لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

درمان خانگی درد پوست سر

درمان درد پوست سر || پزشکت
فهرست مطالب

برخی از گزینه ها برای درمان خانگی درد و حساسیت پوست سر وجود دارند که به راحتی می توانند علائم این وضعیت را تسکین دهند. این در حالی است که پوست سر نقش مهمی در محافظت از سر شما دارد و خاراندن مداوم، تغییر مکرر مدل مو یا یک بیماری زمینه‌ای می‌تواند باعث درد پوست سر و بروز عوارض دیگری شوند. پس اگر پوست سر شما درد می کند و یا علائمی از حساسیت پوست سر را تجربه می کنید بهتر است برای یادگیری درمان خانگی درد و حساسیت پوست سر این مقاله از پزشکت را تا انتها بخوانید.

درمان های خانگی برای درمان پوست حساس و دردناک

حساسیت پوست سر یک شکایت رایج است که می تواند با بسیاری از بیماری های زمینه ای دیگر مانند میگرن، سردرد تنشی و اختلالات خودایمنی مانند پسوریازیس همراه باشد. حتی برخی از بیماری های پوستی مانند آفتاب سوختگی، بثورات و زخم ها می تواند باعث حساس شدن پوست سر شود. هر گونه حساسیت پوست سر می تواند به خارش تبدیل شود. خاراندن پوست سر تحریک شده یا ملتهب می تواند باعث ایجاد تاول، زخم یا دلمه شود. اما خوشبختانه درمان های خانگی برای درمان پوست حساس و دردناک وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از:

روغن درخت چای

5-6 قطره روغن درخت چای را با 2 قاشق چایخوری روغن جوجوبا مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست سر خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. بگذارید حدود 60 دقیقه بماند و سپس آن را با یک پاک کننده ملایم بشویید. این کار را باید حداقل سه بار در هفته انجام دهید.

فعالیت های ضد التهابی روغن درخت چای باعث تسکین فوری التهاب می شود. از طرفی هم ماهیت ضد میکروبی روغن درخت چای بیشتر به مبارزه با سایر عفونت های پوست سر کمک می کند.

سرکه سیب برای درد پوست سر || پزشکت

 

سرکه سیب برای درد پوست سر

سرکه سیب خام را به آب اضافه کرده و آن را خوب مخلوط کنید و از این محلول برای شستن مو و پوست سر خود استفاده کنید. به مدت 5 دقیقه پوست سر خود را با این مخلوط به آرامی ماساژ دهید. سرکه سیب را با آب از روی سر خود بشویید. این کار را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید. خواص ضد میکروبی و ضد التهابی قوی سرکه سیب می تواند علائم درد و خارش همراه با پوست سر را کاهش دهد. برای همین سرکه سیب یک راهکار برای تسکین درد پوست سر و جزء درمان خانگی درد پوست سر شناخته می شود.

روغن نارگیل برای درد پوست سر

روغن نارگیل را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید 30 تا 60 دقیقه بماند. آن را با یک پاک کننده ملایم بشویید. می توانید این کار را 1 تا 2 بار در هفته انجام دهید. خواص مرطوب کنندگی روغن نارگیل به سلامت پوست سر کمک می کند. از طرفی هم خواص ضد میکروبی و ضد التهابی روغن می تواند از عفونت و التهاب پوست سر جلوگیری کند.

روغن چریش برای درد پوست سر

یک مشت برگ چریش بردارید و با آب مخلوط کنید. خمیر چریش حاصل را روی پوست سر خود بمالید. بگذارید 30 تا 40 دقیقه بماند و با آب بشویید. شما باید حداقل هفته ای یکبار این کار را انجام دهید. چریش با خواص ضد التهابی و ضد میکروبی قوی خود یک درمان فوق العاده دیگر برای درمان حساسیت پوست سر و علائم دردناک آن محسوب می شود.

آلوئه ورا برای درد پوست سر

مقدار کمی ژل آلوئه ورا تازه را مستقیماً روی پوست سر بمالید و بگذارید 30 تا 60 دقیقه بماند. ژل را از روی پوست سر خود با آب بشویید. این کار را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید. خواص ضد التهابی و تسکین دهنده طبیعی ژل آلوئه ورا می تواند برای پوست سر دردناک موثر باشد. استفاده منظم از ژل آلوئه همچنین می تواند به جلوگیری از شوره سر و سایر عفونت های پوست سر کمک کند.

آب لیمو و درمان خانگی برای درد پوست سر

چند قطره آب لیموی تازه را به شامپو یا نرم کننده خود اضافه کنید. از شامپو یا نرم کننده برای حدود 5 دقیقه به آرامی پوست سر خود را ماساژ دهید. سر خود را با آب سرد بشویید. هر زمان که موهای خود را می شویید باید این کار را انجام دهید. آب لیمو اسیدی است و می تواند به بازیابی PH از دست رفته پوست سر شما کمک کند. همچنین یک عامل ضد التهابی قوی است که می تواند به تسکین خارش، التهاب و درد در پوست سر شما کمک کند.

ویتامین و درمان خانگی برای درد پوست سر

یکی دیگر از درمان خانگی برای درد پوست سر، تغییر در رژیم غذایی و مصرف برخی از ویتامین ها است. مواد مغذی مانند ویتامین های B، C و E باعث سلامت پوست سر و مو می شوند. آنها ترشح سبوم پوست سر را افزایش می دهند، از آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند و گردش خون را بهبود می بخشند. غذاهای غنی از این ویتامین ها شامل مرغ، جوانه گندم، بادام زمینی، بادام، مرکبات، سبزیجات برگ سبز، پنیر، تخم مرغ و شیر هستند. همچنین می توانید پس از مشورت با پزشک خود، مکمل های اضافی برای این ویتامین ها مصرف کنید.

جوش شیرین برای درد پوست سر

به یک قاشق غذاخوری جوش شیرین، کمی آب اضافه کنید تا خمیر غلیظی به دست آید. از این مخلوط به عنوان پاک کننده پوست سر و مو استفاده کنید. شما باید حداقل هفته ای یکبار این کار را انجام دهید. جوش شیرین یک عامل قلیایی قوی است که به پاکسازی و تسکین پوست سر کمک می کند. و فعالیت های ضد میکروبی آن از عفونت های بیشتر پوست سر جلوگیری می کند.

فندق جادوگر برای درمان خانگی درد پوست سر

به یک قاشق غذاخوری فندق جادوگر، دو قاشق غذاخوری آب اضافه کرده و خوب آن را مخلوط کنید و این محلول را روی پوست سر خود ماساژ دهید. قبل از اینکه آن را بشویید، اجازه دهید حدود 5 تا 10 دقیقه کار کند. این کار را یک بار در روز انجام دهید. فندق جادوگر یک قابض محبوب است که خارش پوست سر و علائم آن را تسکین می دهد.

روغن دانه کنجد برای درمان درد پوست سر

روغن کنجد را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید 30 تا 60 دقیقه بماند. سر خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید.

از آنجایی که روغن کنجد حاوی ویتامین های B کمپلکس و E است که گردش خون را در پوست سر تقویت می کند. همچنین اثر ضد التهابی از خود نشان می دهد، در نتیجه پوست سر تحریک شده و ملتهب را التیام می بخشد و یکی از گزینه های درمان خانگی برای درد و حساسیت پوست سر شناخته می شود.

روغن جوجوبا برای درد پوست سر

روغن جوجوبا را کمی گرم کنید. آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید 30 تا 40 دقیقه بماند و سپس آن را با یک پاک کننده ملایم بشویید. این کار را باید 1 تا 2 بار در هفته انجام دهید. خواص مرطوب کنندگی و ضد التهابی روغن پوست سر ملتهب، خشک و خارش دار را التیام می بخشد.

روغن بذر کتان برای درد پوست سر|| پزشکت

روغن بذر کتان برای درمان خانگی درد پوست سر

دو قاشق غذاخوری روغن بذر کتان را به موهای خیس بمالید. یک حوله تمیز را در آب داغ فرو کنید و آب اضافی آن را بگیرید. سر خود را با حوله داغ بپیچید. بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند. روغن را با یک پاک کننده ملایم بشویید. این کار را باید هفته ای یکبار انجام دهید. روغن بذر کتان مملو از اسیدهای چرب امگا 3 است که به مرطوب شدن پوست سر کمک می کند. همچنین می تواند با اثرات ضد التهابی خود به مبارزه با التهاب و تحریک کمک کند.

تخم مرغ برای درد پوست سر

یک تا دو تخم مرغ را با همزن بزنید و به پوست سر و موهای خود بمالید. سر خود را با حوله یا کلاه دوش بپوشانید. بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند. آن را با آب بشویید. باید حداقل هفته ای یکبار این کار را انجام دهید تا درد و حساسیت پوست سر شما کاهش پیدا کند. استفاده از تخم مرغ به بازگرداندن رطوبت از دست رفته پوست سر کمک می کند و همچنین تحریک پوست سر را تسکین می دهد.

پراکسید هیدروژن برای درد پوست سر

اگر به دنبال یکی دیگر از درمان خانگی درد پوست سر هستید می توانید پراکسید هیدورژن را امتحان کنید. برای این منظور یک قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3 درصد را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید. از این محلول برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن پوست سر خود استفاده کنید. برای بهترین نتیجه هر روز یک بار این کار را انجام دهید. فعالیت های ضد میکروبی پراکسید هیدروژن می تواند از عفونت های پوست سر جلوگیری کند، در نتیجه به شوره سر و خارش پوست سر حساس کمک می کند.

سوالات متداول

بهترین غذاها برای درمان حساسیت پوست سر کدامند؟ برخی از غذاهایی که برای حفظ سلامت پوست سر و موهای شما شناخته شده اند شامل ماهی قزل آلا، گوشت گاو، آلو، چای سبز، هویج، تخم مرغ، برنج قهوه ای، سبزیجات برگ دار، و پنیر دلمه هستند.

چرا وقتی پوست سرم را لمس می کنم درد می کند؟ عفونت فولیکول های مو اغلب منجر به حساسیت پوست سر می شود. این می تواند باعث درد و سوزش یا گرم شدن پوست سر شما شود.

چه مدت طول می کشد تا زخم پوست سر بهبود یابد؟ با درمان و چند تغییر در سبک زندگی، پوست سر دردناک و حساس شما در اوایل یک هفته شروع به بازگشت به وضعیت طبیعی خود می کند. اگر حساسیت حتی پس از یک ماه درمان کاهش پیدا نکرد، بهتر است به دنبال درمان پزشکی باشید.

سخن آخر

حساسیت و درد پوست سر ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای یا در نتیجه آفتاب سوختگی، شپش سر، شوره سر یا نیش حشرات باشد. اگرچه این وضعیت به طور کلی هیچ علامت مشخصی ندارد، اما برخی از افراد ممکن است بی حسی، پوسته پوسته شدن، پوسته پوسته شدن، درد و پوسته پوسته شدن روی پوست سر را تجربه کنند. ترشح چرک یا خون، زخم‌ها و تاول‌ها علائم غیرمعمولی هستند، اما ممکن است در برخی افراد بر اساس دلیل زمینه‌ای حساسیت ایجاد شوند. آلوئه ورا، پراکسید هیدروژن، سرکه سیب، ویتامین ها، روغن بذر کتان، عسل، فندق جادوگر و جوش شیرین برخی از موادی هستند که معمولا در درمان های خانگی برای درمان درد پوست سر استفاده می شوند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

2.5 / 5. تعداد رای ها: 2

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.