فیزیکی و توانبخشی (فیزیوتراپیست)

کاردرمانگر و فیزیوتراپ

بنا به تعریف، متخصص پزشکی فیزیکی، کسی است که به بیمار کمک می‌کند تا از طریق تمرینات برنامه ریزی شده بتواند قدرت حرکتی خود را در اندام های آسیب دیده باز یابد. همچنین فیزیوتراپ دوره درمانی را به گونه ای تنظیم می‌کند که بیماری کنترل شده و بیشتر از این پیشرفت نکند. با توجه به اهمیت این شاخه از علم پزشکی، لازم است که شما بیشتر با این حرفه و وظایف پزشک فیزیکی و توانبخشی آشنا شوید.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در ابتدا باید بیمار را با دقت معاینه کرده و پرونده پزشکی او را بررسی کند تا دقیق بتواند وضعیت بیمار را تشخیص دهد.

 حرکات فیزیوتراپی همان میزان که می تواند مفید باشد و قدرت حرکتی بدن را ترمیم کند .اگر به صورت نادرست و به اشتباه به کار برده شود، تاثیرات منفی به بار خواهد آورد. به همین دلیل فیزیوتراپ ابتدا باید شرایط بدنی بیمار را با دقت بررسی کند سپس درمان برحسب تشخیص دکتر متخصص و توانبخشی آغاز خواهد شد. در این مرحله درمانی نیز باید یک پرونده پزشکی برای بیمار تنظیم گردد.

 متخصص طب فیزیکی و توانبخشی باید نوع روش درمانی، مرحله درمان، حرکات ورزشی انجام شده، وضعیت بیمار در شرایط فعلی و مواردی از این قبیل را در پرونده ذکر کند. وجود این پرونده سلامت از دو نظر ضروری است: اول این که پزشک معالج شما که در طول درمان، درمان فیزیوتراپی را برای شما تجویز کرده است، از طریق مطالعه پرونده توانبخشی شما می تواند تشخیص دهد که سلامتی کنونی شما در چه حد است. از طرف دیگر در صورتی که به هر دلیل نیاز شد شما به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دیگر مراجعه کنید، لازم است گزارش کاملی از دوره درمانی قبلی شما داشته باشد.