تغذیهسلامت زنان

مصرف دارو های گیاهی در آندومتریوز

مصرف دارو های گیاهی در آندومترویوز

مصرف دارو های گیاهی در آندومتریوز زیاد مورد بررسی و حتی انتقاد قرار گرفته است. در حالی که مسکن ها و داروهای هورمونی اولین خط درمان آندومتریوز هستند، این گزینه ها عوارض جانبی زیادی دارند. برخی افراد گیاهان را به عنوان یک درمان مکمل انتخاب می کنند.

آندومتریوز نوعی اختلال دردناک است که در آن آندومتر (بافت داخل رحمی) در ناحیه ایی خارج از رحم رشد می کند. آندومتریوز معمولاً تخمدان ها، لوله های فالوپ و بافت لگن را درگیر می کند اما بندرت ممکن است بافت آندومتر در اندام های خارج از لگن منتشر شود. با وجود آندومتریوز، بافت آندومتر همچنان عملکرد طبیعی خودش را دارد و در هر چرخه قاعدگی ضخیم شده و باعث خون ریزی می گردد، اما چون بافت رحمی راهی برای خروج از بدن ندارد، به دام می افتد. هنگامی که آندومتریوز تخمدان ها را درگیر می کند، کیست هایی به نام آندومتریوما تشکیل می شوند. بافت اطراف می تواند تحریک شود و در نهایت باعث ایجاد بافت همبند و چسبندگی بافت های لگن و اندام ها به یکدیگر می شود.

آندومتریوز یک بیماری پزشکی مزمن است که باعث می شود بافتی مانند پوشش رحم در خارج از رحم رشد کند. آنها به عنوان کاشت آندومتر شناخته می شوند که در پاسخ به هورمون ها رشد کرده و خونریزی می کنند. علائم آندومتریوز شامل درد لگن، دوره های شدید قاعدگی، درد در هنگام رابطه جنسی، کمر درد، حالت تهوع و موارد دیگر است. در این مقاله، تاثیر داروهای گیاهی احتمالی آندومتریوز، اینکه آیا موثر هستند، و گزینه های درمانی پزشکی را بررسی کرده ایم.

عوامل خطر آندومتریوز  

چندین عامل شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اندومتریوز قرار می دهد، مانند:

 • قاعدگی زودرس
 • سابقه خانوادگی
 • یائسگی در سنین بالاتر
 • عدم زایمان و فرزند آوری
 • دوره های قاعدگی طولانی
 • افزایش سطح استروژن
 • شاخص توده بدنی پایین، لاغری
 • ناهنجاری های دستگاه تناسلی
 • چرخه های قاعدگی کوتاه ( کمتر از 27 روز)
 • هرگونه بیماری که مانع خروج خون قاعدگی از بدن شود.

آندومتریوز معمولاً چند سال پس از شروع قاعدگی بروز می کند. علائم و نشانه های اندومتریوز ممکن است با بارداری به طور موقت بهبود یابد و ممکن است با یائسگی کاملاً از بین برود.

 آیا داروهای گیاهی در درمان آندومتریوز موثر هستند؟

مصرف مکمل های گیاهی و آندومتریوز | پزشکت

تحقیقات در مورد استفاده از داروهای گیاهی برای درمان آندومتریوز در مراحل اولیه است. طرفداران داروهای گیاهی ادعا می کنند که داروهای گیاهی می توانند سطح استروژن را تنظیم کنند، رشد کاشت آندومتریوز را کاهش دهد یا درد را تسکین دهند.

با این حال، هیچ مطالعه ای دقیقاً نحوه عملکرد داروهای گیاهی را مشخص نکرده است. در عوض، تحقیقات بر روی اینکه آیا برخی از مکمل ها می توانند علائم را کاهش دهند متمرکز شده است.

آندومتریوز یک بیماری وابسته به استروژن است، به این معنی که استروژن رشد و التهاب ایمپلنت ها را تشدید کرده، و وضعیت را دردناک تر می کند. تغییرات طبیعی چرخه قاعدگی در سطح استروژن منجر به تشدید علائم می شود.

تحقیقات نشان می دهد برخی از داروهای گیاهی برای آندومتریوز ممکن است علائم را بهبود ببخشند، چه هنگامی که شخصی این گیاهان را به تنهایی مصرف می کند و چه در ترکیب با داروهای دیگر.

سلامت بانوان

این تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی است و برخی از مطالعات نیز به خوبی طراحی یا کنترل نشده اند. به همین دلیل، داروهای گیاهی همچنان یک درمان جایگزین هستند، اما به عنوان درمان اصلی شناخته نمی شوند.

برخی از داروهای گیاهی که ممکن است در تسکین علائم موثر باشند  شامل موارد زیر هستند:

کورکومین

کورکومین، که از مشتقات زردچوبه است، ممکن است به تنظیم هورمون های فرد کمک کند و رشد چسبندگی آندومتر را کاهش دهد.

نویسندگان یک مطالعه در سال 2013 سلول های آندومتر را در یک محیط آزمایشگاهی بررسی کردند. آنها دریافتند که کورکومین می تواند استرادیول (نوعی استروژن) را سرکوب کند، در نتیجه رشد سلولهای آندومتر را کاهش دهد. دانشمندان اکنون شروع به درک چگونگی این کار کرده اند، زیرا آنها دریافته اند که کورکومین با کاهش عملکرد تحریک کننده پروتئین های پیام رسان که پاسخ التهاب را شروع می کنند، مستقیماً التهاب را کاهش می دهد.

داروی گیاهی پنج انگشتی

داروی گیاهی پنج انگشتی که از درخت عفیف حاصل می شود، یک داروی سنتی برای بیماری های زنان است.

طبق بررسی سال 2016، مطالعات انجام شده در محیط آزمایشگاه نشان می دهد که vitex ممکن است رفتار گیرنده های استروژن را تغییر دهد. نویسندگان پیشنهاد کردند که، در آینده، این ترکیب می تواند به درمان علائم بی نظمی قاعدگی، درد پستان و سندرم قبل از قاعدگی (PMS) کمک کند.

تحقیقات دیگر در سال 2019 نشان داد که این می تواند بر ناباروری در آندومتریوز تأثیر بگذارد، اما تأثیر آن بر روی هورمون ها هنوز مشخص نشده است.

پوست کاج 

طبق مطالعه ای که در سال 2014 در مجله بین المللی بهداشت زنان منتشر شد، پوست کاج ممکن است به عنوان یک ماده ضد التهاب عمل کند. از آنجا که التهاب بخشی اساسی در آندومتریوز است، محققان بررسی کرده اند که آیا می تواند بر وضعیت تأثیر بگذارد. بیشتر تحقیقات به طور خاص در Pycnogenol، نام تجاری ثبت شده از مارک تجاری عصاره پوست کاج دریایی فرانسه بررسی شده است.

این مطالعه نشان داد که عصاره پوست کاج می تواند با داروهای ضد بارداری خوراکی برای کاهش درد آندومتریوز کار کند. توجه به این نکته مهم است که شرکت کنندگانی که فقط از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند، کاهش درد را نیز تجربه کرده اند.

بابونه

مصرف مکمل های گیاهی و آندومتریوز | پزشکت

بابونه به دلیل خاصیت تسکین دهنده گیاهی محبوب است. یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2018 نشان داد که چگونه کرایسین، ماده ای در بابونه، سلول های آندومتریوز را از بین می برد. همچنین چرخه زندگی سلول ها را تغییر داد، که نشان می دهد کرایسین ممکن است روش رشد سلول های آندومتر را تغییر دهد.

این مطالعه سلول ها را در محیط آزمایشگاه بررسی کرد، نه بدن انسان. نتایج ممکن است در یک شخص متفاوت باشد.

اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه رایج باغی است که بسیاری از مردم برای تشویق آرامش و خواب از آن استفاده می کنند.

تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که اسانس اسطوخودوس می تواند به کاهش درد در دوران قاعدگی کمک کند. در این مطالعه، شرکت کنندگان با روغن ضروری اسطوخودوس رقیق شده ماساژ دادند.

این مطالعه شامل یک گروه کنترل بود که بدون اسطوخودوس ماساژ داده بودند، اما گروه اسطوخودوس  درد کمتری داشتند.

نحوه استفاده داروهای گیاهی در درمان آندومتریوز

مصرف مکمل های گیاهی و آندومتریوز | پزشکت

داروهای گیاهی راهکارهای درمانی مکمل هستند جاگیزینی برای نه داروهای تجویز شده محسوب نمی شوند. این بدان معنی است که هیچ روش تایید شده ای برای مصرف آنها وجود ندارد و هیچ دوز استانداردی وجود ندارد که برای همه مفید باشد. برخی از استراتژی های مصرف گیاهان برای آندومتریوز عبارتند از:

 • گیاهان را  به عنوان مکمل درمان های سنتی استفاده کنید.
 • بسته یا دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. از دوز روی بسته بندی بیشتر مصرف نکنید. اگر کسی بیش از حد مصرف کرد با پزشک تماس بگیرید. درمان های طبیعی هنوز هم می توانند سمی باشند.
 • هر بار با یک گیاه شروع کنید. این امر نظارت بر نتایج و تشخیص عوارض جانبی را آسان می کند.

مانند هر دارویی، دارو های گیاهی ممکن است عوارض جانبی ایجاد کرده و با داروهای دیگر تداخل داشته باشند. همیشه قبل از استفاده از داروهای گیاهی جدید با پزشک مشورت کنید.

درمان پزشکی برای آندومتریوز 

مصرف مکمل های گیاهی و آندومتریوز | پزشکت

هیچ درمانی نمی تواند آندومتریوز را کاملا درمان کند. در عوض، درمان بر روی کنترل درد، خونریزی شدید، ناباروری و سایر علائم احتمالی متمرکز است. یک پزشک بسته به سن، سابقه بیماری و اینکه آیا هنوز می خواهند باردار شوند، بیمار را به بهترین روش مدیریت آندومتریوز راهنمایی می کند.

برخی از گزینه های کنترل درد آندومتریوز، عبارتند از:

 • داروهای ضد درد. برخی از افراد با داروهای مسکن بدون نسخه، تسکین می یابند، در حالی که دیگران به قرص های درد نسخه ای نیاز دارند.
 • هورمون درمانی. هورمون هایی که سطح استروژن را کاهش می دهند و یا قاعدگی فرد را تنظیم می کنند، می توانند به تسکین علائم کمک کنند. گزینه ها شامل قرص های ترکیبی از بارداری، قرص های فقط پروژسترون و دستگاه های داخل رحمی (IUD) هستند .هورمون های مکمل گاهی در کاهش یا از بین بردن درد آندومتریوز مؤثر هستند. افزایش هورمون ها در دوران قاعدگی باعث ضخیم شدن، شکسته شدن و خون ریزی های آندومتر می شود. داروهای هورمونی ممکن است رشد بافت آندومتر را کند کرده و از رشد جدید بافت آندومتر جلوگیری کند. هورمون درمانی یک درمان دائمی برای آندومتریوز نیست. بعد از قطع هورمون درمانی، علائم ممکن است دوباره برگردند.
 • جراحی. یک جراح ماهر می تواند ایمپلنت های اندومتریوز را برداشته و هرگونه آسیب را ترمیم کند. یک روش جراحی جدید باعث کاهش احساسات درد در لگن می شود. برخی از افراد برای جلوگیری از خونریزی شدید، عمل برداشتن رحم را انتخاب می کنند، اما همه علائم آندومتریوز را برطرف نمی کند.

اگر آندومتریوز بر قدرت باروری فرد تأثیر بگذارد و او می خواهد باردار شود، گزینه ها شامل جراحی و لقاح آزمایشگاهی (IVF) است.

سخن آخر

مصرف داروهای گیاهی، برای آندومتریوز در این مرحله تجربی هستند. بیشتر مطالعات مبتنی بر آزمایشگاه است و تحقیقات بیشتر در مورد انسان برای تعیین مفید بودن گیاهان ضروری است. مطالعات هنوز ثابت نکرده اند که این روش های درمانی موثر هستند یا حتی مشخص نشده  که از طریق چه مکانیسمی ممکن است کار کنند.

افرادی که از داروهای گیاهی استفاده می کنند باید با پزشکی که در مورد مکمل ها آگاهی دارد مشورت کرده، تحقیقات را مرور کنند و استفاده از گیاهان را به عنوان یک مکمل به جای جایگزینی برای درمان پزشکی در نظر بگیرند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-endometriosis#summary

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا