لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن

7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن | پزشکت
فهرست مطالب

7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن تا در صورت تجربه درد پوست سرتان بعد از شانه و یا لمس کردن بتوانید علل احتمالی را تشخیص دهید و سریعا برای درمان اقدام کنید. برخی از افراد پوست حساستری نسبت به دیگران دارند. با این حال، هرگز طبیعی نیست که هنگام لمس پوست خود احساس درد کنید. اگر هنگام لمس، فشار یا شانه زدن پوست سر شما درد می کند. احتمالاً یک مشکل اساسی وجود دارد که باید برطرف شود.

حساسیت به پوست سر یک مسئله شایع است زیرا بسیاری از شرایط احتمالی مرتبط با آن وجود دارد. این که آیا هنگام حرکت موهای سر دچار درد سر می شوید یا هنگام لمس آن، باید قبل از اقدام به درمان، علت اصلی آن را پیدا کنید.

برخی از بیماری های که باعث درد پوست سر بعد از فشار دادن می شوند به فولیکول های پوست و مو شما مربوط می شود. می توان با محلول های موضعی آنها را درمان کرد. علل دیگر ممکن است داخلی تر باشند. گاهی اوقات، ممکن است بتوانید مشکل را به تنهایی از روی علائم آن تشخیص دهید. در مواقع دیگر، ممکن است پزشک نیاز داشته باشد تا وضعیت پوست سر را که بر شما تأثیر می گذارد، را به طور کامل بررسی کند.

چرا پوست سر من به لمس بیش از حد حساس است؟

معمولاً رعایت روال منظم مراقبت از پوست سر می تواند از هرگونه شرایط خارجی که ممکن است باعث درد و حساسیت شدید شود، پیشگیری و یا آن را تضعیف  کند. این شامل مواردی مانند اجتناب از مصرف برخی محصولات، کاهش سطح استرس و دور ماندن از نور خورشید است. با این حال، این اقدامات احتیاطی تنها در صورتی مفید هستند که بدانید چه چیزی باعث درد پوست سر بعد از فشار دادن می شود. برهمین اساس، ما سعی کرده ایم که 7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن را بررسی کنیم تا در تشخیص علت اصلی آن به شما کند.

این مقاله چندین وضعیت مختلف را که ممکن است باعث احساس درد در هنگام لمس، شانه زدن یا فشار دادن پوست سر شما شود، پوشش می دهد. اما این وضعیت می تواند با بروز علائم آشکار دیگری همراه باشند. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

  • خارش
  • التهاب
  • بی حسی
  • مور مور شدن

با این حال، گاهی اوقات هیچ نشانه قابل مشاهده ای وجود ندارد، فقط حساسیت هنگام لمس وجود دارد. حساسیت به پوست سر می تواند ناشی از یک بیماری یا چندین مشکل باشد که بر اعصاب، عروق خونی و بافت های اطراف آن تأثیر می گذارد.

در این مقاله برخی از شایع ترین علل مرتبط با حساسیت پوست سر بدون آسیب ذکر شده است. اگر هنگام فشار آوردن به پوست سر احساس ناراحتی می کنید، این شرایط را به عنوان علت احتمالی در نظر بگیرید. هرچه زودتر بتوانید علت ایجاد درد را تشخیص دهید، درمان مشکل آسان تر خواهد بود.

درماتیت

7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن | پزشکت

حساسیت به پوست سر، اغلب در اثر واکنش پوست به موارد خاص ایجاد می شود. این وضعیت به عنوان درماتیت شناخته می شود. ممکن است به محصولات خاصی حساسیت داشته باشید یا پوست شما حساس باشد. درماتیت می تواند باعث التهاب شود. در برخی موارد، حتی می تواند باعث بثورات، خارش و لایه برداری شود. برخی از شایع ترین علل درماتیت تماسی عبارتند از:

  • اب
  • آلودگی
  • انواع فلزات
  • محصولات آرایشی مو
  • مواد شوینده لباسشویی

هنگامی که مشخص کردید چه محصولاتی یا عواملی باعث ایجاد مشکل در پوست سر شما می شوند. ساده ترین کار این است که آنها را تا حد ممکن از زندگی خود حذف کنید. تعویض به محصولات مراقبت از مو طبیعی یک محل عالی برای شروع است.

بسیاری از مردم نسبت به برخی از مواد شیمیایی خشن موجود در شامپوها، نرم کننده ها و محصولات حالت دهنده واکنش های منفی نشان می دهند. محصولات طبیعی نه تنها به تسکین پوست سر شما کمک می کنند، بلکه حتی می توانند موهای سالم تری نیز به شما ارائه دهند. در بسیاری از مواقع، حساسیت پوست سر به محض اینکه علت اصلی آن درمان شود، به خودی خود از بین می رود.

عفونت ها

فولیکولیت، عفونت فولیکول های مو است. در این وضعیت هر زمان که موهای شما به هر طریقی لمس یا جابجا شود، می تواند باعث درد شود. در حالی عفونت فولیکول های مو اغلب در پشت سر و گردن رخ می دهد، اما می تواند در هر نقطه از سر ظاهر شود. علاوه بر این، فولیکول های مو می توانند مسدود شده و باعث تحریک شوند. در این شرایط ممکن است موهای شما نازک شده  یا دچار ریزش مو شوید.

عفونت های قارچی نیز مانند تینیا کاپیتس یا کرم حلقوی سر باید مورد توجه قرار گیرند. کرم حلقوی، تکه های کوچک پوسته پوسته ای روی پوست سر ایجاد می کند که می تواند بسیار خارش دار و ناراحت کننده باشد. همچنین یک قارچ بسیار مسری است که می تواند از طریق چیزهایی مانند حوله، شانه یا حتی تماس پوست با پوست منتقل شود. درمان کرم حلقوی اغلب به داروهای ضد قارچ مانند شامپوی دارویی به همراه قرص خوراکی تجویز شده توسط پزشک نیاز دارد.

شپش سر

هیچ کس دوست ندارد در مورد هجوم هر نوع حمله ای به پوست سرش فکر کند. ما اغلب شپش سر را با کودکان مرتبط می کنیم، اما بزرگسالان نیز از آن مصون نیستند. شپش ها بسیار مسری هستند. آنها می توانند نزدیک به یک ماه بر روی پوست سر شما زنده بمانند و در این مرحله تخم بگذارند و یک چرخه بی پایان ایجاد کنند. علائم شپش شامل پوسته پوسته شدن، خارش و برجستگی روی پوست سر است. این برجستگی ها ممکن است پوسته پوسته شوند.

در حالی که شامپوهای دارویی می توانند به درمان شپش کمک کنند، از بین بردن موها در طول چند روز با یک شانه خوب بهترین راه برای از بین بردن کامل آنها است. اگر شپش دارید، مطمئن شوید که افرادی که بیشتر با آنها تماس می گیرید به خوبی محافظت می شوند و تا زمانی که شپش ها به طور کامل از بین نروند، از به اشتراک گذاشتن آنها خودداری کنید.

مدل مو

گاهی اوقات، انتخاب هایی که با موهای خود انجام می دهیم می تواند باعث حساسیت به پوست سر شود. اگر فولیکول های مو بیش از حد محکم کشیده شوند. حتی می تواند حساسیت بیشتری ایجاد کند. در برخی موارد، کشیدن بیش از حد موها حتی می تواند باعث ریزش مو شود.

از نحوه برخورد و حالت دادن به موهای خود آگاه باشید. مدل موهای تنگ مانند دم اسبی بلند اغلب می توانند حساسیت ایجاد کنند. لوازم جانبی مانند بندهای محکم سر، یا حتی کلاه ایمنی دوچرخه نیز می تواند. اگر مجبور هستید موهای خود را هر روز به روش خاصی حالت دهید. سعی کنید آن را زیاد نکشید.

آب و هوا

7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن | پزشکت

همه چیز از اشعه ماوراء بنفش قوی خورشید گرفته تا بادهای تلخ هوای سرد، می تواند موها و پوست سر شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تحریک شود. آفتاب سوختگی اغلب هنگام تماس با پوست سر حساس است. همچنین می تواند پوست و خارش ایجاد کند که ممکن است شوره به نظر برسد.

شرایط آب و هوایی سرد می تواند باعث ایجاد خشکی پوست سر شود که در صورت لمس می تواند منجر به خارش، پوسته پوسته شدن و حساسیت شود. استفاده از محصولاتی که می توانند موها و پوست سر را آبرسانی کنند می تواند در بازسازی رطوبت مورد نیاز برای کاهش درد مفید باشد.

همه چیز از شامپوهای درمانی گرفته تا محلول های طبیعی مانند روغن درخت چای می تواند به شما کمک کند تا رطوبت را حفظ کرده و از پوست سر خود در برابر آسیب های بیشتر محافظت کنید. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، سر خود را تا حد ممکن در شرایط آب و هوایی سخت پوشانده نگه دارید.

استرس یا اضطراب

یکی از شایع ترین علل درد سر از درون ناشی می شود. سردردهای مکرر اغلب در اثر استرس ایجاد می شوند و اگرچه ممکن است به نظر نرسد که مستقیماً بر پوست سر تأثیر می گذارد، اما در لمس احساس حساسیت می کنند. مصرف برخی داروها برای تسکین سردرد یک راه حل سریع است. اما، برای کمک به متوقف کردن دائمی درد، به دنبال راه هایی برای کاهش سطح استرس خود باشید.

اختلالات پوستی

7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن | پزشکت

پوست سر می تواند با بسیاری از شرایط تحریک کننده مواجه شود که نیاز به درمان گسترده دارد. دو مورد از شایع ترین اختلالات پوستی که بر پوست سر تأثیر می گذارد، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس است. درماتیت سبورئیک باعث التهاب در سر می شود و ممکن است منجر به ایجاد لکه های قرمز چرب و خارش دار پوست شود که باعث ایجاد حساسیت می شود. اغلب با استفاده از شامپوها یا کرم های ضد قارچی یا ضد التهابی درمان می شود. در برخی موارد، ممکن است تجویز داروهای ضد قارچ برای رهایی کامل از مشکل ضروری باشد.

تخمین زده می شود که حدود 50 درصد از افرادی که از قبل با پسوریازیس سر و کار دارند نیز به سر خود مبتلا می شوند. پسوریازیس پوست سر همچنین می تواند لکه های قرمز خارش دار ایجاد کند، به ویژه در امتداد خط مو. این تکه ها می توانند طبیعت لطیفی داشته باشند و منجر به خارش بیش از حد شوند، که باعث تحریک بیشتر می شود.

متاسفانه پسوریازیس یک اختلال لاعلاج است. با این حال، با استفاده از مواردی مانند شامپوهای تخصصی، محصولات مو و تغییر شیوه زندگی ساده و کاهش شدت جوش و درمان، قابل درمان است.

چه چیزی پوست سر حساس را بدتر می کند؟

از بین همه این شرایط، اکثر آنها را می توان به طور کامل درمان کرد. هیچ کس نمی خواهد با پوست سر زندگی کند که دائماً در لمس دردناک است. با این حال، بسیاری از این شرایط با عوارض جانبی همراه است که ممکن است باعث شود پوست سر حتی بدتر شود.

با بسیاری از اختلالات پوستی، واکنش های آلرژیک یا حتی هر نوع عفونی، یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد هنگام برخورد با مشکل پوست سر با آن روبرو می شوند، نیاز به خاراندن است. خارش پوست سر تحریک کننده و ناراحت کننده است. اما، در مورد درد کلی پوست سر نیز می تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود.

مهم نیست که چه چیزی باعث حساسیت به پوست سر می شود، در ابتدا، خارش زیاد می تواند باعث خونریزی یا زخم شدن “پوست سر” شود. این می تواند شما را در معرض خطر عفونت احتمالی قرار دهد. همچنین ممکن است باعث سوزش پوست سر شما شود و حتی بیشتر ملتهب و تحریک شود.

چگونه با پوست سر لطیف رفتار کنیم؟

7 علت اصلی درد پوست سر بعد از فشار دادن | پزشکت

اگر از خود می پرسید چرا قسمت بالای سر شما اینقدر حساس است، شرایط احتمالی این لیست را در نظر بگیرید. بدیهی است که هر مورد نیاز به درمان خاصی دارد. با این حال، موارد کلی وجود دارد که می توانید برای محافظت از پوست سر و جلوگیری از ناراحتی های منظم انجام دهید.

مرطوب نگه داشتن پوست سر مهم است. استفاده از محصولات آرایشی طبیعی نیز به انواع مختلف مسائل کمک می کند. تا جایی که ممکن است از پوست سر خود در برابر مواردی که به آن آسیب می رسانند محافظت کنید و هر زمان که لمس شود حساسیت به آن کمتر احساس می شود.

سخن آخر

اگر گزینه های درمانی پیشنهاد شده در این مقاله علائم شما را کاهش نمی دهد. ممکن است بخواهید برای راه حل های پیشرفته تر به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. پوست سر تحریک شده هرگز نباید منجر به مواردی مانند تاری دید، درد چشم یا تب مکرر شود. اگر حساسیت روی عوامل دیگر سلامت تأثیر می گذارد، به دنبال درمان باشید. در صورت بروز هر گونه علائم همراه درد پوست سر در هنگام فشار دادن و یا لمس کردن بهتر است سریعا به دنبال درمان باشید. مشاوره آنلاین و فوری با متخصص پوست و مو و یا پزشک عمومی به شما کمک می کند تا بتوانید از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کنید. برای مشاوره با  دکتری که در زمینه پوست و مو تخصص دارد و حتی سایر متخصصین پزشکی با پزشکت همراه باشید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

3 / 5. تعداد رای ها: 10

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.