لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

بهترین ویتامین برای دیابت نوع 2

ویتامبن دیابت نوع 2|| پزشکت
فهرست مطالب

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی مناسب و در برخی موارد با دارو درمان می شوند. اما در برخی مواقع ممکن است نیاز به مصرف مکمل داشته باشند. درک بهترین راه برای استفاده از مکمل ها و اینکه کدام یک برای دیابت نوع 2 مفید هستند، چالش برانگیز است. نوع مکمل ها باید به صورت فردی و توسط یک متخصص، مانند یک متخصص تغذیه یا داروساز بررسی شود. هیچ مکملی برای درمان یا پیشگیری از دیابت نوع 2 در نظر گرفته نشده است. اما به نظر می رسد مصرف برخی از آنها در مبتلایان به دیابت نوع 2 موثرتر باشند. برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت اطلاعات لازم در زمینه استفاده از مکمل های ویتامین و نقش آنها در مدیریت دیابت نوع 2 را بررسی کنیم.

آیا مکمل ها برای مدیریت دیابت نوع 2 مفید هستند؟

بهترین راه برای دریافت تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن از طریق غذا است. زیرا غذا حاوی بسیاری از مواد دیگری است که بدن برای استفاده موثر از ویتامین ها به آنها نیاز دارد. با این حال، کمبود برخی ویتامین ها می تواند به دلایل مختلفی از جمله مصرف برخی داروها رخ دهد. لازم به ذکر است که ویتامین ها در مدیریت قند خون موثر یا نیستند. اگر از داروها برای مدیریت دیابت استفاده می کنید، بدانید که ویتامین ها، مواد معدنی یا سایر مکمل ها، جایگزین مناسبی برای داروها نیستند.

چه کسانی می توانند از ویتامین ها برای دیابت نوع 2 استفاده کنند؟

هر مکملی می تواند اثرات ناخواسته ای داشته باشد یا به خوبی جذب نشود. علاوه بر این، تهیه مکمل‌ها هزینه دارند و یکی از آسیب‌های اصلی آنها، صرف پول برای محصولی است که ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد. برخی از مکمل ها ممکن است با داروهای دیابت تداخل داشته باشند. گاهی اوقات، این تداخل حتی می تواند خطرناک باشد، به همین دلیل است که قبل از استفاده از مکمل ها، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین ویتامین ها و مواد معدنی برای دیابت نوع 2

چند ویتامین و مکمل وجود دارند که اغلب در مورد مصرف آنها برای مبتلایان به دیابت نوع 2 در مورد آنها فکر یا بحث می شود. برخی از این ویتامین ها، عبارتند از:

تیامین || پزشکتتیامین (B1)

برخی از افراد مبتلا به دیابت ممکن است کمبود تیامین یا ویتامین B1 داشته باشند. از آنجایی که تیامین برای بسیاری از سیستم های بدن ضروری است، داشتن سطوح مناسبی از آن در بدن مهم است. کمبود تیامین می تواند باعث بروز برخی از انواع نوروپاتی (آسیب عصبی) باشد. یک مطالعه انجام شده نشان داد که یک مکمل تیامین می تواند در رفع کمبود و همچنین بهبود سطح لیپید (ترکیبات چربی موجود در خون) موثر باشد. با این حال، این تحقیق نتوانست هیچ تاثیری بر دیابت زمینه ای را نشان دهد.

یک متاآنالیز، که نگاهی سطح بالا به بسیاری از مطالعات مختلف است، تیامین و تأثیر آن را بر دیابت نوع 2 بررسی کرد. این مطالعه نشان داد افرادی که بین 100 تا 900 میلی گرم تیامین در روز مصرف می کردند، هیچ تأثیری بر کنترل قند خون خود نداشتند. با این حال، محققان خاطرنشان می‌کنند که داده‌ها از مطالعات عمدتاً کوچکی جمع‌آوری شده‌اند که تعداد زیادی از افراد را شامل نمی‌شدند.

غذاهایی که منابع غنی از تیامین هستند، عبارتند از:

 • عدس
 • مارچوبه
 • جگر گاو
 • تخم مرغ
 • لوبیا سیاه
 • آجیل ماکادمیا
 • غلات غنی شده و محصولات غلات کامل

ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نگران کننده باشد. منابع غذایی ویتامین B12 شامل جگر گاو، صدف، لبنیات، تخم مرغ، غلات غنی شده یا مخمرهای مغذی، مرغ، ماهی و گوشت است. ویتامین B12 در گیاهان یافت نمی‌شود، بنابراین این ویتامین برای افرادی که از رژیم‌های غذایی گیاهی پیروی می‌کنند یک نگرانی خاص است.

گاهی اوقات مکمل های ویتامین B12 برای افراد مبتلا به دیابت یا نوروپاتی طولانی مدت یا پیچیده توصیه می شود.

متفورمین و ویتامین B12

متفورمین دارویی است که معمولا برای درمان دیابت نوع 2 و سایر بیماری های مرتبط استفاده می شود. افرادی که متفورمین مصرف می کنند احتمال دارد در معرض خطر کمبود ویتامین B12 باشند.

یک مطالعه نشان داد که 22 درصد از افرادی که این دارو را مصرف می کردند، سطح ویتامین B12 بسیار پایین داشتند. مولتی ویتامین ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا از کمبود آن جلوگیری کرده یا آن را برطرف کنند.

مطالعه دیگری نشان داد افرادی که متفورمین مصرف می کردند سطح ویتامین B12 آنها 10 درصد کمتر از افرادی بود که این دارو را مصرف نمی کردند. نظارت بر سطح ویتامین B12 می تواند برای کسانی که متفورمین را در طولانی مدت مصرف می کنند توصیه شود.

ویتامین دی

ویتامین D موضوع بسیاری از مطالعات دیابت نوع 2 و سایر بیماری های زمینه ای است. چیزی که هنوز به خوبی درک نشده است این است که آیا کمبود ویتامین D به ایجاد برخی بیماری‌ها کمک می‌کند یا خود بیماری‌ها باعث کمبود آن می‌شوند؟

کارشناسان هنوز در مورد استفاده از مکمل های ویتامین D برای افرادی که کمبود واقعی ندارند توافق نکرده اند. همچنین هیچ توافق کاملی در مورد استفاده از ویتامین D در دیابت نوع 2 فراتر از اصلاح کمبودها وجود ندارد.

یک متاآنالیز نشان داد که مکمل‌های ویتامین D برای برخی افراد، بهتر از دارونما (داروهای غیرفعال) در کاهش مقاومت به انسولین هستند، این زمانی اتفاق می‌افتد که بدن به انسولین پاسخ نمی‌دهد، هورمونی که به بدن اجازه می‌دهد از قند خون آنطور که باید استفاده کند. با این حال، هیچ تاثیری بر سطح گلوکز خون ناشتا، هموگلوبین A1c (HbA1c) یا انسولین ناشتا نشان داده نشد.

کمبود ویتامین D با آزمایش خون قابل تشخیص است. اما مصرف مکمل ها باید توسط یک پزشک تجویز شود. مصرف مکمل ها طبق نظر پزشک می تواند به جلوگیری از مصرف بیش از حد یا ناکافی آن کمک کند.

ویتامین D|| پزشکتویتامین D و قند خون

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که سطح ویتامین D پایینی دارند، ممکن است قند خونشان کمتر کنترل شود. یک مطالعه انجام شده نشان داد که یک مکمل احتمال دارد به افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند کمک کند سطح قند خون خود را بهتر کنترل کنند. افراد مبتلا به دیابت می توانند از پزشک خود در مورد استفاده از مکمل ویتامین D و نحوه قرار گرفتن آن در برنامه درمانی سوال کنند.

ویتامین D را می توان در جگر گاو، ماهی های چرب (ماهی آزاد، قزل آلا، ماهی تن و ماهی خال مخالی)، زرده تخم مرغ، قارچ و غذاهای غنی شده با آن مانند محصولات لبنی و غلات یافت. همچنین از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی پوست توسط بدن تولید می شود.

منیزیم

افرادی که با دیابت نوع 2 زندگی می کنند ممکن است سطوح پایینی از منیزیم را داشته باشند. برخی از منابع غذایی غنی از منیزیم، عبارتند از:

 • موز
 • اسفناج
 • سالمون
 • شیر سویا
 • لوبیا سیاه
 • غلات غنی شده
 • کدو تنبل یا دانه چیا
 • آجیل (بادام، بادام هندی، بادام زمینی)

سطوح پایین منیزیم با افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است. مصرف مکمل منیزیم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است سطح گلوکز ناشتا و بعد از غذا و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.

با این حال، همانطور که نویسندگان یک متاآنالیز اشاره می کنند، هیچ کارآزمایی بالینی در مقیاس بزرگ، از استفاده روتین از مکمل های منیزیم در دیابت نوع 2 پشتیبانی نمی کند. یک متاآنالیز نشان داد که 12 هفته مصرف منیزیم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با بهبود سطح فشار خون مرتبط است. با این حال، محققان خواستار مطالعات دقیق‌تر برای تایید این مزیت بالقوه هستند.

افزایش سطح منیزیم در سکته مغزی که از عوارض دیابت است نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. سطوح بالای منیزیم ممکن است با خطر کمتر برخی از انواع سکته مغزی مرتبط باشد. با این حال، نیاز به کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده برای تایید اثر و ارائه توصیه‌ها وجود دارد.

نکات مهم انتخاب ویتامین برای دیابتی ها

سطح پایین ویتامین ها و مواد معدنی را می توان با آزمایش خون تشخیص داد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است آزمایش خون منظم برای نظارت بر سطح ویتامین انجام دهند. اگر کمبودی پیدا شد، مهم است که برنامه ای برای رفع آن با کمک پزشک تهیه کنید.

اولین تمرکز بر روی استفاده از یک رژیم غذایی است که نیازهای تغذیه ای و ویتامین ها و مواد معدنی کافی را تامین کند. مشورت با یک متخصص تغذیه می تواند به برنامه ریزی وعده های غذایی و اینکه مصرف چه غذایی می تواند موثر باشد، کمک کند.

انواع و مارک های بسیاری از مکمل های ویتامین در بازار وجود دارد. سازمان غذا و دارو (FDA) این مکمل ها را تنظیم نمی کند. انتخاب یکی از باکیفیت ها برای هدر ندادن پول و رسیدن به نتایج دلخواه مهم است.

یکی از راه‌های انتخاب مکمل حاوی مقدار مناسب مواد مغذی، جستجوی مجوز است. شرکت‌های مستقلی وجود دارند که مکمل‌ها را آزمایش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که حاوی چیزی هستند که باید داشته باشند یا  حاوی موادی نیستند که نباید در آنها باشد، و استاندارد شده‌اند تا هر بطری فروخته‌شده حاوی مقدار یکسانی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد.

به دنبال مجوز آنالیز (COA) روی برچسب مکمل باشید. این بدان معنی است که یکی از شرکت های شخص ثالث آن را در آزمایشگاه خود آزمایش کرده است.

سوالات متداول

آیا کمبود ویتامین D می تواند باعث دیابت نوع 2 شود؟ نقش ویتامین D در دیابت به خوبی شناخته، نشده است. اینکه آیا کمبود به پیشرفت بیماری کمک می کند یا نه هنوز در دست مطالعه است. اگر مشکوک به کمبود هستید با یک پزشک مشورت کنید چرا که دریافت ویتامین D کافی برای سلامت کلی بدن مهم است.

آیا افراد دیابتی می توانند ویتامین C مصرف کنند؟ دریافت ویتامین C کافی در  شرایطی که دیابت دارید، ضروری است. افراد مبتلا به دیابت ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند اگر سطح آن پایین باشد. یک مطالعه انجام شده نشان داد که دریافت ویتامین C کافی برای افراد دیابتی ضروری است.

سخن آخر

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است به دلایل مختلفی دچار کمبود ویتامین باشند. آزمایش خون می تواند برای تشخیص کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی و نیز به عنوان بخشی از مراقبت منظم برای دیابت مورد استفاده قرار گیرد.

مراقبت منظم از دیابت به معنای ایجاد تغییر در شیوه زندگی است و ممکن است به معنای استفاده از داروها برای مدیریت سطح گلوکز خون باشد. کمبود ویتامین می تواند در افرادی که دیابت دارند شایع باشد و علائمی ایجاد کند یا منجر به عوارض شود.

برای دریافت تاثیر بهتر از مصرف مکمل ها، مهم است که مارک های باکیفیت را انتخاب کنید و از یک پزشک برای درک دوز مورد نیاز کمک بگیرید.

 

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.