تاثیر ویتامین D بر کرونا

تاثیر ویتامین D بر کرونا مورد توجه تعدادی از محققین و درمانگران قرار گرفته است. آنها می خواهند بفهمند که آیا کمبود vitD بر کرونا اثر دارد؟ این در حالی است که چندین مطالعه کمبود ویتامین D را با عفونت ویروس کرونا و شدیدتر شدن علائم COVID-19 مرتبط دانسته اند.

 • متخصصان اکنون در حال بررسی این هستند که آیا مصرف ویتامین D می تواند فرد را در برابر علائم شدید COVID-19 محافظت کند؟
 • البته باید به این نکته توجه داشته باشیم، جدا از تاثیر این ویتامین بر بیماری کرونا، هنوز هم دلایل خوبی وجود دارد که نشان می دهد که باید مکمل ویتامین D را مصرف کنید.

این در حالی است که بسیاری از افراد برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به آنها در مبارزه با COVID-19 به ویتامین ها و مکمل های دیگر روی آورده اند.

شیوع کمبود ویتامین D چه میزان است؟

تاثیر ویتامین D بر کرونا ویروس | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

منابع غذایی حاوی ویتامین D، شامل غذاهای غنی شده و مکمل ها هستند. مطالعات نشان داده است که شیوع کمبود ویتامین D در سراسر جهان زیاد است. کمبود ویتامین D ممکن است بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد. زیرا ویتامین D نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.

در حالی که پست های زیادی در رسانه های اجتماعی از این مکمل ها به عنوان محافظت کننده ویروس کرونا ویروس تبلیغ می کند، دکتر آنتونی فاوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی، ماه گذشته هشدار داد: بیشتر مکمل های به اصطلاح «تقویت کننده سیستم ایمنی بدن» در واقع «هیچ کاری» نمی کنند. حتی تاثیری بر روی سیستم ایمنی بدن ندارند. با این حال، ویتامین D که به عنوان ویتامین آفتاب شناخته می شود، ممکن است برای سیستم ایمنی بدن مناسب باشد. کمبود ویتامین D می تواند بر میزان ابتلا افراد به عفونت تأثیر بگذارد.

در حال حاضر، موسسه ملی بهداشت اعلام کرده است: شواهد کافی برای اثبات اینکه ویتامین D در جلوگیری یا درمان COVID-19 تاثیر زیادی داشته باشد، وجود ندارد. این در حالی است که شواهد کافی وجود دارد که دانشمندان در حال بررسی مزایای این و سایر مکمل ها علیه ویروس کرونا هستند.

ویتامین D و کاهش عفونت تنفسی

بررسی های نشان می دهد که مصرف ویتامین D خطر عفونت دستگاه تنفسی به غیر از COVID-19 را کاهش می دهد. اما به نظر می رسد مکمل ویتامین D در افرادی که کمبود این ماده مغذی دارند، مفید تر و موثر تر است.

عفونت های دستگاه تنفسی شرایطی هستند که بر مجاری هوا تأثیر می گذارند. این موارد شامل عفونت های حاد دستگاه تنفسی تحتانی و ریه ها مانند ذات الریه و آنفلوانزا می شود .آنها از مهمترین دلایل مرگ و میر در کودکان در سراسر جهان هستند. در سال 2015، 16 درصد از کل مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال به ذات الریه نسبت داده شده است. این شرایط ممکن است بر کیفیت زندگی بیماران نیز تأثیر بگذارد. بنابراین، یافتن راه هایی برای پیشگیری از شرایط تنفسی بسیار مهم است.

تاثیر کمبود ویتامین D بر کروناویروس چیست؟

تاثیر ویتامین D بر کرونا ویروس | پزشکت

تحقیقات اخیر نشان می دهد که کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به ویروس کرونا و شدت COVID-19 را افزایش دهد.

به عنوان مثال، برخی از مطالعات نشان داد که مرگ و میر ناشی از COVID-19 در کشورهای دورتر از خط استوا که در بسیاری از افراد به دلیل کاهش میزان نور خورشید، به ویژه در زمستان، کمبود ویتامین D دارند، بیشتر است.

نیکول آوانا، PhD، استادیار علوم اعصاب در دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا در نیویورک می گوید: اکثر انسان ها ویتامین D مورد نیاز خود را وقتی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند، تامین می کنند. بالتبع، افراد در ماه های سرد و کاهش نور خورشید، دچار کمبود این ویتامین می شوند. این موضوع اهمیت ویتامین D را برای تقویت سیستم ایمنی سالم بدن مشخص می کند.

 حتی بررسی ها نشان داده، در افرادی که کمبود ویتامین D داشته اند، در صورت ابتلا به بیماری کرونا ویروس، علائم شدیدتر و نتایج بدتری را تجربه کرده اند. طبق نتایج این بررسی ها، محققان دریافتند: اکثر افرادی که به علت ابتلا به بیماری کرونا ویروس در بیمارستان-19 بستری شده اند و کمبود ویتامین D دارند، در معرض علائم شدید یا مرگ در اثر COVID-19 هستند.

تاثیر ویتامین C و روی بر کرونا ویروس چیست؟

تاثیر ویتامین D بر کرونا ویروس | پزشکت

دانشمندان همچنین به دنبال سایر مواد مغذی از جمله روی و ویتامین C به عنوان درمان بالقوه COVID-19 هستند. روی و ویتامین C، هر دو به عنوان ضد سرماخوردگی شناخته می شوند.

در یک مطالعه، محققان از اسپانیا گزارش دادند: که در بیماران با سطح خون پایین روی احتمال مرگ ناشی از COVID-19 بیشتر است. اگر چه نتایج حاصل از این تحقیق، بررسی و تایید نشده، اما باید در مورد کمبود احتمالی این مواد مغذی در بدن احتیاط کرد.

محققان 50 بیمار مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری شده بودند را تحت درمان با کلسیفدیول، نوعی ویتامین D فعال قرار دادند. وضعیت این بیماران با  گروه دیگری از 26 بیماری که ویتامین D دریافت نکردند، بررسی شد. از طرفی هم همه بیماران به طور مساوی با هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین تحت درمان قرار گرفتند.

فقط یکی از بیماران تحت درمان با ویتامین D به بستری در بخش مراقبت های ویژه نیاز پیدا کرد. محققان معتقدند که ویتامین D ممکن است از بستری شدن بیماران مبتلا به کرونا ویروس در بیمارستان پیشگیری کند.

بر همین اساس محققان معتقدند که یک احتمالی که وجود دارد این است، ویتامین D از ابتلا به بیماری کرونا ویروس پیشگیری نمی کند. اما منجر به کاهش و تکسین علائم در بیماران مبتلا به کرونا می شود. تحقیقات بیشتری برای تایید این موضوع، لازم است.

آیا باید از مکمل های ویتامین D استفاده کنیم؟

جدا از تاثیر ویتامین D بر کرونا ویروس، دلایل زیادی برای استفاده از این ویتامین وجود دارد. ما باید کمبود آن در بدن را جبران کنیم. از طرفی هم به نظر می رسد که اکثر افراد با کمبود ویتامین D روبرو هستند. احتمالا آنها می توانند مقادیر کمی مکمل این ویتامین را مصرف کنند.

در ایالات متحده تخمین زده می شود 41 درصد بزرگسالان  کمبود ویتامین D دارند. حتی به نظر می رسد که افراد با پوست تیره بیشتر در معرض خطر هستند.

برخی از عوامل ممکن است خطر کمبود ویتامین D را افزایش می دهند، از جمله:
 • سن
 • چاقی
 • محدودیت در معرض آفتاب
 • برخی شرایط خاص پزشکی

تامین ویتامین D کافی از راه مصرف مواد غذایی بسیار دشوار است. به افرادی که از کمبود این ویتامین رنج می برند توصیه می شود، طبق نظر پزشک، از مکمل آن استفاده کنند.

 محققان معتقدند مصرف روی در افرادی که احساس علائم سرماخوردگی می کنند، می تواند مفید باشد. برخی از آنها به افرادی که علائم سرما خوردگی دارند، توصیه می کنند: هر 3 ساعت 13.3 میلی گرم تا 23 میلی گرم روی مصرف کنند، اما بیشتر از 1 هفته این روند را ادامه ندهند.

در حالی که اکثر افراد روی کافی از منابع غذایی دریافت می کنند، برخی از گروه ها  مانند گیاهخواران، افراد مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش، مبتلایان به سوءمصرف الکل در معرض خطر کمبود روی قرار دارند. این افراد ممکن است به مکمل روی نیاز داشته باشند.

دلایل کمبود ویتامین D چیست؟

تاثیر ویتامین D بر کرونا ویروس | پزشکت

اگرچه بدن می تواند ویتامین D تولید کند، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کمبود آن رخ دهد. به عنوان مثال، رنگ پوست تیره و استفاده از ضد آفتاب توانایی بدن در جذب اشعه ماوراء بنفش از نورخورشید را برای تولید ویتامین D کاهش می دهد.

ضد آفتاب با عامل محافظت در برابر آفتاب با SPF 30، می تواند توانایی بدن در سنتز ویتامین را 95 درصد کاهش دهد. برای شروع تولید ویتامین D، پوست باید مستقیماً در معرض نور خورشید قرار داشته باشد.

افرادی که در عرض جغرافیایی شمالی یا مناطقی از آلودگی زیاد زندگی می کنند، افرادی که شب ها کار می کنند و در طول روز در خانه می مانند و باید ویتامین D اضافی را از منابع غذایی دریافت کنند.

نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند، به خصوص اگر پوست تیره دارند یا در معرض آفتاب کمی قرار می گیرند، نیاز به مصرف مکمل ویتامین D دارند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند: همه شیرخواران با شیر مادر روزانه 400 IU از مکمل ویتامین D خوراکی دریافت کنند. قطره هایی که به طور خاص برای نوزادان ساخته شده اند در دسترس هستند.

علائم کمبود ویتامین D چیست؟

تاثیر ویتامین D بر کرونا ویروس | پزشکت

علائم کمبود ویتامین D ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیستم ایمنی ضعیف
 • خستگی
 • درد استخوان 
 • افسردگی
 • اختلال در بهبود زخم
 • ریزش مو
 • درد عضلانی
 • اگرچه می توان از مکمل های ویتامین D استفاده کرد، اما بهتر است تا جا که امکان داشته باشد، ویتامین یا مواد معدنی را از طریق منابع طبیعی دریافت کنید.

میزان ویتامین D مورد نیاز بدن چقدر است؟

میزان ویتامین D مورد نیاز شما به عوامل زیادی بستگی دارد. این موارد شامل سن، نژاد، عرض جغرافیایی، فصل، قرار گرفتن در معرض آفتاب، لباس و موارد دیگر است.

توصیه های موسسه پزشکی ایالات متحده نشان می دهد که مصرف متوسط ​​روزانه 400-800 واحد بین المللی، یا 10-20 میکروگرم، برای 97.5٪ افراد مناسب است. با این حال، برخی بررسی ها نشان داده اند که افرادی که در معرض نور آفتاب قرار ندارند، باید ویتامین D بیشتری مصرف کنند. یک مطالعه روی بزرگسالان سالم نشان داد که این افراد باید برای حفظ سطح کافی خون، روزانه 1120-1680 IU از این ویتامین را مصرف کنند. در همان مطالعه، افرادی که کمبود ویتامین D داشتند برای رسیدن به سطح خون بالای 30 نانوگرم در میلی لیتر به 5000 واحد IU ویتامین نیاز داشتند.

مطالعات انجام شده در زنان یائسه با سطح ویتامین D زیر 20 نانوگرم در میلی لیتر نشان داد که مصرف 800-2000 واحد بین المللی باعث افزایش سطح خون بیش از 20 نانوگرم در میلی لیتر می شود. از طرفی، افراد چاق نیز ممکن است به مقادیر بیشتری ویتامین D نیاز داشته باشند.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

منابع:

https://www.healthline.com/nutrition/how-much-vitamin-d-to-take#How-Much-Vitamin-D-Should-You-Take

https://www.healthline.com/health-news/what-to-know-about-vitamin-d-and-covid-19