نشانه های دو یا چندقلویی در بارداری چیست؟

تاکنون موارد زیادی در خصوص نشانه های دو یا چندقلویی در بارداری ذکر شده ولی فقط سونوگرافی می تواند دوقلوها یا چند قلو بودن را به درستی تأیید کند، اما احتمال دارد سرنخ های اولیه هم وجود داشته باشد.

برخی از مادرانی که دوقلو باردار هستند می گویند از همان ابتدا گمان می کردند بیش از یک نوزاد را به دنیا می آورند. با این حال بعضی مادران وقتی متوجه می شوند که دوقلو باردار هستند، تعجب می کنند.

واقعیت این است که اگرچه علائم و نشانه های بارداری دوقلو وجود دارد. اما این علائم به نشانه های بارداری تک قلو فوق العاده شبیه هستند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

زنان باردار نمی توانند فقط با سنجش و یا از دست دادن یک دوره قاعدگی، و از آنچه آزمایش خانگی نشان می دهد به طور قطعی تایید کرد که دوقلو (یا چند نوزاد) باردار هستند. در حقیقت، فقط سونوگرافی می تواند بارداری دوقلو یا چندقلویی را تأیید کند.

با این اوصاف، تعجب از اینکه آیا برخی علائم یا نشانه ها، علامت های ظریفی هستند که نشان می دهد شما یا یکی از عزیزانتان احتمال دارد بیش از یک نوزاد را حمل کنید، می تواند هیجان انگیز باشد. بیایید نگاهی دقیق به این نشانه های دو یا چندقلویی در بارداری بیندازیم.

 برخی از شایع ترین نشانه های دو یا چند قلویی در بارداری، عبارتند از:

افزایش سطح Beta-hCG

در آزمایش بارداری ادرار نمی توانید به طور قاطع یک بارداری منفرد را از دوقلوها تشخیص دهید. با این اوصاف، زنان در بارداری  دوقلو، احتمال دارد خیلی زود آزمایش بارداری مثبت داشته باشند.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

زنانی که از تست بارداری منظم استفاده می کنند (نه از نوع فوق حساس) و چند روز قبل از پریود مثبت فوری (به خصوص یک شاخص مثبت بسیار تاریک) تشخیص داده می شود، می تواند احتمال حمل دوقلو افزایش یابد.

اما، به یاد داشته باشید، آزمایشات بارداری ادرار در منزل قابل اعتماد نیستند. به عبارت دیگر، این احتمال وجود دارد که نتیجه آزمایش زود هنگام مثبت یا تاریک به این معنی باشد که در زمان آزمایش، آب کمتری برای نوشیدن استفاده کرده اید. با این حال، آزمایش بارداری خون  و سطح hCG، احتمال دارد نتیجه کاملتری را نشان دهد. اما باز هم هنوز قطعی نیست که نشان دهنده بارداری دوقلو باشد.

بتا hCG هورمونی است که در خون یا ادرار زنان باردار حدود 10 روز پس از بارداری قابل تشخیص است. معمولاً هر دو تا سه روز دو برابر می شود. در حدود هشت تا 11 هفته بارداری به بیشترین مقدار خود می رسد.

افزایش سطح beta- hCG در اوایل بارداری راهی مناسب برای تشخیص دوقلوها نیست. به این دلیل که مقدار سطح هورمون به طور مکرر بررسی نمی شود. مگر اینکه فرد تحت درمان باروری باشد.

مسئله دیگر این است که مقدار طبیعی hCG می تواند به طور زیاد در زنان مختلف، متفاوت باشد. به عنوان مثال، سطوح بین 18 mIU/ml تا 7،340 mIU/ml در پنج هفته بارداری “طبیعی” در نظر گرفته می شود. سرانجام، علاوه بر چند قلو زایی، دلایل دیگری نیز برای افزایش سطح بتا-hCG مانند بارداری مولار وجود دارد.

بیماری صبحگاهی شدیدتر

نشانه های دو یا چندقلویی در بارداری چیست؟ | پزشکت

در مورد دوقلوها جمله ای گفته می شود که بارداری دو قلویی با بیماری شدیدتر صبحگاهی، سه برابر خستگی بیشتر و چهار برابر اضافه وزن زیاد تر همراه است. اما این موضوع در بسیاری جهات، یک داستان قدیمی است.

از نظر آماری، مادران چندقلو احتمال دارد تهوع صبحگاهی بیشتری داشته باشند. اما استفاده از درجه تهوع صبحگاهی به عنوان سنجشی برای این که فرد دوقلو حمل می کند لزوماً چندان صحیح نیست.

به طور کلی، 70  تا 80 درصد از زنان می توانند مقداری حالت تهوع و استفراغ را با حاملگی تجربه کنند. ولی در همان زمان، بعضی از مادران دوقلو و سه قلو می گویند که هیچ تهوع صبحگاهی ندارند.

از حاملگی دوم و به بعد، حدود 15٪ از زنان بیشتر از حاملگی های قبلی، بیماری صبحگاهی را با چندقلویی گزارش کرده اند.

سرانجام، یکی دیگر از علائم واضح این است که در زنان مبتلا به چند قلو، حالت تهوع احتمال دارد خیلی زود و حتی قبل از مثبت شدن تست بارداری شروع شود. ولی باز هم این یک واقعیت نیست وفقط یک مشاهده عینی محسوب می شود.

خستگی شدید

خستگی شدید شایع ترین شکایت در دوران بارداری با چندقلویی است. خواب آلودگی، بی حالی و خستگی در سه ماهه اول بارداری می تواند افزایش یابد. زیرا بدن برای پرورش بیش از یک کودک در حال فعالیت زیاد است.

در برخی موارد، خستگی را می توان به عوامل دیگری مانند کار، استرس، تغذیه نامناسب، داشتن فرزندان دیگر نسبت داد. اما همچنین می تواند نشان دهنه بارداری چند قلویی باشد. با این وجود ارزیابی میزان خستگی، حداقل در مورد دوقلوها احتمال دارد دشوار باشد. ما می دانیم که خستگی، حتی در مورد بارداری تک قلو هم دور از انتظار نیست.

باید به یاد داشته باشید، مادران در اولین بارداری، هیچ نقطه سنجشی برای درجه خستگی “طبیعی” ندارند. در دومین بارداری (و بیشتر) شاید افزایش خستگی را بیشتر احساس کنند، اما دلیل این امر را می توان مراقبت از کودکان خردسال در دوران بارداری دانست. هنوز هم احتمال دارد مادرانی که بارداری قبلی داشته اند، توجه داشته باشند که خیلی خسته ترند.

خستگی یک علامت نسبتاً ذهنی است. حتی عوامل زیادی در به وجود آمدن آن نقش دارند.

تعداد ضربان قلب داپلر

یک سیستم داپلر با استفاده از امواج صوتی بی ضرر، صدای قلب جنین را تقویت می کند، که معمولاً در اواخر سه ماهه اول قابل تشخیص است. یک پزشک یا مامای باتجربه احتمال دارد بتواند بیش از یک ضربان قلب را تشخیص دهد، این نشان دهنده بارداری چندقلویی است. گوش دادن به ضربان قلب کودک در اوایل بارداری، به راحتی می تواند گمراه کننده باشد. در واقع ضربان قلب دوم احتمال دارد همان ضربان قلب کودک باشد که از زاویه دیگری (یا به صورت اکو) شنیده می شود.

ضربان قلب مادر معمولاً با کودک اشتباه گرفته نمی شود. زیرا معمولاً فقط نیمی از ضربان قلب کودک است. ولی باز هم، ضربان قلب مادر می تواند سر و صدای زمینه ایجاد کند که شاید تشخیص ضربان قلب دو یا چند نوزاد را دشوار کند.

نتایج آزمون غیر طبیعی AFP

نشانه های دو یا چندقلویی در بارداری چیست؟ | پزشکت

غربالگری AFP (آلفا-فتوپروتئین)، یک آزمایش خون است که در سه ماهه دوم روی مادران باردار انجام می شود. غربالگری AFP همچنین به عنوان غربالگری سرم مادرانه یا چند نشانگر شناخته می شود، و برای شناسایی خطرات ناشی از برخی نقایص مادرزادی استفاده می شود.

بارداری دوقلو می تواند نتیجه ای غیرطیعی بالا یا “مثبت” ایجاد کند. در این حالت پزشک با تجویز یک سونوگرافی برای ارزیابی بیشتر به پاسخ کامل تری خواهد رسید.

بزرگی فوندوس رحم

در طول بارداری، پزشک یا ماما قد فوندوس رحم را اندازه گیری می کنند. فوندوس رحم، اندازه گیری از بالای استخوان شرمگاه تا بالای رحم است که به عنوان یک روش سنجش سن حاملگی و همچنین رشد کودک است.

حاملگی دوقلو یا چندقلو احتمال دارد باعث شود رحم مادر بزرگتر از حاملگی تک قلو باشد. با این حال، عوامل دیگری نیز می تواند میزان اندازه گیری ها را افزایش دهند. این اندازه گیری در اوایل بارداری دشوارتر است، زمانی که سونوگرافی احتمال دارد وجود دوقلوها را تشخیص داده باشد.

البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که می تواند اندازه گیری را ازآنچه انتظار داریم زودتر و بیشتر نشان دهد .

علاوه بر این، اگر تاریخ بارداری نادرست باشد یا کودک از اندازه طبیعی بزرگتر باشد، احتمال دارد نشان دهنده بزرگی فوندوس رحم باشد.

جنبش جنین ها

نشانه های دو یا چندقلویی در بارداری چیست؟ | پزشکت

احساس حرکت جنین در داخل رحم یکی از هیجان انگیزترین جنبه های بارداری است. “جنبیدن” یا زمانی که کودک خود را، برای اولین بار احساس می کنید، می تواند در هر زمان بین هفته های 18 تا 25 رخ دهد. اما در بارداری های بعدی، معمولاً زودترو شاید در اوایل هفته 16 تشخیص داده می شود.

هنگامی که زنان در اوایل بارداری احساس حرکت می کنند اغلب متناقض و می تواند فریبنده باشد. بسیاری از مادران چندقلویی، حرکت جنین مکرر یا زودتر را تجربه می کنند. اما در این زمینه اختلاف نظر بین متخصصان پزشکی وجود دارد.

برای برخی از زنان، احساس حرکت قابل تشخیص زودتر از موعد، در حاملگی های بعدی رخ می دهد، چه یک نوزاد وجود داشته باشد یا بیشتر. علاوه بر این، توجه داشته باشید که آنچه احتمال دارد به عنوان حرکت جنین در اوایل بارداری به نظر برسد، در واقع گاز یا ناراحتی معده است.

افزایش وزن غیر معمول

در حالی که مادران دوقلوها فقط حدود 10 پوند بیشتر از مادران تک قلو وزن می گیرند، در واقع میزان وزن اضافه شده در مادر باردار اغلب به قد، نوع بدن و وزن او قبل از بارداری، بیشتر از تعداد نوزادان بستگی دارد.  رژیم غذایی هم می تواند دلیل افزایش وزن بیش از حد باشد. اگر نگران وزن خود در دوران بارداری هستید، لطفاً در مورد مراجعه به یک متخصص تغذیه قبل از تولد، با پزشک خود مشورت کنید.

 در حالی که موارد این لیست به نوعی به دلایل قابل مشاهده بارداری دو قلو اشاره دارد باز هم نمی توانیم از قدرت تشخیص مادر چشم پوشی کنیم. اگر این احساس را دارید که احتمال دارد چندقلو داشته باشید، به احساس بدن خود گوش دهید. در مورد این احساسات با پزشک خود مشورت کنید.

تأیید سونوگرافی

نشانه های دو یا چندقلویی در بارداری چیست؟ | پزشکت

دیدن، باور داشتن است. تنها راه تأیید بی چون و چرای بارداری دوقلو یا چندقلویی، مشاهده آن از طریق سونوگرافی است. یک تصویر سونوگرافی می تواند بدون شک چندقلوزایی را نشان دهد. در نهایت، مهم نیست که چه علائم یا نشانه های دیگری دارید، تنها راهی که می توانید انجام دهید، سونوگرافی است.

اگر مطمئن نیستید که بیش از یک نوزاد وجود داشته باشد، نگرانی های خود را با پزشک در میان بگذارید. بسیار بعید است که با یک سونوگرافی کودک دیگر، به خصوص در سه ماهه دوم یا سوم مشخص نشده باشد. با این حال، مواردی از دوقلوهای پنهان وجود داشته است. به طور مثال، در یک دوقلوی “پنهان”، و در سونوگرافی زودهنگام، هنگامی که نوزادان دوقلوها یکسان ( تک ماده ) و از یک جنس هستند شاید تشخیص دشوار باشد.

گاهی اوقات در حاملگی های چند قلو، مانند پنج قلوها یا دو قلوها، شمارش دقیق در سونوگرافی زودرس نیز بسیار دشوار است.

منبع:

https://www.verywellfamily.com/is-it-twins-10-signs-youre-pregnant-with-more-than-one-2447305

 


دسته بندی ها : سلامت زنان و مامایی