لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید || پزشکت
فهرست مطالب

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید  یا کاتاراکت یک مشکل رایجی است. جراحی آب مروارید می تواند لایه اشکی چشم را تغییر دهد که اغلب منجر به علائم خشکی چشم می شود. خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید می تواند بر اساس روش جراحی مورد استفاده متفاوت باشد. برای مثال، روشی که بیشتر در کشورهای در حال توسعه استفاده می‌شود، به نام جراحی آب مروارید با برش کوچک، بیشتر از فیکوامولسیفیکاسیون، که بیشتر در ایالات متحده استفاده می‌شود، باعث خشکی چشم می‌شود. ما در این مقاله از پزشکت خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید و همچنین علائم مرتبط با آن را شرح می دهد. توصیه های پیشگیری و درمان را ارائه می دهد.

چرا بعد از جراحی کاتاراکت دچار خشکی چشم می شویم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است پس از جراحی آب مروارید دچار خشکی چشم شوید. این موارد عبارتند از:

 • تغییرات در سطح لایه اشک: این تغییرات می تواند ناشی از برش یا بریدگی باشد که در حین جراحی ایجاد شده است.
 • تولید لایه اشکی پایین: این می تواند ناشی از التهاب چشمی ناشی از جراحی و قرار گرفتن در معرض نور میکروسکوپ جراحی باشد.
 • کاهش تولید موسین از ملتحمه به دلیل برش جراحی: ملتحمه یک پوشش شفاف از سطح جلویی چشم است. ملتحمه ممکن است پس از جراحی آب مروارید پروتئین کمتری به نام موسین تولید کند. در واقع موسین به آبرسانی سطح چشم کمک می کند.
 • داشتن خشکی چشم از قبل: امروزه بسیاری از چشم پزشکان سعی در تشخیص و درمان خشکی چشم قبل از جراحی آب مروارید دارند. با این حال، ممکن است خشکی چشم قبل از جراحی تشخیص داده نشده باشد. که در این صورت علائم ممکن است پس از جراحی شدیدتر ظاهر شوند.
 • برخی از داروهای چشمی: پس از جراحی آب مروارید، پزشک احتمالاً می خواهد که از قطره های چشمی خاصی برای کمک به بهبود چشم و جلوگیری از عفونت استفاده کنید. اینها ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها و قطره های استروئیدی باشد. ترکیبات موجود در این قطره ها گاهی اوقات باعث تحریک چشم و ایجاد علائم خشکی چشم می شود.
 • نوع لنز داخل چشمی مورد استفاده: لنز داخل چشمی یا IOL چیزی است که جراح چشم پس از برداشتن لنز طبیعی در چشم قرار می دهد. یک گروه جدیدتر از IOL ها IOL های چند کانونی نامیده می شوند. این IOL ها بیشتر از یک IOL استاندارد هزینه دارند. برخی از IOL های چند کانونی جدیدتر با بروز بیشتر خشکی چشم مرتبط هستند.

خشکی چشم به دلیل تکنیک جراحی

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید || پزشکت

تکنیک جراحی مورد استفاده در جراحی آب مروارید نیز می تواند در بروز خشکی چشم تفاوت ایجاد کند. فیکوامولسیفیکاسیون یک روش جراحی رایج در ایالات متحده است. روشی به نام جراحی آب مروارید با برش کوچک یا SICS، بیشتر در کشورهای در حال توسعه استفاده می شود. یک مطالعه در سال 2019 خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید را در 100 چشم مبتلا به SICS یا فاکوامولسیفیکاسیون مقایسه کرد. محققان خشکی چشم بیشتر و علائم خشکی چشم شدیدتر را در بیمارانی که SICS در مقابل فاکوامولسیفیکاسیون داشتند، یافتند.

از خشکی چشم پس از جراحی کاتاراکت چه انتظاری باید داشت؟

این عارضه ممکن است موقتی باشد و فقط چند ماه طول بکشد. با این حال، اگر قبل از جراحی آب مروارید خشکی چشم داشتید، ممکن است پس از این در ماه‌های اولیه نیز علائم مرتبط با آن را داشته باشید. همچنین ممکن است لازم باشد هر گونه درمان خشکی چشم را که قبل از جراحی استفاده می کردید، ادامه دهید.

چشم پزشک ممکن است تغییرات خاصی را در طول جراحی آب مروارید ایجاد کند تا احتمال خشکی چشم را کاهش دهد. این تغییرات عبارتند از:

 • دست زدن به بافت در چشم با دقت
 • اندازه برش های کوچکتر در صورت امکان
 • در صورت امکان مقدار کمتری از نور جراحی
 • نوع خاصی از محلول روی چشم در حین عمل جراحی به نام دستگاه ویسکوز جراحی پراکنده چشمی

خشکی چشم پس از جراحی کاتاراکت چگونه تشخیص داده می شود؟

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید || پزشکت

اکثر  بیماران مبتلا به این عارضه علائمی دارند که نشان دهنده خشکی چشم آنها است. این علائم عبارتند از:

 • تاری دید
 • سوزش چشم
 • تغییرات در دید
 • سوزش و سوزش چشم
 • مشکل در استفاده از لنزهای تماسی
 • اشک زیاد داشتن چشمان شما ممکن است بخواهند اشک بیشتری در بیاورند زیرا احساس می کنند خشک می شوند.

شما همچنین می توانید خشکی چشم بدون علائم داشته باشید. اگر علائم خشکی چشم را دارید به چشم پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند آزمایش های خاصی را برای بررسی خشکی چشم انجام دهند و یک یا چند روش درمانی را امتحان کنند که ممکن است به شما کمک کند.

آزمایش تشخیصی

برخی از آزمایشاتی که چشم پزشک ممکن است برای تشخیص خشکی چشم پس از جراحی کاتاراکت تجویز کند، عبارتند از:

چشم پزشک
 • معاینه لامپ شکاف: لامپ شکاف یک میکروسکوپ ویژه است که برای مشاهده دقیق تر چشم ها استفاده می شود.
 • رنگ آمیزی لایه اشک: استفاده از یک لکه روی سطح چشم می تواند مناطق آسیب دیده یا ناهماهنگی را نشان دهد.
 • زمان شکستن اشک: این برای اندازه گیری مدت زمانی است که لایه های اشک پس از پلک زدن روی چشمان شما باقی می مانند.
 • تست Schirmer: که شامل قرار دادن یک نوار کاغذی نازک زیر چشم است. این می تواند به تعیین اینکه آیا چشم به اندازه کافی اشک تولید می کند تا خود را مرطوب نگه دارد، کمک کند.

آیا خشکی چشم پس از جراحی کاتاراکت نیاز به درمان دارد؟

درمان هایی که پزشک ممکن است برای تسکین علائم خشکی چشم انجام دهد، عبارتند از:

 • استروئیدهای موضعی برای کمک به درمان التهاب
 • شمع های سوراخ دار ، که مجاری اشک شما را می بندد و به حفظ اشک شما کمک می کند
 • اشک مصنوعی بدون نسخه، انواع مختلفی از اشک مصنوعی وجود دارد، بنابراین از چشم پزشک بپرسید که چه نوع اشک مصنوعی را توصیه می کند. بسیاری از چشم پزشکان از اشک های بدون مواد نگهدارنده حمایت می کنند.
 • داروهای تجویزی که می توانند علائم و نشانه های خشکی چشم را بهبود بخشند، از جمله Restasis (سیکلوسپورین) و Xiidra (lifitegrast)

آیا درمان های خانگی برای خشکی چشم وجود دارد؟

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید || پزشکت

کارهایی وجود دارد که می توان در خانه انجام داد  تا به تسکین خشکی چشم کمک کرد. این درمان های خانگی برای خشکی چشم عبارتند از:

 • استفاده از مرطوب کننده برای تامین رطوبت بیشتر محیط
 • استفاده از مکمل های اسید چرب امگا 3 مانند روغن ماهی
 • قرار دادن کمپرس گرم روی چشم به مدت 10 تا 15 دقیقه هر بار
 • استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشمان شما در برابر باد

خشکی چشم پس از جراحی کاتاراکت چقدر طول می کشد؟

علائم خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید ممکن است موقتی باشد. با درمان، ظرف چند ماه پس از جراحی از خشکی چشم تسکین پیدا کنند.

بهبود خشکی چشم پس از جراحی ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، بسته به اینکه از کدام روش درمانی استفاده می کنند. اگر افراد قبل از جراحی آب مروارید به بیماری خشکی چشم مبتلا بودند، ممکن است نیاز به درمان معمول خود برای تسکین علائم داشته باشند.

نوع جراحی آب مروارید افراد نیز ممکن است بر شدت علائم خشکی چشم تأثیر بگذارد. یک بررسی علائم خشکی چشم را در 96 نفر مورد بررسی قرار داد که تحت عمل جراحی آب مروارید با برش کوچک دستی (SICS) یا عمل جراحی فیکوامولسیفیکاسیون برای درمان آب مروارید قرار گرفتند. در مجموع، حدود 64 درصد از افراد پس از جراحی خشکی خفیف را تجربه کردند.

حدود 53 درصد از افراد در گروه SICS یک هفته پس از جراحی دچار خشکی چشم بودند، در حالی که تقریباً 22 درصد در گروه فاکوامولسیفیکاسیون دارای خشکی چشم بودند. گروه SICS همچنین علائم شدیدتری از خشکی چشم داشتند.

سوالات متداول 

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید || پزشکت

در صورت خشکی چشم می توان عمل آب مروارید انجام داد؟ بله می توانید جراحی آب مروارید انجام دهید، مگر اینکه خشکی چشم شدید داشته باشید. حتی با یک مورد شدید، چشم پزشک احتمالاً سعی می کند علائم و نشانه های خشکی چشم را قبل از عمل بهبود بخشد تا بتوانید جراحی آب مروارید انجام دهید.

آیا خشکی چشم بعد از جراحی آب مروارید بدتر می شود؟ بله، برای برخی افراد. این به دلیل تغییرات ایجاد شده در چشم در حین جراحی یا به دلیل استفاده از برخی داروها پس از جراحی رخ می دهد. با این حال، ممکن است که بدتر شدن خشکی چشم تنها موقتی باشد، و چشم شما بهبود یابد.

آیا استفاده از قطره های روان کننده چشم پس از جراحی آب مروارید مجاز است؟ بله. قطره های چشمی روان کننده که اشک مصنوعی نیز نامیده می شود، رطوبت چشم را تامین می کنند ، البته سعی کنید از قطره های چشمی روان کننده بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید.

بعد از جراحی آب مروارید چه مقدار زمان می برد تا چشم احساس طبیعی خود را بدست آورد؟ ممکن است از یک تا سه ماه طول بکشد. در واقع بینایی شما باید در عرض چند ساعت یا چند روز پس از جراحی آب مروارید روشن تر شود.

سخن آخر

علائم خشکی چشم پس از جراحی کاتاراکت ممکن است موقتی باشد که با درمان، افراد ممکن است ظرف چند ماه پس از جراحی از خشکی چشم تسکین پیدا کنند. بهبود خشکی چشم در افراد مختلف بسته به اینکه از کدام روش درمانی استفاده می کنند می تواند  متفاوت باشد،. اگر افراد قبل از جراحی آب مروارید به بیماری خشکی چشم مبتلا باشند، ممکن است نیاز به درمان معمول خود برای تسکین علائم داشته باشند.

خشکی چشم پس از جراحی آب مروارید به دلیل تغییرات ایجاد شده در چشم در حین جراحی غیر معمول نیست. گاهی اوقات خشکی چشم موقتی است. در مواقع دیگر، ممکن است علائم طولانی مدت داشته باشید. علائم خشکی چشم شامل تغییرات بینایی و سوزش چشم است. چشم پزشک شما می تواند خشکی چشم را تشخیص دهد و چندین روش درمانی را برای کاهش علائم شما توصیه کند.

اگر بعد از جراحی آب مروارید متوجه خشکی چشم شدید، باید به چشم پزشک خود اطلاع دهید. درمان های مختلفی وجود دارد که می تواند کمک کند. هر گونه قرار ملاقات بعدی را حفظ کنید تا چشم پزشک شما بتواند خشکی چشم و به طور کلی سلامت چشم شما را کنترل کند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

1 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.