لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

سرفه سیگاری چیست؟ آیا علائم سرطان است؟

سرفه سیگاری | پزشکت
فهرست مطالب

سرفه سیگاری به سرفه های طولانی مدت بعد از ترک سیگار گفته می شود. مصرف سیگار در طولانی مدت و حتی قطع آن منجر به بروز سرفه های خلط آور می شود به طور کلی، مصرف سیگار عوارض خطرناک و جبران ناپذیری دارد. شما در هنگام سیگار کشیدن، مواد شیمیایی بسیار زیادی را استشمام می کنید. این مواد شیمیایی وارد گلو و ریه ها می شوند. سرفه کردن، روش طبیعی بدن برای پاکسازی مجاری هوایی می باشد.

سرفه سیگاری با سرفه های معمولی فرق دارد. این سرفه با خس خس سینه و خلط در گلو همراه است. علاوه بر آن، سرفه سیگاری مرطوب بوده و موجب خروج خلط و موکوس از دهان می شود. سرفه مرطوب، خلط را از دستگاه تنفس تحتانی یا ریه به سمت دهان هدایت می کند. در این شرایط صدای خس خس سینه در اثر وجود رطوبت در مجاری هوایی ایجاد می شود.

مصرف سیگار در طولانی مدت منجر به بروز سرفه های مزمن می شود. سرفه های مزمن که در مدت طولانی ادامه پیدا می کنند، می توانند باعث آسیب گلو و ریه ها شوند. بسیاری از روش های درمانی می توانند علائم التهاب را کنترل کرده و به تسکین سرفه و درد گلو در افراد سیگاری کمک کنند.

چه عواملی باعث سرفه سیگاری می شود؟

سرفه سیگاری | پزشکت

مژک ها، ساختارهای کوچک مو مانندی هستند که در مجاری تنفسی قرار گرفته و با حرکت مداوم خود ذرات ریز آلوده را به خارج از دستگاه تنفسی انتقال می دهند. مژک ها در پاکسازی هوایی که از طریق دم وارد بدن می شود نقش بسیار مهمی دارند. در افراد سیگاری، مژک ها تا حد زیادی توانایی خود را از دست داده و دیگر نمی توانند مواد شیمیایی و ذرات ریز آلوده را از ریه ها دفع کنند. به همین دلیل، سموم و به خصوص مواد شیمیایی ناشی از کشیدن سیگار بسیار بیشتر از حد معمول در ریه ها باقی می مانند. در نتیجه بدن در پاسخ به این مشکل، مجبور است باعث تحریک سرفه شود تا از این طریق مواد شیمیایی را از ریه ها خارج کرده و مجاری هوایی را پاکسازی کند.

ریه فرد سیگاری به خصوص در هنگام صبح، تحریک شده و در نتیجه سرفه ها شدیدتر می شوند. علت این وضعیت این است که مژک ها به دلیل اینکه در طی چندین ساعت خواب شبانه سیگار نکشیده اید مقدار کمی از توانایی خود را برای خارج کردن مواد شیمیایی از ریه های شما به دست می آورند. حرکت مداوم مژک ها برای بیرون راندن مواد سمی از ریه باعث سرفه های مداوم و شدید در هنگام صبح می شود.

یکی دیگر از دلایل سرفه در افراد سیگاری این است که خلط گلو روان تر شده و به سمت دهان حرکت می کند. در نتیجه بدن با ایجاد سرفه های پیاپی سعی می کند خلط را از دهان خارج کند.

سرفه سیگاری ها چه مدت طول می کشد؟

سرفه افراد سیگاری، بسته به میزان سیگار کشیدن می تواند از چند روز تا چند هفته یا حتی مدت زمان بسیار طولانی تر ادامه داشته باشد. اگر هر چند وقت یک بار سیگار می کشید، سرفه شما احتمالاً چند روز پس از ترک سیگار برطرف می شود.

اگر مرتب سیگار می کشید، احتمالاً سرفه ها تا زمان ترک سیگار ادامه دارند. حتی در بسیاری از موارد ممکن است با روش های درمانی و خانگی هم نتوانید به راحتی از شر سرفه خلاص شوید.

اگر به شدت و روزی چند پاکت سیگار می کشید، ممکن است سرفه شما پس از ترک سیگار یا کاهش مصرف، ماه ها طول بکشد.

آیا سرفه سیگاری نشانه سرطان ریه است؟

سرفه سیگاری | پزشکت

برخی از علائم سرطان ریه، مانند گرفتگی صدا و خس خس سینه شبیه علائم سرفه در سیگاری ها است؛ بنابراین تشخیص این دو از همدیگر همیشه ممکن نیست. انواع سیگار مانند سیگار برگ و بخارات سمی سیگار الکترونیکی حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند که می توانند باعث ابتلا فرد به سرطان شوند. این مواد به عنوان ترکیبات سرطان زا شناخته می شوند.

وجود برخی علائم در افراد سیگاری خطرناک بوده و می تواند نشان دهنده سرطان ریه باشد. این علائم عبارتند از:

در صورت وجود این علائم باید حتما غربالگری ریه انجام دهید. انجام غربالگری بلافاصله پس از بروز علائم می تواند میزان خطر ابتلا به سرطان ریه در شما را کاهش دهد. تشخیص زود هنگام سرطان به شما کمک می کند تا قبل از بدتر شدن عارضه یا انتشار بیماری به خارج از ریه ها، آن را درمان کنید. پزشک ممکن است براساس میزان سیگار کشیدن شما غربالگری سرطان ریه را توصیه کند حتی اگر هیچ یک از این علائم را نداشته باشید. زیرا سرطان ریه در مراحل اولیه هیچ گونه علائم قابل توجهی ندارد و به همین علت ممکن است تا زمان پیشرفت بیماری تشخیص داده نشود.

سرفه سیگاری منجر به چه عوارضی می شود؟

سرفه سیگاری | پزشکت

عوارض سرفه سیگاری بسته به میزان سیگار کشیدن، شدت سرفه و بیماری های زمینه ای متفاوت است. به طور کلی، عوارض سرفه سیگاری، عبارتند از:

 • آسیب به گلو
 • خشن شدن صدا
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی
 • خارش و تحریک مجاری تنفسی
 • افزایش ابتلا به عفونت های تنفسی
 • سرفه های طولانی مدت و مزمن

سیگار کشیدن در مدت زمان طولانی می تواند باعث تجمع مواد شیمیایی سمی در ریه ها و مجاری تنفسی شود. همچنین نیکوتین موجود در سیگار، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. در نهایت نیکوتین و سایر ترکیبات سمی می توانند باعث آسیب به ریه و ابتلا به بیماری های زیر شوند:

برای سرفه سیگاری چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی سیگار کشیدن برای سلامتی شما مضر است. مصرف سیگار با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شریط را برای ابتلا به بیماری های زمینه ای فراهم می کند. به خصوص اگر علائمی مانند سرفه های مزمن و طولانی دارید که باعث تداخل در زندگی روزمره شما شده است، باید برای تشخیص علت حتما با یک پزشک مشورت کنید. این علائم عبارتند از:

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • گرفتگی شدید صدا
 • کاهش غیر طبیعی وزن
 • احساس درد در استخوان ها
 • درد مداوم قفسه سینه همراه با سرفه
 • وجود خلط سبز یا زرد همراه با سرفه

در صورت مشاهده علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید قفسه سینه
 • سرفه همراه با خلط خونی
 • ناتوانی در کنترل مثانه هنگام سرفه

این علائم ممکن است نشان دهنده بیماری های زیر باشند:

 • سل
 • سرطان ریه
 • عفونت در مجاری تنفسی
 • انسداد ریوی مزمن (COPD)
 • بیماری ریفلاکس معده (GERD)

بیماری انسداد ریوی مزمن نوعی اختلال شایع ریوی است که تنفس را به خصوص در بازدم با مشکل مواجه می کند. COPD چهارمین علت مرگ در سراسر دنیا است. در 80 تا 90 درصد موارد علت ابتلا به این بیماری کشیدن سیگار است. خس خس سینه و سرفه های مداوم از مهمترین علائم انسداد ریوی مزمن می باشد. ترک سیگار بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری است.

سرفه سیگاری چگونه درمان می شود؟

سرفه سیگاری | پزشکت

درمان های مختلفی برای سرفه سیگاری ها وجود دارد. این موارد از درمان های سنتی گرفته تا درمان های جایگزین و خانگی متفاوت است.

بهترین روش برای درمان سرفه افراد سیگاری، کاهش میزان سیگار کشیدن یا ترک کامل دخانیات است. ترک سیگار از بدتر شدن علائم شما پیشگیری کرده و سرعت آسیب رسانی به ریه ها را کاهش می دهد.

روش های سنتی برای کمک به درمان سرفه، عبارتند از:
 • در داخل اتاق خواب از دستگاه بخور استفاده کنید. هوای خشک باعث شدید شدن سرفه می شود.
 • آب نمک غرغره کنید. غرغره محلول آب نمک باعث تسکین سرفه شده و التهاب مجاری تنفسی را کاهش می دهد.
 • روزانه 30 دقیقه ورزش منظم داشته باشید. ورزش باعث روان شدن مخاط گلو شده و سرفه و خروج خلط را آسان تر می کند.
 • روزانه 6 الی 8 لیوان آب بنوشید تا مخاط ریه ها و گلو نرم شوند. برای تاثیر بیشتر می توانید چند قطره آب لیموی تازه به آب اضافه کنید.
 • هنگام خواب سر خود را بالاتر از بقیه قسمت های بدن قرار دهید. در نتیجه مخاط نمی تواند به گلو راه پیدا کرده و باعث تحریک سرفه شود.
 • از مصرف قهوه یا الکل برای کاهش شدت سرفه خودداری کنید. قهوه و الکل می تواند باعث کم آبی بدن و در نتیجه تحریک بیشتر سرفه شود.

اگر این روش های درمانی موثر واقع نشد، با پزشک خود در مورد داروهایی که می توانند به تسکین علائم سرفه و رفع تنگی نفس کمک کنند، مشورت کنید. داروهای رایج برای درمان سرفه افراد سیگاری شامل گشاد کننده های برونش و کورتیکواستروئیدها هستند.

گشادکننده های برونش برای باز کردن مجاری تنفسی و کمک به رفع تنگی نفس استفاده می شوند. آنها معمولاً به صورت اسپری وجود دارند. استفاده از این اسپری ها نسبت به داروهای خوراکی یا تزریقی عوارض کمتری دارد، زیرا بخش عمده ای از آن به طور مستقیم وارد ریه و مجاری تنفسی می شود. گشاد کننده های برونش سریع الاثر که فقط در صورت لزوم استفاده می شوند در عرض چند دقیقه عمل کرده و به سرعت علائم تنگی نفس را از بین می برند. گشاد کننده های برونش طولانی مدت در افرادی که علائم پایدارتری دارند استفاده شده و در زمان طولانی تری اثرات مفید خود را نشان می دهند.

کورتیکواستروئیدها به رفع التهاب مجاری تنفسی کمک می کنند. آنها همراه با گشادکننده های برونش استفاده می شوند.

درمان های طبیعی و جایگزین برای سرفه های سیگاری عبارتند از:

بخور برخی از روغن های اساسی می تواند در تسکین علائم سرفه سیگاری ها مفید باشد.

به عنوان مثال بررسی ها نشان می دهد که ترکیبات موجود در روغن اکالیپتوس مانند شربت اکسپکتورانت عمل کرده و در تمیز کردن ریه از سموم و مواد شیمیایی به بدن کمک می کند. بخور اکالیپتوس باعث گشاد شدن رگ های خونی شده و در نتیجه اکسیژن بیشتری به ریه های شما می رسد. بخور اکالیپتوس مجاری تنفسی شما را ضد عفونی می کند و باعث درمان بیماری های تنفسی از جمله برونشیت و التهاب بینی می شود.

برای استفاده از اکالیپتوس می توانید برگ ها این گیاه را جوشانده و بخار آن را استنشاق کنید. بخور اکالیپتوس می تواند گلو را تسکین داده و علائمی مانند التهاب را تسکین دهد.

همچنین می توانید چند قطره از روغن اکالیپتوس را موقع رفتن به رختخواب در هوای خانه اسپری کنید. راه دیگر استفاده از روغن اکالیپتوس این است که آن را برای کاهش شدت سرفه به صورت موضعی بر روی قفسه سینه خود بمالید.

همچنین مصرف مکمل های گیاهی نیز می تواند به درمان سرفه و التهاب گلو کمک کند. این مکمل ها ممکن است حاوی ترکیباتی از گیاهان زیر باشند:

 • زنجبیل
 • رزماری
 • پونه کوهی

درمان خانگی سرفه سیگاری چیست؟

سرفه سیگاری | پزشکت

استفاده از برخی درمان های خانگی می تواند در تسکین سرفه و کاهش التهاب گلو به شما کمک کند. این درمان ها عبارتند از:

 • مکمل های ویتامین C مصرف کنید و یا مایعات دارای مقادیر زیاد ویتامین C مانند آب پرتقال بنوشید.
 • چای سبز یا دمنوش بابونه بنوشید. چای سبز حاوی مقادیر زیاد آنتی اکسیدان است و دمنوش بابونه حاوی ترکیباتی است که اثر آرام بخشی روی بدن شما دارند.
 • از مخلوط عسل در چای یا آب گرم استفاده کرده و هر روز یک قاشق چای خوری از آن را بخورید. عسل گلوی شما را پوشانده و تحریک گلو را کاهش می دهد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

5 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.