سلامت زنان

درد پریود دارم اما پریود نمیشوم؟

درد پریود دارم اما پریود نمیشوم؟ زنان ممکن است در طول دوران قاعدگی با مشکل گرفتگی عضلات بدون پریود مواجهه شوند که  در این وضعیت می گویند درد پریود دارم اما پریود نمیشوم؟ اما نترسید. علل مختلفی برای درد  و گرفتگی های قاعدگی، بدون دوره وجود دارند که ما آنها را در این مقاله بررسی می کنیم. به طور کلی، تغییرات هورمونی مربوط به تخمک‌گذاری می‌تواند بر برخی از مسیرهای مغز شما تأثیر بگذارد و باعث ایجاد نوسانات خلقی شود که شبیه به قاعدگی است، اما مربوط به تخمک‌گذاری یا قاعدگی نیست. علاوه بر این، برخی از ناهنجاری‌های فیزیکی در رحم و تخمدان‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد گرفتگی شوند که شبیه علائم معمول PMS است.

مسئله این است از آنجایی که دلایل بسیاری در پشت گرفتگی بدون قاعدگی وجود دارد، هرگز نباید از مطرح کردن آنها با پزشک خود خجالت بکشید.

عدم تخمک گذاری و گرفتگی عضلات بدون پریود

هر چند وقت یکبار، بدن شما تمام تغییرات هورمونی مرتبط با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تجربه می کند، اما در آن ماه تخمک آزاد نمی کند. این به عنوان یک چرخه تخمک گذاری شناخته می شود. و اگر در طول یک سیکل تخمک رها نکنید، در واقع پریود نمی شوید (اما همچنان ممکن است گرفتگی عضلات را تجربه کنید).

در حالی که هر چند وقت یکبار پریود نشدن معمولاً جای نگرانی نیست، اگر تب، حالت تهوع یا استفراغ شدید یا دردی دارید که با داروهای ساده OTC نمی‌توانید کنترل کنید یا در عرض یک هفته بهبود نمی‌یابد، بلافاصله با پزشک آنلاین مشورت کنید.

در صورت داشتن چنین علائمی می توانید با متخصص زنان آنلاین در پزشکت مشورت کنید.

بارداری و گرفتگی عضلات بدون پریود

اگر در ماه گذشته رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، در مصرف قرص خود کمی سهل انگاری کرده اید، یا برای جلوگیری از بارداری به روش قطع مصرف متکی هستید، ارزش انجام تست بارداری را دارد. بسیاری از علائم اوایل بارداری، از جمله حساسیت سینه ها، نوسانات خلقی، خستگی و گرفتگی عضلات شبیه علائمی است که معمولاً قبل و در طول دوره قاعدگی دارید.

تیروئید و گرفتگی عضلات بدون پریود

تیروئید، یک غده پروانه ای شکل کوچک در گردن است،که بسیاری از عملکردهای بدن از جمله متابولیسم و ​​چرخه قاعدگی را تنظیم می کند.طبق مطالعات صورت گرفته اگر تیروئید از کار بیفتد، سیکل های شما ممکن است نامنظم شوند.همچنین ممکن استبرای مدت طولانی قاعده نشوید، در حالی که همچنان گرفتگی‌های پریود را تجربه می‌کنید. از آنجایی که تیروئید عملکرد مغز شما را تنظیم می کند، نوسانات خلقی که فکر می کردید بخشی از PMS است ممکن است با عملکرد عصبی شما مرتبط باشد. و لکه بینی یا گرفتگی ممکن است به این دلیل رخ دهد که پوشش داخلی رحم شما جمع شده است اما به دلیل عدم تخمک گذاری ریزش نکرده است. تشخیص اشتباه بیماری‌های تیروئید یا تأخیر در تشخیص، به‌ویژه در میان جمعیت‌های اقلیت خاص، رایج است.

پرکاری تیروئید، که در آن بدن بیش از حد هورمون های تیروئیدی تولید می کند و می تواند باعث افزایش اضطراب، بی خوابی و لرزش شود، زنان سیاه پوست را دو برابر زنان سفید پوست تحت تاثیر قرار می دهد. شرایط مخالف، کم کاری تیروئید یا تیروئیدیت هاشیموتو، که با متابولیسم کندتر، خستگی، ریزش مو و در برخی موارد افزایش وزن مشخص می شود، در زنان سفیدپوست شایع تر است.

در صورت مشاهده سایر علائم بیماری تیروئید، از جمله کاهش یا افزایش ناگهانی وزن غیرقابل توضیح، لرزش، تپش قلب، یا خستگی قابل توجه، حتماً با پزشک آنلاین خود در پزشکت مشورت کنید.

کنترل بارداری هورمونی

 

سلامت بانوان

یکی از عوارض جانبی بسیار رایج آی یو دی های هورمونی ، پریود نشدن است. این به این دلیل است که یکی از راه‌هایی که دستگاه از بارداری جلوگیری می‌کند، نازک کردن پوشش آندومتر در رحم شما است، بنابراین چیزی برای ریختن در آن زمان از ماه وجود ندارد. در حالی که آنها معمولا جریان شما را به طور کلی کاهش نمی دهند، قرص های ضد بارداری می توانند منجر به جریان های بسیار سبک یا لکه بینی شوند. بنابراین ممکن است علائم پریود مانند گرفتگی عضلات و حساس شدن سینه‌ها را حتی بدون پریود، سنگین و کامل احساس کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه پریود خود را زودتر شروع کنیم؟

استرس و گرفتگی عضلات در پریود || پزشکت

استرس و گرفتگی عضلات بدون پریود

یک دلیل شگفت آور رایج برای از دست دادن پریود، استرس است. در واقع استرس سطح کورتیزول شما را افزایش می دهد، که بر تعادل هورمونی تأثیر می گذارد، از جمله هورمون هایی که تخمدان ها و پوشش رحم را تنظیم می کنند. اما، شما هنوز هم ممکن است احساس گرفتگی کنید.

امتحانات، مرگ و میرها، مطمئناً همه‌گیری ویروس کرونا ، چرخه اخبار فعلی و حتی جدایی‌ها، همگی رویدادهای استرس‌زای بزرگی هستند که می‌توانند دوره‌های پریود را به هم بریزند.

بعضی از مردم متوجه نمی‌شوند که چقدر استرس دارند، اما وقتی در مورد آن صحبت می‌کنند متوجه می‌شوند که در حال گذراندن چیزی هستند. اگر فکر می کنید استرس باعث اختلال در پریود شما می شود، با پزشک خود در این باره مشورت کنید. درمان، ورزش، یوگا و مدیتیشن همگی می توانند به کنترل استرس شما و بازگشت قاعدگی به مسیر درست کمک کنند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

پریودهای مکرر می تواند ناشی از PCOS باشد. PCO وضعیتی است که در آن بیمار دارای مقدار زیادی آندروژن است، این مواد شیمیایی در بدن هستند که بر عملکرد تخمدان، رشد مو، افزایش وزن و حساسیت به انسولین تأثیر می‌گذارند.

PCOS می تواند منجر به چرخه های عدم تخمک گذاری و لکه بینی نامنظم شود. معمولاً باعث رشد کیست ها روی تخمدان ها می شود که اگر پاره شوند یا باعث پیچ خوردن تخمدان شوند، می توانند باعث درد لگن شوند که بسیار شبیه به کرامپ های پریود است. طبق مطالعات انجام شده تا 20 درصد از زنان در سراسر جهان به PCOS مبتلا هستند و این در میان زنانی که اضافه وزن دارند یا مادر یا خواهرشان به این بیماری مبتلا هستند شایع‌تر است. لزوماً در هیچ یک از گروه‌های نژادی یا قومی شایع‌تر نیست، اما علائم ممکن است بین جوامع خاص متفاوت باشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که افراد لاتینکس معمولا علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک شدیدتر از جمله ریزش مو در پوست سر، رشد موهای ناخواسته در جاهای دیگر و آکنه را دارند. در واقع  افراد سیاه پوست مبتلا به PCOS نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی باشند. افراد رنگین پوست ممکن است برای ارزیابی شرایط هورمونی مانند PCOS به مراقبت های با کیفیت دسترسی نداشته باشند و پزشکان ممکن است نگرانی های سلامتی افراد BIPOC را جدی نگیرند.

اگر علائم تخمدان پلی کیستیک دارید، بهتر است از متخصص زنان آنلاین در پزشکت کمک بگیرید.

 در حالی که هیچ درمانی وجود ندارد، کنترل بارداری و سایر داروها می توانند به مدیریت علائم و بازگرداندن دوره های شما به مسیر درست کمک کنند.

کیست تخمدان و گرفتگی عضلات بدون پریود

هر ماه، تخمدان‌های شما چندین کیست برای آماده‌سازی تخمک‌گذاری می‌سازند، اما تنها یک کیست تخمک را آزاد می‌کند. اگرچه بقیه معمولاً تا زمان پریود شدن خود به خود از بین می روند، گاهی اوقات یک کیست (یا بیشتر) به اطراف می چسبد.

در صورت داشتن سیکل عدم تخمک گذاری (مانند PCOS) نیز ممکن است کیست ایجاد شود. کیست‌های تخمدان اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، اگرچه گاهی اوقات زمانی که پریود نمی‌شوید می‌توانند باعث ایجاد دردهای مشابه پریود شوند. بنابراین اگر گرفتگی های نامنظم را تجربه می کنید، در مشورت با پزشک خود دریغ نکنید.

کیست ها به خودی خود معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند. اما بزرگ شوند، می‌توانند باعث پیچ خوردن تخمدان شوند (معروف به پیچ خوردگی تخمدان) که دردناک است و برای نجات تخمدان به یک روش اورژانسی نیاز است.

پولیپ رحم و گرفتگی عضلات بدون پریود

ممکن است پولیپ ها را با روده بزرگ خود مرتبط کنید، اما همان تومورهای خوش خیم کوچک می توانند در رحم شما رشد کنند. پولیپ ها در رحم شما می توانند باعث گرفتگی و ناراحتی مانند پریود شوند، حتی زمانی که پریود نیستید.

از آنجایی که پولیپ‌ها می‌توانند باردار شدن را سخت‌تر کنند، و از آنجایی که خطر کوچکی وجود دارد که ممکن است به سرطان رحم تبدیل شوند، پزشک احتمالاً آنها را با یک روش نسبتاً ساده به نام هیستروسکوپی خارج  می کند. در طول هیستروسکوپی، پزشک یک لوله بلند را از طریق واژن به داخل رحم وارد می کند. پزشک می تواند از اسکوپ برای مشاهده و برش پولیپ ها استفاده کند.

بیماری التهابی لگن (PID) و گرفتگی عضلات بدون پریود

گرفتگی یک علامت رایج PID در خصوص عفونت رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها است که معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های مقاربتی از واژن به اندام‌های تناسلی منتقل می‌شوند. عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک، مقصران معمول این عفونت جدی لگن هستند که می تواند منجر به درد لگن و ناباروری شود . “مطمئن شوید که به طور منظم بین شرکای جنسی جدید معاینات STI انجام می دهید تا مطمئن شوید که ناقل بیماری های مقاربتی آسیب رسان نیستید.”

عفونت های دستگاه ادراری (UTI) و گرفتگی عضلات بدون پریود|| پزشکت

عفونت های دستگاه ادراری (UTI) و گرفتگی عضلات بدون پریود

یکی از علائم رایج عفونت ادراری گرفتگی لگن است. علائم دیگر شامل تکرر، فوریت، درد و سوزش با ادرار، و همچنین خونریزی همراه با ادرار می باشند. اگر فکر می کنید که گرفتگی عضلات شما ممکن است با عفونت ادراری مرتبط باشد، در اسرع وقت به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. در صورت عدم درمان، عفونت ادراری می تواند به عفونت کلیه خطرناک تبدیل شود.

میتلشمرز یا درد تخمک گذاری

اگرعلائمی نظیر گرفتگی، نفخ و حساس شدن سینه‌ها مانند PMS دارید، اما پریود نمی‌شوید، یکی از دلایل ممکن است این باشد که هنوز زمان پریود شما فرا نرسیده است، اما نزدیک است.

 mittelschmerz به معنای “درد تخمک گذاری”، تقریباً در نیمه چرخه قاعدگی شما اتفاق می افتد. در حدود روز 14 زمانی که تخمک گذاری می کنید. این یک تجربه کاملاً طبیعی است که حدود 20 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، و به این معنی نیست که چیزی اشتباه است.

ورزش بیش از حد

رفتن به باشگاه به طور منظم یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای مقابله با علائم PMS انجام دهید. اما با این حال، ورزش کردن بیش از حد سخت یا مکرر می‌تواند چرخه شما را به هم بزند. در برخی موارد باعث می‌شود پریود خود را از دست بدهید.

تمام آن استرس های فیزیکی، به خصوص اگر مقدار زیادی چربی بدن از دست بدهید، می تواند باعث پریود نامنظم و نوسانات غیر طبیعی در سطح هورمون شما شود. این نوسانات می تواند باعث بدخلقی، لکه بینی نامنظم، آکنه و سایر علائم مشابه PMS شود بنابراین اگر قاعدگی خود را برای سه دوره یا بیشتر پشت سر هم از دست دادید، با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از موقعیت های جنسی

شاید خنده دار است که چیزی بسیار لذت بخش نیز می تواند منجر به درد شود. اما تجربه گرفتگی یا درد بعد از رابطه جنسی کاملاً طبیعی است. چرا اینطور است؟ بررسی ها نشان می دهد برخی از موقعیت‌های جنسی از نظر آناتومیکی بر روی واژن و اندام‌های زنانه از جمله رحم و تخمدان‌ها سخت‌تر هستند. به عنوان مثال، استایل سگی اجازه نفوذ عمیق‌تری را می‌دهد. اما می‌تواند برای بسیاری از زنان ناراحتی ایجاد کند، در حالی که موقعیت میسیونری برای زنان آسان‌تر و راحت‌تر است. با همسرتان آزمایش کنید تا بفهمید کدام وضعیت برای بدن شما مناسب است.

سیستیت بینابینی

سندرم مثانه دردناک، که زنان را بیشتر از مردان مبتلا می‌کند، می‌تواند باعث گرفتگی در ناحیه تحتانی شکم نیز شود. سایر علائم سیستیت بینابینی مشابه عفونت دستگاه ادراری است، از جمله درد لگن، درد بین واژن و مقعد در زنان، درد در حین مقاربت، و میل شدید مداوم برای ادرار کردن. دلایل دقیق این وضعیت مشخص نیست، اما ممکن است با نقص در پوشش محافظ (اپیتلیوم) مثانه، یک واکنش خود ایمنی، عفونت یا آلرژی همراه باشد. همچنین ممکن است ارثی نیز باشد.

سقط جنین

سقط‌های جنین بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. هر زن باردار 25 درصد احتمال سقط جنین دارد. علائم سقط جنین می تواند شامل گرفتگی شدید شبیه قاعدگی باشد. اگر باردار هستید و گرفتگی شدید را تجربه می کنید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

 اندومتریوز

 اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافتی که به طور معمول در داخل رحم رشد می کند، در خارج از آن رشد کند. که به طور معمول در ناحیه لگن، می تواند باعث گرفتگی شدید شود.

درد لگن مرتبط با اندومتریوز با درد معمولی PMS متفاوت است. زیرا اغلب روزها یا هفته‌ها زودتر از گرفتگی‌های PMS معمولی ظاهر می‌شود و ممکن است حتی پس از اتمام قاعدگی تا چند روز ادامه داشته باشد. (بنابراین، اساساً روزهای بدون درد بسیار کمی دارید. در طول چرخه شما). گرفتگی آندومتریوز همچنین بدون سایر علائم PMS مانند نوسانات خلقی رخ می دهد.

ممکن است سالها طول بکشد تا تشخیص آندومتریوز داده شود. جمعیت‌های سیاه‌پوست و لاتینکس تنها تقریباً نیمی از احتمال ابتلا به آندومتریوز را دارند. با این حال، زنان آسیایی در مقایسه با زنان سفیدپوست بیشتر احتمال دارد به آندومتریوز مبتلا شوند. بخشی از این به تعصب نژادی مربوط می‌شود. درد بیماران سیاه‌پوست اغلب کمتر درمان می‌شود. افراد BIPOC ممکن است علائم آندومتریوز را کم اهمیت جلوه دهند یا به اضطراب نسبت دهند.

مشکل دیگر در تشخیص آندومتریوز به این دلیل است که شرایط مختلف می تواند باعث پریودهای دردناک و درد لگن شود. علائم آندومتریوز نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در اصل یک زن ممکن است ضایعات بسیار کمی داشته باشد و علائم شدیدی در مقایسه با زن دیگری که ممکن است بیماری شدید داشته باشد، نداشته باشد. گاهی اوقات برای برداشتن بافت و تشخیص آندومتریوز به جراحی اکسیزیون نیاز است.

مشاوره آنلاین با دکتر زنان و زایمان 

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

گرفتگی عضلات زیر شکم یک شکایت رایج در زنان مبتلا به IBS است. طبق تحقیقات ، زنان در کشورهای غربی دو تا سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به IBS هستند.

اختلال روده با درد یا ناراحتی مکرر شکمی همراه با تغییر عادات روده در یک دوره حداقل سه ماهه همراه است. که اینها می‌تواند شامل یبوست، اسهال، یا درد مضاعف باشد. هم یبوست و هم اسهال هردو با هم نیز ممکن است.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان نسبتاً نادر است. اما یکی از کشنده ترین سرطان ها برای زنان است که سالانه حدود 14000 زن را می کشد. بخش بزرگی از این امر به این دلیل است که اغلب علائمی ندارد یا بسیار ظریف است.

 نفخ شکم، مشکلات ادراری، کاهش وزن، و درد شکم یا لگن همه از علائم احتمالی سرطان تخمدان هستند. در حالی که فقدان قاعدگی شایع ترین علامت سرطان تخمدان نیست، می تواند یکی از آنها باشد. بنابراین اگر به مدت سه ماه یا بیشتر پریود نشدید یا علائم نگران کننده دیگری از جمله ناراحتی غیرقابل توضیح لگن دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

کیست های پاره شده

کیست‌ها مانند آنهایی که به دلیل PCOS،  طی یک چرخه تخمک‌گذاری یا به سادگی تخمدان‌ها ایجاد می‌شوند، کیسه‌هایی پر از مایع هستند که اغلب بدون علامت هستند . کیست ها گاهی اوقات می توانند باعث احساس فشار، نفخ، تورم و دردهای مشابه پریود اما بدون قاعدگی شوند. گرفتگی یا درد معده بدون پریود ممکن است به پارگی کیست آسیب برساند.

اگرچه کیست‌ها معمولاً مشکلی ندارند، اما می‌توانند نسبتاً بزرگ شوند و به طور بالقوه پاره شوند و باعث ایجاد گرفتگی‌های ناگهانی و شدید، اغلب همراه با حالت تهوع و استفراغ شوند. از آنجایی که همه این ها بستگی به این دارد که کدام تخمدان کیست داشته باشد، هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد که در کجای شکم شما ممکن است این درد را تجربه کنید.

 اختلال در عملکرد عضلات کف لگن

 عضلات کف لگن گروهی از ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها هستند که یک زنجیر را در سراسر لگن تشکیل می‌دهند. این عضله واژن، رحم، مثانه، رکتوم و سایر اندام‌های لگنی را در کنار هم نگه می‌ دارد. درست مانند هر قسمت دیگری از بدن شما، کف لگن می تواند ضعیف باشد یا آسیب ببیند. به خصوص پس از بارداری و زایمان می تواند علائمی مانند درد لگن، کمردرد، و احساس فشار یا پری لگن را ایجاد کند که مشابه علائم دوران بارداری است.

 در واقع اگر بتوانید برآمدگی را در داخل واژن احساس کنید یا در موارد شدیدتر اندام ها از دهانه واژن خارج شوند، احتمالاً با مشکلات عضلانی کف لگن دست و پنجه نرم می کنید. .

علائم دیگر اختلال در عضلات کف لگن شامل درد در حین رابطه جنسی، احساس سوزش در واژن و هنگام ادرار کردن، نشت ادرار هنگام سرفه، خنده یا ورزش، و نشت مدفوع یا سختی در رسیدن به موقع به دستشویی است. برای تعیین اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن هست پزشک شما معمولاً معاینات واژینال و رکتوم را انجام می‌دهد که در آن ممکن است از شما خواسته شود سرفه کنید یا فشار وارد کنید تا ببینند آیا نشت دارید یا خیر.

حاملگی خارج از رحم || پزشکت

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم زمانی است که یک تخمک بارور شده در خارج از رحم رشد می کند. در حدود 90 درصد مواقع این اتفاق در لوله فالوپ رخ می دهد. در این صورت همانطور که جنین رشد می کند، می تواند باعث ترکیدن لوله و به طور بالقوه باعث خونریزی داخلی خطرناک شود. درمان این وضعیت نیاز به جراحی فوری دارد.

در ابتدا، بارداری خارج از رحم ممکن است مانند هر بارداری معمولی به نظر برسد. اما با بروز علائمی مانند پریود نشدن، حساس شدن سینه‌ها و سیستم گوارشی منجر به ناراحتی شما شود. همچنین ممکن است در این زمینه کمردرد، درد شکم، یا درد لگن را نیز تجربه کنید. همه این عوامل، تشخیص اینکه آیا حاملگی خارج از رحم را تجربه می کنید یا یک حاملگی معمولی را دشوار می کند. اما با رشد جنین، علائم جدی‌تر و تعیین‌کننده‌تر مانند درد ناگهانی و شدید شکم یا لگن، درد شانه، ضعف، سرگیجه یا غش ممکن است شروع شود. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

آپاندیسیت

این سناریوی دردناک زمانی اتفاق می افتد که انتهای آپاندیس توسط یک جسم خارجی مانند مدفوع مسدود شود. انسداد داخل این اندام کوچک و لوله مانند می تواند منجر به عفونت و در نتیجه درد در اطراف ناف شما شود که به تدریج تیزتر می شود. حتی به سمت راست و پایین شکم شما حرکت می کند.

اما برخلاف درد های مربوط به پریود، درد آپاندیسیت معمولاً سریع ظاهر می‌شود. حتی ممکن است هنگام سرفه، عطسه یا حتی راه رفتن بدتر شود. علائم دیگری که این درد را از درد قاعدگی شما متمایز می کند عبارتند از تب، تهوع و استفراغ. همه اینها به این معنی است که باید در اسرع وقت و نیز برای جلوگیری از ترکیدن آپاندیس به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

بیماری التهابی روده (IBD)

متفاوت از IBS، IBD یک اصطلاح جامع است که شامل چندین بیماری از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است که با التهاب مزمن دستگاه گوارش مشخص می شود. در حالی که علت دقیق این بیماری ناشناخته است. اما تصور می‌شود که IBD به دلیل واکنش نادرست سیستم ایمنی بدن شما به محرک‌هایی است که باعث التهاب می‌شوند.

گرفتگی و درد مرتبط با IBD بسته به تشخیص متفاوت است. برای بیماران مبتلا به کرون، درد معمولاً در قسمت پایین و سمت راست شکم احساس می شود. برای مبتلایان به کولیت اولسراتیو، درد ممکن است به سمت چپ تابش کند.

اگر با بیماری IBD سر و کار دارید، احتمالاً علاوه بر گرفتگی، علائم دیگری در سیستم گوارشی مانند اسهال مزمن (که ممکن است خونی باشد)، کاهش وزن و گاز اضافی را داشته باشید. برای تشخیص بیماری التهابی روده، پزشک احتمالا شما را به یک متخصص گوارش ارجاع می دهد. حتی ممکن است آزمایش خون، نمونه مدفوع و معاینه آندوسکوپی را تجویز کند.

عدم تحمل لاکتوز

زمانی که نتوانید غذاها را با لاکتوز، قند موجود در شیر و فرآورده های شیر هضم کنید، با گاز، اسهال، نفخ و درد مواجه می شوید. این احساس ناخوشایند در معده شما ممکن است شبیه گرفتگی و نفخ باشد که در دوره پریود احساس می‌کنید. اما  آنها باید ظرف چند ساعت از بین بروند.

سعی کنید لیستی از مواد غذایی داشته باشید تا زمانی که احساس گرفتگی عضلات دارید مصرف کنید. حتی آنچه که تازه خورده اید را مشخص کنید. این می تواند به تعیین دقیق اینکه آیا عدم تحمل غذایی مقصر است یا خیر کمک کند.

سوء هاضمه

گرفتگی معده، به خصوص در قسمت بالای شکم اندکی پس از (یا حتی در حین) غذا خوردن به دلیل سوء هاضمه می باشد. علائم دیگر سوء هاضمه شامل گرما، سوزش یا درد در بین ناف و قسمت پایینی استخوان سینه، احساس ناخوشایند پری در حین یا بلافاصله بعد از غذا، نفخ و حالت تهوع است.

اغلب اوقات، سوء هاضمه نشانه یک مشکل جدی سلامتی نیست. اما بهتر است سرعت غذا خوردن خود را کاهش دهید. بلافاصله بعد از یک وعده غذایی از دراز کشیدن خودداری کنید.

منبع
https://www.womenshealthmag.com/

10 دیدگاه

 1. سلام طی دوماه گذشته سه تا قرص اورژانسی خوردم ماه اول دوبار پریود شدم و ماه بعدش چهار روز جلوتر الان چند روز از پریودیم گذشته کمردرد دارم ولی نمیشم چیکارکنم

 2. 4روز پریودیم عقب افتاده اما نمیاد درد کمر ودرد پا و گرفتگی زیرشکمم. دارم دلیلش چیه اینم بگم تو ده روز دوبار مایع منی تو رحمم ریخته شده

  1. سلام قاعدگی نامنظم در دختران نوجوان در اغلب موارد به عنوان بخشی از تغییرات بدن در این دوران امری طبیعی بوده و با افزایش سن برطرف می شود.

 3. سلام
  من ۲۰ سالمه و الان ۱۴ روزه پریود نشدم تمامی درد های قبل پریودی هم دارم
  آیا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم؟

  1. سلام اگر این دوره از یک هفنه طولانی تر شد با پزشک مشاوره نمایید.

 4. سلام من 19 سالمه کلا پریودی نامنظمی داشتم از اول یه مدت منظم میشدم ولی این سری یک هفته پریودم عقب افتاده و یه هفتس درد خیلی زیادی دارم اما پریود نشدم. حدود دو سه هفته پیش هم به مدت 10 روز درد و ترشح داشتم

  1. سلام مقاله فوق را مطالعه بفرمایید دلایل و راهکارها ذکر شده است.

 5. سلام
  حدود یکسال هست اقدام به بارداری دارم
  و دو ماهی هست که پریودهام بین ۷ تا۱۲ روز عقب افتاده و دو روز قبل از موعد پری دل درد میگیرم طوری که حس میکنم امروز پری میشم
  اما نمیشم امکان داره مشکل از لانه کزینی باشه؟ ۳۴ ساله هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا