لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک || پزشکت
فهرست مطالب

بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک یک روش مورد استفاده در درمان افتادگی پلک است. در طی این نوع جراحی پلاستیک، جراح پوست، ماهیچه و گاهی چربی را که ممکن است باعث افتادگی ناحیه اطراف چشم شما شود را برمی دارد.

جراحی پلک در درجه اول برای افرادی انجام می شود که به دنبال درمان های ضد پیری هستند. افتادگی پوست اطراف چشم، بخشی طبیعی از افزایش سن است، اما اگر این وضعیت برای شما آزار دهنده باشد، ممکن است این نوع جراحی را در نظر بگیرید. علاوه بر آن، افرادی که دارای چر.ک های قابل توجهی در زیر چشمان خودشان هستند یا اگر ابروهایشان شروع به افتادگی کرده است، به دنبال بلفاروپلاستی نیز هستند.

برای برخی افراد، بلفاروپلاستی فراتر از جراحی زیبایی است. اگر  افتادگی پوست و یا پلک بر بینایی شما تاثیر گذاشته باشد، ممکن است کاندیدای خوبی برای انجام این روش باشید. برخی از افراد ممکن است وقتی به بالا نگاه می کنند بینایی آنها توسط پوست آویزان پلک دچار مشکل شود. در این شرایط جراحی پلک یک گزینه مناسب برای رفع این مشکل خواهد بود.

آمادگی برای جراحی پلک

آمادگی برای جراحی پلک پیچیده است. ابتدا به یک مشاوره اولیه با جراح پلاستیک نیاز دارید تا در مورد نگرانی های خود و نتایج مورد نظر برای پلک های خود مشورت کنید. همچنین باید از جراح خود در مورد اعتبار و تجربیاتش در مورد این نوع جراحی بپرسید.

قبل از انجام این روش، جراح شما باید آزمایشاتی را انجام دهد. یک معاینه فیزیکی برای مشاهده و اندازه گیری چشمان شما انجام می شود. آزمایش بینایی و اشک نیز انجام می شود. در نهایت، پزشک از پلک های شما عکس می گیرد تا به وی در طول عمل کمک کند.

قبل از جراحی پلک، شما باید تحت:

 • یک معاینه فیزیکی جراح شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که ممکن است شامل آزمایش تولید اشک و اندازه گیری قسمت هایی از پلک شما باشد.
 • یک معاینه بینایی چشم پزشک چشم های شما را معاینه می کند و بینایی شما از جمله بینایی محیطی را آزمایش می کند. این برای حمایت از ادعای بیمه مورد نیاز است.
 • عکاسی از پلکاز زوایای مختلف از چشمان شما عکس گرفته می شود. این عکس ها به برنامه ریزی جراحی، ارزیابی اثرات فوری و بلندمدت آن و حمایت از ادعای بیمه کمک می کند.

مهم است که در مورد داروهایی که مصرف می کنید به جراح خود اطلاع دهید، از جمله:

 • داروهای تجویزی
 • داروهای بدون نسخه
 • مکمل های گیاهی

احتمالاً از شما خواسته می شود که مصرف هر چیزی که خطر خونریزی را افزایش می دهد را متوقف کنید، مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا وارفارین. همچنین باید چند هفته قبل از بلفاروپلاستی سیگار را ترک کنید.

شما باید برای چند روز اول پس از جراحی مراقب خود شوید، زیرا ممکن است پلک های شما به حدی متورم شوند که توانایی شما برای انجام برخی فعالیت ها مختل شود.

جراحی افتادگی پلک چگونه انجام می شود؟

بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک || پزشکت

چشم پزشک

بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می شود. این بدان معناست که می توانید مدت کوتاهی پس از عمل به خانه بروید. بیهوشی عمومی فقط برای برخی افراد استفاده می شود. جراح شما معمولا یک عامل بی حس کننده را به پلک های شما تزریق می کند.

بلفاروپلاستی معمولاً در یک محیط سرپایی انجام می شود. جراح شما داروهای بی حس کننده را به پلک های شما تزریق می کند و داروهای داخل وریدی برای کمک به آرامش شما تجویز می کند.

ابتدا پلک های بالایی مورد توجه قرار می گیرد. در اینجا، جراح شما یک برش کوچک ایجاد می کند و پوست اضافی و همچنین عضلات و گاهی اوقات چربی را از بین می برد. برخی از این بافت ها ممکن است قبل از اینکه جراح شما برش را ببندد به سایر نواحی اطراف چشم منتقل شوند.

بلفاروپلاستی پلک تحتانی معمولاً شامل برداشتن چربی است که به کیسه های زیر چشم کمک می کند و همچنین گاهی اوقات مقدار کمی از پوست برداشته می شود. این برش ممکن است در داخل پلک یا در قسمت بیرونی زیر مژه های پایینی باشد. در برخی افراد، پلک پایین ممکن است سفت شده یا به اسکلت استخوانی محکم شود.

تا زمانی که برای نگرانی های بینایی تحت عمل جراحی پلک قرار نگیرید، بیمه احتمالاً این عمل را پوشش نمی دهد. با پزشک خود در مورد تمام هزینه های مربوطه از قبل صحبت کنید. جامعه جراحان پلاستیک آمریکا تخمین می زند که به طور متوسط هزینه برای جراحی پلک 3022 دلار می باشد.

بهبودی بعد از جراحی افتادگی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک || پزشکت

بهبودی از بلفاروپلاستی در مقایسه با سایر انواع جراحی نسبتاً کوتاه است. بلافاصله پس از عمل شما به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. شما از نظر عوارض جانبی تحت نظر خواهید بود. همان روز می توانید به خانه برگردید، مگر اینکه عارضه ای وجود داشته باشد.

بلافاصله پس از جراحی پلک، استراحت چند روزی ضروری است. ممکن است کمی تورم و درد را در ناحیه چشمان خود تجربه کنید. احتمالا پزشک برای تسکین این علائم، مصرف ایبوپروفن را به شما توصیه می کند. شاید یک یا دو هفته طول بکشد تا این علائم به طور کامل از بین بروند. جراح شما همچنین می تواند قرار دادن بسته های یخ را بر روی قسمت مورد نظر برای چند روز آینده توصیه کند.

تاری دید و حساسیت به نور نیز از عوارض کوتاه مدت احتمالی است. اگر این علائم بیش از یک یا دو روز طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید.

به مدت دو هفته پس از جراحی پلک نمی توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید. حتما یک جایگزین مانند عینک طبی در دسترس داشته باشید.

لازم نیست در تمام مرحله بهبودی چشمان خود را بپوشانید، اما ممکن است برای محافظت از ناحیه، بعد از جراحی با پانسمان به خانه بروید. همچنین باید مطمئن شوید که آن ناحیه را به آرامی بشویید و تمیز نگه دارید. پس از چند روز، مجدداً برای ارزیابی و برداشتن بخیه‌ها در صورت لزوم به جراح مراجعه خواهید کرد.

پزشک احتمالاً اقدامات زیر را پس از جراحی به شما پیشنهاد خواهد کرد:
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • از مالیدن چشم ها خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم از کمپرس خنک استفاده کنید.
 • چند روز در حالی که سر خود را بالاتر از سینه خود قرار داده اید بخوابید.
 • به مدت یک هفته از ورزش کردن، بلند کردن اجسام سنگین و شنا خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته از فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید.
 • برای محافظت از پوست پلک در برابر آفتاب و باد از عینک آفتابی تیره استفاده کنید.
 • پس از چند روز، در صورت نیاز، برای کشیدن بخیه ها به مطب پزشک مراجعه کنید.
 • پلک های خود را به آرامی تمیز کنید و از قطره ها یا پمادهای تجویز شده استفاده کنید.
 • اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، تا حدود دو هفته پس از جراحی آن ها را در آن قرار ندهید.
 • از کمپرس یخ در شب بعد از عمل هر ساعت به مدت 10 دقیقه روی چشم خود استفاده کنید. روز بعد، چهار تا پنج بار در طول روز از کمپرس یخ روی چشمان خود استفاده کنید.

خطرات جراحی افتادگی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک || پزشکت

همه انواع جراحی خطر خونریزی، کبودی و عفونت را به همراه دارد. لخته شدن خون نیز یک خطر نادر اما جدی است.

سایر خطرات و عوارض عبارتند از:

 • زخم ها
 • تاری دید
 • خشکی چشم
 • آسیب عضلانی
 • خارش دور چشم
 • ناتوانی در بستن چشم
 • آسیب ناشی از قرار گرفتن بیش از حد خورشید

مهم است که از قبل در مورد این خطرات با پزشک خود صحبت کنید. همچنین در صورت داشتن هرگونه عارضه قبلی با هر نوع جراحی قبلی به جراح خود اطلاع دهید.

نتایج جراحی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک || پزشکت

گاهی اوقات از بلفاروپلاستی همراه با روش دیگری برای بهبود نتایج استفاده می شود. برخی از افراد با ابروهای افتادگی قابل توجه ممکن است لیفت ابرو را انتخاب کنند. برخی دیگر حتی ممکن است تحت یک لیفت کامل صورت قرار گیرند تا به طور همزمان به سایر نگرانی های آرایشی رسیدگی شود. بهتر است در نظر داشته باشید که از جراح خود بپرسید که آیا روش های دیگر به افزایش اثرات جراحی پلک کمک می کند یا خیر.

در حالت ایده آل، جراحی پلک یک روشی است که یکبار انجام می شود. با این حال، اگر نتایج را دوست ندارید، یا اگر پلک های شما در اولین بار به درستی بهبود نمی یابند، ممکن است به جراحی های بعدی نیاز داشته باشید.

برای حدود یک هفته از آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB)، ناپروکسن سدیم (Aleve)، ناپروکسن (Naprosyn) و سایر داروها یا مکمل های گیاهی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند، خودداری کنید. در صورت نیاز، از استامینوفن (تیلنول، سایرین) برای کنترل درد استفاده کنید.

پیش آگهی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی در درجه اول برای درمان علائم شایع پیری که در اطراف چشم شما ایجاد می شود استفاده می شود. اگر نگران میزان بیش از حد پوست یا افتادگی اطراف چشم خود هستید، در مورد گزینه های خود با یک متخصص پوست صحبت کنید. در برخی موارد ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید.

بسیاری از افراد از نتایج بلفاروپلاستی مانند ظاهری آرام و جوان تر و اعتماد به نفس بیشتر ابراز رضایت می کنند. برای برخی افراد، نتایج جراحی ممکن است تا آخر عمر باقی بماند. برای برخی دیگر، افتادگی پلک ممکن است عود کند.

کبودی و تورم به طور کلی در عرض 10 تا 14 روز کاهش می یابد، که ممکن است زمانی باشد که احساس راحتی کنید که دوباره در مکان های عمومی بیرون بروید. اسکارهای ناشی از بریدگی های جراحی ممکن است ماه ها طول بکشد تا محو شوند. مراقب باشید که از پوست ظریف پلک خود در برابر قرار گرفتن بیش از حد خورشید محافظت کنید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!