تاول پوستی

تاول پوستی، که متخصصان پزشکی به آن وزیکول نیز می گویند، بخشی از پوست محسوب می شود که با مایع پر شده است. اگر تا به حال خیلی طولانی کفش نامناسب پوشیده اید احتمالاً با تاول پوستی آشنا هستید. در این وضعیت اصطکاک بین پوست و کفش شما منجر به جدا شدن لایه های پوست و پر شدن آن از مایع می شود.

تاول های پوستی، اغلب آزار دهنده، دردناک یا ناراحت کننده هستند. اما در بیشتر موارد، آنها علامت چیز جدی نیستند و بدون هیچ گونه درمان پزشکی بهبود می یابند. اگر بر روی پوست خود تاول نامشخصی دارید، باید برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید.

علل تاول پوستی

تاول پوستی 2 | پزشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

تاول های پوستی می توانند در اثر اصطکاک، عفونت یا در موارد نادر، براثر بیماری پوستی ایجاد شوند. برخی از شایع ترین علل و انواع تاول های پوستی، عبارتند از:

تاول تبخالی

تاول های تبخالی، تاول قرمز، دردناک و پر از مایعات هستند که نزدیک دهان و لب ها ظاهر می شوند. در این تاول ها، قبل از اینکه زخمی دیده شود، ناحیه آسیب دیده اغلب گزگز می کند یا می سوزد.

شیوع تاول های تبخالی، ممکن است با علائم خفیف و شبیه آنفولانزا مانند تب، بدن درد و التهاب غدد لنفاوی همراه باشد.

هرپس سیمپلکس

ویروس های HSV-1 و HSV-2 باعث ضایعات دهانی و تناسلی می شوند. این تاول های دردناک به تنهایی یا به صورت خوشه ای بوجود می آیند و مایع زرد شفاف را ترشح می کنند. سپس پوسته پوسته می شوند.

علائم آن، همچنین شامل علائم خفیف آنفولانزا مانند تب، خستگی، التهاب غدد لنفاوی، سردرد، بدن درد و کاهش اشتها است.

در این وضعیت، تاول ها ممکن است در پاسخ به استرس، قاعدگی، بیماری یا قرار گرفتن در معرض آفتاب دوباره ظاهر شوند.

تب خال ناحیه تناسلی

این بیماری مقاربتی (STD) توسط ویروس های HSV-2 و HSV-1 ایجاد می شود. این ویروس ها باعث ایجاد زخم های هرپسی می شود که تاول های دردناکی هستند (برجستگی هایی مملو از مایعات) و می توانند مایع را باز کرده و از آن خارج شوند. محل آلوده اغلب قبل از ظاهر شدن تاول ها شروع به خارش یا سوزن سوزن شدن می کند.

علائم این وضعیت شامل التهاب غدد لنفاوی، تب خفیف، سردرد و بدن درد است.

ایمپتیگو

ایمپتیگو، در نوزادان و کودکان شایع است. در این وضعیت، بثورات غالباً در ناحیه اطراف دهان، چانه و بینی قرار دارند. ایمپتیگو، تاول های تحریک پذیر و پر از مایع هستند که به راحتی پاره می شوند و پوسته ای به رنگ عسل ایجاد می کنند.

سوختگی

سوختگی، یک وضعیت اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. سوختگی بر اساس عمق، شدت و اندازه آن طبقه بندی می شود که انواع آن عبارتند از:

 • سوختگی های درجه یک: التهاب جزئی و پوستی خشک، قرمز و لطیف که هنگام اعمال فشار سفید می شود، از علائم آن است.
 • سوختگی های درجه دوم: تاول های بسیار دردناک، واضح و پوستی که قرمز به نظر می رسند یا دارای رنگ های متغیر و تکه ای هستند، از علائم آن است.
 • سوختگی های درجه سه: تاول هایی به رنگ سفید یا قهوه ای تیره یا برنز، با ظاهری چرمی و حساسیت به لمس کم یا بدون حساسیت هستند.
درماتیت تماسی

تاول های ناشی از درماتیت تماسی، ساعتها تا چند روز پس از تماس با ماده حساسیت زا ظاهر می شوند. در این وضعیت بثورات، مرزهای قابل مشاهده ای دارد و در محلی که پوست شما ماده تحریک کننده را لمس کرده ظاهر می شوند. در درماتیت تماسی، پوست خارش دار، قرمز یا پوسته پوسته است.

استوماتیت

استوماتیت یک زخم یا التهاب در لب ها یا داخل دهان است که می تواند در اثر عفونت، استرس، آسیب، حساسیت یا بیماری دیگری ایجاد شود.

دو شکل اصلی استوماتیت، عبارتند از:

 • استوماتیت تبخال که به آن زخم سرماخوردگی نیز گفته می شود.
 • استوماتیت آفتی که به آن زخم شانکر نیز گفته می شود.

علائم استوماتیت تبخال شامل تب، بدن درد، التهاب غدد لنفاوی و تاول های دردناک و پر از مایعات روی لب ها یا دهان است که به صورت زخم دیده می شوند.

در استوماتیت آفتی، زخم ها گرد یا بیضی شکل با حاشیه قرمز، ملتهب با مرکز زرد یا سفید دیده می شوند.

سرمازدگی

تاول پوستی 4 | پزشکت

سرمازدگی یک وضعیت اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. سرمازدگی در اثر آسیب شدید سرما به بخشی از بدن ایجاد می شود. مکان های معمول سرمازدگی شامل انگشتان دست، انگشتان پا، بینی، گوش ها، گونه ها و چانه است.

علائم شامل بی حس شدن و خارش پوست است که می تواند سفید یا زرد شود و احساس موم یا سفتی کند. علائم سرمازدگی شدید شامل سیاه شدن پوست، از دست دادن کامل احساس و تاول های مملو از خون یا چرک است.

زونا

زونا با بثورات پوستی بسیار دردناکی همراه است که احتمال دارد در این شرایط پوست بسوزد و خارش ایجاد می کند. بثورات به صورت یک نوار خطی بیشتر در تنه ظاهر می شود، اما ممکن است در سایر قسمت های بدن، از جمله صورت هم دیده شود. بثورات پوستی ممکن است همراه با تب کم، لرز، سردرد یا خستگی باشد.

اگزمای دیشیدروتیک

در بیماری پوستی اگزمای دیشدروتیک، تاول های خارش دار در کف پا یا کف دست ایجاد می شود.

علت این بیماری ناشناخته است، اما ممکن است به آلرژی مانند تب یونجه مربوط باشد. در این وضعیت خارش پوست در دستها یا پاها ایجاد می شود. تاول های پر از مایعات روی انگشتان دست، انگشتان پا، دست ها یا پاها ظاهر می شوند. خشکی پوست، قرمز و پوسته پوسته شدن آن با ترک های عمیق از دیگر علائم آن است.

پمفیگوئید

پمفیگوئید نوعی اختلال خود ایمنی است که در اثرسوء عملکرد سیستم ایمنی بدن ایجاد و منجر به بثورات پوستی و تاول زدن در پاها، بازوها، غشاهای مخاطی و شکم می شود.

انواع مختلفی از پمفیگوئید وجود دارد که بر اساس محل و زمان تاول زدن متفاوت هستند. در این شرایط، بثورات قرمز معمولاً قبل از تاول ایجاد می شود. تاول ها غلیظ، بزرگ و پر از مایع و معمولاً شفاف هستند اما ممکن است حاوی مقداری خون باشند.

پوست اطراف تاول ها ممکن است طبیعی یا کمی قرمز یا تیره به نظر برسد. تاول های پاره شده معمولاً حساس و دردناک هستند.

Pemphigus vulgaris

Pemphigus vulgaris یک بیماری خود ایمنی نادر است که روی پوست و غشاهای مخاطی دهان، گلو، بینی، چشم ها، دستگاه تناسلی، مقعد و ریه ها تأثیر می گذارد. در این وضعیت، تاول های پوستی دردناک و خارش دار ظاهر می شوند که به راحتی پاره شده و خونریزی می کنند.

تاول در دهان و گلو ممکن است باعث درد همراه با بلع و غذا خوردن شود.

اگزمای آلرژیک

تاول های ناشی از اگزمای آلرژیک ممکن است شبیه تاول های سوختگی باشد. اما غالباً روی دست و بازو دیده می شود. در این وضعیت پوست خارش دار، قرمز یا پوسته پوسته است.

ابله مرغان

تاول پوستی 5 | پزشکت

آبله مرغان به صورت خوشه هایی از تاول های خارش دار، قرمز و مملو از مایعات بروز می کند. در این وضعیت بثورات پوستی همراه با تب، بدن درد، گلو درد و از دست دادن اشتها رخ می دهد. این بیماری تا زمانی که همه تاول ها از بین بروند، مسری است.

باد سرخ 

باد سرخ Erysipelas، یک عفونت باکتریایی در لایه بالایی پوست است که معمولاً توسط باکتری استرپتوکوک گروه A ایجاد می شود.

  علائم آن شامل تب، لرز، قرمزی و التهاب بر روی پوست است.

  درماتیت هرپتیفورمیس

  درماتیت هرپتیفورمیس، بثورات پوستی خارش دار، تاول زده و سوزش دار است که در آرنج، زانو، پوست سر، پشت و باسن ایجاد می شود. این علائم می تواند نشان دهنده عدم تحمل گلوتن و بیماری سلیاک باشد. علائم درماتیت هرپتیفورمیس شامل برجستگی های بسیار خارش دار است. با رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن می توان علائم را کنترل کرد.

  درمان تاول پوستی

  تاول پوستی 1 | پزشکت

  اکثر تاول ها نیاز به هیچ درمانی ندارند و بدون درمان، از بین می روند. اگر علت تاول کاملا مشخص باشد، ممکن است بتوانید آن را با پوشاندن باند و محافظت از آن درمان کنید. در نهایت مایعات به داخل بافت نفوذ می کنند و تاول از بین می رود.

  نباید تاول را پاره کنید، مگر اینکه خیلی دردناک باشد، زیرا پوست موجود در مایع شما را از عفونت محافظت می کند. تاول های ناشی از اصطکاک، مواد حساسیت زا و سوختگی، واکنش های موقتی به محرک ها هستند.

  تاول های ناشی از عفونت ها نیز موقتی هستند، اما ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. اگر مشکوک به نوعی از عفونت هستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. وی می تواند برای پیشگیری از بروز عفونت، دارو تجویز کند. اگر علت مشخصی برای تاول وجود دارد، مانند تماس با ماده شیمیایی خاص یا استفاده از دارو، استفاده از آن محصول را قطع کنید.

  برخی از بیماری هایی که می توانند تاول ایجاد کنند، مانند پمفیگوس، درمان خاصی وجود ندارد. پزشک می تواند درمان هایی را برای شما در مدیریت علائم تجویز کند. گزینه های درمانی ممکن است شامل کرم های استروئیدی برای تسکین بثورات پوستی و یا آنتی بیوتیک برای بهبود عفونت های پوستی باشد.

  پیش آگهی تاول پوستی

  در بیشتر موارد، تاول ها جدی و خطرناک نیستند. بیشتر آنها بدون درمان از بین می روند، اما در این بین ممکن است باعث درد و ناراحتی شما شوند.

  وضعیت تاول ها و اینکه آیا آنها پاره یا آلوده شده اند، در پیش آگهی وضعیت شما مهم است. اگر عفونت ایجاد کننده تاول را درمان کنید، پیش آگهی وضعیت شما خوب است. برای شرایط نادر پوستی، چگونگی عملکرد درمان به شرایط بیمار بستگی دارد.

  پیشگیری از تاول های پوستی

  تاول پوستی 3 | پزشکت

  برای شایع ترین تاول ها (آنهایی که در اثر اصطکاک روی پوست پاهای شما ایجاد می شوند) می توانید اقدامات پیشگیرانه اساسی زیر را انجام دهید:

  • همیشه کفش های راحت و مناسب بپوشید.
  • اگر می خواهید مدت طولانی پیاده روی کنید، برای کاهش اصطکاک از جوراب بالشتک دار استفاده کنید.

  منبع:

  https://www.healthline.com/health/blisters#causes