اخبارتغذیهکرونا

کمبود ویتامین D و خطر کرونا

کمبود ویتامین D و خطر کرونا

کمبود ویتامین D و خطر کرونا به حدی زیاد است که نتایج بررسی ها توسط پژوهشگران نشان داده هشتاد درصد بیماران COVID-19 کمبود ویتامین D دارند. در تحقیقات صورت گرفته برای ارتباط بین ویتامین D و عفونت کشنده کرونا محققان به این نتیجه رسیده اند که ویتامین آفتاب ممکن است در مبارزه با ویروس مفید باشد.  مطالعه جدیدی که بر روی 216 فرد مبتلا به COVID-19 انجام شد، نشان داد که 80 درصد از افراد ویتامین D کافی در خون ندارند. این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که هم COVID-19 دارند و هم سطح ویتامین D کمتری دارند، تعداد بیشتری مارکرهای التهابی مانند فریتین و D-dimer دارند که با نتایج ضعیف COVID-19 مرتبط هستند.

از طرفی هم بررسی های دیگر نشان می دهد بیماران مبتلا به COVID-19 که دارای ویتامین D کافی هستند، 51.5 درصد خطر مرگ در اثر بیماری و خطر قابل توجهی را برای عوارض کاهش می دهد.

متخصصان پزشکی معقتدند حفظ سطح كافی ویتامین D ممكن است در كاهش خطر ابتلا به بیماری کرونا موثر باشد. حتی به بهبودی از COVID-19 شدید برای برخی افراد كمك كند.

کمبود ویتامین D و خطر کرونا

کمبود ویتامین D و خطر کرونا | پزشکت

در بررسی های صورت گرفته برای ارتباط بین کمبود ویتامین D و بیماری کرونا محققان 216 بیمار COVID-19 را در بیمارستانی در اسپانیا بررسی کردند. دانشمندان بیماران را با گروه های داده دیگری تطبیق دادند. از کل بیماران، 82.2 درصد کمبود ویتامین D داشتند. در این تحقیق میزان ویتامین D در مردان کمتر از زنان بود.

افرادی مبتلا به COVID-19 با سطح ویتامین D کمتری، مارکرهای التهابی بیشتری مانند فریتین و D-dimer نیز داشتند. آنها در برابر بیماری کرونا نتایج ضعیفی را ثبت کرده اند.

در بین بیماران با کمبود ویتامین D، شیوع فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی بیشتر بود. این بررسی ها نشان داده که این دسته از بیماران نیاز به بستری در بیمارستان داشته اند.

دکتر هانس کنراد بیالسکی، استاد دانشگاه هوهنهایم که ارتباط بین ویتامین D و COVID-19 را ارزیابی کرده است، در این باره می گوید: بیماری های زمینه ای مانند فشار خون، دیابت و چاقی با وضعیت پایین ویتامین D ارتباط دارد. به نظر می رسد بیماران با کمبود ویتامین D ممكن است COVID-19 شدیدتری داشته باشند.

بهبود سطح ویتامین D و COVID-19

با این وجود، علاوه بر ارتباط بین سطح ویتامین D و خطر ابتلا به COVID-19، بسیاری از افراد در حال بررسی چگونگی محافظت از ویتامین D یا کمک به بهبودی این ویتامین در بیماران هستند.

محققان می گویند: یک روش برای بهبود سطح این ویتامین در بیماران، شناسایی و درمان کمبود ویتامین D است. این مسئله به ویژه در افراد در معرض خطر مانند سالمندان، بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای و ساکنان خانه سالمندان، بسیار مهم است. افراد در معرض خطر ابتلا به COVID-19 – افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری زمینه ای و افراد در خانه های سالمندان، می توانند با ویتامین D درمان شوند. درمان ویتامین D باید در COVID-19 در بیمارانی که کمبود این ویتامین دارند صورت بگیرد.

بیماری ژنتیک

از خودتان محافظت کنید.

کمبود ویتامین D و خطر کرونا | پزشکت

طبق بررسی های صورت گرفته، بسیاری از افراد کمبود ویتامین D دارند. این یک مسئله بهداشت جهانی است، بر همین اساس محققان توصیه می کنند که افراد باید سطح ویتامین D خود را بررسی کنند.

طبق توصیه انجمن غدد درون ریز  نوزادان باید روزانه 400 تا 1000 IU، کودکان 600-1000 IU و بزرگسالان 600-2000 IU ویتامین D دریافت کنند.  میزان مورد نیاز این ویتامین در افراد مختلف به سطح فعلی آنها بستگی دارد. افراد با اضافه وزن و یا چاقی زیاد ممکن است به 2 تا 3 برابر ویتامین D بیشتر نیاز داشته باشند.

محققان معتقدند که مصرف مکمل ها در افراد با کمبود ویتامین D می تواند مفید باشد. اما افراد باید قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنند.

کمبود ویتامین D و خطر بیماری های تنفسی

کمبود ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی از جمله آنفلوانزا و ویروس کرونا ارتباط دارد. مطالعه تیم او بر روی 191000 بیمار COVID-19 مثبت نشان داد كه كمبود ویتامین D 54.5 درصد خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. از طرفی هم بیماران COVID-19 كه دارای سطح ویتامین D كافی بودند، 5/51 درصد خطر مرگ و میر ناشی از بیماری را كاهش داده و خطر عوارض را به میزان قابل توجهی كاهش داده اند.

برای افراد مبتلا به COVID-19، هیچ منعی برای افزایش مصرف ویتامین D وجود ندارد. مگر اینکه فرد دارای یک اختلال نادر مانند سارکوئیدوز و سایر اختلالات گرانولوماتوز باشد.

از طرفی هم متخصصان معتقدند که هنوز مشخص نیست که آیا ویتامین D اثر پیشگیرانه بر بدن دارد  یا ندارد. اما کمبود ویتامین D می تواند با عوارض جانبی زیادی همراه باشد.

برای درک بهتر ارتباط بین ویتامین D و COVID-19، تحقیقات بیشتری لازم است.

در حال حاضر شواهدی وجود دارد که دریافت کافی ویتامین D می تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شود. اما محققان دنبال این موضوع هستند که آیا مصرف ویتامین D به همراه واکسن باعث بهبود اثر واکسن می شود یا تاثیری ندارد.

آسپرین و پیشگیری از عوارض کرونا

کمبود ویتامین D و خطر کرونا | پزشکت

آسپرین می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کند. حتی از این طریق از بروز عوارض بیماری کرونا در بیماران بستری در بیمارستان جلوگیری شود. محققان می گویند آسپرین به دلیل تاثیر بر روی کاهش خطر لخته شدن خون، به افرادی که با COVID-19 بستری شده اند کمک می کند. کارشناسان می گویند این مطالعه امیدوار کننده است اما تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

آسپرین دارویی پیشگیرانه نیست و می تواند عوارضی مانند خونریزی بیش از حد ایجاد کند. اما به نظر می رسد مصرف روزانه آسپرین در بیماران بستری ممکن است به کاهش خطر عوارض جدی ناشی از COVID-19 کمک کند.

محققان پرونده 412 بزرگسال مبتلا به COVID-19 را که از مارس تا ژوئیه در بیمارستان های سراسر ایالات متحده بستری شده اند، بررسی کردند. بیش از 23 درصد از افرادی که مورد مطالعه قرار گرفتند، طی 24 ساعت از ورود به بیمارستان یا در 7 روز قبل از پذیرش، دوز کم روزانه آسپرین دریافت کردند.

محققان گزارش کردند که افرادی که آسپرین مصرف می کنند 44 درصد کمتر در دستگاه تهویه قرار می گیرند. حتی 43 درصد کمتر در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری می شوند. محققان همچنین گزارش دادند: افرادی که دوز روزانه آسپرین مصرف نمی کردند، در مقایسه با افرادی که از آسپرین استفاده می کردند، 47 درصد خطر مرگ ناشی از COVID-19 کاهش یافت.

نویسندگان این بررسی می گویند: «تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که استفاده از آسپرین ممکن است اثرات مفیدی در بیماران مبتلا به COVID-19 داشته باشد.»

دکتر دین بلومبرگ، رئیس بیماری های عفونی کودکان در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، می گوید: یافته های این تحقیق امیدوار کننده است اما باید تأیید شود.

لخته شدن خون و COVID-19

افراد مبتلا به COVID-19 در معرض خطر افزایش لخته خون هستند، به خصوص اگر در ICU بستری شوند. برخی مطالعات نشان می دهد: بین 30 تا 70 درصد از افراد مبتلا به COVID-19 در ICU دچار لخته شدن خون در پاها یا ریه ها می شوند.

دکتر ویلیام شفنر، متخصص بیماریهای عفونی در دانشگاه وندربیلت در تنسی می گوید: لخته شدن خون بخشی از پاسخ التهابی است و شامل رگهای خونی، به ویژه رگ های خونی کوچک و متوسط ​​است. در هنگام لخته شدن خون، جریان عبور خون از رگ ها کند می شود و شروع به لخته شدن می کند. لخته شدن خون می تواند منجر به اختلال در اکسیژن رسانی بدن شود. این وضعیت ممکن است باعث سکته و حمله قلبی گردد.

آسپرین می تواند به عنوان یک داروی ضد التهاب مفید باشد. حتی پاسخ التهابی بدن به COVID-19 را کاهش دهد.

آسپرین از کرونا پیشگیری نمی کند.

محققان در مورد تاثیر آسپرین بر بیماری کرونا می گویند: پاسخ التهابی بدن که باعث شدیدتر شدن علائم می شود در فاز دوم بیماری رخ می دهد. آسپرین می تواند این پاسخ را مهار کند. اما تاثیری بر روی خود ویروس ندارد. پس آسپرین نمی تواند خود ویروس را مهار کند. همین موضوع نشان می دهد که آسپرین از بروز کرونا پیشگیری نمی کند.

فواید و عوارض جانبی آسپرین

کمبود ویتامین D و خطر کرونا | پزشکت

آسپرین با پیشگیری از جمع شدن سلول های لخته کننده خون معروف به پلاکت از بروز لخته شدن خون جلوگیری می کند. آسپرین معمولاً برای کاهش درد و التهاب استفاده می شود. در دوز کم نیز می تواند در حفظ سلامت قلب موثر باشد. این دارو را به کودک یا نوجوان مبتلا به تب، علائم آنفولانزا یا آبله مرغان ندهید. آسپرین می تواند باعث سندرم ریه شود.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است، در موارد زیر با پزشک مشورت کنید:

  • نقرس
  • زخم معده
  • بیماری کبد
  • بیماری کلیوی
  • آسم یا آلرژی فصلی
  • یک اختلال خونریزی یا لخته شدن خون
  • بیماری قلبی، فشار خون بالا یا نارسایی احتقانی قلب

مصرف آسپرین در اواخر بارداری ممکن است باعث خونریزی مادر یا نوزاد هنگام زایمان شود. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید. آسپرین می تواند به شیر مادر منتقل شود. حتی ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید نوزاد از شیر مادر تغذیه کند.

از طرفی هم محققان و متخصصان قلب معتقدند: هیچ کس نباید بدون مشورت با پزشک خود آسپرین مصرف کند. زیرا استفاده روزانه از آسپرین می تواند عوارض جانبی بسیار جدی از جمله خونریزی از دستگاه گوارش و مغز ایجاد کند. بر همین اساس، اصلا درست نیست که افراد، به طور خودسرانه آسپرین مصرف کنند.

منابع:

https://www.healthline.com/health-news/new-study-found-80-percent-of-covid-19-patients-were-vitamin-d-deficient#A-look-ahead

https://www.healthline.com/health-news/aspirin-may-help-prevent-serious-covid-19-complications-heres-why#Not-a-preventive-treatment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا