کریپتوسپوریدیوز چیست؟

کریپتوسپوریدیوز بیماری است که توسط انگلی به نام کریپتوسپوریدیوم ایجاد می شود. این انگلی در آب، خاک و غذا زندگی می کند. در سطوحی که به مدفوع آلوده شده دیده می شود. کریپتوسپوریدیوم انگلی در سراسر جهان است و در مناطق بهداشتی ضعیف بیشتر دیده می شود.

کریپتوسپوریدیوز چه علائم را بروز می دهد؟

کریپتوسپوریدیوز | پزشکت

علائم کریپتوسپوریدیوز می تواند طی 2 تا 10 روز پس از آلوده شدن به انگل کریپتوسپوریدیوم شروع شود.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

مشخصه ترین علامت کریپتوسپوریدیوز، اسهال آبکی است. علائم احتمالی دیگر آن، عبارتند از:

اگر اسهال آبکی دارید و بیش از دو روز طول می کشد، باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. علائم معمولاً 30 روز ادامه پیدا خواهد کرد. برخی از بیماران عود می کنند. برخی از افراد مبتلا به کریپتوسپوریدیوز هیچ علائمی نخواهند داشت. علائم عفونت کریپتوسپوریدیوم، در صورت وجود، می تواند حدوداً دو هفته و ممکن است گاهی طولانی تر باشد. اما حتی اگر علائمی هم نداشته باشید، انگلی می تواند حدود 2 ماه در مدفوع شما دفع شود، که خطر انتقال عفونت به دیگران را دارد.

چه عواملی خطر بروز کریپتوسپوریدیوز را افزایش می دهد؟

عوامل خطر کریپتوسپوریدیوز عبارتند از:

علت کریپتوسپوریدیوز چیست و چگونه انتقال می یابد؟

کریپتوسپوریدیوز | پزشکت

کریپتوسپوریدیوز می تواند به دلیل انگلی به نام کریپتوسپوریدیوم ایجاد شود. این کریپتوسپوریدیوم می تواند در غذا، آب، خاک یا روی سطح یا دست ها آلوده به مدفوع حیوانات یا انسان های آلوده به انگلی باشد.

بررسی ها نشان داده است که گونه های کریپتوسپوریدیوم در روده فرد آلوده قرار دارند. همچنین می تواند در روده حیوانات زندگی کند. یک حیوان یا انسان آلوده، انگلی را در مدفوع به شکل تخمک دفع می کند. در این مدفوع، بسیاری از تخمدان ها منتشر می شوند. انتقال با بلعیدن غذا یا آب آلوده به اووسیت صورت می گیرد. اووسیست های کریپتوسپوریدیم در برابر کلر مقاوم هستند و منجر به شیوع های مختلفی در آب می شود. حتی در حد 1 تا 10 اووسیست می تواند منجر به عفونت شود. بلعیدن غذای آلوده و آب آشامیدنی غیر بهداشتی می تواند دلیل انتقال آن باشد.

سایر راه های انتقالی این بیماری عبارتند از:

 • مصرف نوشیدنی های هوادهی و آب آلوده به کریپتوسپوریدیوم.
 • عمل جنسی همچنین می تواند باعث انتقال مدفوع شود. کریپتوسپوریدیوز از طریق خون قابل انتقال نیست.
 • مسافرت به مناطق روستایی که سرویس بهداشتی بسیار ضعیف است می تواند مستعد این عفونت شود. در مناطق روستایی، انتقال از حیوانات مزرعه گزارش شده است.
 • نوشیدن تصادفی آب تفریحی یکی از دلایل احتمالی این بیماری است. آب تفریحی آبی است که در استخرها، دریاچه ها، وان های آبگرم، رودخانه ها و چشمه ها یافت می شود. از آنجا که این آبهای تفریحی منبع تأمین عمومی هستند و می توانند به مدفوع انسان و حیوان آلوده شوند. آلودگی آب تفریحی می تواند با سیستم های فاضلاب اتفاق بیفتد.
 • میوه ها و سبزیجات خریداری شده از مغازه ها خطر آلودگی زیادی دارند. اما ما نمی توانیم اینها را نادیده بگیریم زیرا بسیار سالم هستند. اما می توانیم آن را قبل از مصرف با شستشوی کامل تمیز کنیم. قبل از خوردن پوست، پوست آنها را جدا کنید.

کریپتوسپوریدیوز چگونه تشخیص داده می شود؟

کریپتوسپوریدیوز | پزشکت

پزشک باید علائم را پس از یک دوره انکوباسیون از 1 تا 12 روز بررسی کند. پزشک از شما می خواهد که از مدفوع نمونه بگیرید. پس از جمع آوری نمونه، به آزمایشگاه ارسال می شود. نتایج بررسی مدفوع با رنگ آمیزی AFB اصلاح شده می تواند وجود انگل را نشان دهد یا نه. سایر آزمایشاتی که برای تشخیص مفید هستند:

سنجش ایمنی جاذب مرتبط با آنزیم: این آزمایش آنتی ژن ها، آنتی بادی ها، گلیکوپروتئین ها و پروتئین ها را شناسایی می کند. این روش در شاخه های دیگر علوم مانند بیوتکنولوژی و فناوری گیاه بیشتر مورد اعتماد است. از این روش می توان به عنوان یک ابزار تشخیصی برای بیماری دنگی، مالاریا، اچ آی وی استفاده کرد. این روش به طور کارآمد حضور یک آنالیز را تشخیص می دهد. آنالیت ماده ای است که هم با تجزیه و تحلیل کمی و هم با روش کیفی تجزیه و تحلیل می شود.

سنجش ایمونوکروماتوگرافی: به این روش تست جریان جانبی نیز گفته می شود. از مقدار کمی مایع برای شناسایی یک عامل خاص استفاده می کند. با کمک کاغذ کروماتوگرافی انجام می شود. این آزمایش توانایی آزمایش تعداد زیادی از نمونه ها مانند ادرار، عرق، بزاق و سرم را دارد. روش ایمونوکروماتوگرافی معجزات گسترده ای در علوم دامپزشکی، بخش های ایمنی غذا انجام داده است.

سنجش ایمونوفلورسانس: از این روش برای شناسایی و تجسم رشته های انگل استفاده می شود. از میکروسکوپ نوری با میکروسکوپ فلورسانس استفاده می کند. این ماده عمدتا در نمونه های میکروبیولوژیکی استفاده می شود.

تصویربرداری با سونوگرافی: اسکن اولتراسوند از روده می تواند شرایط التهابی روده را نشان دهد. ممکن است هرگونه گشادی در کیسه صفرا یا هرگونه بی نظمی در مجاری صفراوی وجود داشته باشد.

علاوه بر روش های گفته شده، آندوسکوپی و نمونه برداری می تواند کریپتوسپوریدیوم را در سلول های مخاط روده نشان دهد.

گزینه های درمانی کریپتوسپوریدیوز کدامند؟

درمان کریپتوسپوریدیوز نیاز به داروها و اصلاحات خاصی در سبک زندگی دارد.

دارودرمانی در کریپتوسپوریدیوز
 • داروهای ضد انگلی. نیتازوکسانید تنها داروی اثبات شده در درمان کریپتوسپوریدیوز است. با حمله به انگلی ها اسهال را برطرف می کند. بیماران ممکن است به دلیل این دارو تغییر رنگ ادرار و چشم را تجربه کنند، اما تغییر رنگ آن بی ضرر است.
 • عوامل ضد تحرک. این داروها به حرکت کند غذا کمک می کنند. غذا برای مدت طولانی در روده باقی می ماند. مایعات بیشتری با کمک این داروها جذب شده و مدفوع سفت می شود. لوپرامید یک داروی ضد تحرک بسیار موثر است. هنگام مصرف این داروها باید دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.
اصلاح سبک زندگی و کریپتوسپوریدیوز
 • جایگزینی مایعات. بدن در طی اسهال مداوم می تواند مایعات زیادی را از دست بدهد و بدن شما را بی آب کند. مکمل خوراکی یا وریدی مایعات و الکترولیت ها مانند پتاسیم، سدیم و کلسیم. ترمیم این مایعات به حفظ تعادل بدن و سلامت شما کمک می کند.

چگونه از کریپتوسپوریدیوز پیشگیری کنیم؟

کریپتوسپوریدیوز | پزشکت

هیچ واکسینی برای جلوگیری از کریپتوسپوریدیوز یافت نشده است. روش های پیشگیری از این موارد زیر است:

 • دستان خود را قبل و بعد از غذا بشویید.
 • افرادی که مشغول آشپزی هستند باید قبل از بریدن سبزیجات و پختن دست های خود را بشویند.
 • تمام میوه ها و سبزیجات خام را قبل از مصرف بشویید. پوست یا پوست میوه ها و سبزیجات باید برداشته شود زیرا مکان هایی هستند که انگلی می تواند وجود داشته باشد.
 • پس از استفاده از دستشویی و تعویض پوشک برای کودک، دستان خود را کاملاً با آب و صابون بشویید. دفع پوشک باید به روش بهداشتی انجام شود زیرا مدفوع منبع عفونت است. والدین باید از کودک مراقبت کنند. اگر به جای پوشک از لباس های نخی استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنها را با آب گرم و صابون خوب شسته اید.
 • از چشمه ها، دریاچه ها، رودخانه ها و برکه ها آب ننوشید. این منابع آب مستعد آلودگی هستند. همیشه آب جوشانده و تصفیه شده بنوشید. بسیاری از فیلترهای آب در خانه می توانند کریپتوسپوریدیوم را از بین ببرند.
 • از غذاهای بی ارزش و غذاهای کنار جاده خودداری کنید. ما نمی دانیم که آیا آنها هنگام دست زدن به مواد غذایی از تکنیک های مناسب شستن دست پیروی کرده اند یا خیر. بنابراین برای ماندن در منطقه امن، با مهربانی از غذا خوردن در مکان های غذای باز خودداری کنید.
 • هنگام مسافرت یا رفتن به پیک نیک، مقدار کافی آب حمل کنید. آبی که از خانه حمل می کنیم تصفیه شده و برای نوشیدن مناسب است. از شیرهای آب به طور تصادفی آب ننوشید.

آیا Cryptosporidium می تواند برای همیشه از بین برود؟

کریپتوسپوریدیوم حتی در انسانهای سالم نیز می تواند باعث اسهال آبکی شود. عفونت کریپتوسپوریدیوم معمولاً طی یک یا دو هفته برطرف می شود. اما در بیمارانی که سیستم ایمنی بدن بدنشان به خطر افتاده است، این عفونت در صورت عدم درمان مناسب می تواند عوارض جدی ایجاد کند.

Cryptosporidium در چه نوع مواد غذایی یافت می شود؟

کریپتوسپوریدیوم در سبزیجات، آب آشامیدنی آلوده، آب آبیاری، آب میوه، گوشت خام، استخرها و شیر غیرپاستوریزه دیده می شود. کریپتوسپوریدیوز همچنین در آب تفریحی آلوده به مدفوع انسان و حیوانات و غذای پخته نشده آلوده به کریپتوسپوریدیم دیده می شود.

زمان بهبودی کریپتوسپوریدیوم چیست؟

افراد آلوده می توانند در طی دو هفته بدون هیچ درمانی از عفونت کریپتوسپوریدیوم بهبود یابند. اما در مورد بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی، می تواند بیش از آن باقی بماند و عوارض تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

آیا کریپتوسپوریدیوم می تواند به خودی خود درمان شود؟

در صورتی که با نوشیدن مقدار زیادی آب و جلوگیری از کمبود آب بدن، سطح مایعات مناسبی را در بدن حفظ کنند، افراد مبتلا به سیستم ایمنی سالم می توانند طی دو هفته بدون درمان از کریپتوسپوریدیوز بهبود یابند. اگر سطح مایعات مناسب حفظ نشود، می تواند منجر به عوارض شدید سلامتی شود. افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند نیز باید در بازگرداندن ایمنی خود تمرکز کنند.

آیا Cryptosporidium دوباره عود می کند؟

میزان عود کریپتوسپوریدیوز در بیماران با سیستم ایمنی ضعیف، زیاد و در افراد با سیستم ایمنی طبیعی کم است. کریپتوسپوریدیوز می تواند به دلیل عفونت مجدد با انگل عود کند.

Cryptosporidium چگونه وارد آب آشامیدنی می شود؟

کریپتوسپوریدیم می تواند مانند دریاچه ها و رودخانه های حیوانات یا مدفوع انسان به منابع آب سطحی وارد شده و آن را آلوده کند. سیستم آب عمومی که از این منابع آب می گیرد، می تواند آلوده و حاوی اووسیست (نوعی تخم مانند انگل) باشد. همچنین آب می تواند در اثر سرریز فاضلاب یا فاضلابی که به درستی کار نمی کند، آلوده شود. کریپتوسپوریدیوز به طور مستقیم از طریق خون از یک فرد آلوده منقبض نمی شود. با لمس سطوح آلوده به کریپتوسپوریدیوم یا بلعیدن تصادفی آب آلوده، می تواند منقبض شود. همچنین می توان آنها را در آب، خاک و مواد غذایی آلوده به کریپتوسپوریدیوم مشاهده کرد.

منبع:

https://www.icliniq.com/articles/gastro-health/cryptosporidiosis