موهای زیر پوستی

بروز موهای زیر پوستی یکی از مشکلات پوستی خوش خیم است که شایع بوده و ممکن است در هر سن و سالی اتفاق بیفتد. این حالت باعث التهاب فولیکول های مو شوند. این مورد بیشتر برای پوست های اصلاح شده مخصوصاً افرادی که دارای موهای مجعد هستند اتفاق می افتد. موها خودشان را به شکل برآمدگی های قرمز رنگ نشان می دهند. اغلب بدون نیاز به هیچ درمانی به خودی خود درمان شده و اثری از آن ها باقی نماند.

بروز چنین عارضه ای بیشتر در نواحی  که موهای ضخیمی دارند رخ می دهد. در زنان این نواحی شامل موهای قسمت بیکینی و در مردان شامل موهای ریش و گردن می شود. افرادی مثل آفریقایی ها که به صورت مادرزادی دارای موهای ضخیم و مجعد هستند بیش از دیگر افراد در معرض بروز عارضه موهای زیر پوستی علی الخصوص در قسمت ریش ها قرار دارند. البته رویش مو در زیر پوست فقط به این نواحی اختصاص ندارد. گاهی اوقات ممکن است برای مژه ها یا موهای روی کشاله ران نیز اتفاق بیفتد.

شاید موی زیر پوستی از نظر پزشکی مشکل خاصی برای فرد ایجاد نکند. ولی زیبایی ظاهری پوست را کم نموده و ممکن است باعث ایجاد جای زخم و تغییر رنگ، عفونت های پوستی و تشکیل زخم های کلوئیدی بر روی پوست شود.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

علت موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی | پزشکت

مویی که کاملاً از ته و نزدیک ترین نقطه به منفذ فولیکول بریده شود علت اصلی بروز موهای زیر پوستی است. زیرا نوک مو ممکن است به سمت داخل پوست برگشته و در زیر پوست به رشد خود ادامه دهد. مهم ترین دلیل بروز موهای زیر پوستی استفاده از شیوه های نا مناسب اصلاح پوست است. شیوه های دیگر اصلاح موهای زائد مثل وکس موهای زائد، یا پوشیدن لباس های تنگ نیز می تواند به بدتر شدن و شدت گرفتن این عارضه پوستی کمک کند. همچنین گاهی از اوقات ممکن است به علت اصلاح خشن مو ها نیز نوک مو به سمت داخل پوست بچرخد. البته در بعضی از موارد پوست های مرده به داخل منفذ فولیکول مو نفوذ کند. حتی باعث بسته شدن این منفذ می شوند؛ در نتیجه مسیر رشد مو تغییر کرده و به داخل پوست هدایت می شود.

عوامل خطر موهای زیر پوستی

تقریباً هرکسی در هر سن و سالی ممکن است دچار عارضه موهای زیر پوستی شود. فرقی نمی کند که نوجوان یا مسن باشد. در هر صورت همه افراد کاندیدای خوبی برای بروز این عارضه هستند. البته افرادی مثل آفریقایی ها که به صورت مادرزادی دارای موهای مجعد و ضخیم تری نسبت به دیگر افراد هستند بیش از دیگران در معرض بروز موهای زیر پوستی قرار دارند.

علائم موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی | پزشکت

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

علائم نشان دهنده ابتلای فرد به عارضه موهای زیر پوستی شامل خارش و حساسیت پوستی می باشد. موی زیر پوستی باعث می شود تا بدن همان گونه که به وجود اشیاء خارجی واکنش نشان می دهد. در مقابل موی زائد گرفتار شده در بدن نیز از خود واکنش های التهابی نشان دهد. در نتیجه پوست فرد دچار برآمدگی صورتی یا قرمز رنگی خواهد شد. گاهی اوقات رنگ برآمدگی ها متفاوت بوده و ممکن است در بعضی موارد قرمز رنگ با دایره صورتی رنگ باشد. معمولاً این برآمدگی ها با گذشت چند روز تا یک هفته از زمان اصلاح مو بهبود یافته و با رشد بیشتر مو بدتر خواهند شد.

این عارضه پوستی خوش خیم بوده و خودش را به شکل یک برآمدگی صورتی رنگ کوچک زیر پوستی نمایان می کند. غالباً یک نقطه بسیار کوچک (مشکی رنگ) در زیر برآمدگی پوستی نمایان است که نشان دهنده موی رشد کرده در زیر پوست فرد است.  در موارد شدیدتر، ممکن است چندین برآمدگی قرمز یا صورتی رنگ کوچک در محل فولیکول مو در قسمت هایی که معمولاً مو ها رشد می کنند، نمایان شود.

شبه فولیکولیت

یکی از انواع موهای زیر پوستی شبه فولیکولیت است که به آن razor bumps یا برآمدگی های ناشی از اصلاح پوست نیز می گویند. این برآمدگی ها معمولاً قرمز رنگ بوده و در ناحیه ریش (پایین صورت و گردن) اتفاق می افتد. علت اصلی بروز این عارضه اصلاح بیش از حد پوست است. این عارضه پوستی بیشتر در مردان آفریقایی علی الخصوص آن هایی که روزانه چندین بار صورت هایشان را اصلاح می کنند اتفاق می افتد. شبه فولیکولیت ها خودشان را با برآمدگی های قرمز و شفت مو در نزدیک رویش مو نشان می دهند. دقیقاً در نزدیک منفذ فولیکول مو ها به وجود می آیند. چرک دانه ها و ورم های چرکی نیز ممکن است در نتیجه وجود باکتری بر روی پوست ایجاد شود.

در موارد شدیدتر و مزمن تر نیز ممکن است جای آن زخم یا کلوئید (جوش خوردن و ایجاد برآمدگی پوستی در ناحیه شبه فولیکولیت) نیز اتفاق بیافتد.

درمان موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی | پزشکت

به طور کلی موهای زیر پوستی نیاز به درمان خاصی نداشته و به خودی خود بهبود خواهند یافت. اما در بعضی از موارد خلاص شدن از آن ها کار سخت و دشواری است.

گاهی اوقات برای کاهش موهای زیر پوستی و بهبود آن ها لازم است فرد تحت درمان های پوستی قرار بگیرد. کرم های موضعی بسیاری وجود دارد که می تواند به کنترل و جلوگیری از بروز موهای زیر پوستی کمک کند. ممکن است برای درمان مؤثر و رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به استفاده از چندین شیوه درمانی به صورت همزمان داشته باشید. یکی از گزینه های بسیار خوب برای جلوگیری از بروز موهای زیر پوستی استفاده از لیزر های رفع موهای زائد است. موهای زیر پوستی زمانی اتفاق می افتد که نوک تیز مو ها به سمت داخل پوست برگردد. حتی در داخل پوست و کنار فولیکول مو رشد می کند.

برای چنین مواردی می توان از شیوه های درمانی زیر استفاده کرد:

لیزر موهای زائد
استفاده از شیوه های اصلاح بهتر و کم ضرر تر
استفاده از کرم ها و مواد شیمیایی برای اصلاح
در صورت بروز عفونت از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده شود.
استفاده از سوزن کوچک برای بیرون کشیدن مو و خارج کردن آن (بهتر است اینکار توسط پزشک صورت بگیرد.)

برای درمان موهای زیر پوستی بهترین نتیجه با ترکیب کردن شیوه های درمانی گفته شده حاصل خواهد شد.

بهتر است برای انتخاب بهترین شیوه های درمانی و اطلاع از میزان وخامت آن با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. استفاده از کرم ها و مواد شیمیایی برای اصلاح مو باعث می شود تا ساختار مو ضعیف تر شده و از داخل منفذ فولیکولی مو خارج شود. بهتر است برای جلوگیری از التهابات پوستی از مصرف روزانه این مواد شیمیایی جلوگیری کنید. این کار را هر 3 روز تنها یک بار انجام دهید. در صورتی که بعد از استفاده از کرم های موبر شیمیایی دچار التهابات پوستی می شوید، بهتر است بعد از هر بار استفاده از آن ها از کرم های هیدروکورتیزونی استفاده کنید تا اثر التهابات کاهش یابد.

استفاده از کرم های ترتینوئین (رتئین آ) نیز به کاهش بسته شدن منافذ پوستی یا هایپرکراتوزیس کمک می کند. کرم های ترتینوئین موضعی به طور کلی باعث نازک شدن اپیدرمیس پوست، کاهش سلول های مرده پوست و کاهش گیر افتادن پوست در داخل فولیکول ها می شود. کرم های کورتیکو استروئید نیز برای کاهش التهابات و موهای زیر پوستی استفاده می شود.

در مواردی که فرد در نتیجه موهای زیر پوستی دچار چرک دانه و ورم های چرکی شود، نشانه وخامت و وجود عفونت در پوست بیمار است. در نتیجه بهتر است از آنتی بیوتیک های موضعی برای درمان فرد استفاده کرد. گاهی اوقات ترکیب درمان ها باهم می تواند نتیجه بسیار خوب و قابل قبولی به همراه داشته باشد. حتی عفونت ها و باکتری های پوستی را نابود کند.

یکی دیگر از گزینه ها برای جلوگیری از بروز موهای زیر پوستی، استفاده از لیزر موهای زائد است.

استفاده از لیزر درمانی به کاهش دائم تعداد مو ها کمک کرده و در نتیجه احتمال بروز این عارضه را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. در حال حاضر لیزر موهای زائد فقط بر روی موهای مشکی کارساز بوده و برای افرادی که موهای روشن دارند اثر قابل توجهی نخواهد داشت. این گزینه درمانی معمولاً ایمن، موثر و سریع بوده ولی هزینه زیادی را به همراه دارد. عوارضی که ممکن است در نتیجه لیزر درمانی برای فرد اتفاق بی افتد شامل تغییر رنگ پوست است.

الکترولیز نیز یکی دیگر از شیوه ها برای از بین بردن دائم موهای زائد است. این روند درمانی فولیکول های مو را هدف قرار داده و برای هر رنگ مو یا ضخامتی کارساز است. در این شیوه، فولیکول مو به طور دائم از بین خواهد رفت. الکترولیز روند درمانی کند و خسته کننده ای دارد. ولی می تواند برای همیشه شما را از شر موهای زائد و اصلاح کردن آن ها خلاص کند.

تشخیص موهای زیر پوستی

موهای زیر پوستی | پزشکت

معمولاً تشخیص این عارضه پوستی کار بسیار ساده ای بوده و فقط با معاینه و نگاه کردن به ظاهر پوست می توان به بروز آن پی برد. البته در بعضی از موارد ممکن است برای تشخیص بهتر علت بروز موی زیر پوستی از تکنیک نمونه برداری از پوست استفاده شود. برای تشخیص عفونت نیز، پزشک ممکن است از یک گوش پاک کن برای نمونه برداری از محیط کشت باکتری استفاده شود. ممکن است در بعضی از موارد این حالت شبیه به موهای رشد نکرده به نظر می رسد. در نتیجه تشخیص این مورد نیاز به معاینه بسیار دقیق توسط متخصص پوست و مو خواهد داشت.

محل موهای زیر پوستی

این عارضه ذاتاً در نواحی اصلاح شده مثل ریش و پاها به وجود می آید. دیگر نواحی ای که ممکن است دچار موهای زیر پوستی شود شامل صورت، گردن، ران و باسن می شود. البته در موارد بسیار نادر ممکن است این مو ها در همه قسمت های بدن به وجود آمده و قسمت های دیگر را نیز درگیر کند.

درمان خانگی موهای زیر پوستی

اگرچه هیچ درمان قطعی برای این عارضه در منزل وجود ندارد. با این حال می توانید از شیوه هایی برای کاهش احتمال گرفتار شدن مو ها استفاده کنید. راحت ترین راه حفظ نظافت و مراقبت از پوست و مو است. موهای خود را کاملاً از ته نتراشید. برخلاف جهت رویش مو اقدام به اصلاح مو ها نکنید. بهتر است برای کاهش احتمال تغییر جهت رشد مو، 1 تا 2 میلی متر مو ها را از بالاتر بتراشید.

برای کاهش التهابات ناشی از موهای زیر پوستی می توانید از لایه بردار های خفیف مثل نمک و شکر استفاده کنید. یکی دیگر از راه ها برای جلوگیری از بروز موهای زیر پوستی اصلاح نکردن آن و اجازه دادن به مو برای رشد طبیعی است.

بهتر است همیشه قبل از اصلاح پوست، مو ها و پوست خود را مرطوب کنید تا مو ها آمادگی بیشتری برای اصلاح داشته و احتمال رفتن آن ها به زیر پوست تا حد قابل توجهی کاهش یابد. از یک حوله مرطوب، اسفنج خیس یا مسواک نرم برای شستشوی مو و ریس استفاده کرده و چند دقیقه مو ها را با حرکات دایره ای ماساژ دهید تا نوک موهای احتمالی از داخل پوست خارج شود.

زمانی که از ریش تراش یا اپی لیدی های برقی استفاده می کنید با توجه به این نکات می توانید احتمال بروز موهای زیر پوستی را تا حد قابل توجهی کاهش دهید: 1. سر ریش تراش یا اپی لیدی را به پوست خود نچسبانید. 2. به آرامی و با حرکات دایره ای شروع به اصلاح کردن کنید. 3. ریش تراش یا اپی لیدی را بر روی پوست فشار ندهید.

اثر رژیم غذایی بر موهای زیر پوستی

به طور کلی به نظر می رسد که رژیم غذایی هیچ تأثیر خاصی بر روی موهای زیر پوستی ندارد.

پیشگیری موهای زیر پوستی

بهترین و ساده ترین راه برای پیشگیری از بروز عارضه این است که اجازه داده مو ها رشد کرده و آن ها را از ته نتراشید. شیوه های از بین بردن موهای زائدی مثل استفاده از وکس و اصلاح کردن با تیغ شیوه هایی هستند که احتمال بروز این عارضه را تا حد زیادی افزایش می دهند. بهتر است از تکنیک هایی که در قسمت های بالایی مقاله گفته شد برای جلوگیری و کاهش احتمال بروز موهای زیرپوستی استفاده کنید. به عنوان مثال بهتر است از کرم های موبر موضعی، الکترولیز یا لیزر های موهای زائد استفاده کنید. تا احتمال بروز موهای زیرپوستی به حداقل ممکن برسد.

منبع:  https://www.medicinenet.com/ingrown_hair/article.htm#how_do_health_care_professionals_diagnose_an_ingrown_hair


دسته بندی ها : پوست و مو و زیبایی