه که برخی افراد معتقدند، علت بزرگ شدن labia شامل خودارضایی یا عفونت مقاربتی نیست. علل احتمالی هیپرتروفی لابیا، عبار‌ت‌اند از:

 • علل هورمونی: اندازه لابیاها ممکن است در طول بلوغ یا بعد از زایمان تغییر پیدا کند.
 • ژنتیکی: برخی از افراد به صورت مادرزادی و ژنتیکی لابیاهای بزرگ تری دارند.
 • افزایش سن: تغییرات ایجاد شده در طول زمان ممکن است به بروز هیپرتروفی لابیا منجر شود.
 • پوشیدن لباس‌های تنگ: پوشیدن لباس‌هایی که تنگ هستند، می‌تواند منجر به بروز تغییراتی در اندازه لابیا شود.
 • دوچرخه سواری منظم: در افرادی که دوچرخه سواران حرفه‌ای هستند ممکن است که ضربه‌های مکرری به ناحیه لابیا وارد شود. این وضعیت باعث ایجاد یک لایه چربی اضافی برای محافظت از لابیا می‌شود.

در صورتی که علائم منفی بروز پیدا نکند، بزرگ شدن labia نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند.

عفونت‌های مکرر از دلایل بزرگ شدن لابیا- پزشکت

علائم بزرگ شدن لابیا

به طور کلی اکثر افراد مبتلا به هیپرتروفی لابیا، هیچ علامت یا ناراحتی مرتبط با این وضعیت را تجربه نمی‌کنند. با این حال، برخی دیگر ممکن است که با برخی علائم رو به رو شوند. هیپرتروفی لابیا اغلب فقط لابیای مینور را درگیر می‌کند، اما می‌تواند labia بزرگ یا هر دو را نیز درگیر کند.

همچنین هیپرتروفی لابیا می‌تواند یک یا هر دو طرف را تحت تأثیر قرار دهد. بزرگ شدن لابیا می‌تواند مادرزادی باشد یا اینکه در طول زمان ایجاد شود. علائم بزرگ شدن labia ، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تحریک لابیا: اگر لابیا از درون بیرون بزند، بافت اضافی ممکن است به راحتی توسط پدهای قاعدگی یا لباس‌های تنگ مانند مایو، جوراب شلواری یا شلوار تحریک شود. در برخی موارد، تنها فشار نشستن روی یک صندلی سخت ممکن است باعث تحریک یا درد لابیا شود.
 • احساس ناراحتی در حین ورزش یا رابطه جنسی: این ناراحتی در اثر اصطکاک ایجاد شده بر روی بافت‌های اضافی در حین فعالیت‌هایی از جمله دویدن، اسب سواری، دوچرخه سواری و رابطه جنسی ایجاد می‌شود.
 • عفونت‌های مکرر: به طور کلی مشکل در تمیز کردن ناحیه خارجی اندام تناسلی ممکن است منجر به رشد بیش از حد باکتری‌ها و بروز عفونت‌های قارچی شود.
 • مشکلات بهداشتی: بزرگ شدن لابیا ممکن است در اثر علل بهداشتی ایجاد شود. همچنین ممکن است که تمیز کردن ناحیه بین لابیاها دشوار یا دردناک باشد.

آیا بزرگ شدن لابیا نیاز به درمان دارد؟

شاید از خود می‌پرسید که در چه شرایط باید به خاطر بزرگ شدن labia به پزشک مراجعه کرد؟ اگر هیچ علامتی را در اثر هیپرتروفی لابیا تجربه نمی‌کنید، لازم نیست نگران درمان آن باشید. با این حال، در صورت وجود موارد زیر، باید با پزشک خود در اینباره مشورت کنید:

 • بروز عفونت‌های مکرر
 • علائم ایجاد شده بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارند.
 • در مورد لابیای خود اضطراب یا احساسات منفی زیادی دارید.

تورم لابیاهای کوچک در هنگام تحریک جنسی معمول است، اما اگر لابیای شما متورم شد و پس از آن به اندازه طبیعی خود برنگشت، باید با پزشک معالج خود صحبت کنید.

سلامت بانوان

تشخیص علت بزرگی لابیا

از آنجایی که دستورالعمل‌های قطعی برای این وضعیت وجود ندارد، آزمایش یا روش تصویربرداری خاصی برای تشخیص آن وجود ندارد. به طور معمول پزشک هیپرتروفی لابیا را بر اساس معاینه لگنی و هر گونه علائم ایجاد شده در واژن یا labia که ممکن است بروز پیدا کرده باشند، تشخیص می‌دهد.

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که اندازه لابیا شما طبیعی است و شما بیش از حد درباره آن اضطراب دارید، ممکن است که از نظر وجود شرایط روانی “تصور بد شکلی بدن” شما را غربالگری کند. این وضعیت باعث می‌شود که افراد درباره شرایط فیزیکی خود وسواس داشته باشند و نکات منفی جزئی را بزرگنمایی کنند.

اندازه labia در افراد مختلف، بسیار متفاوت است. یک مطالعه که بر روی 200 زن که به دنبال جراحی پلاستیک مربوط به لابیا نبودند، انجام شد، نشان داد که اندازه متوسط ​​لابیاها شامل 19 میلی متر عرض و 35.5 میلی متر طول است.

در صورت بزرگ شدن لابیا، پزشک معالج ممکن است شما را از نظر ابتلا به کیست‌های غده بارتولین بررسی کند تا ببیند آیا این وضعیت باعث بروز علائم شما شده است یا خیر. غدد بارتولین در کنار لبه‌های کوچک و نزدیک دهانه واژن قرار دارند. این غدد روان کننده هستند و در برخی موارد ممکن است مسدود شوند و به کیست یا آبسه عفونی مبتلا شوند.

بر خلاف هیپرتروفی لابیا که یکنواخت است، کیست تمایل به بروز یک طرفه در ناحیه تناسلی دارد و باعث ایجاد توده‌ای نخودی شکل می‌شود که می‌توانید آن را با لمس تشخیص دهید.

درمان بزرگ شدن لابیا

اکثر افرادی که به علت نگرانی در مورد هیپرتروفی لابیا به پزشک مراجعه می‌کنند، در واقع به آن مبتلا نیستند، اما ممکن است از ظاهر لابیای خود احساس خجالت داشته باشند. در این موارد، درمان ممکن است شامل آموزش در مورد تنوع گسترده شکل و اندازه لابیا و تلاش برای پذیرش شرایط بدن باشد.

در بیشتر موارد هیپرتروفی واقعی labia ، این بیماری نیازی به درمان ندارد. اگر علائم آزاردهنده مربوط به لابیای مینور را تجربه می‌کنید، یک گزینه جراحی به نام لابیاپلاستی وجود دارد که می‌تواند فواید زیر را داشته باشد:

 • کاهش اندازه لابیا مینور
 • از بین بردن علائم ایجاد شده
 • داشتن احساس بهتر درباره اندازه و شکل لابیا

تاکنون، این روش جراحی تنها درمان شناخته شده برای از بین بردن علائم هیپرتروفی labia است.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک عمل سرپایی است که معمولا توسط جراحان پلاستیک انجام می‌شود. جراحان ممکن است بافت‌های اضافی را با ابزارهای برش جراحی بردارند یا از روشی مبتنی بر حرارت به نام روش درمانی فرکانس رادیویی (RF) استفاده کنند. چندین تکنیک جراحی در این زمینه در حال استفاده است که عبارت‌اند از:

 • اپی تلیال سازی: این روش برای درمان حداقل هایپرتروفی مناسب است. این روش شامل برداشتن مقدار کمی از بافت و حفظ کانتور کلی لابیا مینور است.
 • رزکسیون: جراح یک قطعه V شکل را از قسمت پایین لبه‌های کوچک برمی‌دارد، سپس لبه‌ها را به هم بخیه می‌زند. این کار لبه طبیعی بافت‌ها را حفظ می‌کند و باعث ایجاد یک ظاهر بهتر می‌شود.
 • برداشتن مستقیم: در این شرایط بافت‌ها به روشی مستقیم بریده می‌شوند. با این حال، رنگ، شکل و بافت طبیعی لبه‌های کوچک از بین می‌رود، ممکن است یک اسکار قابل مشاهده باشد و نتیجه زیبایی این روش به طور کلی ضعیف در نظر گرفته می‌شود.

لابیاپلاستی معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و ممکن است با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود . به طور کلی انتظار می‌رود که بهبودی حدود شش هفته طول بکشد.

اگر نگران ظاهر لابیای خود هستید، مطمئن باشید که لابیای هر شخص، منحصر به فرد است و لابیای شما احتمالاً خارج از محدوده متوسط و طبیعی (از نظر شکل و اندازه) ​​نیست. با این حال، اگر علائمی را تجربه می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. به طور کلی، تشخیص علت بروز علائم، می‌تواند از نظر روانی و جسمی برای شما مفید باشد‌.

لابیا || پزشکت

عوارض هیپرتروفی لابیا

به طور کلی اکثر افراد مبتلا به هیپرتروفی لابیا هیچ علامت یا عوارض دیگری را تجربه نخواهند کرد. در برخی دیگر، بزرگ شدن لابیا ممکن است باعث بروز احساس ناراحتی شود یا آنها را در معرض ابتلا به سایر مسائل قرار دهد. عوارض احتمالی بزرگ شدن لابیا، عبارت‌اند از:

 • ناراحتی یا تحریک
 • مشکل در تمیز نگه داشتن ناحیه

فردی که به هیپرتروفی لابیا مبتلا است، اغلب دارای نواحی اضافی از پوست چین خورده در اطراف واژن خود است. این امر تمیز کردن کامل محل را هنگام شستشو اندکی دشوار می‌کند. زیرا در چنین شرایطی، در بافت واژن مناطق بیشتری برای به دام افتادن باکتری‌ها وجود دارد.

افراد باید همیشه دست‌های خود را قبل از دست زدن به ناحیه حساس واژن بشویند تا از انتقال باکتری پیشگیری شود. در صورت ایجاد خارش یا تحریک، شستن واژن ضروری خواهد بود. بهداشت نامناسب واژن می‌تواند افراد را مستعد رشد باکتری‌ها و عفونت‌های قارچی کند.

سوالات متداول

آیا رابطه جنسی باعث بروز هیپرتروفی لابیا می‌شود؟ نه. این موضوع یک باور غلط است که رابطه جنسی مکرر باعث بزرگ شدن لابیا بیش از حد متوسط ​ می‌شود.

آیا هیپرتروفی لابیا طبیعی است؟ هایپرتروفی لابیا بزرگ ممکن است باعث بزرگ شدن آنها شود. به طور کلی بروز هیپرتروفی در لابیا مینور ممکن است باعث شود آنها از داخل لابیا بزرگ خارج شوند. هیپرتروفی لابیا به طور کلی یک وضعیت بی ضرر است. این وضعیت بر سلامت جنسی افراد تأثیر نمی‌گذارد و ابتلا به آن به این معنا نیست که فرد به یک بیماری زمینه‌ای مبتلا شده است.

بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند به هیپرتروفی لابیا مبتلا هستند، علائم نامطلوبی را تجربه نمی‌کنند.

سخن آخر

هیچ دلیل مستقیم شناخته شده‌ای برای بروز هیپرتروفی لابیا وجود ندارد. پزشکان این وضعیت را یک نوسان و تغییر طبیعی در بدن انسان می‌دانند. همانطور که ممکن است یک سینه بزرگتر از دیگری باشد، تفاوت در اندازه لابیاها نیز معمول است. برخی افراد به صورت مادرزادی لابیای بزرگی دارند. برخی دیگر ممکن است که با گذشت زنان متوجه بزرگی لابیا شوند.

علاوه براین این احتمال وجود دارد که فرد بعد از بارداری متوجه بزرگ شدن لابیای خود شود. به طور کلی شرایط مختلفی می‌توانند باعث بزرگ شدن labia شوند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.