سلامت زنان

خستگی اندومتریوز

خستگی یکی از علائم آندومتریوز است که ممکن است از هر 4 نفر 3 نفر را مبتلا کند. خستگی اندومتریوز می تواند علل مختلفی داشته باشد. آندومتریوز زمانی رخ می دهد که بافتی شبیه پوشش داخلی رحم در جای دیگری از بدن رشد کند. هنگامی که این بافت مشابه آندومتر در خارج از رحم وجود داشته باشد، فرد مبتلا به آندومتریوز تشخیص داده می شود. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس خستگی بیش از حد کنند. در یک مطالعه در سال 2019 مشخص شد که، 54-74٪ زنان مبتلا به آندومتریوز، خستگی متوسط ​​تا شدید را گزارش کردند. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت شایع ترین عللی که منجر به بروز خستگی در مبتلایان به آندومتریوز می شود را مورد بررسی قرار دهیم.

چگونه اندومتریوز می تواند باعث خستگی شود؟

علائم اندومتریوز بسته به محل رشد بافت مشابه آندومتر متفاوت است. به طور کلی اندومتریوز چهار مرحله حداقل، خفیف، متوسط ​​و شدید دارد. اما اندومتریوز ممکن است به طرق های مختلفی منجر به خستگی شود، از جمله:

التهاب

شایع ترین روشی که آندومتریوز باعث خستگی می شود از طریق التهابی است که در بدن فرد ایجاد می کند. هنگامی که بافت آندومتر مانند خارج از رحم رشد می کند، بدن یک پاسخ ایمنی را برای تلاش برای برداشتن بافت آغاز خواهد کرد. این التهاب می تواند باعث درد شدید و همچنین خستگی مزمن شود.

سندرم خستگی مزمن (CFS)

برخی از بررسی های صورت گرفته ارتباطی را بین آندومتریوز و سندرم خستگی مزمن (CFS) نشان می دهند. سندرم خستگی مزمن (CFS)، یک بیماری پیچیده است که باعث خستگی طولانی مدت می شود. در یک مطالعه در سال 2019، 1 نفر از هر 3 زن مبتلا به اندومتریوز CFSنیز داشته است.

کم خونی

یکی از علائم شایع اندومتریوز، خونریزی شدید قاعدگی است. خون قاعدگی حاوی سطوح بالایی از آهن است و فردی که به طور منظم خون زیادی از دست می دهد ممکن است دچار کم خونی شود. در نهایت کم خونی می تواند منجر به احساس خستگی در زنان شود.

هیپوگلیسمی

خستگی اندومتریوز || پزشکت

هیپوگلیسمی قند خون پایینی است که می تواند باعث احساس لرزش، غش، اضطراب و بی حالی در فرد شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون های خاص تولید نمی کند. این وضعیت می تواند باعث خستگی، درد مفاصل و افزایش وزن شود. محققان هنوز رابطه بین مشکلات تیروئید و اندومتریوز را درک نکرده اند، اما موافقند که این دو حالت اغلب با همدیگر رخ می دهند.

اختلالات خلقی

نوسانات خلقی مانند افسردگی، استرس، یا آسیب های عاطفی می تواند باعث احساس کمبود انرژی در فرد شوند. افراد مبتلا به آندومتریوز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این اختلال هستند. این وضعیت می تواند به دلیل عدم تعادل هورمونی ناشی از آندومتریوز یا در نتیجه زندگی با درد مزمن در طولانی مدت باشد. طبق بررسی های صورت گرفته 15 درصد از بیماران آندومتریوز نیز با میگرن زندگی می کردند و سابقه سوء استفاده جنسی در دوران کودکی داشتند.

علاوه بر این، 20 درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز سابقه سوء استفاده جنسی، 44 درصد سوء استفاده عاطفی و 50 درصد بی توجهی عاطفی را گزارش کردند. این نوع از تجارب نامطلوب، و همچنین هر گونه بیماری همراه فیزیکی موجود، می تواند باعث اختلالات خلقی نیز شود.

رژیم غذایی نادرست

هر چه فرد علائم مزمن بیشتری داشته باشد، ممکن است خستگی بیشتری را تجربه کند. علائم آندومتریوز با افزایش سطح استروژن بدن، مانند زمانی که فرد پریود می شود، می تواند بدتر شود.

با این حال، علائم می تواند در هر زمانی در طول چرخه قاعدگی رخ دهد، بنابراین خوردن غذاهایی که چربی کم و فیبر بالایی دارند می تواند به متعادل نگه داشتن سطح هورمون کمک کند.

به طور کلی، رژیم غذایی سرشار از چربی و قند بر سلامتی افراد تأثیر می گذارد و اغلب باعث می احساس تنبلی و خستگی می شود.  تحقیقات همچنین نشان می دهد که رژیم غذایی کم فیبر و چربی اشباع شده و قند زیاد می تواند در خواب فرد اختلال ایجاد کند و باعث خستگی در طول روز شود. علاوه بر آن، فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا و رقصیدن می‌توانند به افزایش انرژی شما کمک کنند. از سوی دیگر، فعالیت هایی که شامل دویدن و پریدن است، ممکن است علائم اندومتریوز را برای برخی از زنان بدتر کند.

کمبود ویتامین D

خستگی اندومتریوز || پزشکت

بررسی ها نشان می دهد که کمبود ویتامین D با خستگی و افسردگی ارتباط دارد. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین D ممکن است به تسکین علائم آندومتریوز کمک کند. با این حال، پزشکان به تحقیقات بیشتر برای تأیید رابطه بین اندومتریوز و ویتامین D نیاز دارند.

اگر کمبود مواد مغذی مهمی مانند آهن دارید، پزشک ممکن است مصرف مکمل‌ها را برای افزایش سطح بدنتان توصیه کند. در مورد مزایا و خطرات مکمل ها و همچنین تداخلات احتمالی با داروها یا مکمل هایی که در حال حاضر مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه باید بتوانید مواد مغذی روزانه خود را با یک رژیم غذایی مناسب دریافت کنید، اما یک مولتی ویتامین روزانه می تواند به پر کردن شکاف های تغذیه ای کمک کند.

زنان مبتلا به اندومتریوز که از داروهای کاهش دهنده استروژن استفاده می کنند ممکن است از مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D برای محافظت از استخوان های خود سود ببرند. ویتامین D همچنین ممکن است علائم خستگی را بهبود بخشد.

احساس خستگی آندومتریوز چیست؟

فرد مبتلا به خستگی آندومتریوز به شدت احساس خستگی و ضعف می کند. چون مبتلایان به این وضعیت سطح انرژی پایینی دارند. افراد مبتلا به اندومتریوز ممکن است در زمان نزدیک به چرخه قاعدگی خود احساس خستگی کنند. خستگی می تواند علائم دیگری نیز داشته باشد، از جمله:

  • سردرد
  • بیخوابی
  • سرگیجه
  • حالت تهوع
  • تپش قلب
  • علائم شبیه آنفولانزا
  • درد عضلانی یا مفصلی
  • مشکل در تمرکز و سردرگمی
  • غدد دردناکی که متورم نیستند.

در هنگام خستگی شدید و بیش از حد، فرد اغلب چرت های طولانی می زند و هنگام بلند شدن یا حرکت خیلی سریع، احساس ضعف می کند.

بر همین اساس سعی کنید برنامه خواب سالمی داشته باشید. کارشناسان توصیه می کنند که هر شب بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید. بی خوابی ممکن است بر خستگی شما در طول روز تأثیر بگذارد. یک برنامه منظم قبل از خواب می تواند به شما کمک کند تا آرام شوید. برای مثال، سعی کنید حدود یک ساعت قبل از خواب حمام کنید یا مقداری چای بابونه بنوشید. سعی کنید هر شب در زمان مشخصی به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. یک برنامه خواب قابل پیش بینی به بدن شما کمک می کند تا ریتم خواب منظمی داشته باشد.

سوالات متداول

خستگی اندومتریوز || پزشکت

آیا بین آندومتریوز و خستگی آدرنال رابطه وجود دارد؟ همه متخصصان پزشکی موافق نیستند که خستگی آدرنال نشان دهنده یک وضعیت خاص باشد. اما برخی اعتقاد دارند که خستگی آدرنال، ناشی از کار بیش از حد غدد فوق کلیوی است. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که اندومتریوز با سطوح بالای استرس ارتباط دارد و استرس ممکن است با اختلال عملکرد آدرنال ارتباط داشته باشد.

سایر علائم آندومتریوز چیست؟ علائم آندومتریوز ممکن است شامل گرفتگی دردناک، پریودهای طولانی و شدید، تهوع و استفراغ و ناباروری باشد.

چگونه می توانم بر خستگی ناشی از آندومتریوز غلبه کنم؟ خوردن یک رژیم غذایی مناسب، مصرف مکمل هایی مانند آهن یا ویتامین D، ورزش، و داشتن یک برنامه خواب ثابت ممکن است به کاهش خستگی در افراد مبتلا به اندومتریوز کمک کند.

تفاوت بین درد و خستگی در بیماران آندومتریوز چیست؟ بسیاری از بیماران خستگی را با درد اشتباه می گیرند این در حالی است که این دو علائم بسیار متفاوت هستند. خستگی یک حالت دائمی خستگی است. اگرچه درد می‌تواند همراه با خستگی هم رخ دهد، یا حتی یکی از دلایل اصلی بروز خستگی باشد، اما بیمار لزوماً هنگام احساس خستگی، درد ندارد.

چرا خستگی اغلب به عنوان یک علامت آندومتریوز مورد توجه قرار نمی گیرد؟

یکی از دلایلی که بیماران ممکن است در مورد خستگی مرتبط با اندومتریوز صحبت نکنند، مشابه سایر علائم آندومتریوز، قضاوت اطرافیان است. بیماران می ترسند که اگر اطرافیان شان متوجه خستگی آنها شوند، آنها را افرادی بی انرژی و تنبل بشناسند و یا خستگی را ناشی از مشکلات روانی آنها بدانند.

سخن آخر

خستگی ممکن است به طرق مختلف با اندومتریوز مرتبط باشد. فرد مبتلا به آندومتریوز که احساس خستگی می کند باید با پزشک مشورت کرده تا علت زمینه ای وضعیت او مشخص شود.

بسته به علت، پزشک ممکن است درمان های مختلفی را توصیه کند. علاوه بر این، تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی افراد، و همچنین دریافت حمایت از هرگونه اختلال خلقی، ممکن است به افزایش انرژی فرد کمک کند.

توجه به این نکته ضروری است که خستگی یک احساس خستگی معمولی به دلیل کمبود خواب یا یک روز کامل کار نیست. در عوض، بیماران آندومتریوز احساس خستگی مداوم دارند. بیماران این خستگی را به عنوان “آرامش” یا “چشم هایشان سنگین و متورم می شود تا جایی که احساس می کنند نمی توانند کاری انجام دهند” توصیف کرده اند. این خستگی همچنین می تواند به عنوان یک علامت هشدار دهنده باشد که یک تشدید درد در حال نزدیک شدن است.

علت اصلی خستگی ناشی از آندومتریوز، تلاش بدن برای از بین بردن بافت بیمار است. در حالی که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با اندومتریوز تلاش می کند، سیتوکین ها، که به عنوان سموم التهابی نیز شناخته می شوند، توسط بافت ترشح می شوند. آنچه بیماران احساس خستگی می کنند نتیجه این مواد شیمیایی داخلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا