پوست و مو و زیبایی

فرو رفتن ناخن پا چگونه درمان می شود؟

فرو رفتن ناخن پا زمانی اتفاق می افتد که لبه ها یا گوشه های ناخن در پوست کنار ناخن رشد می کند و به پوست پا آسیب می رساند. درمان‌ ناخن فرو رفته می‌توانند از درمان‌های خانگی تا جراحی متفاوت باشند. درمان به شدت فرو رفتگی ناخن در پوست پا بستگی دارد. ناخن فرورفته یک بیماری شایع است، اما می تواند دردناک باشد. حتی باعث تورم، قرمزی و گاهی اوقات عفونت ناخن شود. معمولاً انگشت شست پا را در یک یا هر دو طرف درگیر می کند.

افراد معمولاً می توانند ناخن های روییده شده پا را در خانه درمان کنند. با این حال، اگر درد شدیدی را ایجاد کرده است و یا میزان فرو رفتگی در حال گسترش است، بهتر است به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید تا علائم را کاهش داده و از عوارض بعدی جلوگیری کنید. اگر ناخن پا به شدت فرو رفته باشد، ممکن است برای درمان نیاز به مراجعه به متخصص داشته باشد. این مقاله به بررسی درمان‌ها و درمان‌های خانگی برای ناخن‌های فرورفته، به‌علاوه علل، علائم و پیشگیری از عفونت می‌پردازد.

درمان فرو رفتن ناخن پا چیست؟

یک فرد باید به محض ظاهر شدن علائم، ناخن های فرو رفته در پوست پا را درمان کند، به خصوص اگر مبتلا به دیابت، آسیب عصبی در پا یا ساق پا، یا گردش خون ضعیف در پا باشد. در غیر این صورت ممکن است عوارضی مانند عفونت ایجاد شود. استفاده بیش از حد داروهای بدون نسخه  ممکن است درد را کاهش دهد، اما مشکل اساسی را حل نمی کنند. پس بهتر است در صورت ابتلا به بیماری ها و شرایط های زیر هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید:

 • دیابت
 • بیماری عروق محیطی
 • مشکل گردش خون
 • علائم از بین نمی رود.
 • بیشتر شدن و انتشار عفونت

اگر مشکل باقی بماند، پزشک یا متخصص پا ممکن است برداشتن قسمتی یا تمام ناخن را از طریق جراحی توصیه کند.

کندن جزئی ناخن پا

فرو رفتن ناخن پا | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

در طول این نوع جراحی، پزشک ممکن است برای برداشتن قسمتی از ناخن پا که فرو رفته است مراحل زیر را انجام دهد:

 • یک بی حس کننده موضعی دریافت کنید.
 • یک یا هر دو لبه ناخن را بردارد.
 • ریشه ناخن را با استفاده از ماده شیمیایی به نام فنل از بین ببرد.

هنگامی که بخشی از ناخن شروع به رشد کرد، متخصص پا ممکن است یک تکه پنبه را زیر ناخن قرار دهد. این کار مانع از فرورفتن آن در پوست می شود. مهم است که پنبه را هر روز عوض کنید. نگه داشتن همان پشم پنبه خطر عفونت را افزایش می دهد زیرا ناخن مکانی برای رشد باکتری های مضر فراهم می کند. اگر ناحیه آلوده باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. زمان بهبودی این روش 4 تا 6 هفته است.

حذف کامل ناخن

اگر فرو رفتگی ناخن دوباره بعد از جراحی عود کند و برگردد، متخصص پا ممکن است سلول‌های بستر ناخن را بردارد تا ناخن پا نتواند دوباره رشد کند.

در طول این نوع روش، فرد می تواند مراحل زیر را انتظار داشته باشد:

نوشته های مشابه
 • یک بی حس کننده موضعی دریافت کنید.
 • کل ناخن یا قسمت بزرگی از ناخن برداشته می شود.
 • ریشه ناخن با استفاده از ماده شیمیایی به نام فنل از بین می رود.

از آنجایی که ممکن است هنگام از بین رفتن اثر داروی بیهوشی، درد در ناحیه جراحی انگشت پا حساس شود، پزشکان ممکن است ایبوپروفن یا استامینوفن، تیلنول یا پاراستامول را توصیه کنند. زمان بهبودی این روش 6 تا 8 هفته است. در این مدت فرد باید یا کفش بسیار نرم و جادار یا صندل های سر باز بپوشید.

درمان های خانگی برای ناخن فرو رفته

اغلب، یک متخصص مراقبت های بهداشتی به افراد توصیه می کند که فرو رفتن ناخن را خودش درمان کند. همچنین در این شرایط مهم است که این ناحیه را تمیز و خشک نگه دارد تا از عفونت جلوگیری شود. در اینجا چند نکته وجود دارد:

در آب گرم و صابون خیس کنید.

خیساندن پای آسیب دیده ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کند. می توانید هر بار سه بار در روز به مدت حداکثر 20 دقیقه پای خود را در آب گرم و صابون قرار دهید. صابون کاستیل گزینه خوبی است. افزودن نمک اپسوم به آب ممکن است تسکین بیشتری به همراه داشته باشد.

در سرکه سیب خیس کنید.

سرکه سیب این روزها یک داروی عامیانه برای تقریباً همه چیز از جمله ناخن های فرو رفته پا است. اعتقاد بر این است که این ماده دارای توانایی های ضد عفونی کننده، ضد التهابی و تسکین درد است، اگرچه شواهد علمی در بهترین حالت محدود است. برای امتحان این درمان، یک لگن آب گرم همراه با 1/4 فنجان سرکه سیب آماده کنید. پای آسیب دیده را روزانه تا 20 دقیقه خیس کنید. بعد از خیساندن پای خود را کاملا خشک کنید.

 پماد آنتی بیوتیک بزنید.

استفاده از پماد یا کرم آنتی بیوتیک بدون نسخه می تواند باعث بهبودی شود و به کاهش خطر عفونت کمک کند. پماد را به دنبال دستورالعمل سازنده، معمولاً تا سه بار در روز، روی ناخن پای آسیب دیده بمالید. این پمادها عبارتند از Neosporin، Polysporin و Bactroban. حتما بعد از استفاده ناخن پا را بانداژ کنید.

کفش و جوراب راحت بپوشید.

کفش ها و جوراب های خیلی تنگ می توانند انگشتان پا را جمع کنند. این به عنوان یکی از دلایل اصلی رشد ناخن های پا در نظر گرفته می شود. برای کمک به جلوگیری از رشد یا بدتر شدن ناخن فرورفته پا، کفش و جوراب بپوشید که مناسب باشد اما همچنان فضای کافی در بستر پا باقی بماند. در طول روند بهبودی، تا حد امکان از کفش یا صندل بپوشید تا فشار روی ناخن های پا را محدود کنید.

مسکن بدون نسخه مصرف کنید.

استامینوفن (تیلنول) ممکن است به تسکین درد ناخن در داخل پا کمک کند. عوارض جانبی غیرعادی است مگر اینکه بیش از مقدار توصیه شده روزانه 3000 میلی گرم در روز مصرف کنید یا آن را با الکل مصرف کنید. اگر تورم وجود داشته باشد، ایبوپروفن (ادویل) ممکن است گزینه بهتری باشد زیرا هم درد و هم تورم را تسکین می دهد. برخی از عوارض جانبی رایج ایبوپروفن شامل درد شکم، ناراحتی معده و اسهال است.

از محافظ انگشت پا استفاده کنید.

محافظ انگشت پا یک مانع بالشتکی برای ناخن های فرورفته پا ایجاد می کند. محافظ های انگشت پا به عنوان حلقه هایی که در اطراف ناحیه آسیب دیده قرار می گیرند یا به عنوان پوششی برای کل انگشت پا در دسترس هستند. برخی از برندهای محافظ انگشت پا، مانند دکتر شولز، همراه با یک ژل دارویی برای کمک به نرم کردن ناخن های پا برای کوتاه کردن آسان ارائه می شوند. تا زمانی که ناخن در حال رشد پا از بین برود، درمان را طبق دستورالعمل استفاده کنید.

 بند انگشتی را امتحان کنید.

بریس های انگشت پا معمولاً از مواد نازک، چسبنده و کامپوزیتی ساخته می شوند و به بالای انگشت شما چسبانده می شوند. آنها برای کمک به محافظت از پوست شما در برابر ناخن های تیز و رشد کرده و بلند کردن لبه های ناخن با رشد ناخن شما هستند. بریس های انگشت پا به صورت آنلاین و در برخی داروخانه ها در دسترس هستند.

هنگامی که ناخن، پوست را سوراخ می کند، باکتری ها می توانند وارد زخم شوند. این وضعیت می تواند منجر به عفونت شود و باعث بروز علائم زیر در مناطق آسیب دیده شود:

 • سرخی
 • ورم
 • گرما
 • خونریزی و چرک

هرکسی که علائم عفونت دارد باید به دنبال درمان وضعیت خودش باشد و به پزشک مراجعه کند.

چرا ناخن من در پا فرو رفته است؟

در اینجا به برخی از دلایل رشد ناخن های پا در پوست و یا همان فرو رفتگی ناخن اشاره شده است:

 • کفش: کفش‌ها و جوراب‌هایی که انگشتان پا را جمع می‌کنند و خیلی تنگ هستند، احتمال رشد ناخن را افزایش می‌دهند.
 • کوتاه کردن بیش از حد ناخن‌های پا: کوتاه کردن نادرست ناخن‌ها یا بریدن لبه‌های آن می‌تواند پوست اطراف را تشویق کند تا روی ناخن جمع شود. سپس ناخن می تواند به آن پوست فشار داده و آن را سوراخ کند.
 • آسیب به ناخن پا : افتادن چیزی روی انگشت پا، لگد زدن به چیزی سخت و سایر حوادث می تواند منجر به رشد ناخن های پا شود.
 • انحنای غیرمعمول: این امر خطر رشد ناخن پا را در بافت نرم افزایش می دهد و باعث التهاب و عفونت احتمالی می شود.
 • وضعیت بدنی: نحوه راه رفتن یا ایستادن یک فرد می تواند بر احتمال رشد ناخن های پا تأثیر بگذارد.
 • بهداشت نامناسب پا یا تعریق بیش از حد: اگر پوست انگشتان و پا مرطوب و گرم باشد، احتمال رشد ناخن در داخل پا بیشتر است. عفونت قارچی می تواند خطر را افزایش دهد.
 • وراثت: ناخن های زیر پا می توانند در خانواده ها تا حدودی جنبه ارثی داشته باشند.

علائم فرو رفتگی ناخن در پوست پا

فرو رفتن ناخن پا | پزشکت

رشد ناخن پا در پوست اطراف آن می تواند با بروز برخی علائم همراه باشد که آنها عبارتند از:

 • درد در پاسخ به فشار
 • پوست ملتهب بالای انگشت پا
 • خونریزی از ناخن در حال رشد
 • تجمع مایع در ناحیه آسیب دیده
 • چرک سفید یا زرد در ناحیه آسیب دیده
 • پوست حساس، متورم یا سفت در کنار ناخن

چگونه از فرو رفتن ناخن پا پیشگیری کنیم؟

برای جلوگیری از رشد ناخن های فرو رفته در پا بر روی پوست اطراف و آسیب زدن به آنها بهتر است راهکارهای زیر را رعایت کنید:

 • ناخن ها را به درستی کوتاه کنید: افراد باید ناخن را مستقیماً کوتاه کنند، از گوشه های آن گرد نشوند و خیلی کوتاه نباشند. کوتاه کردن ناخن ها بعد از حمام یا دوش گرفتن راحت تر است.
 • بهداشت و خشکی را رعایت کنید: اگر پاها تمیز و خشک باشند، احتمال رشد ناخن در داخل پا کمتر است.
 • کفشی را انتخاب کنید که مناسب باشد: کفش ها باید دارای طول و عرض مناسب باشند. کفش‌های تنگ باعث فشار می‌شوند، اما اگر کفش‌ها خیلی گشاد باشند، ممکن است انگشتان پا به نوک کفش برخورد کنند. این همچنین باعث افزایش فشار می شود و می تواند باعث رشد ناخن در داخل پا شود.

پیش آگهی فرو رفتن ناخن پا

فرو رفتن ناخن پا | پزشکت

ناخن فرورفته یک بیماری شایع است که می تواند باعث درد و تورم شود. افراد معمولاً با رعایت بهداشت و خشکی پاها می توانند از آنها پیشگیری کنند. برخی روش های مراقبت از خود، مانند کوتاه کردن ناخن ها به درستی و پوشیدن کفش هایی که مناسب هستند، انجام دهید. با این حال، اگر درد شدید باشد یا ناخنی که زیاد فرو رفته باشد، به جراحی برای برداشتن بخشی یا تمام ناخن نیاز داشته باشد.

اگر شما از وضعیت فرو رفتن ناخن پا ی خود تجربه ای دارید و یا راهکارهای خانگی و یا برای پیشگیری از آن می شناسید می توانید در قسمت پایین همین مقاله با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

منبع
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319911#when-should-i-see-a-doctorhttps://www.healthline.com/health/ingrown-toenail-remedies#foot-soak

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا