آزمایش های میکروب شناسی

آزمایش سوزاک چیست؟

آزمایش سوزاک، وجود باکتری سوزاک را در بدن شما، بررسی می کند. این بیماری، با مصرف آنتی بیوتیک، قابل درمان است. اما اگر درمان نشود، سوزاک می تواند منجر به بروز ناباروری و سایر مشکلات جدی در سلامتی افراد شود. در زنان، این اختلال می تواند باعث بروز بیماری التهابی لگن و حاملگی خارج از رحم شود.

سوزاک، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی (STDs) است. این بیماری، یک عفونت باکتریایی است که از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی با فرد مبتلا، منتشر می شود. همچنین، سوزاک می تواند در حین زایمان، از یک زن باردار به نوزاد سرایت کند. سوزاک می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند. بروز این بیماری در جوانان 15 تا 24 ساله شایع است.

بسیاری از افراد مبتلا به سوزاک نمی دانند که به آن مبتلا هستند. بنابراین ممکن است بدون اینکه بدانند، آن را به دیگران منتقل کنند. مردان مبتلا به سوزاک ممکن است علائمی داشته باشند. اما زنان مبتلا به سوزاک، اغلب هیچ علامتی ندارند یا علائم سوزاک را با عفونت مثانه یا واژن اشتباه می گیرند.

حاملگی خارج از رحم، حاملگی است که در خارج از رحم رخ می دهد. در این وضعیت، جنین نمی تواند زنده بماند. اگر این اختلال به موقع درمان نشود، حاملگی خارج از رحم می تواند برای مادر کشنده باشد. سوزاک در مردان می تواند باعث بروز ادرار دردناک و زخم شدن مجرای ادرار شود.

مجرای ادرار، لوله ای است که اجازه می دهد ادرار از مثانه به خارج از بدن جریان یابد و همچنین، مایع منی را حمل می کند. در مردان، این لوله از آلت تناسلی عبور می کند. نام‌ های دیگر تست سوزاک، شامل تست GC، تست پروب DNA سوزاک و یا تست تقویت اسید نوکلئیک سوزاک (NAAT) است.

چرا به آزمایش سوزاک نیاز دارم؟

آزمایش سوزاک، برای تشخیص اینکه آیا به عفونت سوزاک مبتلا هستید یا خیر، استفاده می شود. گاهی اوقات، این آزمایش همراه با آزمایش کلامیدیا، که نوع دیگری از بیماری های مقاربتی (STD) است، انجام می شود. سوزاک و کلامیدیا علائم مشابهی دارند و این دو بیماری مقاربتی اغلب با هم رخ می دهند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، انجام آزمایش سالانه سوزاک را برای تمام زنان زیر 25 سال که رابطه جنسی دارند، توصیه می کند. همچنین، برای زنان سالمند تر فعال از نظر جنسی، که با عوامل خطرناک خاصی مواجه هستند، انجام این تست توصیه می شود. عوامل خطر در مورد این بیماری، عبارت اند از:

 • داشتن چندین شریک جنسی
 • ابتلا به عفونت سوزاک قبلی
 • ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی
 • زندگی با شریک جنسی مبتلا به STD
 • عدم استفاده مداوم یا صحیح از کاندوم

CDC، انجام آزمایش سالانه را برای مردانی که با زنان رابطه جنسی دارند، توصیه می کند. در صورت وجود علائم سوزاک، هم مردان و هم زنان باید آزمایش شوند. علائم این اختلال در زنان، عبارت اند از:

 • درد شکم
 • ترشحات واژن
 • خونریزی بین پریود ها
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • احساس درد هنگام ادرار کردن

علائم این اختلال در مردان، عبارت اند از:

 • تورم کیسه بیضه
 • احساس درد هنگام ادرار کردن
 • احساس درد یا حساسیت در بیضه ها
 • وجود ترشحات سفید، زرد یا سبز در آلت تناسلی

اگر باردار هستید، ممکن است در اوایل بارداری، نیاز باشد که آزمایش سوزاک انجام بدهید. یک زن باردار مبتلا به سوزاک، می تواند این عفونت را در حین زایمان، به نوزاد خود منتقل کند. سوزاک می تواند باعث نابینایی و بروز سایر عوارض جدی، حتی گاهی اوقات خطرناک و کشنده در نوزادان، شود.

اگر باردار هستید و به سوزاک مبتلا می باشید، می توانید با مصرف آنتی بیوتیکی که برای شما و جنین تان بی خطر است، درمان شوید.

نحوه انجام تست سوزاک

آزمایش سوزاک چیست؟ | پزشکت

اگر شما یک زن هستید، ممکن است از دهانه رحم شما نمونه برداری شود. برای این کار، به پشت روی میز معاینه دراز می کشید و زانوهای خود را خم می کنید. پاهای خود را در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید. پزشک شما از یک ابزار پلاستیکی یا فلزی به نام اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می کند تا دهانه رحم دیده شود.

سپس، پزشک از یک برس نرم یا کاردک پلاستیکی برای جمع آوری نمونه استفاده می کند. اگر مرد هستید، ممکن است پزشک از دهانه مجرای ادرار شما سواب بگیرد. هم برای مردان و هم برای زنان، ممکن است از یک ناحیه مشکوک به عفونت، مانند دهان یا راست روده، نمونه برداری شود. آزمایش ادرار هم برای مردان و هم برای زنان استفاده می شود.

برخی از تست های سوزاک را می توان با کیت تست STD در خانه انجام داد. اگر پزشک شما، انجام آزمایش در خانه را توصیه می کند، مطمئن شوید که تمام دستورالعمل ها را به دقت دنبال می کنید. پزشک شما ممکن است آزمایش هایی را برای تشخیص ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی، علاوه بر انجام آزمایش سوزاک، تجویز کند.

این تست ها ممکن است شامل آزمایشات کلامیدیا، سیفلیس و یا HIV باشد. اگر شما یک زن هستید، ممکن است از شما خواسته شود که 24 ساعت قبل از آزمایش از استفاده از دوش یا کرم های واژینال خودداری کنید. برای آزمایش ادرار، هم مردان و هم زنان نباید 1 تا 2 ساعت قبل از جمع آوری نمونه، ادرار کنند.

نتیجه منفی یا طبیعی

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام آزمایش سوزاک وجود ندارد. زنان ممکن است در طول آزمایش سواب دهانه رحم، احساس ناراحتی خفیفی داشته باشند. پس از آن، ممکن است کمی خونریزی یا سایر ترشحات واژن ایجاد شود. نتایج تست شما ممکن است که به صورت منفی، که به آن نرمال نیز می ‌گویند، یا مثبت، که غیرطبیعی نیز نامیده می ‌شود، باشد. یعنی اینکه هیچ باکتری سوزاک یافت نشده است. اگر علائم خاصی دارید، ممکن است نیاز باشد تا آزمایشات STD اضافی را انجام دهید.

نتیجه مثبت یا غیر طبیعی

آزمایش سوزاک چیست؟ | پزشکت

در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش، شما به باکتری سوزاک آلوده شده اید. برای درمان عفونت، با آنتی بیوتیک درمان خواهید شد. حتما تمام دوزهای مورد نیاز را مصرف کنید. درمان آنتی بیوتیکی باید عفونت را متوقف کند، اما برخی از انواع باکتری های سوزاک در برابر برخی آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند (داروها کمتر موثر یا بی اثر می شوند).

اگر علائم شما پس از درمان بهبود نیافت، پزشک شما ممکن است “آزمایش حساسیت” را تجویز کند. تست حساسیت برای کمک به تعیین اینکه کدام آنتی بیوتیک در درمان عفونت شما موثرتر است، استفاده می شود. صرف نظر از نوع درمان تان، حتماً شریک جنسی خود را از مثبت بودن آزمایش سوزاک مطلع کنید. به این ترتیب، او می تواند به سرعت مورد آزمایش و درمان قرار گیرد.

اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. به طور کلی، بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به عفونت سوزاک یا سایر STD ها، عدم داشتن رابطه جنسی است. اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید خطر ابتلا به عفونت را با انجام موارد زیر، کاهش دهید:

 • استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی
 • داشتن یک رابطه طولانی مدت با یک نفر که تست STD منفی داشته است.

بیماری سوزاک، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی (STDs) در برخی کشورها، مانند ایالات متحده، است. آزمایش سوزاک، شواهدی از وجود عفونت سوزاک را جستجو می کند. آزمایش عفونت سوزاک، برای غربالگری و تشخیص سوزاک استفاده می شود.

هدف از انجام تست سوزاک

آزمایش سوزاک چیست؟ | پزشکت

هدف از انجام آزمایش سوزاک، تشخیص ابتلا به عفونت سوزاک است. به طور کلی، آزمایش سوزاک، در دو شکل مختلف انجام می شود:

غربالگری: آزمایش ‌های غربالگری، زمانی که فرد علائمی را تجربه نمی ‌کنند، به دنبال ابتلا فرد به بیماری می ‌گردد تا زودتر بیماری سوزاک را تشخیص دهد. هنگامی که پزشکان برای سوزاک، افراد داوطلب غربالگری می کنند، ممکن است همزمان سایر بیماری های مقاربتی را نیز غربال کنند.

تشخیص: در حالی که لزوما، همه افراد مبتلا به عفونت سوزاک، علائمی را بروز نمی دهند، برخی از افراد، علائمی مانند درد و سوزش در هنگام ادرار کردن را تجربه می کنند. آزمایش سوزاک می تواند سوزاک را به عنوان علت علائم فرد تشخیص دهد یا رد کند. از آن جایی که بیماری سوزاک، علائمی مشابه کلامیدیا، که یکی دیگر از STD های شایع است، دارد، پزشکان در اغلب اوقات، فرد را در مورد ابتلا به سوزاک و کلامیدیا به طور همزمان آزمایش می کنند.

آزمایش سوزاک چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

به طور کلی، آزمایش سوزاک شواهدی از ابتلا به عفونت با باکتری  نایسریا گونوره را شناسایی می کند. چندین نوع آزمایش سوزاک وجود دارد:

آزمایش تقویت اسید نوکلئیک سوزاک (NAAT): آزمایش  NAAT ماده ژنتیکی (DNA) باکتری سوزاک را شناسایی می کند و بهترین آزمایش برای تشخیص‌ ابتلا به عفونت سوزاک در نظر گرفته می شود. این نوع آزمایش را می توان بر روی نمونه ادرار یا سواب گرفته شده از محل عفونت احتمالی، انجام داد.

رنگ آمیزی گرم: لکه های گرم، انواع خاصی از سلول ها را، که مشخصه عفونت سوزاک هستند، زیر میکروسکوپ جستجو می کنند. این آزمایش بر روی سواب مجرای ادرار انجام می شود و عمدتاً در مردانی که علائم ادراری را تجربه می کنند، استفاده می شود.

کشت گنوکوکی: کشت ‌های گنوکوکی، باکتری ‌های سوزاک را از سواب‌ های گرفته شده از محل ‌های عفونت بالقوه،  تشخیص می دهند. کشت، تنها آزمایشی است که حساسیت عفونت را به آنتی بیوتیک ها تشخیص می دهد. پزشکان در صورت مشکوک بودن به ابتلا فرد به بیماری سوزاک مقاوم به آنتی بیوتیک، ممکن است دستور کشت گنوکوک را بدهند.

تست ‌های سوزاک سریع: در حالی که انجام آزمایش سریع سوزاک رایج نیست، آزمایش‌ های متعددی در حال توسعه هستند تا به متخصصان و پزشکان اجازه دهند که نتایج آزمایش سوزاک را در همان روز تعیین کنند.

چه زمانی باید آزمایش سوزاک انجام دهم؟

آزمایش سوزاک چیست؟ | پزشکت

از آنجایی که بسیاری از افرادی که به سوزاک مبتلا هستند، علائم قابل توجهی را بروز نمی دهند، تعدادی از سازمان های بهداشتی، غربالگری منظم سوزاک را برای برخی از نوجوانان و بزرگسالان بین 15 تا 65 سال توصیه می کنند، از جمله این گروه ها، عبارت اند از:

 • زنان زیر 25 سال: همه زنان فعال جنسی زیر 25 سال باید سالانه غربالگری سوزاک را انجام دهند.
 • افراد مبتلا به HIV: افراد مبتلا به HIV باید حداقل سالی یک بار از نظر ابتلا به سوزاک غربالگری شوند.
 • زنان 25 سال و بالاتر: زنان 25 سال و بالاتر که با عوامل خطر عفونت سوزاک رو به رو هستند، باید به صورت سالانه غربالگری شوند.
 • یا زنان باردار: از آنجایی که سوزاک در هنگام زایمان از مادر به کودک منتقل می شود، همه زنان باردار زیر 25 سال باید آزمایش شوند. زنان باردار 25 سال و بالاتر در صورت افزایش خطر ابتلا به عفونت سوزاک، باید غربالگری شوند.

عوامل خطری که بر دفعات انجام غربالگری سوزاک تأثیر می گذارند، عبارت اند از:

 • استفاده نامناسب از کاندوم
 • رابطه با شرکای جنسی متعدد
 • مصرف غیر قانونی مواد مخدر
 • تجارت جنسی برای پول یا مواد مخدر
 • تماس جنسی با افراد دارای فعالیت جنسی متعدد
 • رابطه با یک شریک جنسی جدید در 60 روز گذشته
 • ابتلا به یک STD در گذشته یا شریک جنسی که اخیراً در مورد STD درمان شده است.

هر فردی که با علائم ابتلا به سوزاک مواجه است، باید برای تشخیص ابتلا به این عفونت، آزمایش شود.

منبع
https://www.testing.com/tests/gonorrhea-test/https://medlineplus.gov/lab-tests/gonorrhea-test/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم