لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

درد گردن که به غدد لنفاوی کشیده می شود

درد گردن به غدد لنفاوی || پزشکت
فهرست مطالب

سیستم لنفاوی یک شبکه پیچده از اندام ها، عروق و غدد در سراسر بدن است که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تا حدود زیادی کنترل می کند. غدد این سیستم که گره‌های لنفاوی نامیده می‌شوند، برای فیلتر کردن و به دام انداختن ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا قبل از انتشار و آلوده کردن سایر قسمت‌های بدن عمل می‌کنند.

غدد سیستم لنفاوی نقش مهمی در توانایی بدن برای مبارزه با عفونت دارند و اغلب در شرایطی که بدن با التهاب روبرو شوند، ممکن است ورم کنند و به شرایط التهابی بدن واکنش نشان دهند. از طرفی هم گردن دارای چندین غدد لنفاوی (غدد لنفاوی گردن) است که ممکن است به دلیل مختلف دچار درد زیادی شود که در برخی شرایط ممکن است به غدد لنفاوی هم سرایت پیدا کند. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت شایع ترین علل درد گردن که به غدد لنفاوی کشیده می شود را مورد بررسی قرار دهیم.

علائم شایع گردن درد در امتداد غدد لنفاوی

گردن درد علاوه بر دردی که به غدد لنفاوی کشیده می شود، می تواند با بروز علائم زیر همراه باشد:

 • تب
 • سرفه
 • گلو درد
 • التهاب
 • کهیر
 • تحریک پذیری
 • عرق شبانه
 • تنگی نفس
 • برآمدگی قابل لمس یا برآمدگی در امتداد گردن

گردن درد در امتداد غدد لنفاوی معمولاً نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است، بنابراین مهم است که در صورت بروز چنین علائمی با پزشک مشورت کنید.

درد گردن در امتداد غدد لنفاوی || پزشکت

 

شایع ترین علل درد گردن در امتداد غدد لنفاوی

درد گردن در امتداد غدد لنفاوی می تواند به دلیل بزرگ شدن غدد لنفاوی (لنفادنوپاتی) یا التهاب غدد لنفاوی (لنفادنیت) ایجاد شود. به طور کلی، علل عفونی می تواند منجر به بروز لنفادنیت و علل غیر عفونی باعث لنفادنوپاتی شوند. با این حال، ممکن است همپوشانی وجود داشته باشد. علل حاد لنفادنیت در طی چند روز ایجاد می شود و می تواند بسیار شدید و جدی باشد.

علل عفونی گردن درد و غدد لنفاوی

دلیل عفونی درد گردن در امتداد غدد لنفاوی می تواند حاد (در طی چند روز ایجاد شود) یا مزمن (در طی هفته ها یا ماه ها ایجاد می شود) و می تواند در هر دو طرف گردن (دو طرفه) یا در یک طرف (یک طرفه) رخ دهد.

حاد

علل عفونی حاد اغلب آنهایی هستند که به عفونت های ویروسی یا باکتریایی مربوط می شوند. بسیاری از ویروس های دستگاه تنفسی فوقانی مانند آدنوویروس، ویروس آنفولانزا و انتروویروس اغلب باعث لنفادنیت و علائم مرتبط مانند سرفه، احتقان و گلودرد می شوند. استرپتوکوک یک عفونت باکتریایی است که می تواند باعث فارنژیت و لنفادنیت شود که اغلب بسیار حساس است.

مزمن

علل عفونی مزمن اغلب به عفونت های ویروسی مانند ویروس اپشتین بار (EBV) و عفونت های ویروسی جدی تر مانند HIV مربوط می شود. همچنین عوامل بیماری زایی باکتریایی کمتری وجود دارند که می توانند باعث لنفادنیت مانند سل شوند.

علل غیر عفونی درد گردن و غدد لنفاوی

علل غیر عفونی گردن درد در امتداد غدد لنفاوی می تواند به طور مشابه، به صورت حاد یا مزمن و دو طرفه یا یک طرفه رخ دهد.

حاد

علل غیر عفونی حاد لنفادنوپاتی یا لنفادنیت شرایط التهابی هستند که باعث بروز عفونت نمی شوند. اما در کودکان، بیماری هایی مانند بیماری کاوازاکی نوعی واسکولیت (التهاب رگ های خونی) است که در دوران کودکی رخ می دهد. یکی از علائم احتمالی این وضعیت لنفادنوپاتی است.

مزمن

بسیاری از علل مزمن غیر عفونی گردن درد در امتداد غدد لنفاوی با فرآیندهای سرطانی مرتبط هستند. به عنوان مثال لنفوم اغلب در غدد لنفاوی گردن رخ می دهد و می تواند بسیار سریع رشد کند و باعث تورم شدید شود و با علائم خستگی ، تعریق شبانه و کاهش وزن ناخواسته همراه است.

آبسه رتروفارنکس (بزرگسالان)

آبسه رتروفارنکس مجموعه ای از چرک در بافت های پشت گلو است. این یک وضعیت پزشکی جدی و خطرناک باشد. علائم اصلی بروز این وضعیت می تواند گلودرد، از دست دادن اشتها، تب، تنگی نفس، بیماری شدید باشد.

آبسه پوستی

آبسه پوستی یک کیسه بزرگ از چرک است که درست در زیر پوست ایجاد می شود. این بیماری در اثر ورود باکتری ها به زیر پوست، معمولاً از طریق یک بریدگی یا خراش کوچک ایجاد شود و شروع به تکثیر کند. بدن با هجوم گلبول‌های سفید خون مبارزه می‌کند که برخی از بافت‌های عفونی را می‌کشند، اما در حفره باقی‌مانده منجر به ایجاد چرک شود. علائم آبسه پوستی شامل یک توده چرک بزرگ، قرمز، متورم و دردناک در هر نقطه از بدن در زیر پوست است. ممکن است تب، لرز و بدن درد ناشی از عفونت وجود داشته باشد. آبسه پوستی در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز عوارض و بیماری های جدیتری شود. تشخیص آبسه پوستی از طریق معاینه فیزیکی انجام می شود.

یک آبسه کوچک ممکن است خود به خود و از طریق سیستم ایمنی بدن بهبود یابد. اما برخی از آنها باید در مطب پزشک تخلیه شوند. معمولا درمان آبسه پوستی به مصرف و تجویز آنتی بیوتیک نیاز دارد. تمیز نگه داشتن پوست و استفاده از لباس ها و حوله های تمیز می تواند از عود و بازگشت آبسه پیشگیری کند.

سندرم درد میوفاشیال

سندرم درد میوفاشیال، درد مزمن میوفاشیال (CMP) نیز نامیده می‌شود. در صورت بروز این وضعیت فشار روی نقاط خاصی از عضلات باعث درد ارجاعی می‌شود، به این معنی که درد در جای دیگری از بدن احساس می‌شود. به نظر می رسد که علت آسیب عضلانی ناشی از استفاده بیش از حد، چه در اثر ورزش یا یک شغل که نیاز به حرکت تکراری دارد، باشد. تنش، استرس و وضعیت نامناسب نیز می تواند باعث سفت شدن ماهیچه ها شود که نوعی استفاده بیش از حد است. استفاده بیش از حد باعث ایجاد بافت اسکار یا چسبندگی در عضلات می شود.

به طور کلی، سندرم درد میوفاشیال می تواند با بروز علائم مختلفی همراه باشد. علائم شامل درد عضلانی عمیق و دردناک است که با استراحت یا ماساژ از بین نمی رود، اما ممکن است در واقع بدتر شود. اغلب به دلیل درد، خوابیدن با مشکل مواجه می شود. سندرم درد میوفاشیال باید توسط یک پزشک تشخیص داده و درمان شود، زیرا می تواند به یک وضعیت مشابه اما شدیدتر به نام فیبرومیالژیا تبدیل شود. برای همین  بهتر است در صورت بروز هر گونه علائم احتمالی سریعا با پزشک مشورت کنید. تشخیص از طریق معاینه فیزیکی و اعمال فشار خفیف برای یافتن نقاط ماشه ای انجام می شود.

درمان شامل فیزیوتراپی، داروهای ضد درد و تزریق نقطه ماشه ای است. در برخی موارد، طب سوزنی و داروهای ضد افسردگی مفید هستند.

التهاب غدد لنفاوی پشت گوش

غدد لنفاوی پشت گوش وجود دارد. غدد لنفاوی محل زندگی سلول‌های ایمنی شما هستند که در صورت بروز عفونت ممکن است ملتهب و متورم شوند. در این شرایط فردا باید برای ویزیت بیمار به پزشک مراقبت های اولیه خود مراجعه کنید. علائم اصلی التهاب غدد لنفاوی پشت گوش درد پشت آن و التهاب و تورم پشت گوش است که می تواند با درد گردن که به غدد لنفاوی کشیده می شود همراه باشد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا مجموعه ای از علائم مزمن است که با خستگی مداوم، حساسیت منتشر به لمس، درد اسکلتی عضلانی و معمولاً درجاتی از افسردگی همراه است. علت اصل بروز این وضعیت هنوز مشخص نیست. اما معمولاً پس از یک رویداد استرس زا فیزیکی یا احساسی مانند تصادف اتومبیل یا طلاق بروز می کند. ممکن است شامل یک جزء ژنتیکی باشد که در آن فرد احساس طبیعی را به عنوان درد تجربه می کند.

تقریبا 90 درصد از مبتلایان به فیبرومیالژیا زنان هستند. هر فردی که به بیماری روماتیسمی، مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس مبتلا باشد، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به فیبرومیالژیا باشد.

هیچ آزمایش استانداردی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد. تشخیص معمولاً زمانی انجام می‌شود که علائم فوق به مدت سه ماه یا بیشتر بدون هیچ علت مشخصی ادامه داشته باشند. فیبرومیالژیا به خودی خود از بین نمی رود اما بدتر هم نمی شود. گزینه های درمانی برای مدیریت علائم آن شامل کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی بیمار از طریق داروهای ضد درد، ورزش، بهبود رژیم غذایی و کمک به مدیریت موقعیت های استرس زا است.

بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن

بزرگ شدن غدد لنفاوی می تواند منجر به بروز گردن دردی گردد که به غدد لنفاوی کشیده می شود.  التهاب غدد لنفاوی پشت گوش زمانی اتفاق می افتد که گره بزرگتر و با سلول های التهابی پر می شود. این وضعیت اغلب در نتیجه یک عفونت رخ می دهد، اما می تواند بدون علت مشخص هم بروز کند. غدد لنفاوی بزرگ شده معمولاً خود به خود کوچک می شوند. برای تسریع روند، سعی کنید از کمپرس گرم و مرطوب روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.

تیروئیدیت حاد

تیروئیدیت حاد یک التهاب نادر غده تیروئید است که در اثر عفونت، اشعه، دارو یا ضربه ایجاد می شود. حتی در مواردی می تواند منجر به گردن دردی که به غدد لنفاوی کشیده می شود، گردد. در این شرایط شما باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری در اورژانس باشید. این احتمالاً یک اورژانس پزشکی است و نیاز به تشخیص فوری (تست های عملکرد تیروئید، آزمایش خون و تصویربرداری) و درمان (آنتی بیوتیک، مراقبت های حمایتی، قطع داروهای احتمالی) دارد.

درمان درد گردن و غدد لنفاوی  || پزشکت

درمان درد گردن و غدد لنفاوی

درمان گردن درد در امتداد غدد لنفاوی به علت خاص آن بستگی دارد. پزشک معالج شما می تواند بسته به علت بیماری، گردن درد در امتداد غدد لنفاوی را درمان کند. برخی از گزینه های درمانی احتمالی عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها: اگر علائم شما به دلیل باکتری باشد، پزشک آنتی بیوتیک های مناسب را تجویز می کند.
 • مراقبت حمایتی: بسیاری از علل بزرگ شدن غدد لنفاوی ممکن است ماهیت ویروسی داشته باشند. علل ویروسی با آنتی بیوتیک برطرف نمی شود و در صورت وجود، پزشک به احتمال زیاد داروهایی مانند استراحت یا تسکین درد را برای تسکین و مدیریت علائم تجویز می کند.
 • درمان سرطان: درمان لنفوم ممکن است شامل شیمی درمانی، داروهای ایمونوتراپی، پرتودرمانی، پیوند مغز استخوان یا ترکیبی از این موارد باشد. سایر درمان‌های سرطان شامل روش‌های درمانی مشابه نیز هستند.

پیشگیری از بروز درد گردن و غدد لنفاوی

از آنجایی که عفونت های باکتریایی و ویروسی عامل اصلی درد گردن در امتداد غدد لنفاوی هستند، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از عفونت و جلوگیری از بروز علائم انجام دهید. برخی از این راهکارها عبارتند از:

 • دوری از کسانی که بیمار هستند.
 • شستن مرتب دست ها با آب و صابون
 • پوشاندن سرفه و عطسه با آرنج یا آستین و نه با دست
 • از دست زدن به صورت، بینی، چشم ها و دهان با دست های شسته نشده خودداری کنید.

سوالات متداول

درد غدد لنفاوی چه چیزی را نشان می دهد؟ غدد لنفاوی دردناک معمولاً نشانه عفونت حاد یا مزمن و گاهی اوقات علل غیرعفونی مانند سرطان یا بیماری خودایمنی هستند. غدد لنفاوی برای فیلتر کردن و به دام انداختن ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا قبل از انتشار و آلوده کردن سایر قسمت‌های بدن عمل می‌کنند. اغلب درد و سایر علائم مرتبط اولین علامتی هستند که نشان می دهد عفونت یا فرآیندی در حال رخ دادن است.

درد در امتداد غدد لنفاوی من چقدر طول خواهد کشید؟ مدت زمان درد به علت اصلی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، غدد لنفاوی دردناک و متورم به دلایل عفونی اغلب پس از برطرف شدن بیماری برطرف می شوند. با دلایلی که به فرآیندهای سرطانی یا مزمن مربوط می شوند، رفع اغلب به یک درمان خاص بستگی دارد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.