پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

جراحی عمومی

درد مزمن پس از جراحی سرطان ریه

1
(1)
فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

درد مزمن پس از جراحی سرطان ریه که در برخی موارد می تواند باعث درد ناتوان کننده قفسه سینه، ناراحتی در تنفس، احساس سوزش و درد در هنگام حرکت شود. همه افرادی که برای سرطان ریه تحت عمل جراحی قرار می گیرند، پس از عمل دچار این مشکل نمی شوند، اما درد در لوبکتومی و پنومونکتومی رایج است.

خوشبختانه، این ناراحتی معمولاً قابل کنترل است و در نهایت باید برطرف شود. اگر بعد از جراحی ریه از درد مزمن رنج می برید، باید فوراً آن را با پزشك خود در میان بگذارید تا بتوانید درمان هایی را شروع کنید که می توانند به شما در مقابله با درد کمک کنند و در عین حال اطمینان حاصل کنید که درد در حال بهبود است.

سندرم های درد مزمن بعد از جراحی

درد بعد از جراحی ریه با برداشتن ریه در قفسه سینه همراه است، روشی که شامل باز کردن قفسه سینه و عقب کشیدن دنده ها برای برداشتن بافت از یک ریه یا کل ریه است. این جراحی معمولاً در تلاش برای حذف تومورهای سرطانی مرحله 1، مرحله 2 یا مرحله 3 انجام می شود، اما ممکن است برای درمان سل، COPD شدید یا ضربه به قفسه سینه نیز استفاده شود.

بسته به نوع جراحی برداشتن ریه، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سندرم پس از پنومونکتومی یا سندرم درد پس از توراکوتومی باشید. یک متاآنالیز در سال 2014 در مجموع 2793 بیمار را شامل شد و نشان داد که بروز سندرم درد پس از عمل جراحی قفسه سینه در سه و شش ماه پس از توراکوتومی تقریباً 50٪ بود.

سندرم پس از پنومونکتومی

پنومونکتومی، برداشتن کل یک ریه است. در موارد نادر، طی چند هفته تا چندین سال پس از جراحی، بیمارانی که تحت این روش قرار می گیرند ممکن است به سندرم پس از پنومونکتومی (PPS) مبتلا شوند. PPS نتیجه حرکت مدیاستن (بخشی از حفره قفسه سینه که شامل قلب، غدد، بخش‌هایی از مری و سایر ساختارها است) به سمت فضای باز مانده با برداشتن ریه است.

سندرم پس از پنومونکتومی باعث تنگی نفس شدید و درد قفسه سینه می شود كه می تواند برای فرد خطرناك و جدی باشد. کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به PPS هستند. همچنین به دنبال برداشتن ریه چپ در مقابل ریه راست، احتمال سندرم پس از پنومونکتومی بیشتر است.

سندرم درد پس از توراکوتومی

توراکوتومی هر عمل جراحی است که در آن پزشک قفسه سینه را برای دسترسی به قلب، ریه ها، مری یا سایر اندام های قفسه سینه باز می کند. سندرم درد پس از توراکوتومی (PTPS) به طور خاص با عملیات لوبکتومی مرتبط است که در آن پزشك تومورهای سرطان ریه را به همراه یکی از پنج لوب تشکیل دهنده ریه های شما (ریه راست شما دارای سه لوب است و ریه چپ شما دارای دو لوب) جراحی می كند.

پس از جراحی، ممکن است درد نوروپاتیک را تجربه کنید، که یک ناراحتی مزمن است که سوزش شدید و خارش (همچنین به عنوان دیسستزی شناخته می شود) احساس می شود. پزشك شما احتمالاً چندین آزمایش برای تشخیص PPS تجویز خواهد كرد. آزمایش ها می تواند شامل اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، تست های عملکرد ریوی (PFTs) و برونکوسکوپی باشد.

سی تی اسکن ممکن است برای بررسی احتمال بازگشت و یا عود تومور مورد استفاده قرار گیرد. اما برای تایید تشخیص PTPS، مسدود کننده های عصبی یا داروهای بیهوشی برای بررسی اینکه آیا درد شما به آن درمان ها پاسخ می دهد یا خیر، تجویز می شود.

درد طولانی مدت پس از جراحی لوبکتومی بیشتر از پس از پنومونکتومی است. اما از هر نوع مشکلی که رنج می برید، ناراحتی ممکن است با مرور زمان کاهش یابد. مطالعات نشان می دهد که 50% تا 70% افرادی که تحت عمل جراحی ریه قرار می گیرند تا دو ماه یا بیشتر پس از جراحی احساس درد می کنند. این رقم پس از یک سال به 40 درصد کاهش می یابد.

علائم درد پس از جراحی ریه

درد مزمن پس از جراحی سرطان ریه || پزشکت

درد مزمن پس از جراحی سرطان ریه می تواند به اشکال مختلفی بروز پیدا کند. درد در بیشتر موارد خفیف است، اگرچه هنوز هم می تواند ناخوشایند باشد. حدود 50 درصد از مردم گزارش می دهند که درد در زندگی روزمره آنها اختلال ایجاد می کند. درد قفسه سینه ممکن است در امتداد محل برش ایجاد شود، اما سایر مشکلات ناراحت کننده و ناتوان کننده می تواند در اطراف نواحی مجاور رخ دهد.

اما درد پس از جراحی می تواند حالت مختلفی داشته باشد، از جمله:

درد ناشی از آسیب عصبی: این ممکن است شامل یک درد مبهم، سوزش یا درد شدید باشد که در آن بافت اسکار ایجاد می شود و اعصاب را درگیر می کند.

عصب فشرده: نوروم یا رشد غیرطبیعی بافت عصبی می‌تواند در اطراف ناحیه جراحی ایجاد شود و منجر به افزایش حساسیت به محرک‌ها (مانند مالش پارچه به آن ناحیه) یا تشدید درد شود.

درد عضلانی: ممکن است درد در قفسه سینه یا شانه داشته باشید که می تواند مربوط به استفاده از لوله های قفسه سینه در جراحی قفسه سینه باشد.

تنفس دردناک: این مشکل معمولاً مربوط به برداشتن ریه است. می تواند منجر به تنگی نفس شدید و سرفه دردناک شود.

درد ممکن است هم در هنگام فعالیت و هم در حالت استراحت وجود داشته باشد. بسیاری از افراد با حرکات بازو متوجه بدتر شدن درد می شوند.

علل درد بعد از جراحی سرطان ریه

فرآیند باز کردن قفسه سینه و عقب راندن قفسه سینه تا حدودی تهاجمی و آسیب زننده است. علاوه بر آن، پزشك شما باید بافت قفسه سینه را حذف کند، که قرارگیری طبیعی اندام‌ها و سیستم‌های بدن را مختل می‌کند. خود روند بهبودی پس از عمل نیز می تواند منجر به درد دیررس شود. ترکیبی از عواملی که می توانند در ایجاد درد مزمن نقش داشته باشند عبارتند از:

  • التهاب عضلات قفسه سینه
  • دنده های شکسته و فشرده
  • آتروفی عضلات قفسه سینه
  • فشرده سازی اعصاب بین دنده ای (اعصابی که بین دنده ها قرار دارند)
  • بافت زخمی که هر بار که نفس می‌کشید روی سایر قسمت‌های بدن ساییده می‌شود.

درد بعد از جراحی سرطان ریه چگونه درمان می شود؟

درد مزمن پس از جراحی سرطان ریه || پزشکت

تعدادی از درمان های مختلف در حال حاضر برای کمک به مدیریت درد پس از برداشتن ریه استفاده می شود. پزشك شما احتمالاً ترکیبی از درمان ها را برای مبارزه با درد به جای یک درمان توصیه می کنند. دیده شده است که این رویکرد چند وجهی موفق‌تر است. زیرا مکان‌های متعددی را هدف که می‌توانند باعث درد شوند قرار می‌دهد.

داروهای خوراکی

داروهای خوراکی که معمولاً برای PPS و PTPS تجویز می شوند، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و مواد افیونی هستند. این داروها ممکن است با هم یا به تنهایی استفاده شوند.

مسکن با مهار درد به بیماران تسکین می دهند. در حالی موثر هستند كه استفاده از آنها به دقت مورد بررسی و نظارت قرار گیرد. مواد افیونی دارای طیف وسیعی از عوارض جانبی هستند. موارد جزئی شامل خواب آلودگی، یبوست و حالت تهوع است. آنها همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی از جمله سردرگمی شوند که در زندگی روزمره تداخل دارند. عوارض جانبی جدی تر ممکن است شامل تنفس کم عمق، کند شدن ضربان قلب و از دست دادن هوشیاری باشد. عوارض جدی می تواند کشنده باشد. این موارد باید بلافاصله به یک پزشك گزارش شود.

دو مورد از بارزترین معایب این داروها عبارتند از:

تحمل: این داروها در ارسال سیگنال به مغز اختلال ایجاد می کنند. در تلاش برای غلبه بر این مشکل و دریافت سیگنال‌های درد، بدن شما با کاهش فعالیت این گیرنده‌ها پاسخ می‌دهد. در نهایت، این منجر به تحمل بیشتر نسبت به دوزی که استفاده کرده‌اید و نیاز به دوز قوی‌تر برای رسیدن به همان سطح می‌شود.

اعتیاد: بدن به مرور زمان به مواد افیونی عادت كرده و شروع به نیاز به داروها برای عملکرد طبیعی می کند.

NSAID ها

NSAIDs به طور مکرر به جای مواد افیونی استفاده می شود. زیرا آنها مزایای متعددی را برای بیماران مبتلا به سرطان ریه که از درد پس از جراحی رنج می برند، ارائه می دهند، از جمله:

  • حذف یا کاهش نیاز به مواد افیونی
  • هدف گیری درد شانه مربوط به جراحی
  • کاهش التهاب در قفسه سینه که ممکن است پس از جراحی رخ دهد.

NSAID ها می توانند منجر به آسیب کلیوی (نارسایی حاد کلیه) شوند که خطر قابل توجهی برای افراد سالمند و مبتلایان به اختلالات کلیوی است. تخمین زده می شود که 2.5 میلیون نفر هر ساله مشکلات کلیوی مرتبط با NSAID را تجربه می کنند. قبل از شروع یک رژیم منظم از NSAID ها، در مورد خطرات آن با پزشك خود صحبت کنید. اعتیاد به مواد افیونی مشکل مهمی است که افراد در هر طبقه از زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. قبل از شروع مصرف داروهای مسکن با پزشك خود در مورد نحوه استفاده صحیح از مسکن ها صحبت کنید تا مطمئن شوید که معتاد نمی شوید.

ایمپلنت های سیلیکونی

استفاده از گشادکننده‌های بافت پر از سیلیکون (شبیه به ایمپلنت‌های سینه) ممکن است پس از پنومونکتومی برای جلوگیری از درد یا از بین بردن ناراحتی‌ای که می‌تواند با جابجایی اندام‌ها و سایر بافت‌های قفسه سینه به سمت فضاهایی که با برداشتن ریه باز می‌ماند ایجاد شود، استفاده شود. نشان داده شده است که این گشادکننده‌های بافت زمانی که پس از شروع درد بیمار در قفسه سینه قرار می‌گیرند علائم را تسکین می‌دهند.

بلوک های عصبی

بلوک عصب بین دنده ای، تزریق دارو به ناحیه عصب بین دنده ای (واقع در زیر هر دنده) است که در تسکین درد قفسه سینه مربوط به جراحی ریه موفق بوده است. پزشك از یک بی حس کننده موضعی استفاده می کنند. سپس داروی استروئیدی یا مسکن (داروهای ضد درد) را در ناحیه ای که احساس ناراحتی می کنید تزریق می کنند. بی حسی می تواند التهاب و درد مزمن را کاهش دهد. ممکن است بلافاصله پس از دریافت اولین تزریق کمی تسکین پیدا کنید. اما معمولاً چند روز طول می کشد تا اثرات کامل احساس شود. ممکن است نیاز باشد که تزریقات منظم را با فاصله چند ماه از هم ادامه دهید تا درد متوقف شود.

پیش آگهی درد بعد از جراحی سرطان ریه

درد مزمن پس از جراحی سرطان ریه || پزشکت

قبلا پیش‌آگهی ضعیف سرطان ریه به این معنی بود که تعداد کمی از افرادی که برای این بیماری تحت درمان قرار می‌گرفتند، آنقدر عمر می‌کردند که نگران عوارضی مانند درد مزمن پس از عمل باشند. امروزه، اگر نشانه‌ای برای تجربه چنین دردی وجود داشته باشد، نشان‌دهنده این است که پیشرفت‌های درمانی زندگی طولانی‌تری را با این بیماری ممکن کرده است به اندازه‌ای طولانی که این عارضه رخ دهد. روی این واقعیت تمرکز کنید که این خبر خوبی است. با ادامه پیشرفت درمان های سرطان، گزینه های بهتری برای مدیریت درد شما وجود خواهد داشت.

این دیدگاه بخشی از فرض یک نگرش مثبت و امیدوارکننده است که به شما کمک می کند هر روز از زندگی بهبود یافته و از آن لذت ببرید. همچنین ملاقات با یک متخصص مدیریت درد را در نظر بگیرید که می‌تواند تمام گزینه‌های درمانی شما، چه دارویی و چه غیردارویی را با شما در میان بگذارد. بنابراین مطمئن باشید که تمام تلاش خود را برای کاهش علائم خود انجام می‌دهید.

همچنین ممکن است بخواهید به دنبال درمان های جایگزین سرطان مانند ماساژ درمانی و طب سوزنی باشید که می تواند به کاهش درد و همچنین عواقب فیزیکی و عاطفی پس از درمان سرطان کمک کند. با روش‌های جدید و کم تهاجمی که به جراحان امکان می‌دهد سرطان را بدون باز کردن کامل حفره قفسه سینه (مانند جراحی توراکوسکوپی با کمک ویدیو) از بین ببرند، امیدواریم میزان بروز PPS و سندرم PTPS کاهش یابد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

1 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

منبع
https://www.verywellhealth.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *