سرطان شناسیسلامت زنان

تست‌های تشخیص سرطان سینه

تغییرات در پستان ‌ها، مانند توده‌ها، فرورفتگی و قرمزی ممکن است نشان‌دهنده وجود بافت غیرطبیعی باشد. علاوه براین زنان باید با وضعیت و ظاهر پستان ‌های خود آشنا باشند تا بتوانند تغییرات را به پزشک معالج خود گزارش دهند.

سرطان سینه زمانی شروع می‌شود که سلول‌های غیرطبیعی رشد می‌کنند و به‌طور غیرقابل کنترلی در بافت پستان ایجاد می‌شوند. به طور کلی تشخیص زودهنگام این اختلال امری بسیار مهم است، زیرا نتیجه درمان بر اساس وسعت و مرحله سرطان متفاوت خواهد بود. باید از وضعیت پستان ‌های خود آگاه باشید تا بتوانید تغییرات را شناسایی کرده و به پزشک معالج خود گزارش دهید. تحقیقات سرطان سینه در مرکز پزشکی جان هاپکینز نشان می‌دهد که حداقل 40 درصد سرطان‌های پستان در ابتدا در زنانی مشاهده می‌شود که در طی خودآزمایی توده‌ای را در بافت پستان خود احساس می‌کنند. به طور کلی تست‌های تشخیصی مختلف به تشخیص زودهنگام سرطان پستان کمک می‌کنند. در این مقاله از پزشکت با این تست‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

تست‌های تصویربرداری تشخیص سرطان سینه

در تست‌های تصویربرداری از فناوری‌های مختلف برای بررسی بافت پستان استفاده می‌کنند. انواع مختلفی از تست‌های تصویربرداری برای تشخیص سرطان سینه وجود دارند. برخی از این موارد، عبارت‌اند از:

ماموگرافی || پزشکت

ماموگرافی 

ماموگرافی سالانه برای زنان 45 ساله و بالاتر توصیه شده است. اما شما می‌توانید روند غربالگری را از 40 سالگی شروع کنید. ماموگرافی، شامل روشی مبتنی بر اشعه ایکس است که در آن فقط از پستان ‌ها عکس گرفته می‌شود. این تصاویر به پزشکان کمک می‌کند تا ناهنجاری‌هایی مانند توده‌ها را در پستان ‌ها شناسایی کنند. وجود توده ممکن است نشان‌دهنده سرطان باشد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که تشخیص یک ناهنجاری در ماموگرافی لزوماً به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست، اما ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید.

سونوگرافی

سونوگرافی، روشی تشخیصی است که در آن از امواج صوتی برای به دست آوردن تصاویری از داخل بدن شما استفاده می‌شود. در صورتی که در ماموگرافی وجود توده‌ای تشخیص داده شود، پزشک ممکن است انجام سونوگرافی را تجویز کند. همچنین ممکن است در صورت مشاهده توده در پستان ، انجام سونوگرافی درخواست شود.

سونوگرافی به تعیین اینکه آیا توده موجود پر از مایع یا جامد است، کمک می‌کند. توده پر از مایع اغلب یک کیست خوش خیم به حساب می‌آید که سرطانی نیست. در هر صورت، این مسئله همیشه صادق نخواهد بود. به طور کلی، برخی از توده‌ها می‌توانند ترکیبی از مایع و جامد باشند که معمولاً خوش‌خیم هستند، اما بسته به شکل ظاهری تصویر اولتراسوند، ممکن است که به انجام تصویربرداری کوتاه‌ مدت یا تهیه نمونه نیاز باشد.

برای انجام سونوگرافی پستان ، پزشک ژل را بر روی پستان شما قرار می‌دهد و از یک پروب دستی برای ایجاد تصویری از بافت پستان شما استفاده می‌کند.

اسکن ام آر آی پستان  

اسکن ام آر آی پستان  یک ابزار غربالگری معمولی برای سرطان پستان نیست‌. زیرا خطر بالای آن برای به دست آمدن نتیجه مثبت کاذب، می‌تواند نگران کننده باشد. اما اگر شما با عوامل خطر آفرین برای ابتلا به سرطان پستان رو به رو هستید، پزشک معالج شما ممکن است انجام غربالگری MRI را به همراه ماموگرافی سالانه توصیه کند.

در این آزمایش از آهن ربا و امواج رادیویی برای تولید تصویری از داخل پستان استفاده می‌شود. MRI به پزشک اجازه می‌دهد تا بافت نرم پستان ‌ها را مشاهده کند و بنابراین معمولاً برای افرادی که پستان ‌های متراکم یا فیبروتیک دارند، استفاده می‌شود. علاوه براین، این روش معمولاً برای غربالگری بیماران پرخطر نیز استفاده می‌شود.

سلامت بانوان

انواع روش‌های بیوپسی‌

در روش بیوپسی، یک نمونه بافت را از یک توده خارج می‌کنند. علاوه براین، توده موجود، چه سرطانی باشد و چه خوش خیم، روش بیوپسی معمولا یک روش جراحی سرپایی به حساب خواهد آمد. روش‌های مختلفی برای انجام بیوپسی پستان بسته به اندازه و محل تومور وجود دارد.

در صورتی که تومور کوچک باشد و مشکوک نباشد، جراح یا رادیولوژیست ممکن است که روش بیوپسی سوزنی را انجام دهد. پزشکی که این روش درمانی را انجام می‌دهد، سوزن را در پستان شما وارد می‌کند و یک قطعه نمونه را از بافت بر می‌دارد. این روش ممکن است که با یا بدون راهنمایی تصویربرداری بسته به توصیه پزشک انجام شود.

ممکن است در شرایط خاصی نیاز به بیوپسی جراحی داشته باشید. این کار تمام یا بخشی از توده را از بین می‌برد. علاوه براین جراح شما ممکن است غدد لنفاوی بزرگ شده را بردارد. این بیوپسی‌ها با هم استاندارد طلایی را برای ارزیابی بافت تشکیل می‌دهند و شامل موارد زیر هستند:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف

این نوع بیوپسی زمانی استفاده می‌شود که توده جامد باشد. پزشک یک سوزن نازک را وارد می‌کند و یک قطعه کوچک از بافت را برای مطالعه توسط آسیب شناس استخراج می‌کند. در برخی از موارد، پزشک ممکن است بخواهد یک توده کیستیک مشکوک را معاینه کند. برای تایید اینکه در کیست سرطان وجود ندارد، این کار انجام می‌شود.

بیوپسی با سوزن مرکزی

این روش شامل استفاده از یک سوزن و لوله بزرگتر برای استخراج نمونه‌ای از بافت به اندازه یک قلم است. سوزن توسط ماموگرافی یا اولتراسوند هدایت می‌شود. در صورتی که روش ماموگرافی برای تشخیص وضعیت بیمار موثر باشد، روش بیوپسی با هدایت ماموگرافی انجام می‌شود. این روش بیوپسی پستان، استریوتاکتیک نیز شناخته می‌شود.

بیوپسی جراحی (یا “باز”)

برای این نوع بیوپسی، جراح تمام (بیوپسی اکسیزیونال، برداشتن موضعی گسترده یا لامپکتومی) یا بخشی (بیوپسی برشی) از یک توده را برای ارزیابی زیر میکروسکوپ برمی‌دارد. اگر توده کوچک باشد یا به سختی بتوان با لمس آن را پیدا کرد، جراح ممکن است از روشی به نام محلی سازی سیم برای ترسیم مسیر توده قبل از جراحی استفاده کند. سیم را می‌توان با هدایت اولتراسوند یا هدایت ماموگرافی وارد بافت کرد.

بیوپسی گره نگهبان

بیوپسی گره نگهبان شامل تهیه بیوپسی از یک غده لنفاوی است که در آن سرطان بیشترین احتمال شیوع را دارد. در مورد سرطان سینه، نمونه‌برداری از گره نگهبان معمولاً از غدد لنفاوی زیر بغل گرفته می‌شود. این آزمایش برای کمک به تعیین وجود سرطان در غدد لنفاوی سمت پستان مبتلا به سرطان استفاده می‌شود.

ام آر ای سینه || پزشکت بیوپسی با هدایت تصویر

برای انجام بیوپسی با هدایت تصویر، پزشک از یک تکنیک تصویربرداری مانند سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI استفاده می‌کند تا تصویری در زمان واقعی از یک ناحیه مشکوک به دست آورد که به راحتی نمی‌توان آن را از طریق پوست مشاهده یا احساس کرد. پزشک شما از این تصویر برای کمک به هدایت سوزن به بهترین نقطه استفاده خواهد کرد.

این بیوپسی‌ها می‌توانند به پزشک شما کمک کنند تا درجه سرطان، ویژگی‌های تومور و نحوه پاسخ سرطان شما به درمان‌های خاص را تعیین کند.

آزمایش‌هایی برای مرحله بندی سرطان سینه

پس از تشخیص سرطان پستان، مرحله بعدی شناسایی مرحله سرطان است. فایده دانستن مرحله سرطان این نکته است که کمک می‌کند تا پزشک بهترین دوره درمانی را تعیین کند. مرحله بندی سرطان به اندازه و محل تومور و اینکه آیا در خارج از پستان شما به غدد لنفاوی مجاور و سایر اندام‌ها گسترش یافته است، بستگی دارد. علاوه براین، سرعت رشد و احتمال گسترش رشد نیز شامل این موارد است.

سلول‌های سرطانی که به غدد لنفاوی گسترش می‌یابند، می‌توانند به قسمت‌های مختلف بدن شما بروند. در طول مرحله بندی، پزشک معالج شما ممکن است یک پانل کامل خون شامل آزمایشات عملکرد کبد و کلیه و ماموگرافی از پستان دیگر شما را برای بررسی علائم تومور تجویز کند.

علاوه براین ممکن است که نشانگرهای تومور سرطان پستان ، CA 27-29 و CA 15-3 نیز بررسی شوند. علاوه براین، ممکن است که پزشک معالج شما از هر یک از آزمایش‌های زیر برای تعیین مرحله سرطان و کمک به تشخیص آن استفاده کند:

اسکن استخوان

به طور کلی سرطان پستان می‌تواند به استخوان‌ها سرایت کند. اسکن استخوان به پزشک معالج شما اجازه می‌دهد تا استخوان‌های شما را از نظر وجود شواهد ناهنجاری از طریق ردیاب رادیونوکلئید بررسی کند.

سی تی اسکن

این روش، نوع دیگری از روش اشعه ایکس برای به دست آوردن تصاویر دقیق از اندام‌های شما با استفاده از کنتراست ید است. پزشک معالج شما ممکن است از سی تی اسکن استفاده کند تا ببیند آیا سرطان به اندام‌های خارج از پستان مانند قفسه پستان ، ریه یا ناحیه معده گسترش یافته است یا خیر.

اسکن MRI

اگرچه این روش تصویربرداری یک ابزار معمولی غربالگری سرطان نیست، اما برای مرحله بندی سرطان پستان موثر است. MRI تصاویر دیجیتالی از قسمت‌های مختلف بدن شما به دست می‌دهد. این تصاویر می‌توانند به پزشک معالج شما کمک کنند تا تشخیص دهد که آیا سلول‌های سرطانی به نخاع، مغز و سایر اندام‌های شما گسترش یافته‌اند یا خیر.

اسکن PET

اسکن PET یک آزمایش منحصر به فرد است. در این روش، پزشک معالج شما یک رنگ به رگ شما تزریق می‌کند. همانطور که رنگ در بدن شما حرکت می‌کند، یک دوربین مخصوص تصاویر سه بعدی از داخل بدن شما به دست می‌دهد. این تصاویر به پزشک شما کمک می‌کنند تا محل تومورها را شناسایی کنند.

“نظر دوم” و روش درمانی دیگر

استفاده از “نظر دوم” در طول فرآیند مراقبت از سرطان شایع است. این نکته ایده خوبی است که قبل از شروع درمان، نظر دوم و دیدگاه یک پزشک دیگر را درباره بیماری خود دریافت کنید‌. زیرا نظر دوم می‌تواند تشخیص و در نتیجه روش درمانی مشکل شما را تغییر دهد. با این حال، شما می‌توانید نظر دوم و دیدگاه پزشک دیگری را در هر مرحله از درمان دریافت کنید.

در طول مراقبت و درمان سرطان، در موارد زیر نظر دوم و دیدگاه سایر پزشکان را در نظر بگیرید:

  • قبل از جراحی
  • پس از تکمیل گزارش آسیب شناسی
  • در حین برنامه ریزی روش درمانی بعد از جراحی
  • پس از اتمام درمان، به خصوص اگر قبل از شروع درمان، نظر دوم را نخواستید.
  • پس از اتمام فرآیند مرحله بندی، اگر از برنامه درمانی که پزشک توصیه می‌کند، ناراحت هستید.
  • در طول درمان، در صورتی که فکر می‌کنید ممکن است علتی برای تغییر مسیر درمان شما وجود داشته باشد.

اگر در این باره سوالات بیشتری دارید، با یک پزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

آزمایش ژنتیک

ژنتیک یک عامل خطر آفرین برای ابتلا به سرطان سینه است. به طور کلی متخصصان پزشکی 5 تا 10 درصد از موارد ابتلا به سرطان پستان را نتیجه ژنتیک می‌دانند. اگر در مورد خطر ابتلا به سرطان پستان نگران هستید، ممکن است نیاز باشد به یک مشاور ژنتیک مراجعه کنید و درباره انجام آزمایش ژنتیک با او صحبت کنید.

این آزمایشات با جمع آوری خون، بزاق یا خراش دادن گونه انجام می‌شوند. اگر متوجه شدید که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پستان هستید، اقدامات پیشگیرانه‌ای وجود دارد که می‌توانید آنها را انجام دهید. ممکن است نیاز باشد که غربالگری‌های زودهنگام و مکرر سرطان پستان را انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. علاوه براین، می‌توانید انجام جراحی‌های پیشگیرانه مانند ماستکتومی و موارد دیگر را در نظر داشته باشید.

سخن آخر

اگر ماموگرافی یا معاینه بالینی برای شما نگرانی‌هایی را ایجاد کرد، آزمایش‌های تشخیصی دیگر را دنبال کنید. سرطان پستان قابل درمان است، اما اگر به موقع تشخیص داده نشود، می‌تواند جدی، خطرناک و کشنده نیز باشد.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا