لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

برخی افراد مبتلا به آسم، متوجه بدتر و شدیدتر شدن علائم خودشان در طول شب می شوند. این وضعیت که به عنوان آسم شبانه شناخته می شود، سه چهارم بیماران را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علائم آسم شبانه شامل حملات سرفه، سفتی در قفسه سینه، خس خس سینه و تنگی نفس درست قبل و حین خواب است. همین وضعیت منجر می شود که بیمار در طول شب چندین بار از خواب بیدار شود. بی خوابی شبانه ناشی از آسم ممکن است منجر به خستگی، تمرکز ضعیف و مشکل در کنترل علائم آسم در طول روز، هم در بزرگسالان و هم در کودکان شود. حتی می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

بیشتر مرگ و میرهای مرتبط با آسم و حملات شدید در شب اتفاق می افتد، بنابراین آسم شبانه یک بیماری جدی است که نیاز به اقدامات پیشگیرانه و درمان موثر دارد. دلیل دقیق بدتر شدن آسم برای برخی افراد در شب هنوز تشخیص داده نشده است، اگرچه تصور می‌شود عوامل خاصی در این امر نقش دارند. اما نگران نباشید کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش و تسکین علائم آسم در طول شب انجام دهید.

آسم || پزشکتعلل و محرک های آسم شبانه

دقیقاً مشخص نیست که چرا آسم در شب برای برخی افراد بدتر می شود، اگرچه عوامل خاصی وجود دارد که می تواند حملات آسم در شب را بدتر کنند. برخی از محرک های حملات آسم در شب، عبارتند از:

وضعیت خوابیدن

برخی از موقعیت های خواب، مانند دراز کشیدن به پهلو یا جلو، می تواند ریه های را منقبض کند و به طور بالقوه حملات آسم شبانه را بدتر کند. در همین حال، خوابیدن صاف به پشت می تواند باعث ترشح پشت حلق و سرفه شبانه شود.

تنفس در هوای سرد

اگر چه یک اتاق خنک برای خواب مناسب است اما آسم شبانه شما احتمال دارد در زمستان یا اگر در اتاقی با تهویه مطبوع بخوابید بدتر شود. زیرا هوای سرد خشک است و از دست دادن رطوبت و گرما در مجاری تنفسی می تواند باعث حمله آسم شود.

قرار گرفتن در معرض آلرژن ها در شب

مایت های گرد و غبار خانه در رختخواب یا تشک، و شوره حیوانات خانگی، ذرات گرد و غبار یا کپک در اتاق خواب می توانند مجاری تنفسی را تحریک کرده و شما را مستعد ابتلا به آسم شبانه کنند.

قرار گرفتن در معرض آلرژن ها در هنگام عصر

قرار گرفتن در معرض آلرژن ها در عصر، از گرده گل گرفته تا موی حیوان خانگی، می تواند باعث تاخیر یا پاسخ “مرحله دیررس” شود. در این شرایط ممکن است چندین ساعت بعد انسداد راه هوایی را تجربه کنید و خطر حمله آسم را در طول شب افزایش دهید.

آسم کنترل نشده در طول روز

عدم رعایت صحیح برنامه درمان آسم در طول روز می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از حملات آسم شبانه قرار دهد.

تغییر عملکرد ریه

فرآیندهای طبیعی بدن در طول خواب می تواند شما را مستعد ابتلا به آسم شبانه کند. عملکرد ریه به طور طبیعی در شب کمتر می شود. همانطور که عضلات در طول خواب شل می شوند، راه هوایی فوقانی باریک و منجر به افزایش مقاومت در ریه ها می شود. اینها نشان می دهد که در طول شب بیشتر از مشکلات تنفسی و سرفه رنج می برید.

تغییرات هورمونی

در طول خواب بدن دچار تغییرات هورمونی می شود که ممکن است آسم را بدتر کند. به عنوان مثال، برخی از مطالعات نشان داده اند که کاهش سطح کورتیزول در طول خواب باعث انسداد راه هوایی می شود.

علائم آسم شبانه

حملات آسم زمانی مجاری های تنفسی هوایی ملتهب می‌شود و تنفس را منقبض می‌کند، رخ می دهد. علائم شایع آسم شبانه عبارتند از:

علاوه بر این، سایر عوارض آسم شبانه بر بزرگسالان و کودکان عبارتند از:

  • عدم تمرکز در طول روز
  • خواب‌آلودگی مفرط در طول روز
  • مشکل در کنترل علائم آسم در طول روز

عوامل خطر آسم شبانه

گروه خاصی از افراد مبتلا به آسم به دلیل برخی عوامل در معرض خطر ابتلا به آسم شبانه هستند، از جمله:

چاقی

چاقی در اطراف قفسه سینه و شکم ممکن است ریه ها را منقبض کند در حالی که بافت چربی مواد التهابی تولید می کند که می تواند عملکرد ریه ها را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به آسم که وزن کم کرده اند، عملکرد ریه را در شب بهبود می بخشند.

مصرف سیگار

سیگار کشیدن به ریه ها آسیب می رساند و شما را مستعد ابتلا به علائم آسم از جمله حملات آسم در شب می کند.

رینیت آلرژیک

بررسی ها نشان می دهد که درمان ضعیف رینیت آلرژیک با افزایش 50 درصدی علائم آسم در شب مرتبط است. این عارضه باعث تجمع خلط اضافی در طول خواب می شود و گلو را تحریک می کند که می تواند باعث بروز سرفه شود.

سینوزیت

سینوزیت با موارد شدیدتر آسم مرتبط است. این بیماری که نوعی عفونت ویروسی در سینوس‌ها است، باعث ترشحات بینی می‌شود که می‌تواند آسم شما را در هنگام خواب تشدید کند و شما را با نیاز به سرفه بیدار کند.

آپنه انسدادی خواب (OSA)

با این وضعیت، عضلات گلو در طول خواب شل می‌شوند و راه‌های هوایی را مسدود می‌کنند و تحقیقات ارتباط بین OSA و آسم شبانه را نشان داده است.

رفلکس اسید

افراد مبتلا به آسم دو برابر بیشتر احتمال دارد به نوعی از ریفلاکس اسید مزمن مبتلا شوند که در شب شعله ور می شود. ریفلاکس اسید می تواند باعث اسپاسم برونش شود که تنفس را سخت تر می کند و وقتی دراز می کشید بدتر می شود.

استرس

اگرچه شواهد هنوز قطعی نیستند، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که استرس یک پاسخ ایمنی را تحریک می‌کند که ممکن است راه‌های هوایی را ملتهب کند و منجر به افزایش احتمال حمله در افراد مبتلا به آسم شود.

حمله آسم || پزشکتچگونه از آسم شبانه پیشگیری کنیم؟

در حالی که هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد، راه های زیادی برای کمک به پیشگیری از آسم شبانه و درمان هایی برای متوقف کردن سرفه های آسم در شب وجود دارد. نکاتی برای کاهش علائم آسم عبارتند از:

محیط اتاق خواب خود را تمیز و عاری از مواد حساسیت زا نگه دارید. حیوانات خانگی را در اتاق خواب خود راه ندهید، ملحفه تخت را به طور مرتب در دمای گرم بشویید تا کنه های گرد و غبار خانه را از بین ببرید. هرگونه کپک روی دیوارها را برطرف کنید. از استفاده از لحاف و بالش از جنس پر خودداری کنید.

دمای اتاق خواب خود را در شب تنظیم کنید. از بسته بودن پنجره ها اطمینان حاصل کنید، از تهویه مطبوع خودداری کرده و برای داشتن هوای با کیفیت بهتر در اتاق خواب خود، روی یک دستگاه تصفیه هوا سرمایه گذاری کنید.

بیماری های زمینه ای را درمان کنید.

اگر از یک بیماری زمینه ای مانند GERD، رینیت آلرژیک یا آپنه انسدادی خواب رنج می برید، مطمئن شوید که اقدامات لازم را برای درمان و کنترل آن انجام می دهید. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که افرادی که برای GERD دارو مصرف می کنند حملات آسم شبانه کمتری دارند. داروی مناسب و هر گونه قدم در سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی را برای کاهش رفلاکس اسید انجام دهید.

استنشاق دارویی خود را نزدیک نگه دارید. دستگاه تنفسی خود را در کنار تخت خود قرار دهید تا در صورت بروز سرفه در طول شب بتوانید از آن استفاده کنید.

آب را کنار تخت خود نگه دارید. زمانی که علائم شما شروع به تشدید کرد، مقداری آب بنوشید. رطوبت راه های هوایی را تسکین می دهد و به تسکین سرفه های شبانه شما کمک می کند.

تمرینات تنفسی را انجام دهید. تکنیک های مختلف تنفسی برای کاهش علائم آسم استفاده می شود و می تواند در تسکین علائم موثر باشند. اگر با سرفه از خواب بیدار می شوید، می توانید یک تمرین تنفسی را برای کنترل سرفه خود امتحان کنید.

برنامه درمان آسم خود را دنبال کنید. آسم خود را با استفاده صحیح از داروهای خود، اریابی علائم خود، پیروی از یک برنامه درمان موثر آسم و تنظیم دارو در صورت لزوم با توصیه پزشک خود تحت کنترل نگه دارید.

وزن مناسب را حفظ کنید. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و ورزش کنید تا وزن خود را کنترل کنید.

بهترین وضعیت خوابیدن با آسم چیست؟

تغییر وضعیت خواب می تواند در تسکین علائم آسم موثر باشند. یک مطالعه نشان داد که وضعیت خوابیدن به پشت (دراز کشیدن به پشت) نشانه های آسم شبانه را بهبود می بخشد و ریه های را کمتر از خوابیدن به شکم یا پهلو منقبض می کند.

بهترین حالت خوابیدن برای بیماران آسم این است که در هنگام خواب از بالش مناسب و بیشتر استفاده کنند. این کار به باز نگه داشتن راه های هوایی و کاهش خطر سرفه شبانه کمک می کند.

درمان دارویی آسم شبانه

هیچ درمانی برای آسم شبانه وجود ندارد، اگرچه درمان هایی برای کنترل آن وجود دارد. علائم خود را با پزشک عمومی یا پرستار آسم خود در میان بگذارید و آنها می توانند بهترین برنامه درمانی را برای شما توصیه کنند. درمان پزشکی برای آسم شبانه می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • استنشاقی پیشگیری کننده. این دوز داروی استروئیدی را به بدن تزریق می کند التهاب و تورم راه‌های هوایی را کاهش دهد. استفاده منظم از یک استنشاقی پیشگیری کننده محافظت ایجاد می کند، بنابراین حساسیت به محرک ها را کاهش می دهد. کنترل خوب آسم در طول روز باعث کاهش شعله ور شدن در شب می شود.
  • استنشاقی تسکین دهنده. این یک دوز داروی سریع الاثر مانند سالبوتامول را به بدن می دهد که راه های هوایی را باز کرده و به تسکین علائم آسم شبانه کمک می کند. آن را در کنار تخت خود نگه دارید تا بتوانید به محض حمله در شب از آن استفاده کنید.
  • استنشاقی ترکیبی. اگر سایر داروهای استنشاقی شما کمکی نمی‌کنند، ممکن است به یک استنشاقی ترکیبی نیاز داشته باشید که دارو را مخلوط کرده و بروز علائم را متوقف کند و در صورت بروز علائم نیز تسکین دهد.
  • آنتاگونیست های گیرنده لوکوترین (LTRAs). این دارو به شکل قرص تجویز می شود و گاهی اوقات علاوه بر استنشاق برای تسکین علائم شدید آسم تجویز می شود.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.