لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟ | پزشکت
فهرست مطالب

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟ شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که افزایش میل جنسی برایتان دردسر ساز شده و زندگی روزمره تان را تحت تاثیر قرار داده و به دنبال راهکارهای کاهش میل جنسی خود باشید. به طور کلی، میل به رابطه جنسی معمولا به عنوان میل جنسی شناخته می شود. این میل آمادگی عاطفی و ذهنی فرد برای برقراری رابطه جنسی می باشد.

میل جنسی منحصر به فرد بوده و در افراد مختلف بسیار متفاوت است. آنچه را که به عنوان میل جنسی عادی هر فرد تجربه می کند ممکن است بالاتر یا کمتر از حدی باشد که شخص دیگری تجربه می کند.

برخی از عواملی که می توانند بر میل جنسی افراد تأثیر یگذارند، از جمله:

 • سن
 • خستگی
 • سطح هورمون
 • سطح استرس
 • بیماری زمینه ای
 • تغییر در روابط جنسی
 • عوارض جانبی برخی از داروها
 • عقاید و نگرش های شخصی نسبت به رابطه جنسی:

برخی از افراد نگران هستند که میزان میل جنسی آنها بسیار زیاد است. میل جنسی بالا معمولاً نگران کننده نیست مگر آنکه تأثیر منفی بر زندگی یا روابط فرد بگذارد.

اگر میل جنسی شما زیاد است و در زندگی و حتی فعالیت روز مره شما اختلال ایجاد کرده است، این شرایط می تواند نشان دهنده هایپرسکشوال باشد که به اشتباه به آن اعتیاد به جنسی هم گفته می شود.

میل جنسی چیست؟

فعالت جنسی منجر به تحریک بدن شده و برخی تغییرات جسمی برای آمادگی رابطه جنسی ایجاد می شود. در هنگام بروز میل جنسی، به دلیل جریان خون در بافت های آلت تناسلی، نعوظ رخ می دهد. افزایش جریان خون در زنان، اغلب منجر به افزایش تولید مایعات مهبلی و تورم فرج و تحریک چوچول می شود.

مانند سایر حیوانات، انسانها نیز برای داشتن فرزند نیاز به برقراری رابطه جنسی دارند. میل جنسی ریشه ای عمیق در زیست شناسی دارد و به عنوان روشی برای تولید مثل است.

چه عواملی بر میل جنسی تاثیر می گذارند؟

عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و اجتماعی همه در تعیین میزان میل جنسی نقش دارند، از جمله:

 • عوامل بیولوژیکی: مانند سطح تستوسترون یا استروژن، سلامت کلی یا وجود بیماری
 • عوامل روانشناختی: مانند استرس، ابتلا به شرایط روانی مانند افسردگی و عزت نفس
 • عوامل اجتماعی: مانند سلامتی روابط جنسی فعلی و هنجارهای پیرامون توانایی فرد برای عمل به میل جنسی در موقعیتی که احساس را تحریک می کد.

علاوه بر آن، تغییر در سطح هورمون های جنسی می تواند بر میل جنسی تأثیر بگذارد و به راحتی با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. پزشک همچنین می تواند از نظر سایر شرایط که ممکن است میل جنسی را افزایش دهد، وضعیت شما را بررسی کند.

چگونه می توان میل جنسی را کاهش داد؟

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟ | پزشکت

مردان
سلامت بانوان

اگر میل جنسی بیش از حد بالایی دارید و این وضعیت بر زندگی شما تأثیر منفی گذاشته است، چند روش وجود دارد که می توانید با رعایت آنها میل جنسی خود را کاهش دهید، از جمله:

 • داروهای آنافرودیزیک. این دارو ها می توانند میزان میل جنسی فرد را کاهش می دهند.
 • قرص های مسکن. مسکن ها، غذاها یا داروهایی هستند که میزان میل جنسی را افزایش می دهند.
 • رژیم غذایی. تحقیقات نشان می دهد که برخی تغییرات غذایی می توانند بر روی میل جنسی تأثیر بگذارند؛ اما بسیاری از این تغییرات رژیم غذایی که برای کاهش میل جنسی انجام می شود، ممکن است سلامت کلی را به خطر بیندازد.

در طول سال ها از انواع داروهای گیاهی به دلیل خاصیت آنافروزیزیا استفاده شده است، اما هیچ تحقیقی برای حمایت از استفاده این گیاهان انجام نشده است.

شواهدی وجود دارد که مصرف گیاه شیرین بیان، می تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری برای بررسی میزان تأثیر و ایمنی آن باید انجام شود.

همچنین سویا هم با کاهش تستوسترون میل جنسی را در مردان کاهش می دهد؛ اما تحقیقات این را به اثبات نرسانده است وجود ندارد. دانشمندان نتوانسته اند نتایج قطعی بین سطح سویا و تستوسترون با میل جنسی را اثبات کنند.

اما برخی بررسی ها نشان داده زنانی که رژیم مدیترانه ای را رعایت می کنند کمترین میزان اختلال عملکرد جنسی را دارند. هیچ تحقیقی وجود ندارد که بتواند به طور قطعی ثابت کند که آیا این رژیم میل جنسی را بدون اینکه سلامتی را به خطر بیندازد، کاهش می دهد.

افرادی که دچار کمبودهای تغذیه ای هستند معمولا انگیزه های جنسی و تجربی کم دارند و دچار اختلال عملکرد جنسی می شوند. در صورت ایجاد هرگونه تغییر در تغذیه و اختلال عملکرد جنسی، به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی فرد در ارتباط با میل جنسی نیاز به روان درمانی دارد؟

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟ | پزشکت

اگر پزشک مطمئن شود که میل جنسی زیاد فرد دلیل جسمی ندارد، ممکن است توصیه کند که برای درمان به یک روان شناس مراجعه کند.

صحبت با یک درمانگر می تواند به فرد کمک کند دلایلی را که ممکن است باعث تحریک میل جنسی شود را شناسایی کرده و در یادگیری تکنیک های مدیریت و کنترل میل جنسی کمک کند.

جلسات درمانی می تواند به اشکال مختلفی، از جمله فردی، خانوادگی یا گروهی برگزار شود. فرد خودش می تواند تصمیم بگیرد با کدام مراحل راحت تر است.

 • اگر در حال حاضر در یک رابطه هستید اما از رابطه جنسی خود راضی نیستید، این موضوع را با شریک زندگی خود در میان بگذارید تا به توافق متقابل برسید که چگونه رابطه جنسی برای هر دو نفر کاملاً راضی کننده است.
 • اگر در حال حاضر در یک رابطه جنسی ندارید اما دوست دارید بعدا وارد رابطه شوید، حتما با شریک جنسی خود رو راست باشید و صریحا در مورد آنچه که از همدیگر انتظار دارید با همدیگر صحبت کنید.

دارو های کاهش دهنده میل جنسی

در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش میل جنسی توصیه کند، از جمله:

اگر در حال حاضر دارو خاصی می خورید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببیند آیا استفاده از داروهای تجویز شده بر میل جنسی تأثیر می گذارد.

کوکائین و متآمفتامین ها دو داروی غیر قانونی هستند که می توانند میل جنسی را افزایش دهند و کاهش مصرف آنها می تواند میل جنسی را کاهش دهد.

راهکارهای برقراری یک رابطه سالم جنسی

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟ | پزشکت

چه در یک رابطه طولانی مدت و چه کوتاه مدت عادی باشید، با همسرتان همکاری کنید تا رابطه جنسی برای هر دو رضایت بخش باشد.

قبل از رابطه جنسی به یک فعالیت آرامش بخش بپردازید. انجام موارد آرامش بخش در کنار هم مانند بیرون رفتن برای یک شام با همدیگر یا یک ماساژ آرام دادن کمک می کند تا روحیه خود را تنظیم کرده و احساس لحظه ای بهتری داشته باشید.

 • خواسته های خود را اعلام کنید. برای همسرتان آنچه را که می خواهید روشن کنید تا هر دو با هم از این رابطه احساس رضایت داشته باشید.
 • درباره مرزها صحبت کنید. اگر در اتاق خواب مواردی هست که با وجود آنها راحت نیستید، از قبل به همسرتان اطلاع دهید.
 • از پرسیدن سوال نترسید. اگر مطمئن نیستید که همسرتان چه چیزی را می پسندد، هرگز از سوال کردن هراس نداشته باشید.
 • با یک درمانگر رابطه جنسی صحبت کنید. یک درمانگر رابطه جنسی می تواند با روش های مختلف ارتباط نادرست یا احساس عدم رضایت در اتاق خواب را به دو طرف آموزش دهد.

در رابطه با کاهش میل جنسی چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

چگونه میل جنسی را کاهش دهیم؟ | پزشکت

لیبیدو یا شهوت تا زمانی که تأثیر منفی روی زندگی یا روابط نداشته باشد مسئله ای نیست. رفتار اجباری جنسی که گاهی اوقات اعتیاد به رابطه جنسی یا اختلال ابرجنسی نامیده می شود، به رفتار جنسی گفته می شود که زندگی را مختل می کند.

برخی از علائمی که نشان می دهد، ممکن است یک رفتار جنسی اجباری را تجربه کنید، عبارتند از:

 • مشکل در حفظ روابط سالم
 • تلاش ناموفق برای کاهش میل جنسی
 • انجام رفتارهای جنسی که بر زندگی تأثیر منفی می گذارد.
 • استفاده بیش از حد از رابطه جنسی یا استمنا به عنوان فرار از استرس یا مشکلات شخصی
 • تکرار اصرارها یا تخیلاتی که بیش از کنترل احساس می شود.
 • مشکلات مالی یا حقوقی و همچنین عواقب جدی دیگری که از رفتار جنسی فرد ناشی می شود.

برخی از سوالاتی که می توانید از خودتان پرسید تا رفتار جنسی اجباری خود را بهتر بشناسید، عبارتند از:

 • آیا سعی دارید رفتار جنسی خود را پنهان کنید؟
 • آیا رفتارهای جنسی شما باعث پریشانی تان می شود؟
 • آیا رفتار جنسی تان به روابط آسیب می زند یا عواقب منفی دارد؟
 • آیا احساس می کنید نمی توانید انگیزه های جنسی خود را مدیریت کنید؟

اگر به هر یک از این سوالات بله پاسخ داده اید، می توانید به دکتر خود مراجعه کنید. پزشک می تواند آزمایشاتی را برای تشخیص علت بالا بودن میزان بالای میل جنسی تجویز کند.

 • اگر پزشک شک دارد که میل جنسی بالا توسط عوامل روانی ایجاد شده است، ممکن است توصیه کند که با یک درمانگر یا مشاور صحبت کنید.
 • اگر احساس می کنید میل جنسی شما خیلی کم است، می توانید به پزشک مراجعه کنید. آنها به شما کمک می کنند تا مشخص شود که میل جنسی پایین به دلایل جسمی یا روانی ایجاد شده است.
حرف آخر

میل جنسی و میزان آن، کاملا منحصر به فرد است و آنچه که برای یک فرد طبیعی است ممکن است برای شخص دیگری طبیعی نباشد.

به طور کلی، میل جنسی بالا فقط در صورتی که در روابط یا زندگی شخصی شما نگرانی ایجاد کرده باشد، تشخیص داده می شود. در این شرایط فرد بهتر است برای رفع مشکل خود هم با شریک زندگی صحبت کند و هم برای ریشه یابی و تشخیص علت اصلی به یک مشاور و یا روان شناس مراجعه کند.

در شرایطی که یک درصد فکر می کنید کاهش و حتی افزایش میل جنسی در زندگی روزمره و روابط زناشویی شما اختلال ایجاد کرده است، به شما پیشنهاد می کنیم از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی پزشکت استفاده کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/how-to-decrease-libido

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!