لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟

عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟ | پزشکت
فهرست مطالب

عوارض طولانی مدت کرونا حتی پس از هفته ها در مقابله با این بیماری در برخی از بیماران دیده شده است. به طور کلی، همانطور که عفونت جدید ویروس کرونا در سراسر جهان افزایش می یابد، کاملاً واضح است که این بیماری دیگر بیماری شبه آنفولانزا نیست.

با افزایش تعداد افرادی که علائم طولانی مدت را پس از بهبودی از COVID-19 را گزارش داده اند مشخص شده است که، این ویروس نه تنها ریه ها بلکه سایر اعضای بدن از جمله قلب و مغز را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

بسیاری از بیماران حتی پس از مقابله با ویروس نیز تا هفته ها دچار سرفه، تحریک گلو و ضعف بدن می شوند. برخی از آنها حتی از مشکلات قلبی، ناراحتی روانی و مه مغزی شکایت دارند. به همین دلیل رعایت دقیق دستورالعمل های فاصله اجتماعی، قرنطینه در خانه و انزوا بسیار مهم است.

به جای انتظار برای واکسن یا دارو برای درمان این عفونت، باید تمام اقدامات احتیاطی را برای ایمن نگه داشتن خود و دیگران انجام دهیم. حتی اگر از COVID-19 بهبود یابید، آیا واقعاً اثرات آن از بین می رود؟

COVID طولانی یعنی چه؟

عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟ | پزشکت

“COVID طولانی” اصطلاحی است که برای اثرات COVID-19 در افرادی که علائم چندین هفته تا چند ماه پس از ابتلا به SARS-CoV-2 را تجربه می کنند، استفاده می شود.

 اکثر افراد مبتلا به عفونت خفیف در عرض 2 هفته پس از ظهور اولین علامت، بهبود می یابند. اما بهبودی در  بیماران بسیار سخت ممکن است 6 هفته یا بیشتر طول بکشد. تعداد فزاینده ای از بیماران بهبود یافته پس از هفته ها یا ماهها با علائمی مانند خستگی، تپش قلب، درد مفصل، تنگی نفس، مه مغز، از دست دادن بو یا طعم یا هر دو و قلب، کلیه ها، مغز و ریه ها  مواجهه می شوند.

بررسی  جدیدی در انگلستان انجام شد نشان داد: از هر 10 بیمار مبتلا به COVID-19 بهبود یافته 1 نفر در معرض علائم طولانی مدت است.

در این مطالعه، سلامت 100 بیمار بهبود یافته COVID-19، از این تعداد 68 نفر مبتلا به عفونت خفیف COVID-19، و 32 نفر دیگر عفونت شدید داشتند، برای بررسی علائم طولانی مدت و عواقب طولانی مدت عفونت مورد بررسی قرار گرفت.

دانشمندان دریافتند که 10 تا 15 درصد افراد، از جمله برخی مبتلایان به عفونت خفیف، به سرعت از تمام علائم بهبود نمی یابند و ماه ها طول می کشد.

بیماری ژنتیک

مطالعه دیگری که در ایتالیا انجام شد، نشان داد که حدود 87.4٪ بیماران حداقل یک علامت طولانی مدت دارند که بیشتر آنها خستگی یا تنگی نفس است.

چرا ویروس کرونا منجر به عوارض زیادی می شود؟

با گذشت چند ماه از ابتلا، ما نمی دانیم که بیماران COVID در آینده چه علائمی را باید تحمل کنند یا اینکه منجر به سایر بیماری های مزمن می شود.

ما می دانیم که ویروس SARS-CoV-2 نه تنها ریه ها و سایر اندام های تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه می تواند منجر به لخته شدن خون، ضایعات پوستی، اسهال و سایر علائم غیرمعمول شود.

پروتئین سنبله موجود در سطح این ویروس جدید در سطح گیرنده های ACE2، که در سطح سلول های ریه ها، دستگاه گوارش، قلب، کلیه ها، سیستم عصبی و رگ های خونی وجود دارد، باعث آسیب پذیری سلول ها در برابر ویروس می شود.

علائم طولانی مدت COVID-19 چیست؟

عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟ | پزشکت

علائم و نشانه های رایج ناشی از بیماری کرونا که ممکن است در طولانی مدت باقی بمانند، عبارتند از:

خستگی یا ضعف

افراد مبتلا به COVID-19 پس از بهبودی سخت می توانند دوباره روی پا بایستند. با ضعف طولانی مدت برای هفته ها و ماه ها، بیماران دچار درد عضلانی، تپش قلب، سطح انرژی نامتعادل، درد، سوزن سوزن شدن اندام ها و غیره می شوند.

تنگی نفس

تنگی نفس یا نفس کشیدن نیز نامیده می شود، در بیشتر موارد معمولاً با درد قفسه سینه همراه است. این دومین اثر طولانی مدت COVID-19 است. اما، این در افرادی که در مرحله فعال به مراقبت های ویژه بستری شده اند، بیشتر مشاهده می شود. تنگی نفس همچنین می تواند آسیب قلبی یا اسکار را نشان دهد که این نیز یک عارضه طولانی مدت است.

سرفه

گرچه تب و سرفه از اولین علائم COVID-19 است، بسیاری از بیماران حتی پس از بهبودی سرفه مزمن خشک یا مرطوب را تجربه می کنند.

درد مفصل و سردرد

عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟

همراه با احساس خستگی یا ضعف عمومی، بسیاری از بیماران به مدت چندین هفته   درد مفاصل، دردهای عضلانی و سردرد را تجربه کرده اند.

ضربان قلب

از آنجا که عضلات قلب نیز گیرنده های ACE2 دارند، اعتقاد بر این است که ویروس به ماهیچه های قلب آسیب می رساند. در نتیجه جای زخم ایجاد می شود. این بافت زخم می تواند منجر به نامنظم شدن ضربان قلب یا آریتمی شود.

فشار خون بالا

این ویروس قلب و رگ های خونی را هدف قرار می دهد و در نتیجه باعث فشار خون بالا می شود. حتی در بیمارانی که قبلاً سالم بودند و فقط یک عفونت خفیف با COVID-19 داشتند ممکن است این وضعیت را تجربه کنند.

سندرم مراقبت های ویژه بعد از مراقبت ویژه

بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه منزوی و تحت درمان بودند، علائم اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD  را نشان می دهند. تجربه نزدیک به مرگ، انزوا، درد، اختلالات خواب و بستر بودن باعث ناراحتی ذهنی، کاهش حافظه، مشکلات رفتاری و سایر علائم پس از بهبودی می شود.

اضطراب و استرس

عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟ | پزشکت

بیماران پس از بهبودی به سختی می توانند با استرس و اضطراب مبارزه کنند. بیماران بیشتر دچار بی خوابی، استرس، افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس فکری عملی می شوند.

افرادی که عفونت شدیدتری دارند ممکن است آسیب طولانی مدت نه فقط در ریه ها، بلکه در قلب، سیستم ایمنی، مغز و جاهای دیگر داشته باشند. شواهد مربوط به شیوع ویروس کرونا در گذشته، به ویژه همه گیری سندرم حاد تنفسی حاد (SARS)، نشان می دهد که این تأثیرات می تواند سالها ادامه داشته باشد.

اگرچه در برخی موارد شدیدترین عفونت ها نیز در طولانی مدت بدترین تأثیرات را به همراه دارند، حتی موارد خفیف نیز می توانند اثرات تغییر دهنده زندگی داشته باشند، به ویژه یک بیماری مستمر مانند سندرم خستگی مزمن شود.

آسیب اندام ها  و COVID-19

COVID-19 اغلب ابتدا به ریه ها حمله می کند. اما این بیماری به سادگی یک بیماری تنفسی نیست و در بسیاری از افراد، ریه ها بدترین عضو نیستند. همچنین به این دلیل که این عفونت می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند، که در کل بدن وجود دارد.

به نظر می رسد که ویروس جدید کرونا اندام های زیر را تحت تأثیر قرار می دهد:

ریه ها

ذات الریه ناشی از COVID-19 می تواند منجر به آسیب طولانی مدت به آلوئول های ریه شود، کیسه های کوچک هوایی که به تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن کمک می کنند. این آسیب منجر به ایجاد زخم می شود، که می تواند مشکلات تنفسی طولانی مدت ایجاد کند.

کم رنگ شدن علائم ممکن است طولانی شود. یک بررسی افرادی را که در بیمارستان بستری شده بودند پیگیری کرد و نشان داد که حتی یک ماه پس از ترخیص، بیش از 70٪ از آنها تنگی نفس را گزارش می دهند. 5/13٪ هنوز در خانه از اکسیژن استفاده می کنند.

قلب

حتی در افرادی که علائم خفیف COVID-19 را تجربه کرده اند، اسکن های تهیه شده از قلب، آسیب به عضله قلب را نشان می دهد. اسکار عضلات قلب خطر نارسایی قلبی و سایر عوارض بعدی را در زندگی افزایش می دهد.

مغز

COVID-19 بر روی مغز تأثیر می گذارد و منجر به سکته مغزی، تشنج و فلج موقتی می شود (سندرم گیلن-باره). همچنین ممکن است افراد را مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر و پارکینسون کند.

آسیب به رگ های خونی

عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟

COVID-19 خطر سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد، زیرا احتمال لخته شدن خون بیشتر است. لخته های بزرگتر می توانند منجر به حملات قلبی و مغزی شوند و لخته های کوچکتر به رگهای خونی کوچک در اندام های مختلف از جمله قلب، ریه ها، کبد، پاها و کلیه ها آسیب می رسانند.

برای همه کسانی که فکر می کنند ویروس کرونا فقط در سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های شدید منجر به علائم شدید می شود. با این حال، شما هنوز در معرض آسیب طولانی مدت اعضای بدن و سایر مشکلات سلامتی هستید. هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد COVID-19 وجود دارد و دانشمندان هر روز اطلاعات جدیدی پیدا می کنند.

با رعایت دستورالعمل های دقیق فاصله بین اجتماعی، می توانید جلوی انتشار بیماری را بگیرید. با رعایت فاصله اجتماعی، ماسک بزنید یا بینی و دهان خود را بپوشانید. از بیرون رفتن بی جهت از منزل خودداری کنید و تا آنجا که ممکن است در خانه و در امنیت باشید.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

2

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.