سلامت زنان

درمان های خانگی برای تقویت استروژن

درمان های خانگی برای تقویت استروژن

درمان های خانگی برای تقویت استروژن. استروژن در بدن زنان به ویژه در بهبود عملکرد و سلامت بافت های پستان، رحم و غده هیپوفیز نقش بسزایی دارد. این هورمون حیاتی سیستم ادراری و تولیدمثلی را تنظیم می کند و مسئول حفظ سلامت جنسی و متابولیسم است. سطح استروژن ممکن است به دلیل نقص ژنتیکی یا تغذیه نامناسب کاهش یابد، اما مهمترین عامل خطر برای سطح پایین استروژن سن است.

هنگامی که میزان استروژن، پروژسترون و تستوسترون در بدن کاهش یابد، می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش دهد. از طرفی هم می تواند عملکردهای جنسی را مختل کرده و خطر چاقی، بیماری های قلبی عروقی و پوکی استخوان را افزایش دهد.

استروژن و پروژسترون دو هورمون اصلی جنسی در بدن انسان هستند. استروژن، هورمونی است که مسئول ویژگی های جنسی و توانایی تولید مثل در زنان است. پروژسترون، هورمونی است که نقش مهمی در چرخه قاعدگی و بارداری دارد. کاهش میزان استروژن و پروژسترون در دوره های مانند یائسگی، می تواند بر روحیه، میل جنسی، سلامت استخوان و موارد دیگر زنان تأثیر منفی بگذارد؛ اما برخی درمان های خانگی برای تقویت استروژن وجود دارند که بسیاری از این روش های درمانی مستقیماً منجر به تولید استروژن می شوند و یا فعالیت استروژن را در بدن تکرار می کنند.

همه این واقعیت را تأکید می کنند که استروژن برای حفظ سلامتی ضروری است. این بدان معنی است که یکی از راه های اصلاح سطح استروژن، دریافت تغذیه مناسب است.

برخی از راهکارها و درمان های خانگی برای تقویت استروژن، عبارتند از:

مصرف دانه های سویا

درمان های خانگی برای تقویت استروژن | پزشکت

محصولات سویا، دارای ایزوفلاون هایی هستند که به عنوان افزایش دهنده سطح استروژن در زنان شناخته شده اند. خوردن غذاهای سویا فواید زیادی دارد. می توانید سویا، شیر سویا یا ماست سویا مصرف کنید. شیر سویا، به راحتی در دسترس است و می توانید آن را در بسته های تترا آماده نوش جان کنید یا آن را به ماست سویا تبدیل کنید که همراه با وعده های غذایی قابل خوردن است. تکه های سویا ساده وقتی برشته می شوند بهترین هستند. یکی دیگر از محصولات سویا، توفو است که از شیر سویا تهیه می شود و یک ماده غذایی محبوب برای تقویت استروژن است.

در یک بررسی صورت گرفته در مورد سویا و مبتلایان به سرطان پستان، محققان دریافتند که مصرف بیشتر سویا با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان پستان ارتباط دارد. این موضوع ممکن است به دلیل فواید استروژن مانند فیتواستروژن باشد.

دانه های کتان

دانه های کتان، همچنین حاوی مقادیر زیادی فیتواستروژن است. فیتواستروژن های اصلی موجود در کتان، لیگنان نامیده می شوند که در متابولیسم استروژن مفید هستند. دانه های کتان از آنجا که حاوی فیبر غذایی و اسیدهای چرب امگا 3 هستند، به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می کنند. آنها می توانند به راحتی در رژیم غذایی شما گنجانده شوند. می توانید از دانه های کتان آسیاب شده روی بلغور جو دوسر یا غلات صبحانه استفاده کنید یا آن را به آبمیوه ها اضافه کنید.

یک بررسی بر روی حیوانات از سال 2017 نشان داد که یک رژیم غذایی غنی از کتان قادر به کاهش شدت و فراوانی سرطان تخمدان است. تحقیقات بیشتری در مورد انسان هنوز لازم است.

میوه ها

درمان های خانگی برای تقویت استروژن | پزشکت

همه میوه ها نمی توانند استروژن را تقویت کنند، اما توت فرنگی و هلو نه تنها بسیار سالم بلکه سرشار از فیتواستروژن هستند. هلو می تواند خطر سرطان، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی مرتبط را کاهش دهد؛ و توت فرنگی می تواند خطر چاقی را کاهش داده و باعث سلامت پوست و مو شود. این میوه ها را می توان به صورت خام خورده و یا حتی در یک دسر یا ماست مخلوط کرد. این میوه ها را می توانید در مجموعه ای از میوه ها در میان موز، توت و چند میوه دیگر نیز داشته باشید و از مزایای آن بهره مند شوید.

دانه کنجد

دانه کنجد یکی دیگر از منابع غذایی فیتواستروژن است. یکی دیگرمطالعه حیوانات از سال 2014 تأثیر روغن سویا و کنجد را بر روی موش های دارای کمبود استروژن بررسی کرد.

محققان دریافتند که یک رژیم غذایی 2 ماهه همراه با این روغن ها می تواند سلامت استخوان را بهبود بخشد. این تحقیق اثر مثبت استروژن مانند هر دو دانه کنجد و سویا را نشان می دهد، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

آجیل

درمان های خانگی برای تقویت استروژن | پزشکت

آجیل ها احتمالاً سیرکننده ترین مواد غذایی برای میان وعده هستند. می توانید آنها را خام تهیه کرده یا تفت دهید. آجیل هایی مانند پسته، بادام زمینی و گردو مصرف کنید زیرا منابع عالی استروژن هستند. یک کاسه پر از این مغزها می تواند مقدار مناسب فیتواستروژن و ایزوفلاون مورد نیاز بدن را تأمین کند. می توانید به هر غذایی آجیل اضافه کنید یا آن را به همراه یک دسر، میوه یا ماست میل کنید. آنها سالم و در عین حال خوشمزه هستند و هنگامی که به صورت خام یا به صورت پخش شده ترکیب شوند، تردی زیادی به سالادها اضافه می کنند.

ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B، نقش مهمی در ایجاد و فعال سازی استروژن در بدن دارند. سطح پایین این ویتامین ها می تواند منجر به کاهش سطح استروژن شود. در یک مطالعه، محققان سطح برخی از ویتامین های گروه B را با خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان یائسه مقایسه کردند. نتایج نشان داد که مقادیر بالاتر ویتامین های B-2 و B-6 با خطر کمتری سرطان پستان در ارتباط است که ممکن است به دلیل تأثیر این ویتامین ها بر متابولیسم استروژن باشد.

میوه های خشک

میوه های خشک یکی دیگر از مواد افزودنی سالم شناخته شده اند که باعث افزایش سطح استروژن در بدن می شوند. اما میوه های خشک میان وعده های سالمی هستند زیرا حاوی مواد مغذی خوبی هستند. آنها حاوی مقدار قابل توجهی از فیتواستروژن ها هستند و می توانند در هر زمان از روز مصرف شوند. برخی میوه های خشک خاص که باید مصرف کنید زردآلو خشک، آلو خشک و خرما است. می توانید در وعده صبحانه مشتی از میوه های خشک را با یک کاسه شیر میل کنید یا آن ها را به عنوان میان وعده ظهر بخورید تا یک تقویت کننده تغذیه ای به وعده غذایی خود اضافه کنید.

ویتامین D

ویتامین D به عنوان یک هورمون در بدن عمل می کند. بررسی ها نشان می دهد که هر دو ویتامین D و استروژن با هم کار می کنند تا خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهند. ارتباط بین این هورمون ها به نقشی که ویتامین D در سنتز استروژن بازی می کند، بستگی دارد.

کوهوش سیاه

کوهوش سیاه یک گیاه سنتی بومی آمریکاست که در طول تاریخ برای درمان انواع بیماری ها از جمله یائسگی و مشکلات قاعدگی مورد استفاده قرار گرفته است. محققان معتقدند که کوهوش سیاه حاوی ترکیبات خاصی نیز است که گیرنده های استروژن را تحریک می کنند. اگرچه هنوز تحقیقات بیشتری لازم است، اما می تواند فواید احتمالی مکمل های سیاه کوهوش را در هنگام کمبود استروژن نشان دهد.

شبدر قرمز

شبدر قرمز یک مکمل گیاهی است که حاوی تعداد کمی ترکیبات گیاهی به نام ایزوفلاون است که ممکن است مانند استروژن در بدن عمل کند. برخی از این ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز، عبارتند از:

 • دایدزین
 • بیوکانین A
 • فرمونونتین
 • ژنیستئین

در بررسی صورت گرفته در تأثیر شبدر قرمز، گرگرفتگی و سطح هورمون در زنان محققان دریافتند که تاثیر بسیار زیادی در افزایش استروژن داشته است.

درمان های طبیعی افزایش پروژسترون 

درمان های خانگی برای تقویت استروژن | پزشکت

در بسیاری از موارد، کمبود استروژن می تواند منجر به کاهش پروژسترون شود. این امر بخصوص در دوران یائسگی که اکثر هورمون های زنانه به شدت افت می کنند بسیار دیده می شود. پروژسترون معمولاً از طریق کرم ها و داروها تقویت می شود، اما برخی ممکن است رویکرد طبیعی تری را ترجیح دهند. یکی از راه های ممکن برای تقویت پروژسترون، استفاده از مکمل های گیاهی است. با این حال، همه مکمل های گیاهی برای تقویت پروژسترون موثر نیستند.

یک روش بهتر برای افزایش طبیعی سطح پروژسترون از طریق رژیم غذایی سالم و سبک زندگی است. خوردن یک رژیم غذایی متنوع می تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای متابولیسم پروژسترون تأمین کند.

این شامل غذاهایی سبزیجات چلیپایی، آجیل و غلات کامل است. حفظ وزن سالم، رعایت یک برنامه منظم خواب و کنترل استرس می تواند به متعادل نگه داشتن هورمون ها نیز کمک کند.

هورمون درمانی، یک درمان رایج برای یائسگی است. این شامل جایگزینی استروژن و پروژسترون از طریق تزریق، قرص، کرم ها و شیاف واژن است.

عوارض کمبود استروژن

کاهش استروژن در برخی افراد ممکن است با بروز عوارضی همراه باشد، از جمله:

هنگامی که این علائم در زندگی روزمره تداخل می کند و روش های طبیعی تاثیری در روند تامین استروژن بدن شما ندارند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

عوارض استروژن بیش از حد

درمان های خانگی برای تقویت استروژن | پزشکت

استروژن بیش از حد که به آن غلبه استروژن نیز گفته می شود، می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی از زنان به طور طبیعی پروژسترون استروژن بیش از حدی را تولید می کنند. مصرف برخی مکمل ها برای درمان کمبود استروژن نیز می تواند باعث این نوع عدم تعادل هورمونی شود.

علائم استروژن بالا در زنان شامل موارد زیر است:

 • اضطراب
 • نفخ شکم
 • نوسانات خلقی
 • مشکلات حافظه
 • دوره های نامنظم

مردان همچنین می توانند غلبه استروژن را تجربه کنند که به صورت ژنیکوماستی، اختلال نعوظ و ناباروری بروز می کند.

اگر بعد از استفاده از مکمل های طبیعی استروژن شروع، به تجربه هر یک از این علائم کردید، ممکن است به دلیل استروژن بیش از حد باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درمان های طبیعی به تسکین علائم کمبود استروژن یا پروژسترون شما کمک نمی کنند، زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده باشد. همچنین می توانید سایر تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی را که بتواند کمبود استروژن را برطرف کند را در نظر بگیرید.

برخی از مکمل های گیاهی را نباید همراه داروهای دیگر استفاده کنید. بر همین اساس بهتر است، قبل از شروع مصرف هر مکمل گیاهی با پزشک خود مشورت کنید. اگر بعد از شروع مکمل های گیاهی برای استروژن کم، متوجه هرگونه عوارض جانبی شدید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

استروژن و پروژسترون هورمون های جنسی مهمی به ویژه در بدن زنان هستند. استروژن و پروژسترون کم عموماً ناشی از یائسگی یا سایر شرایط سلامتی است. غذاهای کاربردی، ویتامین ها و مواد معدنی و مکمل های گیاهی همه از راه های طبیعی برای تقویت استروژن در بدن هستند.

اگر روش های طبیعی برای افزایش سطح استروژن کافی نیستند، به دکتر خود مراجعه کنید تا در مورد سایر گزینه های درمان، مانند هورمون درمانی اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/womens-health/how-to-increase-estrogen

https://www.msn.com/en-in/foodanddrink/foodnews/estrogen-rich-foods-you-should-include-in-your-diet/ar-BBN7CiP

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

 1. سلام من دوره های نامنظم دازم و سینه هام کوچیکه و زیاد مشکلات خلقی دارم رویش موهای زاعد تو ناحیه پشت لب و زیر چانه و غیره هم دارم الان کمبود دارم یا زیاده بنظرم کمبود دارم میشه راهنمایی کنید کدومه و چیکار کنم

    1. سلام برای تعیین سطح سرمی لازمه که سطح سرمی آن ها اندازه گیری شود.

 2. ببخشید متوجه نشدم منظورتونو یعنی با توجه به این علاءم مشخص نیست که هورمونم زیاده یا کم و باید آزمایش بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا