عمومی و داخلی

تست غربالگری گلوکز در بارداری

در دوران بارداری، تغییرات هورمونی، همراه با افزایش وزن، عملکرد انسولین را مسدود می کند (اثر ضد انسولین). اثر ضد انسولين منجر به افزایش سطح قند خون به دلیل مقاومت به انسولین می شود. مقاومت مزمن به انسولین در بارداری باعث دیابت بارداری می شود که می تواند تأثیر نامطلوبی بر زوج مادر و نوزاد بگذارد. از این رو، همه زنان باردار نیاز به آزمایش غربالگری گلوکز در بارداری دارند. تست غربالگری گلوکز در باردارییا آزمایش چالش گلوکز (GCT) معمولاً بین هفته های 24 و 28 بارداری برای بررسی دیابت بارداری انجام می شود. با این حال، اگر یک زن فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت بارداری را داشته باشد، پزشک ممکن است آزمایش را در اوایل بارداری تجویز کند. در اين مقاله در مورد تست غربالگری گلوکز در بارداری و نکات عملی برای کنترل سطح قند خون بيان مي شود.

تست غربالگری گلوکز در بارداری چگونه انجام می شود؟

آزمایش چالش گلوکز یا آزمایش غربالگری گلوکز اولین آزمایشی است که پزشکان برای غربالگری زنان از نظر دیابت در بارداری انجام می دهند. برای تأیید اینکه آیا یک زن مبتلا به دیابت بارداری است یا خیر، آزمایش‌های اضافی لازم است. برای آزمایش، نیازی به ناشتا بودن یا انجام هیچ گونه آمادگی ندارید. در عوض، شما باید رژیم غذایی معمولی خود را داشته باشید و شما باید یک مایع شیرین حاوی 50 گرم گلوکز بنوشید.

پس از یک ساعت، پزشک نمونه خون شما را می گیرد و سطح قند غیر ناشتا را بررسی می کند. اگر سطح گلوکز خون شما نرمال باشد، به این معنی است که دیابت بارداری ندارید. اما، اگر سطح قند شما بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد، ممکن است دیابت نوع 2 داشته باشید. از طرف دیگر، اگر سطح گلوکز خون شما بیشتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 میلی مول در لیتر) باشد، پزشک به شما توصیه می کند که آزمایش تحمل گلوکز خوراکی را انجام دهید. با پزشك خود صحبت کنید تا بدانید که آیا لازم است مصرف هر دارویی را که ممکن است بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارد كنار بگذاريد.

تست غربالگری گلوکز در بارداری خوراکی چیست؟

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) سطح گلوکز خون شما را قبل و بعد از ناشتا اندازه گیری می کند. این آزمایش پاسخ بدن شما به قند را اندازه گیری می کند و برای تایید دیابت بارداری انجام می شود. هنگامی که مادر پس از آزمایش های غربالگری گلوکز تحت OGTT قرار می گیرد، به آن آزمایش دو مرحله ای می گویند.

تست دو مرحله ای

تست غربالگری گلوکز در بارداری | پزشکت

در آزمایش دو مرحله ای، ابتدا یک زن باردار آزمایش چالش گلوکز را انجام می دهد. سپس، اگر نتایج آزمایش نشان داد که سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است، آزمایش OGT به او داده خواهد شد. برای OGTT، شما باید حداقل 8 تا 14 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید. با این حال، می توانید هر زمان که احساس تشنگی کردید، مقداری آب بنوشید. سپس، پزشک برای تعیین سطح قند خون ناشتا از شما نمونه خون می گیرد.

پس از گرفتن نمونه، شما باید یک محلول شیرین حاوی 100 گرم گلوکز بنوشید. پس از آن، پزشک نمونه خون دیگری را برای ارزیابی سطح قند غیر ناشتا شما هر ساعت به مدت سه ساعت می گیرد. هر دو یا بیشتر خواندن (ناشتا، 1 ساعت، 2 ساعت یا 3 ساعت) بالاتر از حد طبیعی نشان می دهد که شما ممکن است دیابت بارداری داشته باشید. در اینجا معنی نتایج OGTT سه ساعته (4) آمده است .

زمان صرف غذا سطح قند (MG/DL)
ناشتا 95 میلی گرم در دسی لیتر (5.3 میلی مول در لیتر)
بعد از 1 ساعت 180 میلی گرم در دسی لیتر (10.0 میلی مول در لیتر)
بعد از 2 ساعت 155 میلی گرم در دسی لیتر (8.6 میلی مول در لیتر)
بعد از 3 ساعت 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 میلی مول در لیتر)

در برخی موارد، به ویژه مواردی که مادر خطر ابتلا به دیابت بارداری را دارد، ممکن است پزشک آزمایش یک مرحله‌ای گلوکز را تجویز کند.

تست یک مرحله ای

برای این آزمایش، پزشک شما نمونه خون شما را برای بررسی سطح قند خون ناشتا می گیرد. سپس، پزشك از شما مي خواهد یک محلول شیرین حاوی 75 گرم گلوکز بنوشید. پس از آن، پزشک نمونه خون دیگری را برای ارزیابی سطح قند غیر ناشتا 2 بعد از هر 60 دقیقه از شما می گیرد. مانند آزمون دو مرحله ای، شما باید حداقل 8 تا 14 ساعت قبل از این آزمایش ناشتا باشید. در اینجا معنی نتایج OGTT دو ساعته آمده است.

زمان صرف غذا سطح قند (MG/DL)
ناشتا 92 میلی گرم در دسی لیتر (5.1 میلی مول در لیتر)
بعد از 1 ساعت 180 میلی گرم در دسی لیتر (10.0 میلی مول در لیتر)
بعد از 2 ساعت 153 میلی گرم در دسی لیتر (8.5 میلی مول در لیتر)

یک عدد بیشتر از حد معمول نشان می دهد که شما دیابت بارداری دارید.

خطرات مرتبط با آزمایش گلوکز در بارداری چیست؟

تست غربالگری گلوکز در بارداری | پزشکت

اکثر زنان باردار هیچ مشکلی را در طول یا بعد از آزمایش گلوکز تجربه نمی کنند. با این حال، از آنجایی که براي آزمایش گلوکز زن بايد ناشتا باشد و سپس یک محلول شیرین بنوشد، برخی از زنان ممکن است عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنند، مانند:

در موارد نادر، گرفتن نمونه خون ممکن است خطر سایر عوارض جانبی مانند:

  • سبکی سر یا غش
  • خون ریزی بیش از حد
  • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
  • عفونت ناشی از سوراخ شدن پوست
  • سوراخ های متعدد برای تعیین محل رگ ها

آیا در بارداری نیاز به آزمایش ادرار دارید؟

به طور کلی، ادرار در دوران بارداری قند کمی دارد یا اصلاً قند ندارد. با این حال، زمانی که سطح قند خون شما بیش از حد بالا باشد، بدن گلوکز اضافی را از طریق ادرار از بدن خارج می کند. این بدان معناست که اگر زنی دارای سطح گلوکز بالا در ادرار (گلوکوزوری) باشد، ممکن است دیابت بارداری داشته باشد. به گفته متخصصان، حدود 50 درصد از زنان در دوره ای از بارداری گلوکز در ادرار خود دارند. از این رو، پزشک شما در هر ویزیت قبل از زایمان از شما نمونه ادرار می گیرد تا بررسی کند که آیا ادرار گلوکز دارد یا خیر.

اگر آزمایش ادرار شما برای گلوکز مثبت باشد، پزشک ممکن است آزمایش غربالگری گلوکز را زودتر از حد معمول تجویز کند. این برای اطمینان از اینکه سطوح بالای گلوکز در ادرار به دلیل مصرف زیاد مواد غذایی یا نوشیدنی قند قبل از آزمایش نیست، انجام می شود. چه آزمایش ادرار شما برای سطح قند بالا مثبت باشد یا خیر، در هفته های 24 تا 28 بارداری از نظر دیابت بارداری غربالگری می شوید.

چگونه سطح گلوکز خون خود را کاهش دهیم؟

تست غربالگری گلوکز در بارداری | پزشکت

اگر شما مبتلا به دیابت بارداری هستید، یا سطح قند طبیعی دارید، نظارت و کنترل سطح قند برای سلامت طولانی مدت شما و کودکتان حیاتی است. در اینجا چند عادت ساده آورده شده است که می توانید آنها را به سختی اتخاذ کرده و دنبال کنید.

با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

یک متخصص تغذیه به شما کمک می کند تا بدانید افزایش وزن چقدر برای شما مفید است و چه کاری می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید وزن خود در محدوده معين باقی می ماند. متخصص تغذیه همچنین به شما کمک می کنند تا نوع مناسب غذاها و روش درست تهیه وعده های غذایی را انتخاب کنید تا شما و کودکتان تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

یک رژیم غذایی متعادل همراه با غذاهای پرفیبر مانند غلات کامل داشته باشید و تا حد امکان از مصرف غلات تصفیه شده خودداری کنید. این به شما کمک می کند وزن سالمی داشته باشید که برای مبارزه با مقاومت به انسولین، عامل اصلی دیابت بارداری ضروری است.

از مصرف آب میوه ها خودداری کنید. در عوض، مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه و کامل مصرف کنید. آب میوه ها سرشار از قند آزاد هستند و اغلب فاقد فیبر هستند، در حالی که میوه های کامل تمام مواد مغذی از جمله فیبر را به شما ارائه می دهند که به کنترل سطح قند خون شما کمک می کند.

برای مبارزه با هوس و گرسنگی هر روز سه وعده غذایی اصلی و دو تا سه میان وعده مصرف کنید. هنگامی که مقدار کمی غذا در فواصل زمانی 2.5 تا 3 ساعته می خورید، سطح قند خون شما افزایش نمی یابد.

با هوس ها به روشی سالم مبارزه کنید.

به عنوان مثال، اگر هوس شیرینی دارید، یک مشت میوه خشک مانند خرما و انجیر بخورید. از طرف دیگر، می توانید کمی خلاق باشید و با استفاده از میوه های تازه، آجیل، دانه ها و شیر یک اسموتی تهیه کنید.

برای حفظ تناسب اندام و انعطاف پذیری روزانه به فعالیت بدنی بپردازید. برای اکثر زنان، ترکیب فعالیت‌های مختلف برای حفظ وزن و آمادگی برای زایمان خوب مفید است. به عنوان مثال، بیشتر زنان پیاده روی می کنند و تمرینات کگل را انجام می دهند. در حالی که پیاده روی (ورزش هوازی) سطح قند شما را کنترل می کند، تمرینات کگل (ورزش کف) عضلات لگن شما را تقویت می کند و بدن شما را برای زایمان آماده می کند.

علاوه بر اینها، حداقل هشت تا نه ساعت در روز هیدراته بمانید و بخوابید. علاوه بر این، شاد و بدون استرس بمانید تا بدن شما بتواند تمام تغییرات دوران بارداری را به آرامی پشت سر بگذارد.

سخن آخر

تست غربالگری گلوکز در بارداری برای نظارت بر سطح قند شما بسیار مهم است. زنان باردار بین هفته های 24 تا 28 آزمایش غربالگری گلوکز را برای بررسی دیابت بارداری انجام می دهند. با این حال، اگر سطح گلوکز ادرارتان بالاست یا عوامل خطر شناخته شده برای دیابت بارداری دارید، پزشك شما احتمالاً آزمایش غربالگری گلوکز را زودتر از حد معمول تجویز می کند. در هر صورت، سطح قند خود را به دقت کنترل کنید و از رژیم غذایی مناسب و شیوه های زندگی پیروی کنید تا سطح قند را کنترل کنید.

منبع
https://www.momjunction.com/articles/pregnant-glucose-test-purpose-types-risks_00779298/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم