لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

سوزش نوک پستان، علل و راهکارهای درمانی

سوزش نوک پستان، علل و راهکارهای درمانی | پزشکت
فهرست مطالب

نوک سینه ها بسیار حساس هستند، بنابراین احساس سوزش نوک پستان رایج است. اگرچه احساس سوزش نوک سینه تا حدودی می تواند دردناک و نا امید کننده باشد، اما معمولاً نگران کننده نیست. سوزش نوک سینه علل مختلفی دارد و درمان بسیاری از موارد آنها در خانه آسان است. اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از عفونت باشد که نیاز به درمان دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل احساس سوزش در نوک سینه و نحوه درمان آنها این مقاله را تا انتها بخوانید.

مطالعه بیشتر: علل شایع درد پستان چیست؟

سوزش نوك سينه نشانه چيست؟

علل شایع سوزش نوک پستان ها عبارتند از:

سوزش نوک سینه و تحریک شدن آن 

پوست نوک سینه به راحتی آسیب می بیند و دچار التهاب و درد می شود. اصطکاک حاصل از لباس یا سایر مواد می تواند نوعی درد سوزشی ایجاد کند که شبیه سوختگی است. در این شرایط درد احتمال دارد مداوم باشد یا در کوتاه مدت بروز کند و از بین برود.

سایر علل احتمالی تحریک نوک سینه ، عبارتند از:

 • نیش حشرات
 • آفتاب سوختگی
 • سوتین یا لباس ورزشی نامناسب
 • قرار گیری نامناسب نوزاد هنگام شیرخوردن
 • بریدگی، گزش، یا کبودی حین فعالیت جنسی
 • یک واکنش آلرژیک به لباس های جدید، مواد شوینده، یا محصولات آرایشی

اگر نوک سینه ها در اثر سوزش پوست ایجاد شده و در دوران شیردهی قرار ندارید، سعی کنید از کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه استفاده کنید. استفاده از این کرم باید به تسکین التهاب کمک کند. همچنین می توانید از ژل آلوئه ورا، برای کاهش احساس سوزش استفاده کنید.

نوک سینه ها بسیار حساس هستند و احساس سوزش می تواند تحریک خارجی را نشان دهد، همانطور که تاول روی پا می تواند از کفشی ناشی شود که کاملاً مناسب نباشد. دلایل خارجی احتمالی سوزاندن نوک پستان شامل موارد زیر است:

 • خشکی پوست
 • سوتین نامناسب
 • رابطه جنسی خشن
 • تغییر در مواد شوینده لباسشویی یا ژل دوش
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، مانند شنا در استخر کلردار

مطالعه بیشتر: علت تیرگی نوک پستان چیست؟

سوزش نوک سینه در اثر عفونت -پزشکت

سلامت بانوان

عفونت و سوزش نوک سینه

حتی اگر سوزش نوک سینه به طور نامنظم احساس شود (یعنی مربوط به پریود نباشد)، باز هم احتمال دارد هورمون ها دلیل اصلی باشند. اگر به یائسگی نزدیک می شوید، سطح هورمون ها به شدت متغیر است. این نوسان می تواند باعث ایجاد همان نوع سوزش در نوک پستان شود که می تواند در گذشته در دوره قاعدگی خود تجربه کرده باشید، اما اکنون بسیار تصادفی تر است.

عفونت های پستان در میان زنان در دوران شیردهی شایع است، اما همچنین می تواند مردان و زنان در غیر دوران شیردهی را تحت تأثیر قرار دهد.

التهاب پستان به عفونت در بافت پستان اشاره دارد که می تواند منجر به بروز علائم زیر شود:

 • تب و لرز
 • درد و حساسیت پستان
 • التهاب و قرمزی پستان
 • احساس سوزش در پستان
 • پستانی که در اثر لمس احساس گرما می کند.

در درمان التهاب پستان معمولاً آنتی بیوتیک هایی برای پاکسازی تجویز می شود. همچنین می توانید برای کاهش درد و التهاب از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID)  مانند ایبوپروفن (Advil) استفاده کنید. در دوران بهبودی خود، سعی کنید استراحت کافی داشته و هیدراته باقی بمانید.

دلایل دیگری که احتمال دارد در نوک سینه احساس درد یا گرما کنید شامل عفونت در مراحل اولیه آن مانند التهاب پستان یا یک مجرای شیر مسدود شده در زیر نوک پستانک است. با این حال، این نوع درد به طور کلی با التهاب و قرمزی همراه است. بنابراین اگر فقط دچار سوزش نوک پستان هستید، بدون هیچ علائم دیگری، بعید است که عفونت یا مجرای مسدود شده باشد.

اگر به دلیل سرطان تحت درمان قرار گرفته اید و تحت اشعه و یا شیمی درمانی هستید، شاید آسیب عصبی در پستان خود داشته باشید. این آسیب می تواند به صورت سوزش یا درد در نوک پستان ظاهر شود.

بارداری و سوزش نوک پستان

سینه ها در دوران بارداری تغییرات زیادی می کنند. با نزدیک شدن به اواخر دوران بارداری، آنها شروع به بزرگ و نرم شدن می کنند. همانطور که پوست پستان کشیده می شود، می تواند نوک سینه ها را خشن و تحریک کند.

مطالعه بیشتر: علت لکه های سفید روی نوک سینه چیست؟

سوزش نوک پستان، علل و راهکارهای درمانی | پزشکت

مشکلات اتصال نوزاد با سینه مادر

پس از بارداری، بسیاری از زنان در صورت شیردهی درد اضافی نوک سینه را تجربه می کنند. این اغلب به دلیل ضعف اتصال بین نوزاد با سینه مادر است. شاید تلاش های زیادی برای کشف بهترین موقعیت و تکنیک خوب انجام شود. مطمئن شوید که کودک بیشتر قسمت آرئول را با دهان خود می پوشاند تا از فشار اضافی بر روی نوک پستان پیشگیری شود. نوک پستان باید در دهان کودک قرار داشته باشد.

برفک پستان

برفک پستان در دوران شیردهی، شایع است که نوعی عفونت مخمری محسوب می شود. نوزادان می توانند در دهان خود برفک داشته و آن را به مادران خود منتقل کنند یا برعکس. برفک اغلب از یک پستان شروع و می تواند به دیگری منتقل شود.

علائم برفک در نوک سینه شامل موارد زیر است:

 • سوزش و درد در نوک سینه
 • احساس خنجر زدن پشت نوک سینه ها
 • یک درد شدید، بلافاصله پس از شیردهی
 • پوست براق و پوسته پوسته شده روی نوک پستان و آرئول
 • درد شدید پستان که ثابت است یا فقط هنگام شیردهی وجود دارد.

سعی کنید نوک سینه ها را در بین زمان تغذیه نوزادتان خشک نگه دارید. همچنین بهتر است در مورد استفاده از کرم ضد قارچ با پزشک خود مشورت کنید. گرچه مصرف اکثر آنها هنگام شیردهی بی خطر است، اما همیشه ابتدا با پزشک معالج مشورت کنید. همچنین می توانید ماست پروبیوتیک را روی نوک سینه خود بمالید. قبل از شیردهی کودک حتما ماست را بشویید.

مطالعه بیشتر: برفک نوک سینه زنان شیرده

سوزش نوک پستان، علل و راهکارهای درمانی | پزشکت

شیردهی و سوزش نوک پستان

شیردهی همچنین می تواند نوک سینه ها را خشک، ترک خورده و دردناک تر کند. برای تسکین آن سعی کنید کمی شیر مادر را روی نوک پستان خود بمالید.

سایر عوارض شیردهی که می توانند باعث سوزش درد شوند عبارتند از:

احتقان. این سوزش اغلب در هفته اول پس از زایمان با شروع شیردهی رخ می دهد. سینه ها پر از شیر، گرم و دردناک می شوند. از آنجا که شیر به راحتی در دهان کودک ریخته نمی شود، شاید لغزش کودک باعث سخت شدن اتصال نوزاد به سینه مادر شود. این مشکل معمولاً ظرف 48 ساعت برطرف و سینه ها نرم می شوند.

انسداد مجرای شیری. بعضی اوقات، مجاری شیر به درستی تخلیه نمی شوند. این اتفاق معمولاً هر بار در یک سینه رخ می دهد. شیر غلیظ شده و یک توده حساس در پشت نوک پستان ایجاد می شود. این توده را در دوران شیردهی ماساژ دهید تا آزاد شود. موقعیت های شیردهی را تغییر دهید. چانه کودک را به سمت توده برگردانید تا تخلیه بهتر انجام شود.

در صورت عدم درمان، هر دو این شرایط می توانند به التهاب پستان تبدیل شوند. با استفاده از کمپرس گرم چند دقیقه قبل از شیردهی می توانید التهاب را کاهش داده و جریان شیر را بهبود بخشید.

سایر درمان ها عبارتند از:

 • شیردهی یا پمپاژ بیشتر
 • سینه های خود را ماساژ دهید تا شیر اضافی به صورت دستی آزاد شود.
 • استفاده از حوله گرم بر روی سینه ها یا دوش گرفتن گرم قبل از شیردهی
 • استفاده از بسته های سرد بعد از شیردهی (کیسه های یخ زده متناسب با سینه)

مطالعه بیشتر: علت درد پستان در سیکل ماهیانه

سوزش نوک پستان، علل و راهکارهای درمانی | پزشکت

تغییرات هورمونی

درد پستان اغلب با تغییرات هورمونی همراه است. درد دوره ای سینه به دردی گفته می شود که هر ماه در حدود شروع قاعدگی رخ می دهد. در حالی که معمولاً باعث ایجاد درد مبهم و دردناک می شود، برخی از افراد آن را به عنوان احساس سوزش تجربه می کنند.

اگر دارو های هورمونی مصرف می کنید، احتمال دارد درد پستان مربوط به هورمون را نیز تجربه کنید. با پزشک خود در مورد تنظیم دوز دارو های مصرفی مشورت کنید.

درد پستان مربوط به تغییرات هورمونی معمولاً پس از بازگشت هورمون ها به سطح معمول خود برطرف می شود. در این بین، مصرف NSAID می تواند به کاهش درد کمک کند.

بیماری پاژه نوک پستان

بیماری پاژه نوک سینه، نوعی سرطان سینه است و زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی در نوک سینه یا اطراف آن رشد می کنند. سرطان به طور معمول از مجاری شیر شروع می شود و به سطح نوک سینه و آرئول انتشار می یابد.

علائم بیماری پاژه احتمال دارد در کوتاه مدت بروز کند و از بین برود، بنابراین تشخیص زود هنگام آن بسیار مهم است.

علائم مربوط به نوک سینه شامل موارد زیر است:

 • احساس سوزش
 • درد و حساسیت
 • پهن شدن نوک پستانک
 • خارش یا سوزن سوزن شدن
 • پوست های پوسته پوسته، قرمز
 • ترشحات زرد یا خونی از نوک پستانک

اگر هرکدام از این علائم را دارید، با پزشک متخصص زنان آنلاین در پزشکت تلفنی مشورت کنید. آنها می توانند به رد سایر دلایل مانند پسوریازیس، درماتیت، اگزما و سرطان پوست کمک کنند.

سوزش نوک پستان، علل و راهکارهای درمانی | پزشکت

چه موقع با پزشک مشورت کنیم؟

بیشتر موارد سوزش و درد در نوک سینه نیازی به مشورت با پزشک ندارند. اما اگر علائم ذکر شده در بالا یا علائم عفونت مانند التهاب پستان دارید، بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید.

در صورت شیردهی می توانید با یک مشاور نیز تماس بگیرید. آنها می توانند کمک کنند تکنیک های جدید شیردهی را یادبگیرید تا کارها برای شما و کودک آسان تر شود. در مورد هرگونه احساس سوزش که بعد از چند هفته از بین نرود با پزشک مشورت کنید.

فقط در حدود پنج تا ده درصد از تشخیص سرطان پستان، درد (یا سوزش) به عنوان یکی از علائم تشخیصی است. آن دسته از زنانی که دچار درد یا سوزش نوک پستان هستند و بعداً به سرطان پستان مبتلا می شوند، تشخیص تقریباً همیشه بیماری پاژه پستان است، یک سرطان نادر که علائم اصلی آن راش پوسته پوسته است.

بنابراین از نظر آماری، احساس سوزش در نوک پستان بدون همراه بودن با هرگونه تغییر پوست یا توده زیرین، قطعاً مربوط به سرطان پستان نیست. این بدان معنا نیست که باید به راحتی این علائم را نادیده بگیرید. درد علامت پریشانی بدن است، بنابراین باید علت اصلی آن مشخص شود.

اقدامات لازم در سوزش نوک سینه

اول، مشخص کنید که هیچ چیز جدی نیست. اگر پزشک گفت: “من فکر نمی کنم چیز جدی باشد”، دلیل آن را بپرسید. آیا او بیماری و عفونت پاژه را رد کرده است؟ آیا او می تواند دلیل ایجاد درد را حدس بزند؟ بهترین راه برای دستیابی به وضوح احساسی در مورد این مسئله، کشف علت ایجاد درد است.

تسکین جسمی سوزش نوک پستان احتمال دارد سخت باشد، اما در اینجا برخی از موارد را امتحان کنید:

 • اگر عفونت دارید، با تشخیص پزشک، دارو مصرف کنید.
 • عوامل محرک خارجی، مانند استفاده از سوتین نامناسب یا شوینده خشن را از بین ببرید.
 • اگر در دوره یائسگی قرار دارید و یا به دوران یائسگی نزدیک می شوید، از پزشک خود در مورد داروها سوال کنید تا هر گونه مشکل هورمونی را برطرف کند.
روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!