عمومی و داخلیکرونا

جدیدترین اخبار کرونا ویروس (1)

جدیدترین اخبار کرونا ویروس

از این پس جدیدترین اخبار کرونا ویروس، مشتمل بر شیوع، بروز، ابتلا، علل، عوامل خطر، پیشگیری، پیش آگهی و روش های درمانی کرونا ویروس را از پزشکت مشاهده نمایید.

چین اکتمرا را برای درمان کرونا تایید کرد [i].

جدیدترین اخبار کرونا ویروس | پزشکت

چین استفاده از داروی ضد التهابی راشه (ROG.S) داروی ضد التهابی اکتمرا را برای درمان عوارض کرونا تصویب کرده است. در حالی که همه کشورها در سراسر جهان به طرز نامیدی به دنبال راه هایی برای مقابله باعفونت کشنده کرونا ویروس هستند، اکتمرا یک داروی ضد التهاب ساخته شده در داروخانه سوئیسی Roche، توسط دولت چین برای درمان علائم شدید کروناویروس مورد تایید قرار گفته است. این دارو پیش از این برای درمان التهاب در بیماران مبتلا به آرتریت نادر نوجوانان و شریانی سلول غول پیکر یا التهاب رگ های خونی و شرایط التهابی از جمله طوفان سیتوکین در بیماران سرطانی که سلول درمانی را دریافت می کنند، مورد استفاده قرار گرفته است.

براساس گزارش ها، 14 بیمار مبتلا به کرونا با علائم شدید و جدی که تحت درمان با داروهای موجود در بیمارستان وابسته به دانشگاه علوم و فن آوری چین (USTC) قرار گرفته اند، نتایج مثبتی را از خود نشان داده اند. چین امیدوار است که برخی از داروهای قدیمی تر بتوانند سندرم ترشح شدید سیتوکین (CRS) یا طوفان های سایتوکاین را متوقف کنند. طوفان سایتوکاین، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن بیماران است که در مراحل بیماری کرونا رخ می دهد و منجر به نارسایی اندام های بدن بیماران و مرگ آن ها می شود.

اکتمرا، یک داروی بیولوژیک مصوب سال 2010 در ایالات متحده برای آرتریت روماتوئید (RA) است ومیزان پروتئین بالای اینترلوکین 6 (IL-6) را که موجب برخی از بیماری های التهابی می شود را مهار می کند.

کمیسیون بهداشت ملی چین ادعا می کند:

اکتمرا اکنون می تواند برای معالجه بیماران مبتلا به کرونا ویروس با آسیب جدی ریه و سطح بالای IL-6 مورد استفاده قرار گیرد. اما در حال حاضر هیچ آزمایش آزمایشگاهی بالینی در مورد ایمنی یا اثر بخشی دارو در برابر ویروس منتشر نشده است. دولت ملی پزشکی چین هنوز تصویب نکرده است که Actemra برای فروش در موارد عفونت کروناویروس فروخته شود و داروخانه های چینی نیز در تلاشند تا گزینه های دیگری برای جایگزینی روشه پیدا کنند.

از این پس جدیدترین اخبار کرونا ویروس، مشتمل بر شیوع، بروز، ابتلا، علل، عوامل خطر، پیشگیری، پیش آگهی و روش های درمانی کرونا ویروس را از پزشکت مشاهده نمایید.

علائم كروناویروس جدید 5 روز طول می كشد تا ظاهر شود [ii].

جدیدترین اخبار کرونا ویروس | پزشکت

براساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده  که علائم بیماری کرونا ممکن است در افراد آلوده به کروناویروس جدید تقریبا پنج روز تا دو هفته پس از مواجهه، بروز  کنند. این مدت زمان، با دوره انکوباسیون ویروس کرونا کاملا مطابقت دارد  به نظر می رسد یک دوره قرنطینه 14 روزه برای افرادی که  در معرض احتمالی coronavirus قرار گرفته اند  می تواند در پیشگیری از شیوع بیماری موثر باشد.

مدت زمان آلوده شدن افراد به انواع ویروس تا بروز علائم را دوره انکوباسیون بیماری می گویند. این دوره می تواند برای پیشگیری و کنترل بیماری بسیار حیاتی باشد. تشخیص این دوره برای مسئولان بهداشت از اهمیت خاصی برخوردار است و به آن ها اجازه می دهد تا افرادی را که در معرض ویروس قرار گرفته اند را شناسایی و در صورت امکان قرنطینه کنند اما قرنطینه بیماران مبتلا به ویروس های که دوره انکوباسیون خیلی طولانی یا کوتاه باشد، ممکن است دشوار باشد.

از این پس جدیدترین اخبار کرونا ویروس، مشتمل بر شیوع، بروز، ابتلا، علل، عوامل خطر، پیشگیری، پیش آگهی و روش های درمانی کرونا ویروس را از پزشکت مشاهده نمایید.

میانگین سن مرگ در اثر كرونا ویروس 80 سال است [iii].

جدیدترین اخبار کرونا ویروس | پزشکت

ژنرال جروم آدامز، جراح ایالات متحده  یانگین سن مرگ و میر در مبتلایان به بیماری کرونا را 80 سال اعلام کرده و می گوید:  به احتمال زیاد افراد بالای 60 سال به علت عوارض ناشی از  کرونا ویروس  در بیمارستان بستری می شوند و علت مرگ و میر در میان کودکان و بزرگسالان بیشتر به علت ابتلا به  آنفولانزا می باشد. با این حال، وی معتقد است: شاید کودکان و  جوانان در معرض خطر مرگ ناشی از کروناویروس قرار نداشته باشند. این قشر از جامعه به طور بالقوه می توانند ویروس را در افراد جامعه و افراد مبتلا به بیماری های مزمن و پرخطر منتشر کنند.

داده های اولیه حاکی از آن است که:

 • بیش از 80٪ از بیماران مبتلا به کرونا بدون علامت یا علائم خفیف بهبود می یابند.
 • حدود 15٪ بیماران ممکن است به بیماری شدید از جمله ذات الریه مبتلا شوند.
 • حدود 5٪ شوک سپتیک و  نارسایی چند عضو و نارسایی دستگاه تنفسی را تجریه می کنند.
از این پس جدیدترین اخبار کرونا ویروس، مشتمل بر شیوع، بروز، ابتلا، علل، عوامل خطر، پیشگیری، پیش آگهی و روش های درمانی کرونا ویروس را از پزشکت مشاهده نمایید.

افراد مشکوک به کرونا در خانه قرنطینه شوند [iv].

جدیدترین اخبار کرونا ویروس | پزشکت

بیماران مشکوک به Covid-19 باید منتظر نتیجه آزمایش خود باشند و در صورت امکان این افراد در خانه قرنطینه شوند. اما در بیمارانی که سایر اعضاء خانواده، جزء افراد پرخطر هستند بهتر است بیمار سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند و در خانه قرنطینه نشود.

افراد با شرایط زیر، به عنوان افراد پرخطر شناخته می شوند که بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس هستند:

 • سالمندان
 • افرادی که تحت جراحی پیوند عضو قرار گرفته
 • مصرف کنندگان داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • افرادی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند مانند بیماران سرطانی تحت درمان
 • مبتلایان به بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری مزمن ریه و بیماری های قلبی

باید به این نکته توجه کنیم که بیشتر کسانی که در اثر ابتلا به ویروس فوت کرده اند، بیماری زمینه ای دیگری هم داشته اند.

توصیه های برای بیماران در قرنطینه 

قرنطینه، به معنای 14  روز ماندن در خانه و  جداکردن خود از بقیه افراد و جلوگیری از تماس با افراد دیگر خانواده و در صورت امکان حتی استفاده از حمام و سرویس بهداشتی و اتاق خواب جداگانه است.

قرنطینه باید در شرایط زیر حتما انجام گیرد:

 • 14 روز بعد از بازگشت از مناطق پرخطر
 • 14 روز از تاریخ تماس با مبتلایان به کرونا  افراد مشکوک

به افرادی  در قرنطینه هستند  توصیه می شود، تا:

 • در یک اتاق با  تهویه مطبوع بمانند.
 • از وسایل حمل و نقل عمومی یا تاکسی استفاده نکنند.
 • در صورت وجود از حمام  و حوله های جداگانه استفاده کنند.
 • قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از توالت دست ها را با صابون و آب بشویند.
 • زباله های مربوط به بیمار را دو بار کیسه کرده و زود از محیط منزل خارج کنند.
 • اجازه ندهند کسی به ملاقات آن ها برود و در تمام مواقع از ماسک استفاده کنند.
 • از بیرون رفتن جدا خودداری کنند مگر اینکه مجبور باشند برای درمان به مراکز پزشکی مراجعه کنند.
 • هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود  با دستمال بپوشانند و  دستمال خود را درون سطل زبانه قرار دهند.

پزشکان باید علائم و شرایط زیر را به عنوان افراد مشکوک به کرونا در نظر بگیرند:

 • تب بدون علائم دیگر
 • تماس مستقیم با بیماران مبتلا به کرونا
 • تماس بیش از 15 دقیقه در فاصله دو متری شخص مبتلا به عفونت تأیید شده
 • عفونت حاد تنفسی با هر میزان از جمله تنگی نفس یا سرفه (با یا بدون تب)
 • تماس مستقیم و بدون تجهیزات مناسب با شخصی که  عفونت تایید شده داشته
از این پس جدیدترین اخبار کرونا ویروس، مشتمل بر شیوع، بروز، ابتلا، علل، عوامل خطر، پیشگیری، پیش آگهی و روش های درمانی کرونا ویروس را از پزشکت مشاهده نمایید.

بهبودی از کرونا ویروس “شش هفته” طول می کشد [v].

دکتر مایک رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی، معتقد است:

بهبودی از این بیماری ممکن است تا شش هفته زمان لازم داشته باشد و حتی دوره بهبودی کامل در افرادی که دچار علائم بسیار شدیدی هستند، می توانند ماه ها طول بکشد. البته ملاک بهبودی بیماران مبتلا به کرونا ممکن است در کشور های  مختلف، متفاوت باشد. بهبودی اغلب به وضعیت  بیمار بستگی دارد. اما دکتر مایک رایان می گوید بهبودی این بیماران زمانی باید تایید شود  که بیمار دیگر علائمی از بیماری را از خود نشان ندهد و  دو آزمایش منفی برای ویروس داشته باشد.

کرونا باعث بروز علائم گوارشی هم می شود [vi].

در حالی که مردم بیماری کرونا را با علائم ریوی می شناسند، اما محققان تشخیص داده اند که coronavirus بر روی دستگاه گوارش بیماران تاثیر می گذارند و باعث بروز علائم گوارشی کرونا ویروس می شود. مطالعات جدیدی از کرونا ویروس در چین نشان داده که این ویروس ممکن است از طریق دستگاه گوارش از شخص بیمار به فرد دیگر منتقل شود.

در دو مطالعه جدید محققان چینی که به تازگی در Gastroenterology، مجله انجمن آمریکایی گاستروانترولوژی منتشر شده است، محققان نشان داده اند که coronavirus بر روی دستگاه گوارش بیماران تاثیر می گذارد و باعث بروز علائم گوارشی کرونا می شوند. در میان برخی از یافته های قابل توجه، مشاهده شد که بخش بزرگی از بیماران کرونا ویروس قبل از بروز علائم تنفسی، علائم دیگری را مربوط به دستگاه گوارشی را تجربه کرده اند. محققان معتقدند نظارت بر علائم دستگاه گوارش اولیه در مبتلایان به کرونا می تواند در تشخیص زود رس این بیماری مفید و موثر باشد.

علائم دستگاه گوارش در مبتلایان به کرونا، عبارتند از:

خطر بروز بیماری کرونا حتی بعد از بهبودی بیمار وجود دارد [vii].

جدیدترین اخبار کرونا ویروس | پزشکت

تحقیقات نشان داده است که RNA ویروسی در مدفوع بیماران مشکوک به کرونا ویروس دیده شده و به نظر می رسد که عفونت دستگاه گوارش حتی بعد از بهبودی علائم دستگاه تنفسی در این بیماران ممکن است دوام داشته باشد و هنوز خطر شیوع ویروس از راه مدفوع آلوده بیماران بعد از بهبودی وجود دارد. محققان پیشنهاد می كنند كه برای كنترل شیوع کرونا ویروس باید از انتقال و انتشار این ویروس از راه های مدفوع آلوده هم جلوگیری کرد.

علاوه بر آن، محققان گزارش دادند كه كاسه توالت، سینك و دستگیره درب حمام اتاق ایزولاسیون كه در آن بیماران مبتلا به كروناویروس جدید بستری شده اند، مورد آزمایش قرار گرفته و وجود ویروس ها در این مناطق مثبت بوده است و این نشان می دهد که مدفوع بیماران می تواند راه دیگری برای انتقال و شیوع این بیماری باشد. این تحقیقات نشان می دهد که افراد باید برای مقابله با آلودگی های زیست محیطی، بهتر است نکات مربوط به بهداشت فردی و حتی بهداشت محیط را به طور جدی رعایت کنند. این تحقیقات نشان می دهد که این ویروس ها به وضوح قادر به آلوده کردن سینک و توالت دستشویی هستند.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:
از این پس جدیدترین اخبار کرونا ویروس، مشتمل بر شیوع، بروز، ابتلا، علل، عوامل خطر، پیشگیری، پیش آگهی و روش های درمانی کرونا ویروس را از پزشکت مشاهده نمایید.

منابع:

[i] https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-china-roche-hldg/china-approves-use-of-roche-drug-in-battle-against-coronavirus-complications-idUSKBN20R0LF

[ii] https://edition.cnn.com/asia/live-news/coronavirus-outbreak-03-09-20-intl-hnk/index.html

[iii] https://edition.cnn.com/asia/live-news/coronavirus-outbreak-03-09-20-intl-hnk/index.html

 [v] https://edition.cnn.com/asia/live-news/coronavirus-outbreak-03-09-20-intl-hnk/h_c5a1029360600cb0dcb327899c6d4d3f

[vi] https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/publichealth/84679

[vii] https://www.thailandmedical.news/news/breaking-new-studies-shows-how-coronavirus-affects-gi-tract-and-also-highlights-fecal-transmissions-as-another-route-for-viral-spread

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا