لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

چگونه جای جوش را از بین ببریم؟

از بین بردن جای جوش || پزشکت
فهرست مطالب

استفاده از برخی راهکارها برای از بین بردن جای جوش تا حدودی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند موثر باشند اما بدون شک این راهکارها یک شبه جای جوش را از بین نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند و شما باید یک مدت از این ترفند ها استفاده کنید. اما اگر به دنبال این هستید که چگونه بتوانید جای جوش خود را با درمان های طبیعی در خانه محو کنید بهتر است ادامه این مقاله را تا انتها بخوانید.

این در حالی است که اکثر مردم از محصولات بدون نسخه مانند ویتامین C، آلفا هیدروکسی اسیدها و رتینول برای رفع جای زخم ناشی از جوش ها استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. اما آیا آنها واقعا کارساز هستند؟ سایر راهکارها کدامند؟

روش های از بین بردن جای جوش

سرم ویتامین C

این ماده آنتی اکسیدانی قوی، پوست را روشن می کند و لکه های رنگدانه را روشن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا پوستی صاف تر داشته باشد. انواع سرم ویتامین C نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به کاهش جای جوش کمک کنند. این دارو با مهار ملانین اضافی که باعث ایجاد لکه های تیره پس از رفع آکنه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آن را هر روز روی پوست تمیز، زیر مرطوب کننده خود استفاده کنید تا لکه های تیره محو شود و درخشندگی طبیعی به پوست شما بدهد.

آلفا هیدروکسی اسید (AHAs)

آلفا هیدروکسی اسیدها به عنوان لایه بردار عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که روند ریزش طبیعی پوست شما را سرعت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد. متداول‌ترین AHA‌های مورد استفاده شامل اسید گلیکولیک و لاکتیک هستند که هر دو در کاهش بیش‌ پیگمانتاسیون ناشی از اسکار آکنه فوق‌العاده هستند. فقط به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از این ها از SPF خود در طول روز استفاده کنید زیرا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند پوست را حساس تر کنند. رتینول برای از بین بردن جای جوش || پزشکت

 رتینول

رتینول یا رتینوئید موضعی که با نام ویتامین A شناخته می‌شود، یک ماده بسیار موثر برای انواع بیماری های پوستی از جمله کاهش ظاهر جای آکنه است. حتی گردش سلولی را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و بنابراین، لکه های تیره ناشی از رنگدانه های بیش از حد را به خوبی محو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اما تا حدودی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث حساسیت شود و شما باید همیشه در طول روز هنگام استفاده از آن از SPF استفاده کنید. برای شروع از درصد کمتری از رتینول استفاده کنید (حدود 0.3٪) سپس در مراحل بعدی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید درصد آن را افزایش دهید. پوست شما در عرض چند هفته صاف، روشن و یکدست به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن، با ابزاری که با کریستال های ریز پوشانده می شود انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این روش از یک مکش برای مکیدن سلول های مرده پوست استفاده کرده و لایه بالایی پوست را بازسازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. میکرودرم ابریژن یک درمان مؤثر برای جاهای جوش خفیف تا متوسط ​​ است، اما متأسفانه، روی جای زخم‌های عمیق تاثیری ندارد.

 لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی روشی موثر برای رفع لایه های بالایی پوست (اپیدرم) و بخش هایی از لایه های میانی پوست (درم) است. این شامل یک محلول شیمیایی است که روی پوست اعمال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که پس از گذشت زمان، لایه های بالایی پوست را تجزیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا سطح جدید ظاهر شود. پوست بسیار صاف تر، شفاف تر و بدون رنگدانه به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. باز هم، بعید است که به پایین ترین لایه های درم برسد، بنابراین روی زخم های عمیق موثر نخواهد بود.

میکرونیدلینگ

این درمان در واقع شامل سوزن‌های کوچک (معمولاً روی یک اپلیکاتور غلتکی) است که لایه‌های بالایی پوست را سوراخ می‌کند و باعث آسیب جزئی می‌شود تا پاسخ درمانی طبیعی بدن شما را آغاز کرده و خود را تجدید کند. با استفاده از آن، بدن شما تشخیص می‌دهد که “آسیب دیده” است و کلاژن بیشتری برای جبران آسیب خود تولید می‌کند. میکرونیدلینگ یک درمان عالی برای اسکارهای خفیف تا متوسط ​​آکنه است و مطمئناً ظاهر اسکارهای حفره دار شدیدتر را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

امروزه میکرونیدلینگ خانگی با خرید غلتک‌های سوزنی و دستی محبوبیت زیادی پیدا کرده است، اما انجام این روش ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. مهم است که دستگاه میکرونیدلینگ خود را در فواصل بین استفاده به طور کامل استریل کنید زیرا باکتری های در صورت تمیز نشدن کامل دستگاه روی آن رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و ممکن است دوباره به پوست شما منتقل شود. این وضعیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به عفونت های جدی شود. برای همین توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود برای این درمان به یک متخصص مراجعه کنید، تا در محیطی تمیز با ابزارهای استریل شده و توسط فرد باتجربه انجام شود.

پرکننده های پوستی

پرکننده های پوستی راه بسیار خوبی برای اسکارهای عمیق و حجیم کردن لب ها هستند. ممکن است بلافاصله بعد از آن کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پوست شما قرمز شود، اما باید بعد از چند ساعت یا چند روز فروکش کند. هنگام استفاده از فیلرهای موقت، این پرکننده‌ها پوست را کش می‌دهند که تولید کلاژن را تحریک می‌کند. همچنان اثر دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روی پوست باقی می‌ماند، زیرا پوست تا حدی خود را «بازسازی» کرده است.

طب سوزنی

به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد طب سوزنی در درمان جای زخم بسیار موثر است، زیرا گردش خون در آن ناحیه را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و به کاهش التهاب و همچنین تحریک تولید کلاژن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. حتی باعث ترمیم بافت پوستی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که به نوبه خود به کاهش ظاهر اسکار آکنه کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

عسل

استفاده از عسل برای از بین بردن جای جوش یکی از گزینه های موثر شناخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. زیرا دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی عالی است.

روغن های طبیعی

روغن‌های سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند روغن کرچک می‌توانند با آبرسانی عمیق به پوست و نرم کردن بافت‌های فیبری جای زخم را تا حدودی از بین ببرند.

اما بهتر است قبل از استفاده هر یک از آنها اول روغن را روی قسمتی از پوست خود امتحان کنید. چون استفاده از آنها نه اثبات و نه توسط دانشمندان مراقبت از پوست تایید شدند، بنابراین مراقب مواردی مانند سوزش یا درد باشید و در صورت بروز هر یک از علائم دیگر از روغن ها استفاده نکنید.

آب لیمو برای درمان اسکار آکنه || پزشکت

آب لیمو

لیمو به طور طبیعی حاوی اسیدهای لایه بردار است که بازسازی سلولی را تحریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند رنگدانه های پوستی را روشن تر سازد و جای جوش را از بین ببرد. اما استفاده از آب لیموی خام به طور مستقیم بر روی پوست توصیه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید آن را به یک ماسک صورت خانگی اضافه کرده و بعد روی پوست خود بمالید.

برخی از کارشناسان استفاده از آب لیمو را برای پوست توصیه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اگرچه این آب لیمو سرشار از قند، ویتامین C و اسید سیتریک است، اما به احتمال زیاد در هنگام قرار گیری در معرض هوا پوست را تحریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

 روغن نارگیل

این ماده طبیعی ضد باکتری یک گزینه عالی و مقرون به صرفه برای آبرسانی به پوست شما است. خواص مرطوب کنندگی آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند جای زخم را از بین ببرد . اما مراقب باشید زیرا به شدت کودوژنیک است. یعنی به راحتی منافذ روی پوست را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندد، که در نهایت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به ایجاد لکه های بیشتری شود.

روغن نارگیل کاملا آب رسان است و تا حدودی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به بهبود عملکرد سد پوست کمک کند، اما برای بافت اسکار آکنه در عمق درم مناسب نیست.

 ژل آلوئه ورا

این ژل یک ماده تسکین دهنده است برای آفتاب سوختگی فوق العاده بوده و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای اسکار آکنه استفاده شود. زمانی که اسکارهای آکنه شما قرمز یا ملتهب به نظر می‌رسند آن را بمالید، ممکن است تفاوتی در کاهش اسکار متوجه نشوید اما نواحی را آرام می‌کند.

آلوئه ورا حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان ویتامین E است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به روشن شدن پوست کمک کند. همچنین بسیار تسکین‌دهنده است، بنابراین می‌تواند تحریک و التهاب را کاهش دهد. با توجه به این موضوع، بعید است که در صورت استفاده موضعی (حداقل در کوتاه‌مدت) باعث بهبود اسکار آکنه شود.

 اسکار آکنه چیست؟

بیشتر موارد اسکار آکنه ناشی از برداشتن یا فشار دادن پوست در قسمت جوش است که باعث التهاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و روند بهبودی را مختل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و آسیب های ماندگاری به پوست شما وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. نوع اسکار آکنه ای که پس از جوش باقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماند با توجه به شدت آن تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

اگر علائم قرمزی دارید که پس از بهبودی جوش تغییر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند این وضعیت به عنوان اریتم پس از التهاب (PIE) شناخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. قرمزی در نتیجه التهابی است که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود. در این شرایط پوست شما در حال بهبودی است که این فرایند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تا ماه ها پس از از بین رفتن ضایعه ادامه داشته باشد.

اما در موارد ضایعات شدید که با التهاب زیاد همراه هستند، احتمال دارد جای زخم به دلیل عمیق بودن مانند یک جای سوراخ بر روی پوست صورت باقی بماند.

درمان اسکار آکنه || پزشکت

درمان و از بین بردن جای جوش

جای جوش خفیف ممکن است ماه‌ها (به طور متوسط ​​سه تا شش ماه) بر روی پوست باقی بماند. اما با ترکیبات و درمان‌های مناسب، می‌توانید روند بهبودی ان را تا چند هفته یا حتی چند روز سرعت بخشید. ایده خوبی است که درمان اسکار آکنه را در اسرع وقت شروع کنید، هر چه درمان دیرتر شروع شود، زمان بهبودی آن هم بیشتر طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد.

اسکارهای شدید آکنه و اسکارهای حفره دار، دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هستند مگر اینکه درمان های داخل کلینیک را انتخاب کنید. برخی از این روش ها شامل میکرودرم ابریژن، لایه‌برداری شیمیایی و میکرونیدلینگ هستند که می‌تواند به از بین بردن جای جوش به سرعت کمک کند، در حالی که برخی دیگر نیز هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا شاهد بهبودی باشید.

انواع اسکار

دو نوع اصلی اسکار آکنه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:

اسکارهای آتروفیک

آنها فرورفتگی های سطحی هستند که در زیر سطح پوست بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابند. اسکارهای آتروفیک بیشتر به آکنه کیستیک مربوط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. سه نوع اسکار آتروفیک وجود دارد:

  • جای زخم یخ: سوراخ های کوچک و عمیقی در سطح پوست شما که به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد پوست با یک جسم تیز سوراخ شده است.
  • اسکارهای چرخشی: ناشی از نوارهایی از بافت اسکار که در زیر پوست ایجاد می‌شوند و به سطح پوست ظاهری غلتشی و ناهموار می‌دهند.
  • اسکار جعبه‌ای: فرورفتگی‌های گرد یا بیضی شکل در پوست.

اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدی

به جای فرورفتگی در پوست، این نوع اسکارها در نتیجه بافت اسکار، برجستگی برجسته‌ای روی پوست ایجاد می‌کنند. اسکارهای هیپرتروفیک احتمالاً به همان اندازه جوشی هستند که آنها را ایجاد کرده است. در حالی که اسکارهای کلوئیدی بزرگتر هستند و بزرگتر از اندازه اصلی جوش رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

اگر اکنه های شدیدی دارید که منجر به ایجاد زخم‌هایی روی پوست شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بهتر است برای درمان‌های تخصصی‌تر، مانند لایه‌برداری شیمیایی یا میکرودرم ابریژن به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!