لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

مراقبت از پوست در 40 سالگی

مراقبت از پوست در 40 سالگی || پزشکت
فهرست مطالب

به طور کلی پیری فرآیندی است که احساسات ترکیبی مختلفی را در فرد بر می‌انگیزد. برخی از علائم به آرامی و به تدریج ظاهر می‌شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به طور ناگهانی بروز پیدا ‌کنند. در بیشتر موارد، درمان اولیه به کمک روش‌های موضعی، اولین خط دفاع طبیعی در برابر این تغییرات است، به ویژه برای افرادی که در دهه 20 و 30 زندگی خود هستند. اما اگر کرم‌های گران قیمت و لایه بردارهای شیمیایی دیگر موثر نیستند، پس این مقاله می‌تواند برای شما مناسب باشد.

بیشتر موارد مرتبط با پیری تحت تأثیر ژنتیک، نژاد ، قرارگیری در معرض نور خورشید و کارهایی که برای مراقبت از پوست خود انجام می‌دهید (یا انجام نمی‌دهید) است. قابل توجه ترین تغییرات دوره پیری، عبارت‌اند از:

  • تغییر اندازه منافذ پوستی
  • ایجاد رنگدانه‌های تیره‌تر
  • بروز خطوط ظریف و برجسته
  • کاهش خاصیت ارتجاعی پوست
  • ضعیف شدن کلی ماهیچه و نازکی لایه چربی صورت

اگر احساس می‌کنید که وضعیت پوستی تان مطابق با سن شما نیست، روش‌های مراقبت از پوست که در این مقاله از پزشکت عنوان شده اند می‌تواند برای شما مفید باشد.

اقدامات ضد پیری در 40 سالگی

افراد به طور معمول در دهه 30 زندگی خود و نیز در 40 سالگی متوجه بروز علائم پیری می‌شوند. در این دوره، چرخه طبیعی پوست شروع به کند شدن خواهد کرد، به این معنی که تغییر رنگ، چین و چروک، افتادگی و کاهش تولید کلاژن اتفاق می‌افتد. علاوه براین، تغییرات هورمونی ممکن است باعث ایجاد آکنه در بزرگسالان شود و به شما احساس بروز جوش‌های نوجوانی را بدهد.

اگر در دهه 40 زندگی خود از محصولات مراقبت از پوست و نیز فرآورده‌های ضد پیری استفاده نمی‌کرده اید، اکنون زمان آن فرا رسیده است، که از این محصولات استفاده کنید. رتینوئیدهایی مانند ترتینوئین، برای تحریک تولید کلاژن، پیشگیری و درمان چین و چروک‌های موجود، و حتی مبارزه با آکنه استفاده می‌شوند.

اما در مورد رتینوئیدها هشداری وجود دارد. این مولکول‌ها منجر به ایجاد حساسیت به نور می‌شوند، بنابراین استفاده روزانه اختصاصی از ضد آفتاب با SPF بالا و طیف کامل (حداقل SPF 50) ضروری است. در صورتی که حساسیت به نور علاقه شما را به استفاده از رتینوئیدها کاهش می‌دهد، ویتامین C می‌تواند یک جایگزین عالی برای شما باشد.

ویتامین C نیز رشد کلاژن را تقویت می‌کند، با چین و چروک‌ها مبارزه می‌کند و حتی آسیب‌های ناشی از اشعه UV را رفع می‌کند. علاوه براین، این ماده آنتی اکسیدانی با هیپرپیگمانتاسیون از جمله اسکار آکنه و لکه‌های ناشی از تابش خورشید مقابله می‌کند.

اقدامات ضد پیری در 50 سالگی|| پزشکت

 

اقدامات ضد پیری در 50 سالگی

از آنجایی که همان فرآیندهای پیری دهه 40 در دهه 50 زندگی نیز ادامه پیدا می‌کند، پزشکان هشدار می‌دهند که بروز یائسگی ممکن است علائم پیری را برای زنان تشدید کند. به عنوان مثال، تغییر سطح استروژن موجود در بدن ممکن است منجر به بروز خشکی پوست شود.

علاوه براین، کاهش کلاژن می‌تواند منجر به افتادگی پوست در امتداد فک و اطراف چشم شود. سالها قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز دوباره به صورت خشن شدن بافت پوست و لکه‌های ناشی از تابش خورشید بر روی پوست فرد ظاهر می‌شود.

میکرونیدلینگ

در حالی که تقویت پوست از طریق مرطوب سازی و استفاده از روش‌های درمانی موضعی (مانند استفاده از رتینوئیدها یا ویتامین C) به نرم و صاف شدن پوست خشک و زبر کمک می‌کند، با این حال ممکن است نیاز باشد که روش درمارولینگ‌ را، که میکرونیدلینگ نیز نامیده می‌شود، امتحان کنید.

میکرونیدلینگ ممکن است شبیه روش تغییر شکل یافته یک وسیله شکنجه قرون وسطایی به نظر برسد (و ممکن است کمی ناراحت کننده باشد)، اما کلید تقویت تولید کلاژن پوست است. باید به این نکته توجه داشته باشید که این روش به یک برنامه استریلیزاسیون دقیق نیاز دارد، زیرا در طول این روش پوست سوراخ می‌شود.

در شرایطی که میکرونیدلینگ به درستی انجام شود، یک آسیب کوچک به پوست وارد می‌شود که به نوبه خود می‌تواند تولید کلاژن و الاستین را افزایش دهد، جای زخم‌ها و چین و چروک‌های ظریف را بهبود بخشد، هیپرپیگمانتاسیون را کاهش دهد و پوست را جوان کند. به این ترتیب، روشی مفید به حساب خواهد آمد.

با این حال، پزشکان نسبت به افزایش اندازه سوزن برای به دست آوردن سریعتر نتایج هشدار می‌دهد. نفوذ عمیق‌تر منجر به خونریزی و بهبود بیشتر شود. با این حال، روش‌های درمانی تهاجمی‌تر باید در مطب انجام شوند. یک روش لیزر درمانی که برای رفع جای زخم و رنگدانه‌های آکنه نیز استفاده می‌شود، می‌تواند گزینه دیگری برای شما باشد.

لیزردرمانی

لیزر درمانی یک روش عالی برای کمک به کاهش خطوط و چین و چروک‌ها و تجدید سلامتی سطح پوست برای درخشش، شادابی و جوانی این قسمت از بدن است. به طور معمول، 40 و 50 سالگی افراد زمانی است که علائم قابل مشاهده پیری را در پوست خود مشاهده می‌کنند.

این مسئله طبیعی است. اما آیا اجتناب ناپذیر است؟ این روزها، مردان و زنان برای کنترل روند پیری قابل مشاهده (علائم ظاهری)، به خصوص در مورد پوست خود، گزینه‌های زیادی در دسترس دارند. مراقبت از پوست، انتخاب‌های هوشمندانه مربوط به سبک و شیوه زندگی و یک برنامه درمانی زیبایی مناسب می‌توانند با یک استراتژی قدرتمند ضد پیری ترکیب شوند که نهایتا چنین برنامه‌ای شما را جوان‌تر نگاه می‌دارد.

پیری فرآیندی اجتناب ناپذیر است. با این حال در صورتی که بتوان به موقع عمل کرد و روش‌های مناسبی را پیدا کرد، می‌توان تا حدودی از بروز عوارض شدید در طول این دوره پیشگیری کرد.

چه اتفاقی برای پوست در 40 و 50 سالگی می‌افتد؟

اگرچه می‌توانید در دهه 30 زندگی خود انتظار بروز برخی از علائم ظریف دوره پیری را داشته باشید، اما دهه 40 زندگی شما زمانی است که واقعاً تغییرات اساسی را در استحکام و ظاهر پوست خود مشاهده خواهید کرد. به طور کلی، پوست شما در دهه 40 زندگی‌تان دچار تغییرات زیادی می‌شود که می‌تواند به صورت تیرگی، خشکی و ترمیم کندتر در اثر استرس (به عنوان مثال، از بین رفتن لک‌ها ممکن است مدت بیشتری طول بکشد) ظاهر شود.

علاوه براین، ممکن است که احساس نازک شدن پوست و کاهش کشسانی آن را داشته باشید. بروز نوسانات هورمونی نیز می‌تواند باعث شود که آکنه دوباره ظاهر شود. به همان گونه‌ای که شما در دوران نوجوانی مجبور به مقابله با آن بوده‌اید. علاوه براین، رنگدانه‌های اضافی و عوارض ناشی از تابش خورشید نیز برجسته‌تر می‌شوند.

در دوران پیری، افراد ممکن است با نگرانی‌های مختلفی درباره سلامتی پوست خود روبه‌رو شوند. از جمله این موارد، عبارت‌اند از:

افتادگی پوست

افتادگی پوست در دهه 40 و 50 سالگی به علت کاهش حجم و از دست دادن خاصیت ارتجاعی رخ می‌دهد. خاصیت ارتجاعی پوست شامل توانایی پوست در بازگشت به حالت اولیه در صورت کشش است. در جوانی، پوست شما حاوی مقدار زیادی کلاژن و الاستین است. این دو مولکول، پروتئین‌هایی هستند که به پوست ساختار کشسان و توانایی کشش را می‌دهند.

با افزایش سن،  تولید کلاژن و الاستین شروع به کاهش می‌کند و منجر به کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود که می‌تواند به صورت افتادگی پوست به خصوص در ناحیه فک و گردن ظاهر شود.

چین و چروک

به طور کلی، چین و چروک‌ها دست به دست هم می‌دهند که این مسئله می‌تواند خاصیت ارتجاعی و حجم پوست را تحت تاثیر خود قرار ‌دهد. علاوه براین، این مسئله می‌تواند در اثر عاملی مانند آسیب‌های ناشی از نور خورشید ایجاد شده باشد. با این حال، چین و چروک همچنین می‌تواند توسط استرس اکسیداتیو ناشی از مواردی مانند آلودگی و رژیم غذایی نامناسب ایجاد شود. که بر تولید کلاژن و الاستین پوست نیز تأثیر می‌گذارد.

تیرگی پوست

با بالغ شدن پوست، توانایی آن برای تجدید سلول‌های سطحی کند می‌شود. این مسئله باعث تجمع سلول‌های مرده بر روی سطح پوست می‌شود. با این حال، بازسازی کندتر سلول‌های عمق پوست نیز باعث بروز تیرگی در سطح می‌شود. به این معنی که با افزایش سن، برای حفظ شادابی پوست، باید بیشتر از لایه‌بردار‌ها استفاده کنید.

آسیب‌های ناشی از تابش خورشید

علت اصلی بروز اکثر مشکلات پوستی در دهه 40 و 50 زندگی، پیری ناشی از تابش نور خورشید است. پیری نوری آسیبی است که در اثر قرار گیری در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود و مسئول 90 درصد از تغییرات قابل مشاهده‌ای است که با افزایش سن در پوست خود مشاهده می‌کنید!

پیری نور نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض نور خورشید است که در طول زندگی انباشته شدند و معمولاً برای رفع این مشکل، نیاز به مداخله درمانی زیبایی وجود دارد.

کاهش علائم پیری پوست در 40 و 50 سالگی|| پزشکت

 

چگونه علائم پیری را در 40 و 50 سالگی کاهش دهیم؟

خبر خوب این مورد است که تمام علائم ذکر شده در مورد پیری با مراقبت و درمان مناسب قابل کاهش و حتی معکوس‌‌ شدن هستند. حتی ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی می‌تواند نتیجه بزرگی را ایجاد کند. این روش‌ها اگر با پشتکار تکرار شوند، موثر خواهند بود.

به طور کلی با مراقبت خوب از پوست و استفاده از روش‌های درمانی زیبایی می‌توانید مطمئن شوید که شما در دهه 40 و 50 زندگی خود عالی به نظر خواهید رسید.

عادت‌های سالم

برای گنجاندن ورزش، رژیم غذایی مناسب و خواب کافی در سبک زندگی هرگز دیر نیست. غیرممکن است که اهمیت این موارد را نه فقط برای ظاهرتان، بلکه برای سلامت کلی خود دست کم بگیرید. در اینترنت می‌توانید نکات عالی را در مورد رژیم غذایی و ورزش، نحوه کاهش استرس و اینکه اگر مشکلی دارید، چه کاری باید انجام دهید، پیدا کنید. این تغییرات در شیوه زندگی به حمایت از نتایج هر گونه روش درمانی زیبایی که در استراتژی ضد پیری خود انتخاب می‌کنید، کمک می‌کند.

مراقبت از پوست

به طور کلی مراقبت روزانه از پوست در تمام سنین حیاتی است. در 40 و 50 سالگی، شما باید نسبت به پوست خود مراقبت و توجه بیشتری داشته باشید. اگر تا به حال این کار را نکردید، شروع به استفاده از محصولاتی کنید که با چهار نگرانی شایع مبارزه می‌کنند: افتادگی پوست، خطوط و چین و چروک‌های ظریف، تیرگی و آسیب‌های ناشی از نور خورشید.

محصولات آزمایش شده و واقعی مراقبت از پوست مانند اسید هیالورونیک برای درمان خشکی، ویتامین C برای رفع لکه‌های تیره و رتینول برای اثرات ضد پیری بهترین گزینه برای استفاده روزانه هستند.

روش‌های درمانی زیبایی

مراقبت موضعی از پوست برای حفظ سلامت و ظاهر کلی پوست شما عالی است. اگر می‌خواهید به طور فعال علائم پیری را معکوس و از بروز آن پیشگیری کنید، روش‌های درمانی زیبایی تنها راه اثبات‌ علمی برای‌ ایجاد اثر ماندگار بر روی علائم قابل مشاهده پیری هستند.

هر چه زودتر این روش‌های درمانی‌‌ را شروع کنید، بهتر است. انجام درمان‌های ملایم و مداوم در دهه 40 زندگی، شما را برای داشتن پوستی جوان‌تر در دهه 50 زندگی‌تان بیشتر آماده می‌کند. همچنین، این مسئله نیاز به استفاده از روش‌های تهاجمی‌تر را در آینده به حداقل می‌رساند.

سخن آخر

بدون شک، حفظ سلامتی و جوانی پوست برای همه افراد مهم است. در صورتی که درباره حفظ شادابی و جوانی پوست سوالات بیشتری دارید، می‌توانید با پزشکت تماس بگیرید و با متخصصین زیبایی، درباره سوالات یا نگرانی‌هایتان مشورت کنید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.