لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علت بی حسی دهان چیست؟

بی حسی دهان || پزشکت
فهرست مطالب

بی حسی اطراف و روی دهان معمولاً در طی واکنش آلرژیک به برخی غذاها یا مواد شیمیایی رخ می دهد. تبخال یا سطوح پایین کلسیم نیز می تواند باعث بی حس شدن دهان شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد علل مختلف و نحوه درمان سوزن سوزن شدن دهان، ادامه این مقاله از پزشکت را بخوانید.

علائم بی حسی دهان چیست؟

اکثر مردم بی حسی را به عنوان از دست دادن حس یا احساس در قسمتی از بدن توصیف می کنند. ممکن است پس از به خواب رفتن روی بازو، بی حسی در دست خود یا پس از نشستن طولانی مدت در همان وضعیت در پا احساس بی حسی کنید. با این حال، بی حسی اطراف دهان معمولا یک اتفاق رایج نیست.

بی حسی دهان که به عنوان بی حسی اطراف دهان نیز شناخته می شود، می تواند احساسی عجیب و نگران کننده ایجاد کند. بی حسی اغلب موقتی است، اما بر خلاف تسکین سریع علائمی مانند بی حسی دست، رفع بی حسی اطراف دهان ممکن است دشوارتر باشد. در نتیجه، مهم است به محض بروز علائم به پزشک مراجعه و مراقبت های لازم را دریافت کنید.

رایج ترین علائم و ویژگی های مرتبط با بی حسی دهان، عبارتند از:

 • پارستزی. اصطلاح پزشکی بی حسی، پارستزی است. پارستزی ها به عنوان احساسات پوستی بدون علت فیزیکی مشخص تعریف می شوند. پارستزی ها شامل احساساتی مانند سوزن سوزن شدن، گزگز یا بی حسی است، احساساتی که بسیاری از آنها به عنوان “سوزن و سوزن” تعریف می شوند.
 • کزاز. کزاز اصطلاح پزشکی برای افزایش تحریک پذیری عصبی عضلانی محیطی است. این بدان معنی است که اعصاب محیطی، اعصاب سراسر بدن، با تحریک بیش از حد منجر به تحریک مکرر عضلات می شوند. این تحریک پذیری بیش از حد می تواند منجر به تظاهرات حسی (پارستزی) و حرکتی (انقباض) شود.

درد از علائم بی حسی دهان || پزشکت

علائمی که همراه با بی حسی دهان بروز می کنند، کدامند؟

بی حسی دهان می تواند با بسیاری از بیماری های مختلف همراه و دارای علائم متفاوت باشد. علائم مرتبط با بی حسی دهان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • تورم
 • ضعف
 • خارش
 • درد صورت
 • سفتی، سختی
 • دیافورز (تعریق)
 • دست و پا چلفتی
 • درد یا گرفتگی عضلات
 • هایپرونتیلاسیون (تنفس بسیار سریع)

علت بی حسی دهان چیست؟

علت این احساسات معمولاً به دلیل اختلال گذرا، فشار یا تحریک اعصاب در ناحیه آسیب دیده است. بسیاری از بیماری های مختلف می توانند منجر به چنین آسیب هایی شوند که به گروه های زیر دسته بندی می شوند:

علل التهابی

التهاب پاسخ بدن به آسیب و فرآیندهای خارجی است. این سیگنالی در خصوص سیستم ایمنی جهت فعال شدن برای رفع مشکل اساسی است.

 • آلرژیک. اگر زبان با غذا، ماده شیمیایی یا ماده ای که بدن و سیستم ایمنی آن را مضر تشخیص می دهد تماس پیدا کند، ممکن است در اثر واکنش متورم شده و دچار گزگز و بی حسی شود. این روشی است که بدن به واسطه آن از شما می خواهد که مصرف ماده محرک را متوقف کنید.
 • خودایمنی. بسیاری از بیماری ها منجر به حمله بدن به خود و در نهایت التهاب گسترده می شوند. این بیماری های التهابی می توانند اعصاب داخل و اطراف دهان را تحت تاثیر قرار داده و منجر به بی حسی شوند. بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس و لوپوس نمونه هایی از چنین بیماری های خودایمنی هستند.
 • عفونی. عفونت های باکتریایی مانند بیماری لایم و عفونت های ویروسی متعدد مانند زونا می توانند باعث التهاب و آسیب عصبی و در نهایت بی حسی و فلج صورت شوند. این فلج می تواند به دهان و اطراف زبان نیز سرایت کند.

عدم تعادل

بسیاری از الکترولیت ها، ویتامین ها و سایر مواد متابولیکی وجود دارند که بدن باید آنها را در حد تعادل حفظ کند. این تعادل، هموستاز نامیده می شود و عدم تعادل در این فرآیند می تواند منجر به عوارضی مانند بی حسی شود.

 • عدم تعادل ویتامین. ویتامین های خاصی وجود دارند که برای عملکرد سالم اعصاب ضروری هستند مانند ویتامین های D و B12. کمبود این ویتامین ها در طول زمان می تواند منجر به آسیب عصبی شود. برعکس، قرار گرفتن بیش از حد در معرض ویتامین B6 می تواند باعث بی حسی شود.
 • عدم تعادل مواد معدنی. مواد معدنی خاصی مانند کلسیم در بدن وجود دارد که برای عملکرد عمومی بدن ضروری است. سطوح پایین کلسیم که هیپوکلسمی نامیده می شود، می تواند منجر به سوزن سوزن شدن اطراف دهان و علائم دیگری مانند تهویه هوا و گرفتگی عضلات شود.

بیماری سیستمیک

بیماری های سیستمیک به بیماری هایی اطلاق می شوند که می توانند سیستم ها و فرآیندهای اندام متعددی را تحت تاثیر قرار دهند.

 • سیستم عصبی مرکزی. بی‌حسی زبان اغلب می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی مانند میگرن یا سکته قریب‌الوقوع باشد.
 • دیابت. عدم تعادل قند بر عملکرد اعصاب تأثیر می گذارد و باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن در دهان، زبان و سایر قسمت های بدن می شود.
 • هیپوپاراتیروئیدیسم. وضعیتی که باعث می شود غدد پاراتیروئید هورمون پاراتیروئید کمتری تولید کنند. این عدم تولید هورمون منجر به کاهش سطح کلسیم در خون می شود که می تواند علائمی همچون بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دهان را به همراه داشته باشد.
 • سکته مغزی. این عارضه باعث می شود جریان خون در مغز توسط یک لخته مسدود شود، که علائم آن شامل ضعف، بی حسی، و فلج در یک طرف صورت و یا بدن است.

زخم و گزش

برخی از عنکبوت ها می توانند باعث بی حسی و واکنش های جدی تری مانند حالت تهوع، معده درد، استفراغ، تب یا سرگیجه شوند.

علل مرتبط با اضطراب یا استرس

در برخی افراد، بی حسی دهان ممکن است نشانه ای از استرس و اضطراب باشد. گاهی اوقات حملات پانیک (شروع ناگهانی ترس یا ناراحتی) با ایجاد علائمی مانند تپش قلب و تهویه بیش از حد می تواند همان اختلالات الکترولیتی بالا را ایجاد و منجر به بی حسی دهان شود.

درمان بی حسی دهان 

درمان بی حسی دهان به علت خاص آن بستگی دارد. اگر علائمی را تجربه می کنید، مهم است که قبل از درمان علائم خود در خانه، به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص مناسب را دریافت کنید. پزشک ممکن است بسته به تشخیص، درمان‌های خانگی زیر را پیشنهاد کند:

 • آلرژی. اگر واکنش آلرژیک علت بروز علائم باشد، باید مصرف ماده محرک را متوقف کنید.
 • عدم تعادل مواد معدنی. اگر کمبود یک ویتامین یا مواد معدنی دلیل بی حسی دهان باشد، پزشک مصرف مکمل را پیشنهاد می کند. به عنوان مثال، مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D می تواند در درمان علائم شما بسیار موثر باشد.

بی حسی و گزگز صورت || پزشکت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علاوه بر بی حسی دهان، علائم متعدد مرتبط با آن مانند تب، تورم، درد عضلانی یا صورت را تجربه می کنید، این دلیل بیشتر برای مراجعه به پزشک و تشخیص مناسب است. زیرا بی حسی دهان می تواند با اختلالات متابولیکی جدی همراه و  منجر به بروز عوارض خطرناک مانند تشنج و نارسایی قلبی شود که این علائم نیاز به مراقبت های فوری در بیمارستان دارد.

چگونه می توان از بی حسی اطراف دهان جلوگیری کرد؟

استراتژی های پیشگیرانه از این عارضه شامل درمان های ساده ای است، مانند:

 • تغذیه مناسب. خوردن طیف متعادلی از میوه ها و سبزیجات که ویتامین ها و مواد معدنی کافی را فراهم می کنند.
 • حفظ سطح پایین استرس. اگر علائم شما با استرس تسریع شده است، ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن ممکن است به کنترل علائم کمک کند.

سوالات متداول

آیا بی حسی دهان نشانه سکته است؟ بی حسی ناگهانی در هر نقطه از بدن، به ویژه صورت و اندام ها، می تواند نشانه سکته مغزی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. در اینجا یک راه سریع برای یادآوری علائم سکته مغزی و کارهایی که باید انجام دهید وجود دارد:

 • از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت آویزان می شود؟
 • از فرد بخواهید یک عبارت ساده را تکرار کند. آیا گفتار آنها نامفهوم یا عجیب است؟
 • از فرد بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد. آیا یک دست به سمت پایین حرکت می کند؟

آیا بی حسی در دهان می تواند با اضطراب مرتبط باشد؟ بی‌حسی و گزگز در قسمت هایی مانند دهان و انگشتان از علائم رایج اضطراب و استرس است. این علائم اگرچه می توانند دوره های اضطراب را تسریع کنند، اما احتمال دارد به دلیل تظاهرات اضطراب مانند تهویه هوا نیز رخ دهند.

علائم آنافیلاکسی چیست؟ آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است. که علائم آن ممکن است از خفیف تا شدید متغییر و شامل بثورات، آبریزش بینی، مشکل تنفسی، تورم، گرفتگی گلو، کهیر، تهوع و یا استفراغ باشد.

برای جلوگیری از بی حسی دهان چه نوع مکمل هایی می توان مصرف کرد؟ بی حسی دهان و اطراف دهان می تواند با کاهش کلسیم در خون (هیپوکلسمی) ایجاد شود. مکمل هایی مانند کلسیم و ویتامین D می توانند به درمان هیپوکلسمی و علائم شما کمک کنند. بسته به علت خاص علائم ، ممکن است مکمل ها را برای مدت کوتاه یا طولانی مصرف کنید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.