لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
فهرست مطالب

هروئین یک داروی مخدر غیرقانونی و بسیار اعتیادآور است که از مورفین به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. مورفین، ماده ای است که به طور طبیعی در انواع خاصی از گیاه خشخاش یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به طور معمول، این ماده مخدر به صورت پودر سفید یا قهوه ای یا به صورت تار سیاه چسبنده وجود دارد. این تنوع رنگ نشان دهنده سطح مواد ترکیبی و اضافه شده به آن است. هر چه رنگ هروئین روشن تر باشد، خالص تر و قوی تر و خطرناکتر است.

ظاهر فیزیکی آن بسته به نوع مواد افزودنی یا پرکننده های مورد استفاده برای رقیق کردن آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تغییر کند. اغلب آن را با مواد دیگری مانند آرد، شکر، شیرخشک، نشاسته یا کینین مخلوط می‌کنند تا با فروش آن سود بیشتری به دست آورند.

در اکثر مواقع مقدار زیادی فنتانیل به هروئین اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که قدرت و در نتیجه خطر مصرف بیش از حد آن را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. پس همانطور که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینید این ماده خطرناک در انواع مختلف در بازار وجود دارد که بهتر است آنها را بشناسید. برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت بررسی کنیم که هروئین به عنوان یک ماده خطرناک و غیرقانونی چه شکلی است و انواع مختلف آن چه تفاوت هایی با هم دارند؟ پس بهتر است برای شناسایی این ماده خطرناک، ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

مزرعه خشخاش || پزشکت

عوارض مصرف هروئین

در حالی که تشخیص علائم مصرف این ماده مخدر تا حدودی ممکن است سخت باشد، اما برخی علائم فیزیکی و رفتاری وجود دارد که شما با شناخت و بررسی آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید اعتیاد به این ماده مخدر را در اطرافیان خود تشخیص دهید، عوارض مصرف هروئین عبارتند از:

 • برافروختگی پوست صورت
 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • پوسیدگی دندان
 • آبریزش بینی
 • خراشیدن
 • لکنت زبان
 • تعریق
 • استفراغ
 • کاهش وزن
 • کوچک شدن مردمک های چشم
 • خواب آلودگی و تکان دادن سر
 • جای دلمه و آسیب و زخم بر روی دست‌ها، مچ‌ها یا بازوها (پوشیدن آستین‌های بلند برای پوشاندن علائم)

عوارض رفتاری مبنی بر اینکه ممکن است فردی ماده مخدر مصرف کند، عبارتند از:

 • دروغ گویی
 • مشکلات مالی
 • سرقت پول
 • ناپدید شدن برای مدت طولانی
 • ترک مدرسه، کار و یا سایر تعهدات شغلی
 • نوسانات خلقی (بالا و پایین رفتن خلق غیر قابل توضیح)
 • کناره گیری از دوستان و خانواده و همچنین فعالیت های اجتماعی

انواع مختلف هروئین

این ماده مخدر معمولاً در بسته بندی های کوچک فروخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. رایج ترین روش بسته بندی هروئین سفید در مربع های آلومینیومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است. کیسه های Ziploc اغلب برای هروئین با کیفیت بالاتر استفاده و هروئین تار سیاه اغلب در مواد لاتکس یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در برخی موارد، این ماده مخدر ممکن است در کپسول هایی که تخلیه شده و با مواد مخدر جایگزین شده اند نیز فروخته شود. اما انواع آن عبارتند از:

هروئین تار سیاه

این نوع ماده مخدر قهوه‌ای تیره یا سیاه است و به دلیل روش خامی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که در فرآوری آن انجام می‌شود، خاصیت چسبندگی قیر مانند دارد که با شکل پودری اصلی آن متفاوت است. هروئین تار سیاه معمولاً در مکزیک تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و به طور کلی حاوی درصد بسیار کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از نوع خالص است. با این حال، تولید آن سریع‌تر و آسان‌تر است و بنابراین ارزان‌تر از سایر اشکال هروئین است.

هروئین تار سیاه خام ترین شکل این ماده مخدر است، بیشترین افزودنی های شیمیایی و همچنین کمترین قدرت را دارد. شبیه یک توده کوچک زغال سنگ است که با وجود نامش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سیاه یا قهوه ای رنگ باشد. هروئین سیاه یکی از محلول‌ترین اشکال هروئین در آب است و بیشتر به صورت مایع استفاده می‌شود. پس از ذوب شدن، یا با سوزن تزریق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود یا از طریق استنشاق به روشی به نام دود کردن فویل مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این ماده خطرناک، قوی ترین بوی سرکه مانند را دارد. همچنین بوی آن به عنوان بوی تند و سوختگی توصیف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

هروئین تار سیاه زمانی که به صورت پودر است تا حدودی شبیه خاکستر است و پودر آن پوسته پوسته و ریزدانه است. از نظر بسیاری از افراد تقریباً شبیه خاکستر شومینه است.

هروئین سفید

هروئین سفید (دیامورفین هیدروکلراید) خالص ترین شکل است، اما معمولاً با مواد دیگر ترکیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و خلوص آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. تشخیص این نوع از ماده مخدر ممکن است تا حدودی دشوار باشد. در واقع ممکن است به علت ترکیباتی که به آن اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند به رنگ صورتی، قهوه ای، بژ یا مایل به سفید به نظر برسد. معمولاً تزریق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود زیرا برای سوختن و دود کردن به دمای بسیار بالاتری نیاز دارد.

هروئین قهوه ای

هروئین قهوه ای به اندازه نوع سفید خالص یا قوی نیست. بنابراین تولید آن آسان تر و ارزان تر است. این ماده خطرناک معمولاً دود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. چون قابلیت حل شدن را ندارد. در بیشتر موارد به جای تزریق در سیگار استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و هزینه کمتر و قدرت کمتری دارد. معمولا به شکل پودر ریز است.

هروئین || پزشکت

روش های استفاده و مصرف

این ماده مخدر به اشکال مختلف مصرف می شود، از جمله:

 • هروئین تزریقی
 • کشیدن
 • استشمام هروئین

هروئین چه بویی دارد؟

این ماده مخدر در خالص ترین شکل خود تقریباً بی بو است. با این حال، تا زمانی که هروئین وارد خیابان ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، اغلب رقیق یا دستکاری شده و تغییر پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که همین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث تغییر بوی آن شود. در بیشتر موارد، هروئین دارای بوی اسیدی تند مانند بوی سرکه گزارش شده است. درجه‌های پایین‌تر این ماده مخدر که خلوص کمتری دارند یا تحت پردازش شیمیایی بیشتری قرار گرفته‌اند، بوی قوی تری دارد.

هروئین چه مزه ای دارد؟

مزه این ماده مخدر به عنوان طعم تلخ توصیف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در بیشتر موارد، هر طعمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که این ماده مخدر ممکن است داشته باشد ناشی از مواد شیمیایی است که به آن اضافه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. هروئین پودری به دلیل تنوع زیاد موادی که برای برش آن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، بیشترین تنوع طعمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را دارد. گاهی اوقات این مواد مانند شکر، جوش شیرین، آرد یا شیرخشک هستند. در برخی موارد، هروئین با مواد شیمیایی سمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مانند سم موش یا پودر لباسشویی بریده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به همین دلیل، طعم آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از نظر شیرین، تلخ یا اسیدی بسیار متفاوت باشد.

مصرف هروئین چه احساسی را ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟

احساس ناشی از مصرف این ماده مخدر اغلب به عنوان یک موج ناگهانی لذت یا سرخوشی توصیف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که بدن را فرا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد. این احساس شدید اما زودگذر است و به ندرت بیشتر از چند دقیقه طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. سایر عوارض جانبی شامل احساس گرمای مصنوعی و همچنین تسکین درد است که باعث می‌شود افرادی که در موقعیت‌های زندگی خشن و ناامن به دنبال تسکین موقت خود هستند آن را مصرف کنند. پس از شروع اولیه مصرف هروئین، کاربران در حالت نیمه هوشیار قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ساعت ها ادامه داشته باشد.

هروئین به عنوان یک ماده افیونی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند عوارض قوی بر روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد و تنفس را دشوار کند، حتی باعث تهوع و استفراغ و ایجاد سرگیجه شود.

افزودنی هایی که دلالان مواد مخدر در هروئین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارند نیز خطرات فراوان را به همراه دارد. در حالی که هروئین خالص و بدون تقلب اغلب یک پودر سفید است، روش های مختلفی برای تولید و توزیع آن وجود دارد، بنابراین ظاهر آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند متفاوت باشد.

خواب آلودگی || پزشکت

 

اگر نگران هستید که آیا یکی از نزدیکان شما از هروئین استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند یا نه، بهتر است بتوانید از ظاهر و همچنین نحوه رفتار فردی که آن را مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند مطلع شوید. کسب اطلاعات و آموزش های لازم در این زمینه راهی عالی برای کمک به نزدیکان شماست که احتمال دارد با مشکل مصرف این ماده مخدر دست و پنجه نرم کنند.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!