تداخل مواد غذایی با دارو ها

تداخل مواد غذایی با دارو ها، به این معناست که یک ماده مغذی یا ترکیبی خاص در غذا باعث تغییر در متابولیسم دارو در بدن می شود. تداخل مواد غذایی با داروها می تواند دوز دریافتی دارو در بدن را افزایش یا کاهش دهد. حتی منجر به افزایش عوارض جانبی دارو ها شود که برخی از این عوارض می توانند خطرناک باشند. یا دارو همانطور که پیش بینی می شود موثر نباشد. دارو همچنین می تواند بر نحوه هضم و پردازش غذا توسط بدن تأثیر بگذارد.

تداخلات دارویی در هنگام مصرف همزمان چند نوع دارو با همدیگر و یا حتی داروها برخی از غذاها یا نوشیدنی ها رخ می دهد. اکثر تداخلات دارویی خطرات جدی ایجاد نمی کنند. اما در برخی مواقع تداخلات دارویی می توانند خطرناک و کشنده باشند. بر همین اساس بهتر است قبل از مصرف دارو های مهم از تداخل دارویی آن مطمئن شوید.

چند نمونه از غذاها و نوشیدنی مختلف و چگونگی تأثیر آنها بر دارو های خاص، عبارتند از:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

تداخل الکل با دارو ها

تداخل مواد غذایی با دارو ها | پزشکت

نوشیدنی های الکلی می توانند با طیف وسیعی از داروها تداخل داشته باشند.

طبق تحقیقات موسسه ملی بهداشت آمریکا، 42 درصد بزرگسالانی که الکل می نوشند نیز از دارو هایی استفاده می کنند که می توانند با الکل تداخل داشته باشند. این مسئله در مورد تقریباً 78 درصد افراد بالای 65 سال صدق می کند. به عنوان مثال، الکل می تواند به عوارض جانبی برخی داروها را بدتر کند. این ماده می تواند خواب آلودگی ناشی از آنتی هیستامین ها را افزایش دهد.

حتی در صورت مصرف استامینوفن یا دارو های ضد درد و تب بر، می تواند باعث آسیب کبدی شود. اگر سه بار یا بیشتر از نوشیدنی های الکلی در روز بنوشید، احتمال آسیب شدید کبد افزایش می یابد. همچنین مصرف الکل همزمان با دارو های مسکن می تواند احتمال بروز عوارض جانبی خطرناک را افزایش دهد. این خطرات شامل کما و مرگ است.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

استاتین ها و نیترات ها و تداخل با الکل

در صورت مصرف استاتین ها، از الکل خودداری کنید. زیرا تداخل این دو احتمال آسیب کبدی را افزایش می دهد. نوشیدن الکل همزمان با مصرف نیترات، که برای آنژین (درد قفسه سینه) تجویز می شود، ممکن است اثر شل کنندگی عروق خونی نیترات و کاهش فشار خون را به طور ناگهانی کاهش دهد.

در صورت استفاده از تئوفیلین، که برای آسم تجویز می شود، از نوشیدن الکل خودداری کنید. این دو با هم می توانند احتمال حالت تهوع، استفراغ، سردرد و تحریک پذیری را افزایش دهند.

تداخل دارو های ضد باکتری و دارو های روانپزشکی با الکل

نوشیدن الکل هنگام مصرف مترونیدازول ضد باکتری یا حداکثر یک روز پس از اتمام دارو می تواند باعث حالت تهوع، گرفتگی معده، استفراغ، گرگرفتگی و سردرد شود.

دگریسوفولین ضد قارچ می تواند اثرات الکل را بدتر کند. مصرف آنها همزمان با هم می توانند باعث افزایش ضربان قلب و برافروختگی شوند. الکل همچنین می تواند با برخی از دارو های روانپزشکی از جمله دارو های ضد روان پریشی، دارو های ضد افسردگی و دارو های خواب آور تداخل ایجاد کرده و عوارضی مانند اثر خواب آلودگی منجر شود.

تداخل کافئین با دارو ها

مصرف کافئین در هنگام استفاده از گشادکننده های برونش می تواند احتمال عوارض جانبی مانند تحریک پذیری، عصبی شدن و افزایش ضربان قلب را افزایش دهد. از آنجا که کافئین ممکن است فشار خون را افزایش دهد، می تواند اثرات دارو های کاهش دهنده فشار خون را نیز کاهش دهد.

آب گریپ فروت و تداخل با دارو ها

تداخل مواد غذایی با دارو ها | پزشکت

آب گریپ فروت حاوی ترکیباتی است که به عنوان furanocoumarins  شناخته می شود و تأثیر برخی داروها را تغییر می دهد. این ترکیبات در سایر آب مرکبات وجود ندارد. در نتیجه، آب گریپ فروت می تواند بر نحوه متابولیسم داروها تأثیر بگذارد و سطح دارو را در خون تغییر دهد. دارو هایی که ممکن است تحت تأثیر آب گریپ فروت قرار بگیرند، عبارتند از:

  • آنتی اسیدها
  • آنتی هیستامین ها
  • دارو های فشار خون
  • دارو های جایگزین تیروئید
  • دکسترومتورفان (سرکوب کننده سرفه)

اگر بیش از یک چهارم لیوان آب گریپ فروت در روز بنوشید، می تواند سطح برخی از استاتین ها، اما نه همه استاتین ها را در بدن و بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.

سبزیجات برگدار و تداخل با دارو ها

تداخل مواد غذایی با دارو ها | پزشکت

سبزیجات دارای برگ سبز دارای ویتامین K زیادی هستند و می توانند توانایی وارفارین را برای جلوگیری از لخته شدن کاهش دهند. وارفارین با جلوگیری از فعالیت عوامل لخته شدن وابسته به ویتامین K عمل می کند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که سبزیجات سبز برگ را در یک رژیم غذایی سالم قرار دهید. اما باید توجه داشته باشید که آنها می توانند با برخی از دارو های تجویز شده تداخل کنند.

غذاهای سرشار از ویتامین K شامل کلم بروکلی، کلم، سبزیجات، اسفناج، کلم پیچ، سبزی شلغم و جوانه بروکسل است. سبزیجات برگ دار نیز مانند موز، پرتقال و جایگزین های نمک سرشار از پتاسیم هستند.

مصرف دارو های مهار کننده ACE و دارو های مدر خاص می تواند میزان پتاسیم را در بدن افزایش دهد. پتاسیم بیش از حد می تواند به شما آسیب برساند، منجر به بی نظمی ضربان قلب افزایش ضربان قلب می شود.

سیر و تعامل با دارو ها

سیر گاهی با این باور مصرف می شود که می تواند کلسترول بالا، بیماری های قلبی و فشار خون را درمان کند. مقادیر بالای سیر موجود در مکمل ها می تواند به عنوان رقیق کننده خون عمل کند. حتی خوردن سیر هنگام مصرف دارو های رقیق کننده خون ممکن است خطرناک باشد و خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد.

برخی شواهد نشان می دهد که سیر ممکن است بر متابولیسم داروی ضد ویروس HIV ساکویناویر تأثیر بگذارد. اما به نظر می رسد خطر آن کم است. مصرف سیر به صورت مکمل همچنین ممکن است باعث کاهش اثر قرص های جلوگیری از بارداری، دارو های HIV / AIDSسیکلوسپورین و ایزونیازید برای بیماری سل شود.

لبنیات و تداخل با دارو ها

تداخل مواد غذایی با دارو ها | پزشکت

برخی از آنتی بیوتیک ها را نباید در کنار شیر، ماست یا پنیر مصرف کرد. زیرا لبنیات به دارو متصل می شوند و در جذب آن در جریان خون اختلال ایجاد می کنند. این مورد مربوط به فلوروکینولونها مانند سیپرو (سیپروفلوکساسین)، لوواکین (لووفلوکساسین)، آلوکس (موکسیفلوکساسین) و بعضی از تتراسایکلین ها است. بر همین اساس، توصیه می شود از مصرف دارو همراه با ماست یا بستنی حداقل دو ساعت قبل و شش ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک خودداری شود.

روغن ماهی و تداخل با دارو ها

مصرف روغن ماهی ممکن است اثر بخشی برخی دارو های سرطانی را کاهش داده و اثرات دارو های فشار خون و دارو های رقیق کننده خون را افزایش دهد.

تداخلات دارویی با مکمل ها

آمریکایی ها هر ساله بیش از 28 میلیارد دلار صرف مکمل های غذایی می کنند. اینها شامل ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهی و سایر موادی است که از طریق داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی و فروشگاه های تغذیه سلامت عرضه می شود.

طبق نظرسنجی از افراد 50 سال به بالا توسط انجمن بازنشستگان آمریکا، 59 درصد از پاسخ دهندگان، در یک ماه قبل از مکمل استفاده کرده اند. 52 درصد آنها تقریباً روزانه از آنها استفاده می کنند.

برخی از این مکمل ها می توانند نحوه جذب، متابولیسم یا دفع داروها را تغییر دهند و ممکن است در میزان اثر دارو تأثیر داشته باشند. اما تحقیقات در مورد تداخلات گیاهان دارویی دقیق نبوده است. اطلاعات بیشتر از منابعی مانند مطالعات حیوانی و سایر روشهای غیرمستقیم استنباط می شود.

متخصصان اطلاعاتی در مورد برخی از مکمل های رایج و تأثیر آنها بر دارو های تجویزی مختلف جمع آوری کرده اند. در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم:

کلسیم و تعامل با دارو ها

مکمل های کلسیم ممکن است اثر بخشی برخی داروها از جمله آنتی بیوتیک ها مانند فلوروکینولون ها و تتراسایکلین ها، مسدود کننده های کانال کلسیم، دارو های پوکی استخوان و دارو های تیروئید را کاهش دهد.

کلسیم در صورت مصرف دارو های ضد فشار خون از جمله دیورتیک های تیازید ممکن است با افزایش سطح کلسیم خون خطر آسیب کلیه را افزایش دهد و ممکن است اثرات دیگوکسین را افزایش دهد.

جینکو بیلوبا و تداخل با دارو ها

تداخل مواد غذایی با دارو ها | پزشکت

این مکمل گیاهی همچنین می تواند خون را رقیق کند. مصرف آن با سایر موادی که تأثیر دارند مانند آسپرین، ویتامین E و وارفارین ممکن است خطر خونریزی داخلی یا سکته را افزایش دهد.

جینکو و جینسینگ همچنین می توانند با برخی از دارو های روانپزشکی از جمله دارو های تجویز شده برای اضطراب تداخل خطرناکی داشته باشند. این می تواند اثربخشی داروها از جمله دارو های ضد تشنج، دارو های دیابت و دارو های HIV / AIDS را کاهش دهد.

ترکیب مکمل gingko biloba با برخی از دارو های تجویز شده ممکن است خطر خونریزی داخلی یا سکته را افزایش دهد.

مخمر سنت جان و تعامل با دارو ها

این مکمل گیاهی می تواند دارو های خاص را کم اثر کند. این داروها شامل دارو هایی برای HIV / AIDS، بیماری های قلبی، افسردگی، پیوند اعضا و کنترل بارداری است. اگر دیگوکسین مصرف می کنید، از ترکیب آن با گیاه خار مریم اجتناب کنید، که ممکن است باعث کاهش میزان و عملکرد دیگوکسین در بدن شما شود.

سخن آخر

پزشک یا داروساز شما می تواند برای رفع تداخلات دارویی احتمالی اقداماتی انجام داده و آموزش های لازم را ارائه هد. برخی از اقدامات برای پیشگیری از تداخلات دارویی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تنظیم دوز دارو های مصرفی شما
  • اجتناب از برخی ترکیبات دارویی زیرا بسیار خطرناک هستند.
  • نظارت بر عوارض جانبی از طریق آزمایش های آزمایشگاهی یا مشاهده دقیق، تنظیم دوزها در صورت لزوم
  • فاصله بین زمان مصرف دارو هایی که با یکدیگر تداخل می کنند. به عنوان مثال، ممکن است نیاز به مصرف برخی از دارو های جسمی حداقل دو ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از داروی رسوب دهنده باشد.

شما می توانید قبل از تصمیم گیری در مورد مسائل مربوط به سلامتی تان، از پزشکت مشاوره بگیرید.

منابع:

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/common-food-and-medication-interactions-to-avoid/

https://www.drugwatch.com/health/drug-interactions/


دسته بندی ها : تغذیه