اخبارکرونا

 COVID-19 و ساختار نژادپرستی

 COVID-19 و ساختار نژادپرستی

بررسی های جدید نشان می دهد که احتمال ابتلا سفیدپوستان غیر اسپانیایی به بیماری کرونا ویروس نسبت به سایر نژادها کمتر است. بررسی های صورت گرفته در PinterestA نابرابری نژادی را در میزان شیوع و ابتلا به COVID-19 تأیید می کند. این تحقیق که در مجله Radiology به چاپ رسیده، شواهد بیشتری درباره COVID-19 و ساختار نژادپرستی نشان می دهد. شیوع ناگهانی و انتشار سریع COVID-19 به ساختار نژاد های مختلف بستگی دارد و میزان شیوع آن یک اختلاف طبقاتی را نشان می دهد. هر کسی ممکن است به بیماری کروناویروس مبتلا شود اما احتمال ابتلا به نوع شدید تر آن که منجر به مرگ بیمار می شود در برخی نژادها بیشتر است.

کرونا تبعیض خاصی قائل نمی شود.

 COVID-19 و ساختار نژادپرستی | پزشکت

این در حالی است که آنتونیو گوترس، دبیر کل سازمان ملل متحد، با رد این ادعا می گوید: ویروس کرونا هیچ تبعیض خاصی بین نژاد ها ایجاد نمی کند و میزان ابتلا همه افراد در همه قوم و نژاد ها یکسان است اما اثرات و نتایج ابتلا به آن در نژاد های مختلف فرق دارد که این موضوع به ضعف های عمیق در ارائه خدمات عمومی و نابرابری های ساختاری مربوط می شود. یکی از مواردی که نشان دهنده این نابرابری های ساختاری است تاثیر کمتر COVID-19 در سفید پوستان می باشد. دلایل اصلی این موضوع امری پیچیده و چند وجهی است که به عوامل مختلف بستگی دارد اما سابقه تبعیض نژادی یک عامل مهم در توزیع ناعادلانه خدمات درمانی می باشد.

اکثر بیماران بستری به نژاد خاصی تعلق دارند.

موضوع  COVID-19  و ساختار نژادپرستی و بی عدالتی در توزیع خدمات درمانی در اوج موج اول بیماری کروناویروس و ابتلا رادیولوژیست ها در بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH)، در بوستون و کلینیک بیماری های تنفسی مرتبط با آن مشخص شد. طبق گفته های دکتر Efren J. Flores، رادیولوژیست بیمارستان عمومی ماساچوست به نظر می رسد که بیش از نیمی از مبتلایان به بیماری کرونا بستری شده در این بیمارستان به یک گروه و نژاد خاصی تعلق داشته اند. دکتر Efren J. Flores می گوید: ما در این بررسی متوجه شدیم که بیشتر بیماران مبتلا به COVID-19 از نژاد های غیر سفید پوست و افراد با وضعیت های اقتصادی نامناسب و کم درآمد جامعه هستند.

غیر سفید پوست ها اوضاع وخیم تری دارند.

 COVID-19 و ساختار نژادپرستی | پزشکت

دکتر فلورز و همکارانش به این نتیجه دست یافتند که بیشتر بیماران در مراحل شدید کرونا ویروس به مراکز درمانی مراجعه می کنند به نحوی که بیماری آن ها با عکس رادیولوژی از قفسه سینه به راحتی قابل تشخیص بود. برای درک این موضوع با جزئیات بیشتر، پزشکان 326 بیمار مبتلا به COVID-19 را که بین 27 مارس و 10 آوریل 2020 در بیمارستان بستری شده بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. پس از بررسی وضعیت تصاویر رادیولوژی از قفسه سینه بیماران مشخص شد که افراد از نژاد های غیر سفید پوست اوضاع وخیم تری از ابتلا به کرونا ویروس را دارند و شدت بیماری در این افراد از سایر نژادها و قومیت ها بیشتر است.

بررسی ها نشان داد که وضعیت اشعه X قفسه سینه گرفته شده از مبتلایان می تواند شدت COVID-19 را در این افراد پیش بینی کند. بر همین اساس محققان به این نتیجه رسیدن که شدت بیماری کرونا در بین افراد از نژادهای غیرسفید پوست با وضعیت نامناسب اقتصادی و کم درامد نسبتا بیشتر بوده و بیشتر این بیماران نیاز به مراقبت های ویژه و استفاده از دستگاه های اکسیژن دارند و در نهایت بیشتر این بیماران در اثر شدت بیماری جان خودشان را از دست می دهند.

عوامل موثر بر COVID-19 و ساختار نژادپرستی

 COVID-19 و ساختار نژادپرستی | پزشکت

تسلط به زبان انگلیسی

دکتر Efren J. Flores و همکاران او پس از تجزیه و تحلیل و بررسی اطلاعات بیشتر در مورد سابقه و وضعیت بیماران، به این نتیجه رسیدند که میزان تسلط بیماران به زبان انگلیسی بر روی شدت بیماری COVID-19  در بین افراد تاثیر دارد. بر همین اساس محققان می گویند که تسلط محدود به زبان انگلیسی یک عامل اجتماعی-اقتصادی است که بر وضعیت بیماران کروناویروس تاثیر می گذارد و دسترسی به منابع خدماتی و درمانی به میزان توانایی و تسلط به زبان انگلیسی بیماران بستگی دارد چون یافته های اولیه در مورد چگونگی شیوع این بیماری همه فقط به زبان انگلیسی در دسترس مردم قرار گرفته بود و افرادی که تسلط کمتری نسبت به این زبان داشتند نمی توانستند از اطلاعات پیرامون این بیماری بهره بگیرند و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کشنده قرار گرفته اند.

درآمد پایین

محققان همچنین سایر عوامل مؤثر در تبعیض ساختاری در شدت بیماری کرونا ویروس را مورد بررسی قرار دادند. به عنوان مثال، نویسندگان اعتقاد دارند شرایط برای سیاهپوستان یا سایر اقلیت های نژادی یا قومی كه مشاغل ناامن با درآمد پایینی دارند و از خدمات درمانی و بیمه ای کمتر برخوردار هستند به همین منوال است و آن ها مجبور هستند برای کسب درآمد از منزل خارج شوند.

بیماری ژنتیک
شرایط شغلی نامناسب

همانطور که دکتر فلورس خاطرنشان می کند، بسیاری از این بیماران روند درمانی خود و پیگیری های وضعیت بیماری شان را به خاطر این که قشر کارگر محسوب می شوند به تاخیر می اندازند. علاوه بر آن، این قشر از جامعه در خانواده های پر جمعیتی زندگی می کنند که درآمد آن ها به صورت هفتگی حساب می شود و شغل آن ها استفاده از مرخصی های استعلاجی را شامل نمی شود. کاملا برای ما غیرقابل قبول بود که وقتی بررسی کردیم متوجه شدیم که بسیاری از این افراد در در فروشگاه های مواد غذایی یا انبارها کار می کردند.

زندگی در محیط های پر ازدحام

محققان به این نتیجه رسیدند كه بیشتر این بیماران به احتمال زیاد در خانه های پرجمعیت و شلوغ و شهر های پرازدحام زندگی می کنند که رعایت فاصله اجتماعی بین افراد را سخت می کند. تجربیات مختلف در مورد تاثیر نژاد پرستی بر میزان شیوع کرونا ممکن است منجر به بی اعتمادی به سیستم درمانی و پزشکی شده و همین امر باعث می شود افراد تا شدیدتر شدن وضعیت بیماری خود، از مراجعه به مراکز درمانی خودداری كنند. همه این عوامل در کنار فشار نامتناسب شرایط اقتصادی که به نژاد های غیرسفیدپوست تحمیل می شود می توانند در شدت بیماری کروناویروس تاثیر منفی داشته باشند.

رادیولوژی راهکار مقابله با تبعیض نژادی 

 COVID-19 و ساختار نژادپرستی | پزشکت

دکتر فلور با نگاه به چشم انداز شیوع این بیماری، استفاده از خدمات رادیولوژی را یک راهکار ایده آل برای مقابله با تبعیض نژادی ساختاری در روند های درمانی و بهداشتی معرفی می کند. وی در این زمینه می گوید: برقراری عدالت در حوزه های سلامت مسئولیت همه متخصصین در زمینه های مختلف پزشکی است، اما من معتقدم رادیولوژی جایگاه ویژه ای در سلامت جامعه و حتی در تلاش برای بدست آوردن بهداشت عمومی دارد. وی گفت: توانایی ما برای خدمات دهی بیماران به امکاناتی که در اختیار ما قرار می گیرد بستگی دارد؛ و ما بر اساس مشاهدات بالینی از وضعیت بیماران تصمیم می گیریم و بر طبق شواهد های موجود به این نتیجه رسیده ایم که بیمارانی که به یک کلینیک خاص مراجعه کرده اند نسبت به افرادی که در بیمارستان بستری شده اند وضعیت بهتری داشته اند.

سخن آخر

این بررسی ها نشان می دهد که بی عدالتی ها و نابرابری ها در شدت و حتی نتایج و پیامد های منفی بیماری تاثیر زیادی دارند. دکتر فلورس ابراز امیدواری کرده که نتایج حاصل از این بررسی ها به منظور شناسایی افراد در معرض خطر بتواند در غربالگری بیماران نقش موثری داشته باشد. به طور کلی، سلامت مردم ارتباط نزدیکی با انواع مختلف تبعیض ها و بی عدالتی ها دارد که با حذف آن ها می توان گام مهمی در بهبود سلامت افراد و جامعه برداشت.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/nonwhite-patients-more-likely-to-have-severe-covid-19-study-finds#Radiology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا