لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

روغن کرچک برای چشم

روغن کرچک برای چشم || پزشکت
فهرست مطالب

فواید روغن کرچک برای چشم و مژه بسیار زیاد است و برای همین استفاده از آن روز به روز افزایش پیدا می کند. روغن کرچک  یکی از پرمصرف‌ترین مواد در داروهای آیورودا برای بهبود عملکرد و سلامت چشم است. به نحوی که روغن کرچک برای درمان بسیاری از بیماری های چشم، از جمله آب مروارید، خارش چشم و قرمزی چشم استفاده می شود. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت، فواید و اطلاعات بیشتر در مورد مصرف روغن کرچک برای چشم و مژه را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

آیا استفاده از روغن کرچک برای چشم بی خطر است؟

Castor oil حاوی اسیدهای چرب قوی و آنتی اکسیدان های دیگر است که می تواند برای چشم و حتی مژه های شما مفید باشد. اما همیشه بهتر است هنگام انتخاب روغن کرچک برای چشم خود از محصولات ایمن‌تر و مناسب روغن کرچک استفاده کنید که استریل و بدون مواد شیمیایی هستند. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که انجمن چشم پزشکی آمریکا استفاده از روغن کرچک غیر استریل را برای چشم توصیه نمی کند.

چه نوع روغن کرچک برای چشم شما مفید است؟

اگرچه انواع مختلفی از روغن کرچک برای چشم شما وجود دارد، اما یکی از بهترین نوع آن برای چشم شما روغن کرچک فشرده سرد است .این نوع روغن کرچک شامل فشار دادن دانه های ارگانیک بدون افزودن حرارت است. دارای حداکثر مواد مغذی است و در دو نوع تصفیه شده و تصفیه نشده موجود است. تصفیه شده ناخالصی های آن حذف می شود.  از روغن کرچک 100 درصد ارگانیک برای چشم استفاده کنید. همچنین، مطمئن شوید که ” بدون هگزان ” باشد. انواع دیگری از روغن کرچک فشرده سرد وجود دارد که ممکن است پزشک شما توصیه کند این روغن کرچک می تواند شامل روغن کرچک با درجه دارویی یا روغن کرچک استریل باشد.

Castor oil به صورت قطره‌های چشمی بدون نسخه یا روان‌کننده‌های چشمی تجویزی در دسترس است که برای کسانی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند، مناسب‌ترند، به‌ویژه کسانی که چشم‌های خشکی دارند که با اشک‌های مصنوعی مبتنی بر آب نمی‌توان آن را برطرف کرد.

روغن کرچک برای چشم و مژه|| پزشکت

فواید روغن کرچک برای چشم و مژه چیست؟

خواص ضد التهابی Castor oil (به لطف اسید ریسینولئیک) تا حدود زیادی می تواند قرمزی و التهاب چشم ها را کاهش دهد. این روغن همچنین پوست را تسکین می دهد و حتی می تواند چین و چروک و خطوط ریز اطراف چشم را کاهش دهد. اما سایر مزایای استفاده از روغن کرچک برای چشم و مژه ها عبارتند از:

درمان آلرژی چشم

روغن کرچک تولید چربی در چشم را افزایش می دهد و از تبخیر اشک جلوگیری کرده و خشکی چشم را درمان می کند. خواص ضد التهابی این روغن می تواند آلرژی و قرمزی چشم را تا حدودی درمان کند. برای این منظور می توانید یک قطره چکان تمیز بخرید و آن را به درستی با آب صابون بشویید. روغن کرچک 100% ارگانیک فشرده سرد برای چشم (که توسط پزشک توصیه شده است) را در قطره چکان تمیز بریزید. قبل از خواب فقط یک قطره در هر چشم بچکانید. اگرچه ممکن است دید شما کمی تار شود، اما تا صبح روز بعد که از خواب بیدار شوید کاهش پیدا می کند. می توانید هر شب یک بار این کار را انجام دهید تا زمانی که آلرژی، خشکی چشم یا قرمزی چشم برطرف شود.

درمان خونریزی چشم

خونریزی چشم نوعی قرمزی شدید است که ممکن است رگ های قرمز را در چشمان خود مشاهده کنید. خواص ضد التهابی روغن کرچک می تواند به کاهش خونریزی چشم کمک کند .

مقداری روغن کرچک بردارید و آن را در یک قطره چکان استریل شده بریزید. یک قطره از روغن را به هر چشم خود بریزید. می توانید این کار را سه تا چهار بار در روز تکرار کنید. پس از استفاده، می توانید حدود 15 دقیقه با چشمان بسته بنشینید. در این شرایط باید تاری دید شما کاهش پیدا کند.

مکمل برای درمان آب مروارید

اشکال شدید آب مروارید نیاز به جراحی دارند و هیچ راه دیگری برای درمان آن وجود ندارد. اما می‌توانید از روغن کرچک برای تسریع بهبودی پس از جراحی یا حتی قبل از جراحی برای کاهش آسیب استفاده کنید. با استفاده از قطره چشمی استریل، روغن کرچک را بردارید و فقط یک بار در روز یک قطره در هر چشم بریزید. شما می توانید این کار را ترجیحاً قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید. ممکن است تا صبح پوسته‌هایی در اطراف چشم‌هایتان ایجاد شود که چیزی جز رسوبات کلسیفیه و سایر ترکیبات روغن کرچک نیستند. می توانید آنها را بشویید.

چشم پزشک

روغن کرچک برای درمان خارش چشم

این روغن به عنوان یک عامل مرطوب کننده عالی به درمان خارش چشم کمک می کند. برای این منظور می توانید قبل از خواب یک قطره از روغن را (با استفاده از یک قطره چکان استریل شده) در هر یک از چشمان خود بریزید. هر شب این کار را انجام دهید تا زمانی که نتایجی را مشاهده کنید.

درمان پف چشم

دو قطره روغن کرچک را روی نوک انگشت خود بریزید. قبل از خواب به آرامی روی نواحی پف کرده زیر چشم خود بمالید. صبح روز بعد صورت خود را بشویید. این کار را هر شب تکرار کنید. همین مصرف روغن کرچک می تواند در درمان ریزش پلک موثر باشد. خواص تسکین دهنده روغن کرچک در این زمینه برای شما مفید است.

درمان ورم چشم

بلفاریت یا ورم چشم باعث التهاب یا تورم پلک ها می شود. Castor oil حاوی اسید ریسینولئیک است که به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند. برای درمان ورم چشم با روغن کرچک مژه های خود را با آب ولرم بشویید. کمپرس گرم را به مدت 5 دقیقه روی پلک آسیب دیده قرار دهید. با استفاده از یک سواب پنبه، چند قطره Castor oil را روی پلک آسیب دیده (بسته) بمالید. از روغن کرچک بدون هگزان برای چشم استفاده کنید. همچنین می توانید برای جلوگیری از ایجاد پوسته روی مژه ها بمالید. این کار را قبل از خواب انجام دهید. صبح روز بعد چشمان خود را با آب گرم بشویید. یک بار در روز به مدت چند روز تکرار کنید.

کاهش حلقه های تیره زیر چشم

اسیدهای چرب مهم موجود در روغن، پوست را تغذیه کرده و سیاهی دور چشم را روشن می کند .برای همین به راحتی می توانید از روغن کرچک برای کاهش حلقه های تیره زیر چشم استفاده کنید. برای این منظور می توانید چند قطره روغن کرچک را روی نوک انگشتان خود بریزید و آنها را به هم بمالید تا روغن کمی گرم شود. روغن را به مدت یک دقیقه زیر چشمان خود ماساژ دهید. بگذارید یک شب بماند و صبح روز بعد با آب گرم بشویید. این کار را برای چند روز تکرار کنید.

روغن کرچک برای کاهش چین و چروک چشم|| پزشکت

کاهش چین و چروک دور چشم

خواص نرم کنندگی روغن کرچک می تواند چین و چروک اطراف چشم را تا حدود زیادی کاهش دهد. برای این منظور بهتر است صورت خود را با یک شوینده معمولی تمیز کنید. با یک حوله تمیز خشک کنید. یک توپ پنبه ای اشباع شده با تونر را روی صورت خود بمالید. این کار هر گونه باقیمانده پاک کننده را از بین می برد. یک قطره روغن را روی کف دست خود بریزید و با انگشت خود آن را روی چین و چروک دور چشم خود بمالید. روغن را در تمام طول خطوط ریز و چین و چروک بمالید.

بعد از این کار نیازی به شستن صورت خود ندارید زیرا روغن ظرف 10 تا 20 دقیقه جذب پوست شما می شود.  همچنین می توانید به جای تونر صورت از گلاب استفاده کنید. گلاب و روغن کرچک برای چشم و پوست معجزه می کنند. این درمان را هر روز ادامه دهید تا زمانی که نتایج قابل مشاهده ای را مشاهده کنید.

روغن کرچک برای پرپشت کردن ابروها

پروتئین ها و اسیدهای چرب موجود در روغن کرچک فولیکول های مو را تغذیه کرده و رشد ابرو را تقویت می کند . اگر می خواهید از روغن کرچک برای پرپشت کردن ابروها استفاده کنید بهتر است صورت و ابروهای خود را با آب گرم تمیز کنید و تمام آثار آرایش را پاک کنید. سپس یک سواب پنبه ای (یا یک برس خط چشم) را به روغن کرچک آغشته کنید و آن را به ابروهای خود بمالید.

ابروهای خود را به آرامی به مدت 2 تا 3 دقیقه با استفاده از نوک انگشتان ماساژ دهید. این کار را قبل از خواب انجام دهید. صبح روز بعد صورت و ابروهای خود را با آب ولرم بشویید.  این درمان را حداقل یک ماه ادامه دهید.

سوالات متداول

آیا می توانیم روزانه از روغن کرچک برای چشم استفاده کنیم؟ بله. این روغن را می توان چندین بار در روز استفاده کرد و می تواند به کاهش التهاب، مدیریت خشکی چشم و مقابله با عفونت کمک کند. با این حال، قبل از استفاده با چشم پزشک خود مشورت کنید.

کدام روغن برای زیر چشم بهتر است؟ روغن کرچک، روغن بادام، روغن اسطوخودوس، روغن درخت چای و روغن رازیانه از جمله روغن هایی هستند که برای استفاده در زیر چشم مفید هستند. آنها همچنین به کاهش سیاهی زیر چشم کمک می کنند.

آیا می توانم در چشمانم روغن بریزم؟ بله، اما فقط چند قطره. روغن ها سرشار از اسیدهای چرب ضروری و مواد مغذی هستند که برای حمایت از بینایی و مدیریت مشکلات سلامت چشم مانند خشکی چشم موثر است.

سخن آخر

Castor oil یکی از معدود روغن هایی است که به نظر می رسد برای سلامت و تقویت چشم ها مفید باشد. استفاده از روغن کرچک برای چشم و مژه ها نه تنها بی خطر است، بلکه به تقویت سلامت چشم و تسکین مشکلات رایج چشم نیز کمک می کند. همه اینها به دلیل محتوای بالای مواد مغذی آن امکان پذیر است.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.