بیماری های چشم

15 علت اصلی خشکی چشم

شایع ترین علل خشکی چشم را بشناسید.

از شایع ترین علل خشکی چشم می توان به استقاده بیش از حد کامپیوتر، عوارض جانبی دارو ها و یا تغییرات هورمونی اشاره کرد. برای شناخت 15 علل شایع خشکی چشم این مقاله را بخوانید. اگر خشکی چشم دارید، ممکن است قرمزی، سوزش یا احساس خارش در چشم خود داشته باشید. خشکی چشم می تواند موقتی یا مزمن باشد. این وضعیت زمانی که غدد اشکی شما به اندازه کافی اشک تولید نمی کنند یا هنگامی که اشک های شما به سرعت تبخیر می شوند، رخ می دهد.

خشکی مزمن چشم بدون درمان می تواند عوارض مختلفی مانند دوبینی تا عفونت را ایجاد کند، اما گزینه های درمانی برای این وضعیت ها وجود دارند. برخی از افراد با استفاده از داروهای خانگی و قطره های چشمی بدون نسخه (OTC) یا نسخه، علائم خود را کاهش می دهند. درک علل زمینه ای نیز بسیار مهم است تا بتوانید از آنها جلوگیری یا مدیریت کنید. در اینجا 15 علت رایج خشکی مزمن چشم ذکر شده است.

پیری یکی از شایع ترین علل خشکی چشم

اگر چه هر کسی ممکن است خشکی چشم داشته باشد، این بیماری هر چه سن بالاتر می رود شایع تر می شود. خشکی چشم بر افراد بالای 50 سال سن تأثیر می گذارد. زیرا تولید اشک با افزایش سن کاهش می یابد.

نمی توان از این نوع خشکی چشم جلوگیری کرد، اما استفاده منظم از اشک مصنوعی می تواند چربی بیشتر را برای پوشاندن چشم ها و رفع خشکی ایجاد کند.

دارو

اشکها از چربی، آب و مخاط تشکیل شده اند. با این حال، برخی از داروها می توانند تولید مخاط را کاهش داده و به خشکی مزمن چشم منجر شوند. اینها شامل آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی، دیورتیک ها و مسدود کننده های بتا هستند که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند.

در صورت مصرف دارو و احساس خشکی چشم، با پزشک خود مشورت کنید. در مورد داروهای جایگزین یا دوز کمتر برای کاهش خشکی چشم بپرسید.

همچنین می توانید در کنار داروهای خود از اشک مصنوعی برای روان نگه داشتن چشم خود استفاده کنید.

استفاده بیش از حد از کامپیوتر

15 علت اصلی خشکی چشم | پزشکت

برخی از افرادی که با رایانه کار می کنند دچار سردرد تنشی و خستگی چشم می شوند. علاوه بر این مسائل، خیره شدن به رایانه اغلب می تواند بر اشک های شما تأثیر بگذارد و منجر به خشکی چشم شود. این به این دلیل است که افرادی که در مانیتور کامپیوتر کار می کنند، کمتر پلک می زنند. در نتیجه، اشک آنها سریعتر تبخیر می شود.

نوشته های مشابه

اگر از رایانه برای کار استفاده می کنید، می توانید با پلک زدن بیشتر، خشکی را کاهش دهید. پلک زدن به چربی چشم شما کمک می کند. این می تواند از خشکی و سوزش جلوگیری کند. اگر هنوز خشکی را تجربه می کنید، هنگام کار با رایانه از اشک مصنوعی استفاده کنید. علاوه بر این، هر از گاهی به چشم های خود استراحت دهید. تقریباً هر 20 دقیقه به دور نگاه کنید و بارها پلک بزنید تا دوباره چشمان خود را خیس کنید.

جراحی لیزر

برخی از افراد بعد از جراحی اصلاح بینایی با لیزر شروع به خشکی چشم می کنند. این روش برخی از اعصاب قرنیه را قطع می کند و باعث می شود چشم ها اشک کمتری تولید کنند.

این نوع خشکی چشم معمولاً موقتی است و پس از چند روز یا چند هفته برطرف می شود. تا زمانی که چشمان شما بهبود نیافت، از قطره های چرب کننده چشم برای مرطوب نگه داشتن چشم خود استفاده کنید.

یائسگی

هورمون ها می توانند در خشکی چشم نقش داشته باشند. برخی از زنان در دوران بارداری، یائسگی یا هنگام استفاده از قرص های ضد بارداری علائم خشکی چشم را تجربه می کنند. هورمون ها تولید اشک را تحریک می کنند، بنابراین عدم تعادل می تواند تولید اشک را کاهش دهد.

به نظر می رسد هورمونی درمانی، خشکی چشم را بهبود نمی بخشد. اما می توانید در مورد روان کننده قطره چشم برای کاهش خشکی و سوزش با پزشک خود مشورت کنید.

کمبود ویتامین A

15 علت اصلی خشکی چشم | پزشکت

ویتامین A باعث سلامت چشم می شود. غذاهای غنی از ویتامین A شامل تخم مرغ، هویج، ماهی، اسفناج، کلم بروکلی و فلفل است. رژیم غذایی حاوی غذاهای حاوی این ویتامین می تواند منجر به خشکی چشم و سایر اختلالات بینایی مانند شب کوری شود.

آزمایش خون می تواند کمبود ویتامین A را تشخیص دهد. همچنین می توانید از پزشک خود در مورد استفاده از قطره های چشمی حاوی ویتامین A بپرسید، اگرچه این داروها معمولاً برای درمان خشکی چشم استفاده نمی شوند.

قرار گرفتن در معرض باد

آب و هوای سرد و قرار گرفتن در معرض بادهای شدید می تواند باعث تبخیر سریع اشک ها شود و منجر به خشکی مزمن شود.

برای محافظت از چشمان خود، از قطره های چرب کننده چشم استفاده کنید و از عینک آفتابی استفاده کنید که دور سر شما بپیچد تا از چشمان شما در برابر سرما و باد محافظت کند.

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن یک اختلال خود ایمنی است که باعث می شود گلبول های سفید خون به غدد بزاقی و غدد اشک آور شما حمله کرده و تولید اشک را کاهش دهند. درمان شامل قطره های چشمی بدون روغن و نسخه است. همچنین ممکن است پزشک قطره چشمی استروئیدی تجویز کند.

هنگامی که خشکی چشم به قطره های چشم پاسخ نمی دهد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند که شامل قرار دادن فیبرهای سیلیکونی در مجاری اشک شما باشد تا به حفظ برخی از اشک های شما کمک کند.

سایر شرایط خود ایمنی

15 علت اصلی خشکی چشم | پزشکت

علاوه بر علائم دیگر، بسیاری از بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت، لوپوس و دیابت نیز می توانند باعث تولید ضعیف یا ناکافی اشک شوند. تشخیص و درمان بیماری زمینه ای ممکن است به بهبود علائم خشکی چشم کمک کند. درمان یک بیماری خود ایمنی می تواند شامل یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی یا کورتیکواستروئید باشد.

دیابت شامل مدیریت قند خون با عادات زندگی سالم، رژیم غذایی و دارو است.

بلفاریت

بلفاریت زمانی ایجاد می شود که غدد چربی کوچک پلک داخلی شما مسدود و ملتهب می شوند. در کنار خشکی چشم، ممکن است پوسته های چرب در اطراف مژه های خود داشته باشید.

هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد با این حال، می توانید با استفاده از کمپرس گرم روی چشم های بسته برای چند دقیقه و تمیز کردن پلک های خود با شامپو بچه، التهاب را کاهش دهید.

تا زمان بهبود التهاب، از اشک مصنوعی برای کاهش خشکی چشم و قرمزی استفاده کنید. اگر علائم شما بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید و در مورد درمان قطره چشم آنتی بیوتیک سوال کنید.

آلرژی

آلرژی همچنین می تواند باعث خشکی مزمن چشم شود. چشمان شما ممکن است خارش دار، قرمز و آبکی به نظر برسند. یک آنتی هیستامین خوراکی می تواند آلرژی شما را کاهش دهد، اگرچه این داروها می توانند علائم خشکی چشم را بدتر کنند.

اگر فقط علائم چشمی ناشی از حساسیت را تجربه می کنید، از پزشک خود در مورد قطره چشم آنتی هیستامین سوال کنید.

کم آبی خفیف

15 علت اصلی خشکی چشم | پزشکت

گاهی اوقات، خشکی چشم در نتیجه کم آبی بدن یا عدم نوشیدن مایعات کافی است. سایر علائم کم آبی شامل تیره شدن ادرار، کمبود انرژی، سرگیجه، ضربان قلب سریع و عدم دفع ادرار است.

افزایش مصرف مایعات و نوشیدن آب بیشتر می تواند کم آبی خفیف را بهبود بخشد و خشکی مزمن چشم را تسکین دهد.

رطوبت کم

هوای خشک نیز به خشکی چشم کمک می کند. این می تواند در صورت وجود رطوبت کم در خانه شما یا خوابیدن یا کار در کنار دریچه هوا رخ دهد.

حرکت دادن تخت یا میز تحریر به طوری که هوا مستقیماً به چشم شما نفوذ نکند ممکن است علائم را بهبود بخشد. همچنین می توانید از مرطوب کننده برای مرطوب کردن هوا و جلوگیری از تبخیر اشک استفاده کنید.

دود. سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم نیز می تواند چشمان شما را خشک کند. از محیط های دودی اجتناب کنید و اگر سیگار می کشید، برای ترک آن قدم بردارید.

لنزهای تماسی. استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی یکی دیگر از عوامل خطر خشکی مزمن چشم است. این به این دلیل است که برخی از لنزها مانع اکسیژن رسانی به قرنیه می شوند.

اگر چشمان شما چربی کافی را دریافت نمی کند از چشم پزشک خود در مورد تماس هایی که مخصوص خشکی چشم ساخته شده است سوال کنید. این لنزها به گونه ای طراحی شده اند که به رطوبت چشم شما کمک می کند.

نکاتی برای تسکین خشکی مزمن چشم

15 علت اصلی خشکی چشم | پزشکت

درمان خشکی چشم بستگی به علت آن دارد. به طور کلی، ممکن است راهکارهای زیر به جلوگیری و درمان آن کمک کند:

  • استفاده از قطره چشم
  • با استفاده از دستگاه مرطوب کننده
  • استفاده از عینک یا محافظ چشم برای جلوگیری از باد
  • بسته به علت خشکی، از داروهای تجویزی استفاده کنید.
  • استفاده از لنزهای تماسی برای افرادی که دارای خشکی چشم هستند.
  • هنگام نگاه کردن به کامپیوتر یا کتاب خود به چشم های خود استراحت دهید.

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2019، مکمل های اسید چرب امگا 3 همچنین ممکن است به بهبود علائم خشکی چشم کمک کنند.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که اشک مصنوعی حاوی ترهالوز (یک قند) و روغن دانه کتان برای درمان خشکی چشم موثر است. مطالعات بیشتری در مورد این درمان مورد نیاز است.

اگر داروی خاصی باعث خشک شدن چشم شما می شود، در مورد تغییر داروی دیگر با پزشک خود مشورت کنید. همچنین ممکن است به درمان سایر بیماری های زمینه ای زمینه ای که ممکن است باعث خشکی شود، کمک کند.

در برخی موارد، ممکن است از پلاگین هایی که در مجاری اشک خود قرار داده اید استفاده کنید تا اشک های شما را در اطراف چشم نگه دارد. پزشک شما ممکن است این را به عنوان یک روش موقت یا دائمی مطرح کند.

اگر چشمان شما در مدت زمان طولانی خشک، قرمز یا دردناک است، با پزشک خود مشورت کنید. اگر درمان های خانگی کمکی نمی کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک می تواند با شما همکاری کند تا علت خشکی چشم شما را کشف کرده و بهترین درمان را پیشنهاد دهد. این مهم است زیرا خشکی چشم ممکن است منجر به عوارضی از جمله عفونت، التهاب یا آسیب چشم شود.

سخن آخر

یکی از اولین گام ها برای تسکین خشکی مزمن چشم، درک علل ایجاد علائم شما است. با استفاده از قطره های چشمی دارویی و چند تغییر ساده در شیوه زندگی، می توانید مطمئن شوید که چشمان شما چرب می شوند. این می تواند خطر عوارض خشکی چشم را کاهش دهد.

منبع:

https://www.healthline.com/health/chronic-dry-eye/causes-how-to-treat#see-a-doctor

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم