لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

عوارض زنجبیل

عوارض زنجبیل | پزشکت

فهرست مطالب

عوارض زنجبیل

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:


از عوارض زنجبیل می توان به اسهال و مشکلات قلبی اشاره کرد. حتی مصرف بیش از حد آن، ممکن است خطر سقط جنین را افزایش و فشار خون را بیش از حد کاهش دهد. زنجبیل Zingiber officinale یک گیاه بسیار محبوب در طب سنتی است که قرن ها است برای درمان بسیاری از بیماری های شایع مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، این گیاه دارویی دارای عوارض جانبی نیز است. حتی مصرف همزمان آن با برخی داروها و مکمل ها می تواند تداخل داشته باشد. اگرچه عوارض جانبی زنجبیل به دلیل مصرف بیش از حد کمتر رخ می دهد، اما شناخت  آنها مهم است.

سوزش معده

زنجبیل اگر در دوزهای بالاتر (بیش از 4 گرم در روز) مصرف شود، ممکن است باعث سوزش معده خفیف شود. طبق شواهد حکایتی، سایر عوارض جانبی احتمالی آن شامل ناراحتی معده و آروغ زدن است.

در صورت استفاده از زنجبیل به عنوان یک روش درمانی جایگزین و سوزش معده به عنوان یک عارضه جانبی، ممکن است بخواهید زنجبیل را به شکل کپسول امتحان کنید. استفاده از کپسول آن ممکن است منجر به عوارض جانبی نشود.

یک بررسی  سوزش معده در افرادی که به آنها زنجبیل داده شده بود را مورد بررسی قرار داده است. اغلب اوقات، مصرف بیش از 5 گرم زنجبیل در روز می تواند منجر به عوارض جانبی از جمله سوزش معده شود.

تشدید خونریزی

زنجبیل ممکن است مشکلات خونریزی را تشدید کند. این امر نه تنها در مورد گیاه، بلکه همچنین در مورد هر ماده ای که در آن زنجبیل وجود دارد نیز صدق می کند.

برخی از متخصصان معتقدند که زنجبیل به دلیل خاصیت ضد پلاکت (رقیق کننده خون) می تواند باعث خونریزی شود . برخی معتقدند زنجبیل می تواند در صورت مصرف با سایر گیاهان مانند میخک، سیر، جینسینگ و شبدر قرمز، خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتر در این زمینه لازم است.

اسهال

عوارض زنجبیل | پزشکت

زنجبیل در صورت مصرف زیاد، می تواند باعث اسهال شود.  مواد فعال موجود در زنجبیل، سرعت عبور غذا از روده را تسریع می کند و ممکن است باعث اسهال شود. در حالی که این امر در مطالعات حیوانی تأیید شده است، اما مطالعات بیشتر بر روی انسان موجه است. اسهال می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مدفوع خیلی سریع از طریق دستگاه گوارش حرکت کند. تحرک غیر طبیعی دستگاه گوارش و ترشح بیش از حد مایعات در دستگاه گوارش باعث اسهال می شود.

ناراحتی معده

در این زمینه تحقیقات کمتری صورت گرفته است. زنجبیل ترشح صفرا را تحریک می کند، که به هضم غذا کمک خواهد کرد. اما اگر معده شما خالی باشد، این وضعیت ممکن است منجر به تحریک بیش از حد معده شود و ناراحتی گوارشی و معده گردد.

تصور بر این است که گینجرول موجود در زنجبیل باعث تحریک معده شده و  تولید اسید بیشتر می شود. حتی ممکن است احساس نا آرامی در شما ایجاد کند.

با این حال، برخی شواهد نشان می دهد که زنجبیل در واقع می تواند به درمان ناراحتی معده کمک کند. از این رو، برای درک اینکه چگونه زنجبیل ممکن است باعث ناراحتی معده شود، مطالعات بیشتری لازم است.

گاز و نفخ معده

عوارض زنجبیل | پزشکت

چای زنجبیل ممکن است عوارض جانبی خاص گوارشی خفیف ایجاد کند. این غالباً سیستم گوارش فوقانی را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد گازهای هضم فوقانی می شود. جایگزینی زنجبیل با مکمل ها می تواند یک راه حل برای این مسئله باشد. اما بهتر است قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

طبق مرکز ملی بهداشت مکمل و تلفیقی، زنجبیل ممکن است باعث گاز شود. برخی معتقدند که همین اتفاق می تواند در مورد آل زنجبیل، نوشیدنی گازدار رخ دهد. این نوشیدنی ممکن است نفخ شکم را در افراد خاص تشدید کند.

افزایش قند خون

معمولاً زنجبیل با کاهش سطح قند خون به درمان دیابت کمک می کند. با این حال، مصرف آن به همراه داروی دیابت ممکن است منجر به بروز برخی عوارض جانبی شود. زنجبیل ممکن است اثرات دارو را افزایش داده و باعث افت قند خون یا کاهش بیش از حد قند خون شود.

تحریک و سوزش دهان

عوارض زنجبیل | پزشکت

تحریک دهان که به آن سندرم آلرژی دهان نیز گفته می شود آلرژی های خاصی است که هنگام مصرف برخی از غذاها رخ می دهد. این علائم به طور کلی مخصوص گوش، پوست و دهان است که دهان شروع به خارش می کند.

تحریک دهان ممکن است منجر به طعم نامطبوع شود. اگرچه استفاده از مکمل زنجبیل ممکن است در آن موثر باشد، اما همیشه اینطور نیست. سایر آلرژی های مرتبط شامل گزگز و التهاب دهان است. با این حال، تحقیقات محدودی در این زمینه در دسترس است و ما نیاز به مطالعات بیشتری داریم تا بفهمیم چرا زنجبیل ممکن است باعث بروز این آلرژی ها شود.

تحریک پوست و چشم

طبق یک بررسی صورت گرفته، رایج ترین واکنش آلرژیک به زنجبیل، بثورات پوستی است. سایر حساسیت ها به زنجبیل شامل خارش چشم، قرمزی پوست و التهابات پوستی است. اینها عوارض اصلی زنجبیل هستند. اما برخی دیگر از عوارض مصرف بیش از حد زنجبیل وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

آیا مصرف زنجبیل در دوران بارداری خطردارد؟

گرچه زنجبیل می تواند حالت تهوع را در زنان باردار کاهش دهد، اما توجه به عوارض گیاه نیز مهم است. به گفته برخی از متخصصان، مصرف زنجبیل می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.  مقدار مصرف زیر 1500 میلی گرم در روز باشد خطرناک نخواهد بود. اما مصرف بیش از حد آن می تواند برای زنان باردار مشکل ساز باشد.

مصرف مکمل های زنجبیل در مقادیر زیاد نیز می تواند باعث سقط جنین و سایر عوارض شود. اگرچه زنجبیل در صورت استفاده به مقدار کافی در غذا بی خطر است، اما می تواند در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کند و منجر به ریفلاکس اسید و سوزش معده شود.

زنجبیل می تواند با کاهش تجمع پلاکت ها خطر خونریزی را افزایش دهد. از این رو، مادرانی که مقدار قابل توجهی از خون را در هنگام زایمان از دست داده اند، باید در روزهای اولیه پس از زایمان از مصرف زنجبیل خودداری کنند.

عوارض خوردن قسمت های دیگر زنجبیل

عوارض زنجبیل | پزشکت

ریشه زنجبیل

مصرف بیش از حد ریشه زنجبیل می تواند باعث ناراحتی معده و طعم بد دهان شود. همچنین ممکن است حالت تهوع ایجاد کند.

چای زنجبیل زردچوبه

بررسی ها نشان می دهد که چای زنجبیل زردچوبه ممکن است در افرادی که سابقه سنگ کلیه یا سنگ صفرا دارند، عوارض ایجاد کند. چای زنجبیل زردچوبه می تواند با افزایش سطح اسید اوریک در خون وضعیت را بدتر کند. همچنین ممکن است باعث گرفتگی معده و نفخ شکم شود. با این حال، تحقیقات کمتری در این زمینه انجام می شود. از این رو، قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

چای زنجبیل لیمو

تنها عارضه جانبی این چای که مورد بررسی قرار گفته تکرر ادرار بوده است. مصرف بیش از حد چای زنجبیل لیمو (یا هر نوع نوشیدنی همزمان آن) ممکن است باعث تکرر ادرار شود. از این رو، مصرف این نوشیدنی را محدود کنید.

آب زنجبیل

این چای در مناطق خاص به چای زنجبیل نیز معروف است. منجر به بروز عوارض جانبی مشابه زنجبیل  که شامل سوزش معده، معده درد، گاز و احساس سوزش در دهان است، می شود.

یکی دیگر از عوارض جانبی آب زنجبیل (چای) این است که ممکن است خواب شما را مختل کند. این بدان معناست که اگر قبل از رفتن به تختخواب آن را مصرف کنید، می تواند مدتها شما را در شب بیدار نگه دارد. با این حال، اطلاعات محدودی برای حمایت از این نکته در دسترس است.

آل زنجبیل

تحقیقات در این زمینه محدود است. یک عارضه جانبی خطرناک آل زنجبیل می تواند تعامل احتمالی آن با داروهای درمان کننده سرطان باشد. همچنین می تواند بیماری کیسه صفرا را تشدید کند.

عوارض جانبی کپسول های زنجبیل

مشکل عمده مکمل های زنجبیل تمایل آنها به تعامل با داروهای تجویز شده است. بیشتر عوارض جانبی آنها مشابه زنجبیل خام است. بررسی ها نشان داده است که  زنجبیل دارای خواص ضد دیابت است. اگر همراه با داروهای ضد دیابت مصرف شود، زنجبیل (یا کپسول های آن) می تواند سطح قند خون را بیش از حد کاهش دهد.

زنجبیل به دلیل خواص درمانی با زردچوبه (زنجبیل زرد نیز نامیده می شود) ارتباط نزدیک داشته است. اگرچه، زردچوبه نیز در صورت مصرف زیاد ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. زردچوبه می تواند با داروهای خاصی تداخل کند. این داروها شامل داروهای قلبی عروقی، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای شیمی درمانی و آنتی هیستامین ها هستند. اگرچه تحقیقات برای نتیجه گیری از فعل و انفعالات پزشکی زنجبیل زرد محدود است، اما بهتر است در مصرف آن احتیاط کنید.

تداخل احتمالی زنجبیل

عوارض زنجبیل | پزشکت

زنجبیل همچنین با داروهای دیگر مانند فن پروکومون (دارویی که برای کاهش لخته شدن خون استفاده می شود) و وارفارین (داروی دیگری برای کاهش لخته شدن خون) تداخل می کند. مصرف زنجبیل همراه با این داروها ممکن است خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهد .

مقدار مصرف زنجبیل

دوز مصرف زنجبیل حدود 1500 میلی گرم در روز برای درمان حالت تهوع مشخص شده است. مصرف بیشتر از این دوز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند، اگرچه اطلاعات نامشخص است. از این رو، بهتر است که در صورت ابتلا به بیماری و یا شرایط خاص قبل از مصرف آن با پزشک خود و یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

دوزهای زیر ممکن است برای میزان مصرف ریشه زنجبیل  ایده آل باشند (اینها فقط دستورالعمل هایی هستند، برای مقادیر ایده آل، با پزشک خود مشورت کنید):

  • برای کودکان بین سنین 2 تا 6 سال، بیش از 2 میلی گرم ریشه زنجبیل در روز مجاز نیست.
  • برای بزرگسالان، بیش از 4 گرم ریشه زنجبیل در روز مجاز نیست.
  • برای زنان باردار، بیش از 1 گرم ریشه زنجبیل در روز مجاز نیست.
آیا مصرف بیش از حد زنجبیل می تواند مشکلات قلبی ایجاد کند؟

اعتقاد بر این است که مصرف بیش از حد زنجبیل می تواند منجر به بی نظمی در ضربان قلب شود. با این حال، تحقیقات مستقیم در این زمینه وجود ندارد. از آنجا که زنجبیل می تواند با داروهای خاصی تداخل کند، عاقلانه است که قبل از مصرف زنجبیل با داروهای مربوط به سلامت قلب (از جمله داروهای ضد فشار خون) با پزشک خود مشورت کنید.

آیا زنجبیل می تواند فشار خون را کاهش دهد؟

نه. خوردن بیش از حد زنجبیل در حالی که از داروهای کاهش فشار خون استفاده می کنید ممکن است منجر به کاهش بیش از حد فشار خون شود. با این حال، تحقیقات در این زمینه محدود است.

سخن آخر

از زنجبیل هزاران سال برای اهداف دارویی استفاده می شده است. با این حال، مصرف بیش از حد زنجبیل ممکن است عوارض جانبی جدی مانند کاهش بیش از حد فشار خون، اسهال و مشکلات قلبی را به همراه داشته باشد.

از این رو، مصرف این ریشه را محدود کرده و در صورت مشاهده عوارض جانبی پس از مصرف، با پزشک مشورت کنید.

منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/dangerous-side-effects-of-ginger/

[advisers limit=3 online =true skill=”20″]

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

3 / 5. تعداد رای ها: 2

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز