پوست و مو و زیبایی

10 اشتباه رایج در نگهداری از موها

10 اشتباه رایج در نگهداری از موها

10 اشتباه رایج در نگهداری از موها ، منجر به ریزش مو و کم پشتی آنها می شوند. اغلب باور دارند که قابل توجه ترین قسمت زیبایی فرد موی او است. مو ظاهر شما را تقویت می کند و برای کل ظاهر شما رنگ و بویی ایجاد می کند. از ابزارهای حالت دهنده داغ گرفته تا هایلایت، می تواند منجر به اسیب دیدگی موهای شما شوند. علاوه بر آن اشتباهات قبل از خواب می تواند  باعث خرابی موهای شما شوند.

برای داشتن موهای سالم و پرپشت و زیبا باید قبل از خواب از موهای خودتان مراقبت کنید تا موها در شرایط خوبی قرار بگیرند. بسیاری از افراد حتی بدون آگهی از ضرری که برای موهایشان ایجاد می کنند در هنگام خواب مو اشتباهاتی را تکرار می کنند. اجتناب از این اشتباهات می تواند سلامت مو و به نوبه خود زیبایی آن را بهبود بخشد. برخی از اشتباهات رایج در هنگام خواب که می تواند به موهای شما آسیب برساند، عبارتند از:

خوابیدن با موهای خیس، یکی از 10 اشتباه رایج در نگهداری از موها

بسیاری از ما ترجیح می دهیم موهای خود را در شب بشوییم زیرا صبح وقت شستن آنها را نداریم. شستن موها در هنگام شب بد نیست، اما خوابیدن با موهای خیس چیزی است که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کنید. تماس ملحفه با موهای مرطوب می تواند برای رشته های موی شما بسیار بد باشد، زیرا موهای مرطوب نسبت به موهای خشک شکننده ترند. این می تواند منجر به ریزش مو یا شکستگی بیشتر مو شود.

علاوه بر این، موهای خیس می توانند بالش را خیس کنند و خوابیدن روی یک بالش گرم و مرطوب می تواند باعث عفونت قارچی و یا حتی منجر به شوره سر شود. اگر قبل از خواب موهایتان را می شوید، از سشوار استفاده کنید تا حداقل تا حدی موهایتان خشک شود. شما همچنین می توانید موهای خود را با یک برس موی جاذب شانه کنید.

گرفتن دوش آب گرم، یکی از 10 اشتباه رایج در نگهداری از موها

10 اشتباه رایج در نگهداری از موها | پزشکت

بعد از یک روز خسته کننده، دوش آب گرم بسیار مناسب به نظر می رسد. اما آب گرم می تواند برای موهای شما بسیار مضر باشد. گرمای حاصل از دوش آب گرم می تواند چربی طبیعی (سبوم) موهای شما را از بین ببرد و به ریشه ها آسیب برساند. بدون سبوم، موها خشک و شکننده می شوند، که به نوبه خود منجر به شکستگی و ریزش مو خواهد شد.

در صورت نیاز به دوش گرفتن، آن را با آب ولرم بشویید. برای شستشوی نهایی، همیشه از آب معمولی یا سرد استفاده کنید تا به رطوبت موها کمک کند. با استفاده از این ترفند ساده می توانید موهای خود را براق و سالم نشان دهید. همچنین، بعد از دوش گرفتن، موهای خود را با حوله نرم خشک کنید. از مالش دقیق موهای خود خودداری کنید. هر زمان که ممکن است اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شوند. جالب اینجاست که تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از دوش آب سرد برای سلامتی شما مفید است.

استفاده از یک بالش نخی

مواد روبالشی که سر خودتان را به روی آن قرار می دهید می تواند تأثیر زیادی بر سلامت موهای شما بگذارد. به عنوان مثال، خوابیدن روی یک روبالشتی نخی می تواند منجر به اسیب به موهای شما شود. در حقیقت، افرادی که موهای خشک یا شکننده ای دارند ، باید  روبالشتی ناصاف و نخی را کنار بگذارند.

برای سلامت مو، متخصصان استفاده از روبالشی ابریشم یا ساتن را توصیه می کنند. این مواد باعث ایجاد استاتیک یا اصطکاک کمتری بر روی مو می شوند، که به این معنی است که ضربه کمتری ایجاد می شود.

علاوه بر این، ساتن یا ابریشم به موهای شما کمک می کند تا روغن های طبیعی خود را نگه دارند، که برای افرادی که موهای خشک یا موج دار دارند بسیار مهم است.

استفاده از یک بالش برای مدت طولانی

10 اشتباه رایج در نگهداری از موها | پزشکت

بهداشت مناسب برای حفظ سلامت مو مهم است. اگر به اندازه کافی رو بالشی خود را عوض نمی کنید، اشتباه بزرگی مرتکب می شوید. روبالشتی ها و روتختی ها می توانند به راحتی روغن، کثیفی و باکتری را با گذشت زمان جمع کنند. خوابیدن روی پارچه کثیف می تواند منجر به مسدود شدن فولیکول های مو و در نهایت ریزش مو شود. متخصصان توصیه می کنند هفته ای یک یا دو بار روبالشتی ها و روتختی های خود را بشویید یا تعویض کنید، به خصوص اگر موهای شما چرب باشد. در صورت امکان از یک بالش ساخته شده از ابریشم  توت خالص استفاده کنید زیرا به عمق و لطافت بیشتر موهای شما کمک می کند.

بازی با موهای خود

 تماشای تلویزیون یا استفاده از تلفن هوشمند در رختخواب، هنگام بازی با موی فرد نیز بسیار رایج است. شما باید از بازی با موهای خود خودداری کنید، زیرا باعث آسیب زیادی به تارهای موی شما می شود. کشیدن مداوم و بازی با مو باعث ایجاد استرس در رشته ها و منجر به شکستن و ریزش مو می شود. موهای خود را به صورت گره ای ببندید تا حوصله بازی با موهای خود را نداشته باشید. علاوه بر این، شما باید سطح استرس خود را کنترل کنید. افراد تحت استرس اغلب تمایل دارند با موهای خود بازی کنند یا ناخودآگاه ناخن های خود را گاز بگیرند.

شانه زدن نادرست

10 اشتباه رایج در نگهداری از موها | پزشکت

 شانه زدن مو مهم است، زیرا به توزیع روغن طبیعی تولید شده توسط پوست سر از طریق مو کمک می کند. این باعث تحریک فولیکول های مو و رشد مو می شود. به عنوان یک قانون کلی، شانه زدن آرامش بخش است و می تواند به خواب بهتر شما کمک کند. اما شانه زدن شدید و یا استفاده از برس از طریق موهای مرطوب می تواند استرس بی موردی را به رشته های شما وارد کند و به موهای شما آسیب برساند. همچنین شانه زدن نادرست باعث اصطکاک بیش از حد شده و موهای شما را ضعیف و شکننده می کند. توصیه می شود قبل از خواب از شانه دندان پهن استفاده کنید، که موهای شما را نمی گیرد.

استفاده از مدل موهای تنگ، یکی از 10 اشتباه رایج در نگهداری از موها

اگر عادت دارید که موهایتان را به صورت یک دم اسبی محکم ببندید و بخوابید، دوباره یک اشتباه بزرگ مرتکب می شوید. مدل موهای تنگ مانند دم اسبی  را برای روز انجام دهید. قرار دادن موها در یک دم اسبی محکم و خوابیدن می تواند صدمات زیادی به موهای شما وارد کند. مدل های موی کشیده تنش بیش از حد را بر روی فولیکول های مو وارد می کند که می تواند منجر به شکستگی و حتی ریزش مو شود.

اگر هنگام خواب نمی توانید با موهای باز بخوابید، سعی کنید آنها را ببافید. بافتن آنها حتی صبح روز بعد موج های زیبایی در موهای شما ایجاد می کنند. یک مطالعه 2016 که در ژورنال آکادمی پوست پوست آمریکا منتشر شده است گزارش می دهد که آسیب رساندن به مدل های مویی مانند دم اسبی، نوارهای بافتنی باعث ایجاد آسیب در پیاز مو در اثر کشش طولانی مدت یا مکرر ریشه مو می شود. این می تواند منجر به ایجاد آلوپسی کششی و ریزش تدریجی مو گردد.

باز گذاشتن موها در هنگام خواب، یکی از 10 اشتباه رایج در نگهداری از موها

 شبیه به استفاده از مدل موهای تنگ هنگام خواب، باز نگهداشتن موها برای سلامتی موها مضر است. روغن و محصولات حالت دهنده مو می توانند اثرات مخربی بر روی پوست شما داشته باشند. توصیه می شود موهای بلند خود را قبل از خواب به صورت بافته شده ببندید. علاوه بر این، شل ماندن موهای بلند هنگام خواب می تواند باعث شود تا بالش به سرعت کثیف شود و شما مجبورید روزانه آن را تغییر دهید.

پیچاندن موهای مرطوب در حوله

10 اشتباه رایج در نگهداری از موها | پزشکت

پیچاندن موهای مرطوب پس از دوش گرفتن یا حمام در حوله کاری است که بیشتر ما انجام می دهیم. با این حال، رفتن به رختخواب با موهای قرار گرفته در یک حوله می تواند برای سلامتی موهای شما بسیار مضر باشد. وقتی موهای شما مرطوب است، موهای شما بیشتر در معرض کشش و شکنندگی قرار می گیرند. علاوه بر این، اگر حوله محکم بسته شود، باعث ایجاد تنش در فولیکول های مو می شود، که می تواند باعث شکستگی غیرضروری و ریزش مو گردد. خوابیدن با موهای خیس همچنین می تواند خطر عفونت های قارچی یا شوره سر را افزایش دهد. پس از شستن موهای خود را با حوله ای نرم خشک کرده و اجازه دهید قبل از رفتن به رختخواب در هوا خشک شود.

استفاده نکردن از روغن گیاهی قبل از خواب

بسیاری از افرادی که موهای خشک دارند از روغن های گیاهی شبانه مو استفاده نمی کنند. اگر موهای خشک و شکننده دارید، قبل از خواب ماساژ روغن را امتحان کنید. این یک روش آسان برای افزودن مقداری رطوبت مورد نیاز به مو های خشک است. در واقع، استفاده منظم از روغن ها می تواند به شما کمک کند تا به طور طبیعی موهایتان ضخیم تر شود.

مقداری روغن ولرم برداشته و تمام سر خود را درست از ریشه تا انتها به آن آغشته کنید. همچنین، پوست سر خود را ماساژ دهید تا گردش خون بهتر شود. سپس، آنها را بپوشانید  تا محصول به داخل آن نفوذ کند و از این طریق روغن  بالش را آلوده نکند. صبح روز بعد موهای خود را طبق معمول شامپو بزنید. علاوه بر آن، روغن زدن به موهای شما بسیار آرامش بخش است و می تواند به خواب بهتر شما کمک کند.

مطالعه سال 2015 در مجله بین المللی طرشلجست منتشر شده گزارش می دهد که استفاده از روغن را به صورت منظم می تواند از شکنندگی موها پیشگیری کند.

منبع:

https://www.top10homeremedies.com/news-facts/bedtime-mistakes-ruining-your-hair.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا