درمانعمومی و داخلی

شلی تراپی

شلی تراپی

شلی تراپی که گاهی به آن چهل تراپی هم گفته می شود روشی برای از بین بردن فلزات سنگین مانند مانند آهن، جیوه، آرسنیک و سرب از خون در بدن است. شلی تراپی یکی از درمان های استاندارد برای بسیاری از انواع مسمومیت های فلزی است. برخی از طرفداران آن، این روند درمانی را برای سایر شرایط مانند بیماری قلبی عروقی، اوتیسم و ​​آلزایمر مفید می دانند. سرب، جیوه و آرسنیک هیچ عملکردی در بدن انسان ندارند. تجمع بیش از حد آن ها در بدن باعث مسمومیت می شود. سایر فلزات مانند آهن و مس که برای عملکرد انسان ضروری هستند هم می توانند در صورت تجمع در مقادیر زیاد سمی باشند.

افرادی که مقادیر بسیار بالایی از این فلزات سنگین دارند با داروهای موسوم به ” چلاتورها ” درمان می شوند. این داروها به فلزات موجود در جریان خون متصل شده و با ترکیب فلزی-شلات سپس با ادرار از بدن دفع می شوند. در حالی که چلاتورها داروهای ارزشمندی هستند، عوارض جانبی آن ها استفاده از چلاتورها را تنها به معدود شرایط پزشکی شامل سمیت فلزات سنگین، به ویژه مواردی که در اثر سرب، جیوه، آرسنیک و آهن وجود دارد، محدود می کند. این روند درمانی گران قیمت و طولانی مدت، به صورت تزریق مستقیم داخل وریدی در جریان خون در یک مطب انجام می شود. استفاده های غیرقابل تأیید از شلی تراپی باعث آسیب، حتی مرگ شده است.

“چلاتورهای” تأیید نشده برای مصارف خانگی

شلی تراپی | پزشکت

برخی طرفداران شلی تراپی استفاده از آن را برای درمان های بیماری های دیگر در خانه تبلیغ می کنند.

چندین “چلاتورهای” تأیید نشده برای مصارف خانگی به بازار عرضه شده اند که عبارتند از:

 • درمان یا بهبود علائم اوتیسم
 • درمان شریان های آسیب دیده (آترواسکلروز)
 • پیشگیری یا درمان شرایط عصبی مانند بیماری آلزایمر
 • درمان گرفتگی متناوب (گرفتگی دردناک پاها به دلیل تصلب شرایین)

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اخیراً به چندین شرکت که با بازاریابی چنین “روش های درمانی” قانون را نقض می کنند هشدار داده است. FDA خاطرنشان می کند: تمام داروهای كلاتریت تصویب شده نیاز به نسخه دارند.

داروهای چلاتی

شلی تراپی | پزشکت

اگرچه این داروها ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند، با وجود سمیت ممکن است عوارض آن ها کشنده باشد یا باعث صدمات جدی، حتی دائمی شوند.

داروهای کلاتی مورد تأیید در ایالات متحده شامل موارد زیر است:

 • succimer، از طریق دهان برای معالجه مسمومیت با سرب، جیوه و آرسنیک استفاده می شود. عوارض جانبی آن جدی و غیر طبیعی است.
 • dimercaprol) BAL)، از طریق تزریق برای درمان مسمومیت شدید با سرب (همراه با کلسیم دی سدیم)، مسمومیت با جیوه و مسمومیت با آرسنیک استفاده می شود. انواع عوارض جانبی آن به دوز مصرفی دارو بستگی دارد. دوز های زیاد می تواند باعث اغما و تشنج شود.
 • کلسیم دی سدیم، کلسیم دی سدیم (CaNa2EDTA) برای درمان مسمومیت شدید با سرب به صورت داخل وریدی کاربرد دارد. این دارو برای کلیه ها سمی است. دوزها و برنامه های دوز باید به دقت محاسبه و عملکرد کلیه در طول درمان کنترل شود.
 • دفروکسامین، دفروكسامین به صورت داخل وریدی برای درمان مسمومیت با آهن تجویز می شود. عوارض جانبی احتمالی شامل فشار خون بسیار پایین، آسیب ریه و عفونت است.
 • پنی سیلامین، پنی سیلامین گاهی اوقات برای درمان بیسموت، مس، سرب، جیوه و سمیت نیکل استفاده می شود. اثر منفی اصلی این دارو یک واکنش آلرژیک در افرادی است که به پنی سیلین نیز حساسیت دارند.

  آن ها فقط برای مسمومیت فلزی تجویز می شوند، زیرا ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند و حتی می توانند فلزات ضروری را در بدن مثل مس و روی را به همدیگر متصل کنند. بعضی اوقات آن ها می توانند کلسیم را به هم وصل کنند. تزریق این مواد می تواند باعث بروز علائم مربوط به کمبود مواد مغذی شود.

  ویزیت آنلاین
  رژیم های چلینگ

  برخی از رژیم های چلینگ شامل تزریق داخل وریدی EDTA چندین بار در هفته به مدت چند ماه به طور همزمان، با دوز های “نگهداری” در فواصل منظم صورت می گیرند. معمولاً تزریقات حاوی ویتامین ها و سایر داروهای اختصاصی است.

  نحوه شلی تراپی

  شلی تراپی | پزشکت

  • این روش درمانی شامل تزریق نوعی از دارو به نام شلاتات یا عامل کلات می باشد.
  • برخی از شلات های رایج شامل اسید اتیلن دی آمینتراستریک (EDTA)، اسید دیمرکاپتوسسینیک و دیمرکرپرول است.

   چلاترها با اتصال به فلزات موجود در جریان خون کارمی کنند. آن ها مجموعه هایی به نام کلات تشکیل می دهند که از نظر شیمیایی بی اثر هستند و بدون اینکه هیچ گونه تعامل دیگری با بدن داشته باشند به راحتی می توانند دفع شوند. به این ترتیب، چلوتراپی فلزات سمی مانند آرسنیک، سرب یا جیوه را سم زدایی می کند. بسته به ماده استفاده شده و نوع مسمومیت با فلز، ممکن است داروهای کلات به صورت خوراکی یا تزریق داخل ورید یا عضله مصرف شوند.

  مزایای اثبات شده از شلی تراپی

  شلی تراپی یک روش مؤثر برای از بین بردن چندین فلز سنگین از جریان خون است، از جمله:

  • آهن
  • نیکل
  • سرب
  • فلز مس

  بسیاری از موارد می توانند باعث مسمومیت با فلزات سنگین شوند، از جمله:

  • نوشیدن آب آلوده
  • تنفس هوای آلوده
  • مصرف تکه های از رنگ سرب

  با این حال، چندین شرایط همچنین می تواند منجر به ایجاد فلزهای خاصی در بدن شود.

  برخی از این موارد عبارتند از:

  • بیماری ویلسون، اختلال ژنتیکی است که باعث مسمومیت با مس در بدن می شود.
  • بیماری مزمن کلیه که نیاز به دیالیز دارد، می تواند باعث آلومینیوم در بدن ایجاد کند.
  • هموکروماتوز، شرایطی که باعث می شود بدن آهن زیادی از مواد غذایی را جذب کند.
  • اختلالات خونی، مانند تالاسمی، نیاز به تزریق مکرر خون، که می تواند باعث ایجاد آهن در بدن شود.

  مزایای تأیید نشده از شلی تراپی

  شلی تراپی | پزشکت

  مطالعات متعددی برای آزمایش تأثیرات کلات درمانی در سایر اختلالات مانند سرطان، بیماری قلبی و اوتیسم انجام شده است. با این حال، هنوز هیچ مدرک محکمی برای حمایت از استفاده از درمان این شرایط یافت نشده است.

  بیماری قلبی

  برخی از افراد از استفاده شلی تراپی برای درمان آترواسکلروز طرفداری می کنند. آترواسکلروز باعث ایجاد پلاک در شریان ها شده و ممکن است با گذشت زمان، منجر به بیماری های قلبی شود. کلسیم جزء این پلاک ها است. مشخص است که چلاتورها می توانند کلسیم را از جریان خون خارج کنند. برخی از پزشکان اظهار داشتند که درمان های آن ها با از بین بردن کلسیم از آن ها، پلاک های شریانی را حل می کند، بنابراین نیاز به دارو درمانی و پیوند بای پس عروق کرونر را از بین می برد.

  از دیگر مزایای گفته شده استفاده از درمان EDTA در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر، کاهش توانایی پلاکت ها در لخته شدن، کاهش رادیکال های آزاد که باعث آسیب سلول ها می شوند، و کاهش آهن و کلسترول در جریان خون است. طرفداران ادعا می کنند که چلاتورها به کلسیم موجود در پلاک متصل می شوند، و به شل شدن و از بین بردن آن کمک می کند. اگر چه این فرایند منطقی به نظر می رسد اما شواهد کمی برای موفقیت آن وجود دارد.

  دیابت
  • این روند درمانی، برای کنترل و درمان دیابت تاثیری ندارند.
  • با این حال، مبتلایان به دیابت در معرض ابتلا به مشکلات قلبی زیادی قرار دارند. شلی تراپی ممکن است این خطر را کاهش دهد.

  برخی از بررسی ها نشان می دهد این روند درمان خطر ابتلا به مشکلات قلبی را در مبتلایان به دیابت کاهش می دهد، اما در افراد بدون دیابت شاید تاثیری نداشته باشد. در حالی که این یافته های اولیه امیدوار کننده هستند، چندین کار آزمایی بالینی در مقیاس بزرگ برای اثبات این نظریه مورد نیاز است.

  اوتیسم
  • بعضی افراد معتقدند که تیومروز باعث اوتیسم می شود.
  • Thimerosal ماده نگهدارنده حاوی جیوه است که در بعضی از واکسن ها استفاده می شود.

  علاوه بر این، بررسی سال 2012 مطالعات انجام شده در رابطه با اوتیسم و جیوه نشان داد که شواهد کافی وجود ندارد که چلوتراپی یک درمان مؤثر برای اوتیسم باشد. اما ممکن است بین سطح بالای سرب در دندان های کودک و ابتلا آن ها به اوتیسم ارتباط وجود داشته باشد که بر این اساس بتوانند از شلی تراپی برای درمان اوتیسم در کودکان استفاده شود. شلی تراپی به عنوان درمانی برای اوتیسم مبتنی بر این باور غلط است که جیوه موجود در واکسن های کودکان علت اصلی اوتیسم است.

  این عقیده هنگامی بوجود آمد که مشخص شد:

  • تعداد موارد اوتیسم در حال رشد است.
  • تعداد واکسن های توصیه شده در دوران کودکی رو به افزایش است.

  بعضی از آن ها با هم همبستگی داشتند و thimerosal، نگهدارنده حاوی جیوه در برخی واکسن ها را به اوتیسم نسبت دادند. این نظریه که تیموروزال مسئولیت اوتیسم را برعهده دارد، از نظر علمی رد شده است. با وجود این، شلات درمانی به طور گسترده به عنوان درمانی برای کودکان اوتیسم ترویج می شود.  اما در سال 2005، یک پسر 5 ساله مبتلا به اوتیسم در حالی که EDTA داخل وریدی از پزشک خود را به عنوان بخشی از درمان دریافت کرده بود، درگذشت. در سال 2006، مؤسسه ملی بهداشت روان درمان چلات درمانی در کودکان مبتلا به اوتیسم را ممنوع کرد. بررسی بر روی حیوانات در موش ها نشان داد كه شلی تراپی ممكن است خطر آسيب شناختي را افزايش دهد.

  بیماری آلزایمر

  استفاده از چلات درمانی برای بیماری آلزایمر مبتنی بر این عقیده است که آلزایمر در اثر تجمع آلومینیوم در مغز از ترکیبات آلومینیومی قابلمه، آب، غذا و دئودورانت ایجاد می شود. با این حال هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آلومینیوم و بیماری آلزایمر یافت نشد. برخی محققان معتقدند که EDTA ممکن است قادر به ورود به مغز باشد، اگرچه این مورد تأیید نشده است. اما در اوایل سال 1992، برخی از محققان این فرضیه را رد كردند. با بررسی چندین مطالعه در معرض شغل در معرض آلومینیوم هیچ ارتباطی با بیماری آلزایمر مشاهده نشد.

  یک مطالعه روی 89 نفر مبتلا به آلزایمر نشان داد که قرار گرفتن در معرض حلال ها و آلومینیوم در محل کار، خطر بروز بیماری آلزایمر را افزایش نمی دهد. از آنجا که محققان بر این باورند که فلزات به نوعی با ابتلا به بیماری آلزایمر درگیر هستند، برخی از متخصصان چلینگ دوره هایی را برای درمان این بیماران به روش چلوتراپی توصیه می کنند. این ممکن است شهودی به نظر برسد، اما واقعیت این است که شلاتورهای موجود نمی توانند بر روی مغز کار کنند. داروهای کلات موجود در خون جریان دارند اما آن ها قادر به عبور از سد خونی مغزی نیستند و آن ها برای کاهش میزان فلزات در مغز بی فایده باشند.

  بیماری پارکینسون

  مشخص است که آهن در مغز مبتلایان به پارکینسون ایجاد می شود. با این حال، محققان هنوز نقشی که آهن در این بیماری بازی می کند، کاملاً تشخیص نداده اند. همچنین مشخص نیست که برداشتن آهن از مغز فایده ای برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون دارد یا ندارد. یک بررسی در سال 2016 به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای برقراری هرگونه ارتباط بین این روش درمانی و بیماری پارکینسون وجود ندارد.

  عوارض چلی تراپی

  شلی تراپی | پزشکت

  در روند چلی تراپی از داروهای قدرتمند استفاده می شود که می تواند انواع عوارض خفیف تا شدید ایجاد کند. یکی از رایج ترین عوارض جانبی چلات درمانی، احساس سوزش در نزدیکی محل تزریق است.

  سایر عوارض خفیف تا متوسط آن ​​شامل موارد زیر است:

  • تب
  • تهوع
  • سردرد
  • استفراغ

  عوارض جانبی احتمالی شدیدتر آن عبارتند از:

  با توجه به این خطرات، شلی تراپی فقط برای استفاده در درمان مسمومیت با فلز توصیه می شود، در حالی كه فواید آن از خطرات بسیار زیاد است. عوارض جانبی که معمولاً با شلات درمانی همراه است شامل اسهال، سردرد، فشار خون بالا، مدفوع شل، قند خون پایین، تهوع، اشتهای ضعیف، بثورات پوستی و استفراغ است. در بعضی موارد، چلوتراپی ممکن است عوارض جانبی جدی مانند آسیب کلیه و سطح غیر طبیعی خون کلسیم ایجاد کند. همچنین این نگرانی وجود دارد كه شلات تراپی بتواند كلسیم را از استخوان های سالم و سایر بافت ها خارج كند. کودکان، زنان باردار و افراد مبتلا به نارسایی قلبی یا کلیوی نباید تحت این روند درمانی قرار بگیرند.

  هزینه شلی تراپی

  شلی تراپی | پزشکت

  چلی تراپی معمولاً چندین بار در هفته و به مدت چند ماه به صورت تزریق دارو صورت می گیرد که می تواند روندی طولانی باشد. اکثر برنامه های بیمه فقط استفاده از چلات درمانی را برای شرایط تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو، که نوعی مسمومیت را تایید می کند، پوشش می دهد. این درمان ها در یک مرکز پزشکی برای مسمومیت انجام می شود. این روش های درمانی گران است، و تمام هزینه های پرداخت شده برعهده بیماران خواهد بود، زیرا شرکت های بیمه برای استفاده نامناسب از شلی تراپی هزینه ای پرداخت نمی کنند.

  سخن آخر

  شلی تراپی یک درمان قدرتمند است که برای از بین بردن فلزات سنگین از خون استفاده می شود. برخی ادعا می کنند که این بیماری همچنین می تواند شرایط دیگری از جمله اوتیسم و ​​بیماری آلزایمر را درمان کند. با این حال، محققان هنوز هم به طور کامل نمی دانند که آیا بین این شرایط و فلزات سنگین رابطه وجود دارد یا خیر. به علاوه، چلوتراپی خطرات جدی را به همراه دارد. لازم به ذکر است که تنها داروهای کلاتی مورد تأیید FDA فقط با نسخه در دسترس هستند. این عوامل فقط برای استفاده در شرایط خاص مانند موارد مسمومیت با سرب یا اضافه بار آهن مورد استفاده قرار می گیرند.

  براساس تئوری های نادرست، برخی از پزشکان از شلات درمانی برای شرایطی مانند بیماری های قلبی عروقی، اوتیسم و ​​آلزایمر دفاع می کنند. هیچ پایه علمی برای این روش های درمانی گران وجود ندارد، که بیماران را بدون مزایا در معرض خطرات قرار می دهد.

  منابع:

  https://www.healthline.com/health/chelation-therapy#takeaway

  https://www.news-medical.net/health/What-is-Chelation-Therapy.aspx

  https://www.verywellhealth.com/what-is-chelation-90006

  https://www.poison.org/articles/2011-mar/chelation-therapy

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا