عمومی و داخلی

التهاب لوزه از علل تا درمان

التهاب لوزه از علل تا درمان

التهاب لوزه در هر سنی ممکن است رخ دهد و یک بیماری شایع در دوران کودکی است. این بیماری اغلب در کودکان از سن پیش دبستانی تا اواسط نوجوانی تشخیص داده می شود. علائم شامل گلو درد، تورم لوزه ها و تب است. لوزه ها دو غدد لنفاوی هستند که در هر طرف پشت گلو قرار دارند. آنها به عنوان یک مکانیسم دفاعی عمل می کنند و به جلوگیری از عفونت بدن کمک می کنند. هنگامی که لوزه ها آلوده می شوند، به این بیماری لوزه گفته می شود.

این بیماری مسری است و می تواند توسط انواع ویروس ها و باکتری های متداول ایجاد شود. التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک گلو در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی شود.

این بیماری به راحتی قابل تشخیص هست. علائم معمولاً طی 7 تا 10 روز از بین می روند.

انواع التهاب لوزه و علائم ان

3 نوع لوزه وجود دارد: حاد، مزمن و عود كننده

علائم احتمالی این بیماری شامل موارد زیر است:

 • تب
 • لرز
 • دل درد
 • سردرد
 • گوش درد
 • سفتی گردن
 • گلو درد شدید
 • صدای خارش
 • بوی بد دهان
 • دشواری یا درد هنگام بلعیدن
 • حساسیت فک و گردن از غدد لنفاوی متورم
 • لوزه هایی که قرمز و متورم به نظر می رسند.
 • لوزه هایی که لکه های سفید یا زرد دارند.

در كودكان بسیار كوچك نیز ممكن است افزایش تحریک پذیری، اشتهای کم یا جاری شدن اب دهان هم بروز پیدا کند.

التهاب لوزه حاد

این بیماری در کودکان بسیار شایع است. در حقیقت، تقریباً هر کودک حداقل یک بار دچار التهاب لوزه می شود.

اگر علائم حدود 10 روز یا کمتر طول بکشد، التهاب لوزه حاد محسوب می شود. اگر علائم بیشتر طول بکشد، یا اگر این بیماری در طول سال چندین بار برگردد، ممکن است التهاب لوزه مزمن یا مکرر باشد.

این بیماری اگر به شکل حاد باشد، به احتمال زیاد با درمان های خانگی بهبود می یابد، اما در برخی موارد ممکن است به درمان های دیگر مانند آنتی بیو تیک ها نیاز داشته باشد.

التهاب لوزه مزمن

علائم ورم لوزه مزمن طولانی تر از حاد ادامه دارد. ممکن است طولانی مدت تجربه کنید:

ویزیت آنلاین
 • گلو درد
 • بوی بد دهان (هالیتوز)
 • گره های لنفاوی حساس در گردن

این بیماری اگر مزمن باشد همچنین باعث ایجاد سنگ لوزه می شود، جایی که موادی مانند سلول های مرده، بزاق و غذا در شکاف لوزه ها جمع می شود. در نهایت، باقی مانده غذا ممکن است به سنگ های کوچک تبدیل گردند. سنگ های لوزه شاید خود به خود برطرف شوند. اگر فرد مبتلا به این بیماری مزمن باشد، ممکن است پزشک عمل جراحی لوزه را برای برداشتن لوزه ها توصیه کند.

التهاب لوزه مکرر

همانند التهاب لوزه های مزمن، عمل لوزه، یک درمان استاندارد برای لوزه های مکرر است. التهاب لوزه مکرر اغلب به این صورت تعریف می شود:

 • گلودرد یا التهاب لوزه حداقل 5 تا 7 بار در طی 1 سال
 • حداقل 5 بار در 2 سال گذشته رخ داده باشد.
 • در 3 سال گذشته حداقل 3 بار اتفاق افتاده باشد.

تحقیقات از سال 2018 نشان می دهد که التهاب لوزه های مزمن و عودکننده ممکن است به علت بیوفیلم ها در چین های لوزه ها ایجاد شود. بیوفیلم ها میکروارگانیسم هایی هستند که مقاومت آنتی بیوتیکی آنها افزایش یافته و باعث عفونت های مکرر می شوند.

ژنتیک نیز ممکن است علتی برای التهاب این بیماری به شکل مکرر باشد.

 تحقیقات نشان داد که ژنتیک ممکن است منجر به پاسخ ایمنی ضعیف به باکتریهای استرپتوکوک گروه A شود، که باعث ایجاد گلودرد و التهاب لوزه می شود.

چه موقع برای التهاب لوزه باید به پزشک مراجعه شود؟

التهاب لوزه | پزشکت

در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

 • ضعف عضلانی
 • سفتی گردن
 • گلودرد که بعد از 2 روز برطرف نشود.
 • تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (39.5 درجه سانتیگراد)

در موارد نادر، این بیماری ممکن است تورم گلو را به حدی زیاد کند که باعث مشکل تنفسی شود. اگر این اتفاق افتاد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در حالی که برخی از قسمت های این بیماری به خودی خود از بین می روند، برخی ممکن است به درمان های دیگر نیاز داشته باشند.

آیا التهاب لوزه مسری است؟

اگر به این بیماری مبتلا باشید، ممکن است 24 تا 48 ساعت قبل از بروز علائم مسری باشد. هنوز ممکن است بتوان بیماری را انتشار داد تا زمانی که دیگر بیمار نشوید.

اگر آنتی بیوتیک برای التهاب لوزه باکتریایی استفاده می شود، باید بعد از 24 ساعت دیگر مسری نشوید.

اگر فرد مبتلا به عفونت در نزدیکی شخص دیگر سرفه یا عطسه کند و ان شخص در ان فضا نفس بکشد، می تواند به التهاب لوزه مبتلا شود. اگر یک شی آلوده را مانند دستگیره در لمس شود و سپس همان دست الوده به بینی یا دهان تماس پیدا کند، ممکن است به التهاب لوزه نیز مبتلا شوید.

تماس با بسیاری از افراد خطر قرار گرفتن در معرض این بیماری را افزایش می دهد. به همین علت کودکان در سنین مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می شوند. اگر علائمی مشاهده شد، بهتر است در خانه بمانید تا از انتشار این بیماری پیشگیری کنید.

به طور معمول 2 تا 4 روز طول می کشد تا علائم پس از قرار گرفتن در معرض کسی که دچار این بیماری شده، مشاهده شود.

عوامل خطر التهاب لوزه کدامند؟

لوزه ها اولین خط دفاعی در برابر بیماری هستند. آنها گلبولهای سفید تولید می کنند که به بدن کمک می شود تا با عفونت مقابله کند.

لوزه ها با باکتری ها و ویروس هایی که از طریق دهان و بینی وارد بدن می شوند مبارزه می کنند. با این حال، لوزه ها نیز در برابر عفونت این مهاجمان آسیب پذیر هستند.

این بیماری می تواند توسط ویروسی مانند سرماخوردگی یا عفونت باکتریایی مانند گلودرد ایجاد شود.

التهاب لوزه ویروسی

ویروس ها شایع ترین علت این بیماری هستند. ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند اغلب منبع این بیماری هستند، اما ویروس های دیگر نیز می توانند باعث ایجاد آن شوند. این شامل:

 • ویروس رینو
 • هپاتیت A
 • ویروس اپشتین بار
 • اچ آی وی یا ایدز

از آنجا که ویروس Epstein-Barr می تواند باعث ایجاد مونونوکلئوز و لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به عنوان یک عفونت ثانویه دچار ااین بیماری می شوند.

اگر فردی به التهاب لوزه ویروسی مبتلا است، علائم ممکن است شامل سرفه یا گرفتگی بینی باشد. آنتی بیوتیک ها در مورد ویروس ها موثر نیستند، اما می توان با حفظ آب بدن، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و استراحت علائم استاندارد را برای بهبودی بدن درمان کنید.

التهاب لوزه باکتریایی

حدود 15 تا 30 درصد موارد لوزه ها ناشی از باکتری است. غالباً این باکتریهای استرپتوکوکی است که باعث گلودرد است، اما سایر باکتریها نیز می توانند باعث التهاب لوزه شوند.

التهاب لوزه باکتریایی بیشتر در کودکان بین 5 تا 15 سال دیده می شود.

پزشک می تواند آنتی بیوتیک برای درمان التهاب لوزه باکتری تجویز کند، اگرچه ممکن است لازم نباشد. علاوه بر آنتی بیوتیک  ها، درمان در اکثر موارد التهاب لوزه های ویروسی و باکتریایی یکسان است.

التهاب لوزه ها چگونه تشخیص داده می شود؟

التهاب لوزه | پزشکت

تشخیص بر اساس معاینه فیزیکی گلو است. پزشک همچنین ممکن است با ماساژ آرام پشت گلو، کشت گلو را انجام دهد. این عمل برای شناسایی علت عفونت گلو به آزمایشگاه ارسال می شود.

همچنین ممکن است پزشک از خون فرد برای شمارش کامل خون نمونه برداری کند. این آزمایش می تواند ویروسی یا باکتریایی بودن عفونت را نشان دهد که ممکن است گزینه های درمانی را تحت تأثیر قرار دهد.

آیا التهاب لوزه نیاز به درمان دارد؟

مورد کمی از التهاب لوزه لزوماً به درمان نیاز ندارد، به خصوص اگر ویروسی مانند سرماخوردگی باعث آن شود.

درمان موارد شدیدتر التهاب لوزه ممکن است شامل آنتی بیوتیک یا عمل لوزه باشد.

اگر فردی به علت التهاب لوزه دچار کم آبی شود، ممکن است به مایعات داخل وریدی نیاز داشته باشد. داروهای ضد درد برای تسکین گلو درد نیز می توانند در زمان بهبود گلو کمک کنند.

جراحی التهاب لوزه چگونه انجام می شود؟

التهاب لوزه | پزشکت

به جراحی برای برداشتن لوزه ها عمل لوزه گفته می شود. به طور کلی فقط برای افرادی که لوزه های مزمن یا مکرر را تجربه می کنند، یا در مواردی که التهاب لوزه باعث ایجاد عوارض یا بهبودی علائم نمی شود، توصیه می شود.

اگر فرد در سال حداقل 5 تا 7 بار دچار التهاب لوزه یا استرپتوکوک شده باشد، عمل لوزه می تواند کمک کند. این جراحی همچنین می تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که ممکن است ناشی از التهاب لوزه باشد برطرف کند.

عمل جراحی لوزه ممکن است تعداد عفونت های گلو در کودکان را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، تحقیقاتی در سال 2018 دريافت كه بزرگسالاني كه در كودكي لوزه هايشان برداشته شده است، در دراز مدت خطر بيماري هاي تنفسي و عفوني را افزايش مي دهد.

انجام عمل لوزه ممکن است خطر کلی در ایجاد گلودرد را کاهش دهد. اگرچه بعد از برداشتن لوزه ها هنوز می توان دچار استرپتوکوک گلو و سایر عفونت های گلو شد. همچنین ممکن است لوزه های پس از جراحی دوباره رشد کنند، اما این غیر معمول است.

فرد باید بتواند همان روز جراحی به خانه برود اما بهبودی کامل 1 تا 2 هفته طول می کشد. باید اطلاعاتی درباره اینکه قبل و بعد از عمل جراحی لوزه چه کاری هایی انجام داد به بهبودی فرد کمک زیادی می کند.

آنتی بیوتیک های لوزه ها

التهاب لوزه | پزشکت

اگر عفونت باکتریایی باعث التهاب لوزه شود، پزشک می تواند آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز کند.

آنتی بیوتیک ها ممکن است کمک کنند علائم کمی سریعتر برطرف شوند. با این حال، آنها خطر مقاومت آنتی بیوتیکی  را افزایش می دهند و ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی معده داشته باشند. آنتی بیوتیک ها برای افرادی که در معرض خطر عوارض ناشی از التهاب لوزه هستند بیشتر ضروری است.

اگر پزشک برای فرد آنتی بیوتیک تجویز کند، احتمالاً پنی سیلین برای التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک گروه A است. در صورت حساسیت به پنی سیلین، آنتی بیوتیک های دیگری نیز در دسترس هستند.

مهم است که فرد دوره مصرف آنتی بیوتیک خود را کامل کند. حتی اگر علائم به طور کامل از بین بروند، اگر تمام داروهای تجویز شده را مصرف نشود، عفونت می تواند بدتر شود. ممکن است پزشک از فرد بخواهد که برای اطمینان از موثر بودن دارو، یک ویزیت پیگیری پیشنهاد دهد.

درمان های خانگی التهاب لوزه ها کدامند؟

چندین روش درمانی وجود دارد که می توان برای تسکین درد گلو در اثر التهاب لوزه در خانه امتحان کرد:

 • خیلی زیاد استراحت کنید.
 • غذاهای فریزری یخ بخورید.
 • از قرص های سرفه استفاده کنید.
 • به مقدار زیاد مایعات نوشیده شود.
 • باید از دود سیگار و غیره دوری کرد.
 • چند بار در روز باید با آب نمک گرم غرغره کرد.
 • از مرطوب کننده برای مرطوب کردن هوای خانه استفاده شود.
 • برای کاهش درد و التهاب از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده شود.

برای کودکان کم سن و سال از اسپری های گلو به جای قرص های مکیدنی و سرفه استفاده کنید، و همیشه قبل از دادن دارو به کودکان با پزشک مشورت شود. راه های بیشتری برای مراقبت از التهاب لوزه در خانه پیدا کنید.

التهاب لوزه در بزرگسالان چقدر شایع است؟

این بیماری در كودكان شایع است. زیرا کودکان هر روز در مدرسه و بازی تماس بیشتری با دیگران می گیرند و آنها را در معرض انواع ویروس ها و باكتری ها قرار می دهند. با این حال، بزرگسالان نیز می توانند به التهاب لوزه مبتلا شوند.

تماس مکرر افراد با فردی را که به این عفونت مبتلا است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا انجام فعالیت های دیگر در کنار بسیاری از افراد ممکن است احتمال ابتلا به لوزه را افزایش دهد.

علائم این بیماری و روش های درمانی برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. اگر در بزرگسالی جراحی لوزه انجام داد، احتمالاً بهبودی فرد بزرگسال نسبت به کودک طولانی تر خواهد بود.

تفاوت التهاب لوزه با گلودرد چیست؟

التهاب لوزه | پزشکت

این بیماری و استرپتوکوک گلو ممکن است در بعضی موارد توسط همان باکتری ایجاد شود، اما همان چیز نیست.

تعدادی از باکتریها یا ویروس های مختلف می توانند باعث این بیماری شوند، از جمله باکتریهای استرپتوکوک گروه A همین باکتری ها تنها عامل استرپتوکوک گلو هستند.

هر دو شرایط مسری هستند، بنابراین اگر فردی فکر می کند یکی از این دو بیماری را دارد باید سعی کند از افراد دیگر دوری کند.

علاوه بر علائم این بیماری، افراد مبتلا به استرپتوکوک گلو ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

 • بثورات
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • چرک سفید در اطراف لوزه ها
 • درد در سایر قسمت های بدن
 • لکه های قرمز کوچک در پشت دهان

پزشک می تواند از آزمایش های مشابه برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند. درمان های التهاب لوزه باکتریایی و گلودرد استرپتوکوک نیز مشابه است.

التهاب لوزه چه عوارضی دارد؟

افرادی که این بیماری را به شکل مزمن را تجربه می کنند ممکن است دچار آپنه انسدادی در خواب شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری هوایی متورم شده و مانع از خواب خوب فرد می شود که در صورت عدم درمان می تواند منجر به سایر موارد پزشکی گردد.

همچنین ممکن است عفونت بدتر شده و به مناطق دیگر بدن گسترش یابد. این به عنوان سلولیت لوزه شناخته می شود.

عفونت همچنین می تواند باعث تجمع چرک در پشت لوزه ها شده که به آن آبسه صفاقی گفته می شود. این وضعیت ممکن است به تخلیه و جراحی نیاز داشته باشد.

اگر یک دوره کامل آنتی بیوتیک مصرف نکنید یا آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین نبرند، ممکن است عوارض ناشی از التهاب لوزه ایجاد شود. این موارد شامل تب روماتیسمی و گلومرولونفریت پس از استرپتوکوک است.

چگونه از التهاب لوزه ها پیشگیری کنیم؟

برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، از افرادی که دارای عفونت فعال هستند، دوری شود. اگر فردی به این بیماری مبتلا است، سعی کند با دیگران کمتر ارتباط داشته باشد تا زمانی که بهیود یابد.

عادات بهداشتی خوب را رعایت کنید. دستان خود را مرتباً بشویید، به خصوص پس از تماس با فردی که گلودرد دارد، یا سرفه یا عطسه می کند.

منبع:

https://www.healthline.com/health/tonsillitis#chronic-tonsillitis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا