هایفوتراپی

امواج متمرکز شده فراصوت با شدت بالا یا همان هایفوتراپی (HIFU) شیوه درمانی جدیدی برای سفت کردن و لیفت پوست صورت است. عمل هایفوتراپی غیر تهاجمی است. در برابر عمل لیفت صورت، عملی بدون درد محسوب می شود. در این عمل جراحی از انرژی فراصوت برای تحریک تولید کلاژن پوست استفاده می شود. در نتیجه پوست صورت فرد محکم تر و سفت تر خواهد شد. اصل و ریشه هایفوتراپی برای درمان تومورها بوده و با همین عنوان در جهان شناخته شده است. با این حال اولین استفاده از هایفوتراپی برای زیبایی پوست در تاریخ 2008 بوده است. خوشبختانه سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) نیز در سال 2009 استفاده از این عمل جراحی برای لیفت ابرو را تأیید نمود. همچنین با تأییدیه FDA بارها از این دستگاه برای بهبود خطوط و چین و چروک صورت و گردن استفاده شده است.

مطالعات بالینی متعددی مؤثر و ایمن بودن HIFU برای لیفت صورت و از بین بردن چین و چروک را تأیید کرده است. مردم بعد از گذشت چند ماه از هایفوتراپی بدون وجود خطرات موجود در جراحی صورت، شاهد نتایج این شیوه درمانی خواهد بود. البته این عمل جراحی برای اهداف دیگری مثل جوان سازی، لیفت، سفت کردن و کانتورینگ بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ناگفته نماند که استفاده از هایفو برای این مقاصد هنوز مورد تأیید FDA نبوده و نیاز به تأییدیه دارد.

تا بدین لحظه درمان با امواج متمرکز شده فراصوت با شدت بالا جایگزین مطمئنی برای عمل های جراحی پرخطر صورت به حساب می آمده است. ولی نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتری در این زمینه احساس می شود. عمل هایفو خصوصاً برای افرادی که نگران ریکاوری و عوارض جانبی عمل های جراحی هستند، پیشنهاد بسیار خوبی است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

در این مقاله به فواید، هزینه، میزان آزار دهندگی،  روند و  عوارض جانبی آن خواهیم پرداخت.

هایفو صورت

هایفوتراپی | پزشکت

هایفو در حقیقت از انرژی فراصوت متمرکز شده برای هدف قرار دادن لایه های زیرین پوست استفاده می کند. این انرژی فراصوت باعث می شود تا بافت پوست به سرعت گرم شود. به محض اینکه سلول های ناحیه هدف به دمای مشخصی برسد، دچار آسیب سلولی خواهد شد. شاید این آسیب برعکس خواسته شما به نظر برسد. ولی با تحریک سلول های پوستی، سلول ها برای تولید کلاژن آماده شده و شروع به بازسازی سلول های آسیب دیده می کنند. کلاژن پروتئین بسیار ضروری است که ساختار پوست را به وجود می آورد.

افزایش میزان کلاژن پوست باعث می شود تا پوست شخص سفت تر و محکم تر شده و چین و چروک روی پوست تا حد زیادی کاهش یابد. از آن جایی که انرژی فراصوت با فرکانس بالا به قسمت مشخصی از پوست تابانده می شود. در نتیجه هیچ آسیبی به لایه های بالایی پوست و بافت های مجاور وارد نشده و فقط بخش زیرین پوست شروع به بازسازی خودش خواهد کرد. دقت داشته باشید که هایفوتراپی برای هر کسی مناسب نخواهد بود. به طور کلی این نوع شیوه درمانی پوستی برای افراد بالای 30 سال توصیه شده و برای افرادی است که خاصیت ارتجاعی پوستشان خفیف تا متوسط است.

موارد منع کاربرد هایفوتراپی

افرادی که دچار افتادگی پوست و شل شدن شدید پوست هستند، برای نتیجه گرفتن از هایفوتراپی باید قبل از اینکار از چندین شیوه درمانی استفاده کنند. همچنین افرادی که افتادگی پوستشان شدید بوده و خاصیت ارتجاعی پوست شان تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است، کاندیداهای خوبی برای هایفوتراپی نبوده و ممکن است بهترین گزینه برای این افراد انجام عمل جراحی های پوستی باشد. افرادی که دچار عفونت و ضایعات پوستی در قسمت مورد نظرشان هستند نیز بهتر است از هایفوتراپی استفاده نکنند. همچنین افراد مبتلا به آکنه کیستی شدید بوده یا از ایمپلنت های فلزی در ناحیه مورد نظر استفاده کرده اند، بهتر است شیوه های زیباسازی دیگر پوستی را امتحان کنند.

فواید هایفوتراپی

هایفوتراپی | پزشکت

برطبق انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی آمریکا (ASAPS)، هایفوتراپی و دیگر جایگزین های غیر جراحی برای لیفت صورت در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. آمار علاقه مندان به این شیوه های جوان سازی از سال 2012 تا 2017 حدود 64.8 درصد افزایش یافته است.

البته این علاقمندی و افزایش روز افزون تعداد طرفداران این عمل زیباسازی غیر تهاجمی بی علت نیست. انجام هایفوتراپی فواید زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • صاف کردن صورت
 • کاهش چین و چروک پوست
 • زاویه دهی به فک و زیباسازی فک
 • جمع کردن گونه ها، بالا بردن ابروها و پلک ها
 • رفع افتادگی های پوست به خصوص در ناحیه گردن

خوشخبتانه آمار و نتایج به دست آمده از عمل هایفوتراپی بسیار درخشان بوده است. در مطالعه ای که در سال 2017 بر روی 32 زن کره ای صورت گرفت نشان می داد که استفاده از شیوه هایفو خاصیت ارتجاعی پوست گونه ها، زیر شکم و ران ها را بعد از 12 هفته به طور قابل توجهی بهبود بخشیده بود. در مطالعه دیگری که بر روی 93 نفر صورت گرفت، حدود 66 درصد از افرادی که از هایفوتراپی استفاده کرده بودند وضعیت پوست صورت و گردن شان بعد از گذشت 90 روز بهبود قابل توجهی داشت. کاملاً راضی کننده بود.

مقایسه هایفوتراپی و عمل جراحی لیفت صورت

هایفوتراپی | پزشکت

درست است که هایفو ریسک ها و خطرات کمتری داشته و از طرف دیگر هزینه آن اصلاً با عمل جراحی لیفت صورت قابل مقایسه نیست. اما باید به این نکته دقت داشته باشید که تأثیر و نتایج این عمل جراحی نیز طولانی مدت نیست. ممکن است با گذشت زمان پوست فرد به حالت اولیه خود بازگردد. به همین خاطر تکرار هایفو مورد نیاز خواهد بود.

در این قسمت به طور خلاصه به تفاوت لیفت صورت و هایفو اشاره خواهیم کرد:

ویژگی های هایفوتراپی: این نوع درمان غیر تهاجمی بوده و قیمت آن با توجه به دستمزد جراح متفاوت است. ولی به طور کلی قیمت آن یک هفتم جراحی است. عوارض هایفو نیز شامل قرمزی و تورم متوسط بوده و تغییرات بعد از 3 ماه خودش را نشان می دهد. ماندگاری درمان با هایفو نیز مدت زمان حدوداً 6 ماهه داشته و بعد از گذشت این مدت ممکن است علائم قبلی و چین و چروک ها به حالت اولیه خود بازگردد. به همین خاطر ممکن است نیاز به تکرار هایفوتراپی بعد از گذشت 6 ماه باشد.

ویژگی های عمل جراحی لیفت صورت

این عمل جراحی تهاجمی بوده و نیاز به برش و بخیه زدن است. هزینه این عمل جراحی نیز بستگی به دستمزد جراح داشته ولی به طور کلی حدودا 7 برابر هایفوتراپی است. زمان ریکاوری (بهبودی) بعد از انجام این عمل جراحی حدود 2 تا 4 هفته بوده و بعد از عمل احتمال بروز عوارضی مثل خون ریزی، عفونت، لخته های خونی، درد، خطرات بیهوشی و احتمال از دست دادن و ریزش مو در ناحیه جراحی وجود دارد. حدود 97.8 درصد از افرادی که عمل جراحی لیفت صورت انجام داده اند بعد از 1 سال به نتیجه مورد نظرشان دست یافته یا فراتر از حد انتظارشان نتیجه گرفته اند. ماندگاری اثرات این عمل جراحی حدود 12 سال و شش ماه بوده است.

اقدامات لازم در حین انجام هایفوتراپی

احتمالاً در حین انجام هایفو کمی احساس ناراحتی خواهید کرد. بسیاری از افراد می گویند در حین هایفوتراپی شوک های الکتریکی ضعیفی را روی پوستشان احساس کرده و همزمان حس سوزن سوزن شدن داشتند. در صورتی که نگران درد هستید، می توانید با تجویز پزشک قبل از هایفو از استامینوفن یا قرص های ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن استفاده کنید. بعد از پایان هایفوتراپی احتمالاً صورتتان دچار قرمزی و تورم خفیفی می شود که با گذشت چند ساعت بهبود یافته و دیگر اثری از این قرمزی ها و التهابات نخواهد بود.

روند انجام هایفوتراپی صورت

آمادگی خاصی برای انجام عمل هایفو وجود نداشته و فقط کافی است از پزشک خود وقت بگیرید. تنها نکته پاکسازی صورت و نبود آرایش بر روی صورت است زیرا آرایش ممکن است روند هایفوتراپی را با اختلال مواجه کند.

روند هایفوتراپی به صورت زیر خواهد بود:
 1. پزشک یا فرد متخصص ابتدا ناحیه مورد نظرتان را تمیز خواهد نمود.
 2. سپس احتمالاً قبل از شروع هایفوتراپی از یک کرم بی حس کننده موضعی استفاده خواهد کرد.
 3. سپس ژل مخصوص فراصوت را بر روی محل مورد نظر خواهد زد.
 4. دستگاه HIFU بر روی صورت قرار خواهد گرفت.
 5. پزشک با استفاده از نمایشگر فراصوت خود محل دقیق دستگاه را تنظیم نموده و آن را در بهترین حالت قرار می دهد.
 6. سپس در آخرین مرحله انرژی فراصوت با ضربان های کوتاه به مدت 30 تا 90 دقیقه به سمت پوست فرستاده خواهد شد.
 7. دستگاه از روی صورت برداشته خواهد شد.

در صورتی که درمان یا جلسات بیشتری نیاز باشد، پزشک برایتان برنامه های درمانی آینده را زمان بندی خواهد نمود. در حین انجام هایفو احساس گرم شدن و مور مور شدن پوست  طبیعی بوده و اگر شما را ناراحت می کند، می توانید قبل از هایفوتراپی از مسکن ها استفاده کنید. بعد از اتمام هایفوتراپی نیز می توانید به منزل رفته و بدون هیچ مشکلی کارهای روزمره خود را انجام دهید.

عوارض جانبی هایفو تراپی برای صورت

هایفوتراپی | پزشکت

انجام هایفوتراپی توسط افراد متخصص، ایمن بوده و عوارض جانبی خاصی ندارد. بهترین ویژگی این شیوه درمانی بی نیازی آن از استراحت است. بعد از هایفوتراپی قرمزی و تورم جزئی ایجاد میشود که به مرور رفع می شود.

نتیجه گیری

هایفوتراپی همان امواج متمرکز شده فراصوت با شدت بالا است. یکی از جدید ترین شیوه های درمانی برای سفت کردن و لیفت پوست صورت است. عمل هایفوتراپی غیر تهاجمی و بدون نیاز به برش و بخیه است. در برابر عمل لیفت صورت، عملی بدون درد و عوارض محسوب می شود.

هایفوتراپی برای تحریک تولید کلاژن پوست استفاده می شود. در نتیجه پوست صورت فرد محکم تر و سفت تر خواهد شد. این درمان، عود کرده و نیاز است بعد از 6 ماه مجدداً تکرار کند.

می توان از هایفوتراپی برای کاهش چین و چروک پوست، رفع افتادگی های پوست به خصوص در ناحیه گردن، جمع کردن گونه ها، بالا بردن ابروها و پلک ها، زاویه دهی به فک و زیباسازی فک و صاف کردن صورت استفاده کرد.

منبع:

https://www.healthline.com/health/hifu-for-face