پوست و مو و زیبایی

13 عوارض احتمالی پسوریازیس

13 عوارض احتمالی پسوریازیس

13 عوارض احتمالی پسوریازیس ممکن است مبتلایان به این وضعیت را تحت تاثیر قرار دهد. پسوریازیس یک بیماری التهابی خود ایمنی مادام العمر است. اغلب به عنوان یک بیماری پوستی ظاهر می شود، اما یک بیماری سیستمیک است که می تواند بسیاری از قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد. این یک بیماری پیچیده است. همانطور که دانشمندان در مورد شرایط التهابی و نحوه تأثیر آن بر افراد بیشتر می آموزند، همچنین در حال برقراری ارتباط بیشتر بین شرایطی هستند که تشخیص های متفاوتی دارند.

علاوه بر این، پسوریازیس چالش‌هایی در سبک زندگی ایجاد می‌کند که مقابله با آن‌ها دشوار است. حتی می تواند منجر به علائم اضافی مانند افسردگی شود.

به دلیل عوامل مختلف از جمله تفاوت در دسترسی به درمان، و رنگ غیر قرمز پلاک‌های پسوریازیس ممکن است برای افرادی که پوست سیاه یا قهوه‌ای دارند، مراقبت‌های پزشکی برای پسوریازیس دریافت کنند. این ممکن است شروع درمان را به تاخیر بیاندازد و خطر ابتلا به عوارض را افزایش دهد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد برخی از مشکلاتی که ممکن است در کنار این بیماری رخ دهد، ادامه مطلب را بخوانید.

بیماری سلیاک

افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر احتمال دارد که آنتی بادی برای بیماری سلیاک داشته باشند، که نشان می دهد ممکن است بین این دو رابطه وجود داشته باشد. افراد مبتلا به بیماری سلیاک با مصرف گلوتن ممکن است واکنش شدیدی را تجربه کنند  

به نظر می رسد که هر دو بیماری سلیاک و پسوریازیس از اختلال در عملکرد سیستم ایمنی ناشی می شوند. برخی افراد دریافتند که اجتناب از گلوتن به کاهش علائم پسوریازیس کمک می کند.

یک بررسی در سال 2017 تعدادی از شرایط رایج در افراد مبتلا به پسوریازیس نشان داده شده است که ممکن است نشان دهنده ارتباط با سیستم گوارش باشد. بررسی ها نشان داده رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است به برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس کمک کند. اما آنها خواستار تحقیقات بیشتر برای تایید پیوند شدند.

افراد مبتلا به پسوریازیس که در نظر دارند گلوتن را کنار بگذارند باید ابتدا با پزشک مشورت کنند، زیرا غلات کامل می توانند حاوی مواد مغذی ارزشمندی باشند و رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است برای همه مناسب نباشد.

مشکلات دهان

برخی از مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر در معرض مشکلات غشای مخاطی در حفره دهان، مانند شکاف در زبان و ضایعات در لثه ها و گونه ها هستند. دانشمندان ارتباط خاصی بین پسوریازیس و مشکلات دهانی ایجاد نکرده اند، اما  به نظر می رسد که شقاق زبان در مبتلایان به پسوریازیس شایع تر است. چرا آنها با هم رخ می دهند نیز نامشخص است. پسوریازیس و مشکلات دهان می‌تواند ناشی از عوامل ژنتیکی مشابه باشد یا ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل محرک مشابه مانند استرس و الکل باشد.

بیماری التهابی روده

13 عوارض احتمالی پسوریازیس | پزشکت

دانشمندان ارتباط احتمالی بین پسوریازیس و بیماری التهابی روده (IBD)، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو را بررسی کرده‌اند. بررسی ها نشان می دهد افراد مبتلا به پسوریازیس و اعضای خانواده آنها ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این شرایط باشند. پسوریازیس و IBD عوامل ژنتیکی مشترک مختلفی دارند.

کمبود ویتامین D

مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین D اغلب در شروع برخی از بیماری های خودایمنی وجود دارد. برخی از کارشناسان مصرف مکمل های ویتامین D را برای کاهش علائم پسوریازیس توصیه می کنند. محققان در یک بررسی دریافتند که افراد مبتلا به پسوریازیس به طور قابل توجهی سطوح ویتامین D کمتری نسبت به افراد بدون این بیماری داشتند. این مطالعه در جنوب ایتالیا انجام شد و همه شرکت کنندگان سفیدپوست بودند. محققان پیشنهاد کردند که سطوح ویتامین D می تواند بر طول مدت زمان باقی ماندن علائم تأثیر بگذارد.

اما آنها خاطرنشان می کنند که ارتباط بین ویتامین D و پسوریازیس “چالش برانگیز” است. یک بررسی در سال 2018، 61 فرد مبتلا به پسوریازیس و 61 نفر بدون آن را در بیمارستانی در Deralakatte، جنوب هند بررسی کرد. محققان هیچ ارتباطی بین سطح ویتامین D و شدت علائم پسوریازیس در دو گروه پیدا نکردند.

سرطان

بررسی ها نشان می دهد که پسوریازیس ممکن است خطر ابتلا به سرطان را به طور کلی افزایش دهد و همچنین برخی از انواع خاص سرطان از جمله سرطان دهان، مری، کبد و پانکراس را افزایش دهد. یکی از دلایل ممکن است استفاده از داروهای سیستمیک در درمان باشد. این داروها کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهند. سایر دلایل زمینه ای ممکن است شامل عوامل ژنتیکی و تأثیر پسوریازیس بر سبک زندگی فرد باشد. تحقیقات بیشتری برای تایید پیوند لازم است.

سندرم متابولیک

در میان افراد مبتلا به پسوریازیس، خطر ابتلا به برخی از علائم سندرم متابولیک از جمله مشکلات قلبی، دیابت، بیماری کبد چرب و چاقی بیشتر است. متخصصان نمی دانند چه چیزی ممکن است این شرایط را با پسوریازیس مرتبط کند. شاید عوامل ژنتیکی مشترک، ممکن است محرک های محیطی مشابهی داشته باشند، یا ممکن است ترکیبی از دلایل وجود داشته باشد. افراد مبتلا به پسوریازیس متوسط تا شدید باید برای این شرایط تحت آزمایش قرار گیرند تا در صورت لزوم بتوانند درمان پیشگیرانه را دریافت کنند.

تنظیم دمای بدن

برخی از انواع پسوریازیس می توانند بر تنظیم دمای بدن تأثیر بگذارند. به گفته بنیاد ملی پسوریازیس، این می تواند بر اندام های داخلی مانند قلب و کلیه ها تأثیر بگذارد. پوست برای ثابت نگه داشتن دمای بدن مهم است و مشکلاتی که بر روی پوست تاثیر می‌گذارند نیز می‌توانند بر دما تأثیر بگذارند، به‌ویژه با اشکال شدیدتر، مانند پسوریازیس اریترودرمیک و پوسچولار.

پسوریازیس پوسچولار

13 عوارض احتمالی پسوریازیس | پزشکت

پسوریازیس پوسچولار شکل شدید پسوریازیس است که می تواند در افرادی که قبلا پسوریازیس دارند ظاهر شود. یکی از انواع آن، که به نام پسوریازیس زامبوش شناخته می شود، می تواند منجر به اریترودرمی شدید و پوسته پوسته شدن پوست شود. در سال 2015 مطالعه موردی در مورد یک فرد مبتلا به پسوریازیس پوسچولر، محققان خاطرنشان کردند که این بیماری می تواند خطر عوارض جدی زیر را افزایش دهد:

 • پنومونیت یا التهاب ریه
 • نارسایی قلبی
 • هپاتیت یا التهاب کبد

فردی که مورد مطالعه قرار گرفت علائم زیر را داشت:

 • لرزش
 • تب و لرز
 • ضعف عضلانی
 • ضربان قلب سریع
 • مشکل در تنفس
 • بستر ناخن سوراخ دار
 • ضایعات پوستی پوسچولار
 • تجمع بیش از حد مایعات یا ادم

فرد مبتلا به پسوریازیس پوسچولار ممکن است نیاز داشته باشد زمانی را در بیمارستان بگذراند تا زمانی که درمان سطح مایعات، تعادل شیمیایی، عملکرد قلب و وضعیت پوست را عادی کند.

آرتریت پسوریاتیک

تا 30 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است به آرتریت پسوریاتیک (PsA) مبتلا شوند. معمولاً در سنین 30 تا 50 سالگی ظاهر می شود.

در حالی که 85% افراد مبتلا به این بیماری ابتدا علائم پوستی دارند، ممکن است قبل یا بدون علائم پوستی رخ دهد.

علائم آرتریت پسویاتیک عبارتند از:

 • خستگی
 • کاهش تحرک
 • یووئیت، نوعی التهاب چشم
 • درد و تورم روی تاندون ها
 • انگشتان دست و پا متورم شده
 • سفتی و درد در یک یا چند مفصل
 • ناخن‌های حفره‌دار که ممکن است شبیه به قارچ ناخن باشند.

انواع مختلفی از PsA نیز وجود دارد، از جمله:

 • اسپوندیلیت، که بر ستون فقرات تأثیر می گذارد.
 • داکتیلیت، که انگشتان دست و پا را درگیر می کند.
 • انتزیت، که در جایی رخ می دهد که رباط ها یا تاندون ها به استخوان ها می رسند.

هر فرد مبتلا به پسوریازیس که درد یا سفتی مفاصل دارد باید با پزشک خود صحبت کند. درمان زودهنگام می تواند خطر آسیب دائمی مفصل را کاهش دهد.

عوارض چشمی

عوارض چشمی، مانند یووئیت، با آرتریت پسوریاتیک همراه است. اما تحقیقات نشان می دهد که7-20٪ افراد مبتلا به پسوریازیس یووئیت دارند و برخی از مردممنبع مورد اعتماد ممکن است بیش از یک مشکل چشمی داشته باشد.

افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است عوارض چشمی زیر را تجربه کنند:

 • بلفاریت
 • آب مروارید
 • ضایعه قرنیه
 • ورم ملتحمه
 • خشکی چشم
 • اپی اسکلریت

افراد مبتلا به پسوریازیس باید برای معاینات منظم به چشم پزشک مراجعه کنند.

بیماری پارکینسون

13 عوارض احتمالی پسوریازیس | پزشکت

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی است که بر مغز تأثیر می گذارد. این بیماری باعث التهاب مزمن در بافت عصبی می شود و در نهایت باعث مشکلات راه رفتن، مشکلات تعادلی و لرزش می شود. افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری پارکینسون به دلیل التهاب در بافت عصبی است. 

بیماری کلیوی

به نظر می رسد بیماری مزمن کلیه در میان افراد مبتلا به پسوریازیس شایع تر است. دانشمندانی که در سال 2016 گزارش دادند این را “منطقی” توصیف کردند، زیرا پسوریازیس با بیماری های قلبی عروقی ارتباط دارد و بیماری کلیوی نیز عوامل خطر یکسانی دارد. علاوه بر این، درمان‌هایی که مردم برای پسوریازیس استفاده می‌کنند احتمالاً اثر سمی روی کلیه‌ها دارند.

پیامدهای روانی و عاطفی

زندگی با پسوریازیس می تواند دشوار باشد و عواقب عاطفی و اجتماعی داشته باشد. در بررسی منتشر شده در پوست و درمان در سال 2013، محققان پسوریازیس را به عنوان “عارضه پوستی شایع و طولانی مدت مرتبط با سطوح بالای ناراحتی روانی و تاثیر قابل توجه زندگی” توصیف کردند.

افرادی که ضایعات قابل مشاهده دارند ممکن است از ظاهر خود احساس خجالت کنند. این می تواند منجر به انزوا، افسردگی و اضطراب شود.

این می تواند زمینه های زندگی مانند:

 • روابط
 • استخدام
 • اوقات فراغت و فعالیت های اجتماعی

اما ممکن است دلایل فیزیولوژیکی برای تأثیر روانی پسوریازیس نیز وجود داشته باشد. دانشمندان شواهدی از درگیری غده فوق کلیوی و هیپوفیز یافته اند که می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود. این عدم تعادل می تواند بر روی پوست و سلامت روانی فرد مبتلا به پسوریازیس تأثیر بگذارد. استرس و نگرانی به نوبه خود می توانند علائم را بدتر کنند. هر فرد مبتلا به پسوریازیس که علائم افسردگی یا خلق و خوی ضعیف را تجربه می کند باید در مورد نگرانی های خود با پزشک صحبت کند. همانطور که پزشکان به طور فزاینده ای چالش های سلامت روانی را که افراد مبتلا به پسوریازیس با آن روبرو هستند درک می کنند، امیدواریم درمان موثرتری در دسترس باشد.

سخن آخر

پسوریازیس یک بیماری پیچیده با طیف گسترده ای از عوارض احتمالی و بیماری های همراه است. هنگامی که فردی با مشکلات احتمالی که ممکن است ایجاد شود آشنا باشد، برای او راحت تر خواهد بود که احساس خود را به پزشک خود توضیح دهد و از او کمک بگیرد. تشخیص زودهنگام پسوریازیس نیز ممکن است به جلوگیری از برخی عوارض کمک کند. تشخیص زودهنگام می تواند منجر به درمان سریع شود که ممکن است در مدیریت این بیماری موثرتر باشد. هر کسی که فکر می کند ممکن است پسوریازیس داشته باشد باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کند. درمانی در دسترس است که می تواند به کاهش بسیاری از علائم و عوارض پسوریازیس و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک کند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323641

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا