بیماری های گوش و حلق و بینی

پیرسینگ سپتوم چیست؟

پیرسینگ سپتوم در سال های اخیر به محبوب ترین پیرسینگ تبدیل شده است. قبلاً این پیرسینگ حال و هوای مد داشت، اما اکنون کاملاً رایج شده است. در مورد انجام پیرسینگ سپتوم هیجان زده اید؟ این مقاله را تا انتها بخوانید تا همه چیز را در مورد نحوه آماده شدن برای آن، نحوه مراقبت از آن، مدت زمان بهبودی و هر چیز دیگری که قبل از انجام سوراخ کردن سپتوم باید بدانید، بیاموزید.

سوراخ کردن تیغه ای که از سپتوم بینی می گذرد، یعنی ناحیه بین سوراخ های بینی (که معمولاً به عنوان نقطه شیرین شناخته می شود)، پیرسینگ بینی نامیده می شود. در این وضعیت سپتوم با یک سوزن در قسمت نازک گوشت به سمت جلوی بینی، سوراخ می شود. در مرحله بعد، یک تکه جواهرات در سوراخ قرار می گیرد. به طور معمول این فلز به شکل حلقه، نعل اسب یا میله برای تزئین سوراخ سپتوم استفاده می شود. اگر چه سوراخ کردن سوزن از سپتوم دردناک به نظر می رسد، اما واقعا اینطور نیست. با این حال، چند مرحله می تواند به شما در آماده شدن برای آن کمک کند.

چگونه برای سوراخ کردن سپتوم آماده می شوید؟

قبل از تصمیم گیریبرای سوراخ کردن سپتوم تحقیق کنید. این کار را توسط شخصی در یک سالمن معتبر با تجربه و مجوز انجام دهید. اگر مستعد سرماخوردگی هستید، صبر کنید تا فصل آنفولانزا به پایان برسد. اگر آلرژی فصلی یا گرده دارید، پس از پایان بهار آن را انجام دهید. هیدراته بمانید. قبل از قرار ملاقات خوب غذا بخورید.

هزینه انجام پیرسینگ سپتوم چقدر است؟

هزینه سوراخ کردن سپتوم بسته به نوع فلز حدود 40 تا 90 دلار است. برای جلوگیری از تحریک پوست، جواهرات ساخته شده از فلزات با کیفیت بالا مانند طلای 14 عیار یا فولاد جراحی را انتخاب کنید. برای سوراخ کردن سپتوم می توان از انواع زیورآلات استفاده کرد. با این حال، فلزات با کیفیت پایین می توانند باعث حساسیت پوستی شوند و با خطر بروز عفونت همراه هستند. بنابراین، بهتر است جواهرات با کیفیت بالا را انتخاب کنید.

مواد جواهر مورد استفاده برای سوراخ کردن سپتوم

پیرسینگ سپتوم چیست؟ || پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

استیل ضد زنگ جراحی. فولاد ضد زنگ جراحی، محبوب ترین فلز برای سوراخ کردن بینی است. برای پیرسینگ جدید و شفابخش ایده آل است. از آنجایی که فولاد جراحی، ضد حساسیت است، معمولاً پوست را آزار نمی دهد. همچنین قیمت مناسبی نسبت به سایر مواد دارد.

تیتانیوم. تیتانیوم فوق‌العاده ماندگار و سازگار با محیط زیست است، به این معنی که روی پوست تأثیری نخواهد داشت. همچنین بسیار بادوام است، سبک تر از فولاد ضد زنگ و حاوی نیکل نسبتاً کمتری است. تیتانیوم همچنین ضد خش و بادوام است.

طلا. طلا به دلیل خاصیت ضد حساسیت و خالص خود یکی از بهترین انتخاب های فلزی برای سوراخ کردن سپتوم است. با این حال، فقط باید از طلای واقعی 14 یا 18 عیار استفاده شود. طلا همچنین گزینه گران تری نسبت به بقیه است.

عوارض ناشی از سوراخ کردن تیغه بینی

اگرچه سوراخ کردن سپتوم یک روش نسبتاً ایمن است، اما خطر عوارض جانبی را در پی دارد که عبارتند از:

عفونت ها. اگر به درستی محل سوراخ کردن را تمیز نکنید، احتمال عفونت پیرسینگ وجود دارد. قرمزی، تورم، درد و چرک یا ترشح از علائم عفونت هستند.

بیماری های منتقله از طریق خون. اگر ابزارهای سوراخ‌کننده به‌درستی استریل و ضدعفونی نشده باشند، احتمال انتقال بیماری‌های منتقله از راه خون مانند اچ‌آی‌وی و هپاتیت B یا C وجود دارد. حتماً به یک متخصص با تجربه که دستکش می‌پوشد، از تجهیزات ضدعفونی‌شده استفاده می‌کند و تمیز است، مراجعه کنید.

آلرژی. احتمال واکنش آلرژیک به دلیل فلز حساسیت به جواهرات وجود دارد. هر فلزی می تواند باعث واکنش آلرژیک شود، اما نیکل و کبالت رایج ترین آلرژن های فلزی هستند. برجستگی های آلرژیک در بینی معمولا جزئی هستند، اگرچه ممکن است پوست قرمز و پوسته پوسته اطراف آنها را احاطه کند.

پاره شدن. جواهرات ممکن است در چیزی گیر کرده و منجر به پارگی و خونریزی شود. هنگامی که سوراخ سپتوم انجام می دهید، مهم است که آن را با مراقبت های بعدی مناسب پیگیری کنید تا به خوبی التیام یابد و ماندگاری طولانی داشته باشد.

مراقبت های بعد از جراحی

  • پیرسینگ و محیط اطراف خود را همیشه تمیز نگه دارید.
  • ملحفه‌ها و روبالشی‌های خود را مرتباً تا زمان بهبودی تعویض کنید.
  • قبل از لمس زیورآلات پیرسینگ یا بینی دست های خود را بشویید.
  • از استفاده از محصولات پاک کننده حاوی الکل بر روی آن خودداری کنید.
  • قبل از تعویض یا درآوردن جواهرات خود حتما با سوراخ کننده خود مشورت کنید.
  • از تمام محصولات زیبایی و مراقبت شخصی در داخل و اطراف پیرسینگ خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از عفونت تا زمان بهبودی از استخر، جکوزی، سونا و غیره دوری کنید.
  • زیورآلات بینی خود را تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اند، کمانچه نزنید و سعی نکنید آن را عوض کنید.
  • یک گلوله پنبه را در محلول نمک خیس کنید و با استفاده از آن محلول را تمیز کنید. بگذارید محلول به مدت 5 تا 6 دقیقه روی محل سوراخ شود سپس آن را با آب گرم بشویید.

پیرسینگ سپتوم چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

پیرسینگ سپتوم چیست؟ || پزشکت

پیرسینگ سپتوم در شرایط بهینه و در صورت پیروی از یک روال مراقبت های بعدی می تواند حدود 6 تا 8 هفته طول بکشد. از آنجایی که پیرسینگ در یک الگوی نامنظم بهبود می یابد، می توانید انتظار زمان بیشتری برای بهبودی داشته باشید. ممکن است فکر کنید بهبود پیدا کرده، سپس به حالت قرمز و ناراحت کننده برگردد.

روند بهبودی بر اساس فرد، میزان تعهد آنها به مراقبت های پس از آن و سایر متغیرهای خارجی متفاوت است. اگر زیورآلات خود را خیلی زود تعویض کنید، ممکن است زمان بهبودی بیشتری طول بکشد. بنابراین، قبل از انجام این کار با سوراخ کننده خود مشورت کنید.

نحوه تغییر سوراخ کردن سپتوم

6 تا 8 هفته پس از انجام سوراخ کردن، قسمت سپتوم بینی به اندازه ای شل می شود تا جواهرات به راحتی تعویض شوند. دست ها و زیورآلات سپتوم را ضدعفونی کنید و یک توپ پنبه ای و محلول ضدعفونی را آماده نگه دارید. یک انتهای زیورآلات سپتوم را در نزدیکی سوراخ کردن خود رو به بالا قرار دهید. انتهای جواهرات را با دقت وارد سوراخ کنید.

اگر تعیین محل سوراخ به یک مشکلی برای شما تبدیل شده است، سعی کنید کناره بینی خود را بلند کنید یا زیر تیغه بینی خود را نیشگون بگیرید و آن را پایین بکشید تا ببینید کجاست. انگشت خود را در طرف دیگر سوراخ قرار دهید تا بتوانید انتهای آن را احساس کنید. انتهای آن را به طور کامل از سوراخ رد کنید و جواهرات را طوری تنظیم کنید که در دو طرف سپتوم شما متقارن شود.

سوالات متداول در مورد سوراخ کردن بینی

پیرسینگ سپتوم چیست؟ || پزشکت

سوراخ کردن تیغه بینی چقدر درد دارد؟ تحمل درد هر کس متفاوت است، بنابراین هنگام انجام سوراخ کردن سپتوم این را در نظر داشته باشید. خیلی بیشتر از یک پیرسینگ معمولی بینی درد ندارد. شبیه یک نیشگون گرفتن تیز است. ممکن است باعث شود که بخواهید عطسه کنید و چشمانتان پر از آب شود.

چگونه پیرسینگ را تمیز می کنید؟ می توانید پیرسینگ را با پنبه و محلول نمک تمیز کنید. اما پس از بهبود پیرسینگ، زیورآلات را بردارید و با صابون آنتی باکتریال و آب گرم بشویید یا با آب جوش ضدعفونی کنید.

چرا سوراخ کردن سپتوم بوی بد می دهد؟ سلول‌های مرده پوست و روغن‌هایی که از سوراخ کردن بیرون می‌آیند در اطراف جواهرات جمع می‌شوند و باعث ایجاد بو می‌شوند. پس از بهبودی، تمیز کردن منظم با آب و صابون ملایم باید بو را از بین ببرد.

کدام شکل بینی برای پیرسینگ تیغه بینی مناسب است؟ بینی هایی با سپتوم پهن تر برای سوراخ کردن تیغه بینی، مناسب هستند.

چرا سوراخ ها سیاه می شوند؟ جواهرات ساخته شده از فلزات ضعیف ممکن است سوراخ و یا وسایل سوراخ کننده را سیاه کند.

سخن آخر

سوراخ کردن سپتوم به یک روند محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است. برای مردان و زنان شیک به نظر می رسد. همچنین یک اکسسوری ضروری برای کسانی است که به دنبال برجسته شدن در میان جمع هستند.

اطمینان حاصل کنید که به یک سوراخ کننده مجرب مراجعه کرده اید و دستورالعمل های مراقبت های بعدی را به دقت دنبال کنید تا از عفونت پیرسینگ خود جلوگیری کنید.

منبع
https://www.stylecraze.com/articles/septum-piercings/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا با پزشکان آنلاین صحبت کنید