بیماری های داخلی

شایع ترین علل سیاهی رفتن چشم ها

سیاهی رفتن چشم ها اصولا با سرگیجه و تاری دید همراه است که احتمال دارد شما هم در برخی شرایط آن را تجربه کنید. سرگیجه و تاری دید می تواند در اثر شرایط مختلف، واکنش به دارو و حتی استرس ایجاد شود. چه علائم خفیف یا شدید باشند، مهم است که مشخص شود چه چیزی ممکن است باعث سرگیجه یا تاری دید شده باشد. بسته به علت زمینه‌ای، بروز تاری دید و سرگیجه اغلب با حالت تهوع، سردرد و سبکی سر و سایر علائم همراه است. اگر تاری دید و سرگیجه طولانی شد یا علائم جدی دیگری ایجاد شد، با پزشکت تماس بگیرید.

علل شایع سرگیجه و تاری دید

برخی از محرک‌های سرگیجه و تاری دید نسبت به سایرین جدی‌تر هستند. شرایط زیر ممکن است علت تجربه هر دو احساس باشد:

اضطراب و استرس، از علل سیاهی رفتن چشم

هنگامی که اضطراب و استرس بسیار زیاد می شود، حمله اضطراب یا حمله پانیک ممکن است رخ دهد. سطح آدرنالین در طی هر دوی این رویدادها افزایش می‌یابد که می‌تواند باعث علائم فیزیکی مانند سرگیجه، تاری دید و دید تونلی (از دیگر علائم فیزیکی و احساسی) شود.

مدیریت استرس و اضطراب بهترین راه برای مقابله با اثرات فیزیکی است که ممکن است به همراه داشته باشند. فعالیت های کاهش استرس، تمرینات تنفسی یا مشورت با پزشک را برای درمان موارد شدید در نظر بگیرید.

داروهایی که باعث سیاهی رفتن چشم می شوند.

برخی از داروها می توانند عوارض جانبی از جمله سرگیجه و تاری دید داشته باشند. واکنش ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مصرف همزمان چند دارو یا نوشیدن الکل همراه با برخی داروها نیز می تواند علائم را افزایش دهد. اگر اخیراً شروع به مصرف داروی جدیدی کرده اید. هر گونه نگرانی در مورد عوارض جانبی را به پزشک گزارش دهید. ممکن است پزشک شما یک درمان جایگزین را پیشنهاد کند.

افت قند خون، از علل سیاهی رفتن چشم

قند خون پایین (هیپوگلیسمی) معمولاً با دیابت مرتبط است، اگرچه شرایط دیگری مانند روزه گرفتن و واکنش به دارو نیز می تواند باعث ایجاد آن شود. قند خون پایین می تواند منجر به احساس سبکی سر، خستگی و گرسنگی و همچنین سرگیجه و تاری دید شود.

خوردن یک میان وعده یا نوشیدن کمی آبمیوه می تواند به تسکین علائم خفیف قند خون کمک کند، اما اگر به یک مشکل عود کننده تبدیل شد یا علائم دیگری ایجاد شد، با پزشک تماس بگیرید.

ضربه مغزی یا آسیب مغزی، از علل سیاهی رفتن چشم

آسیب‌ مغزی از ضربه مغزی گرفته تا آسیب‌های مغزی تروماتیک (TBIs) متغیر است و می‌تواند ناشی از تصادفات ورزشی، تصادفات رانندگی، افتادن و غیره باشد. آسیب های مغزی و سر بسته به شدت آسیب می توانند علائم مختلفی ایجاد کنند. تاری دید و سرگیجه از جمله این علائم هستند.

هر گونه آسیب به سر که باعث تحریف بینایی شود (که به تاری دید و سرگیجه محدود نمی شود) باید به عنوان یک اورژانس درمان شود و در اورژانس یا یک مرکز مراقبت فوری تحت مراقبت قرار گیرد.

سردرد میگرنی، از علل سیاهی رفتن چشم

شایع ترین علل سیاهی رفتن چشم ها را جدی بگیرید! || پزشکت

میگرن نوعی سردرد شدید است که معمولاً شامل حالت تهوع و حساسیت به صدا و نور است. در بسیاری از موارد، میگرن می تواند باعث سرگیجه و تاری دید نیز شود. میگرن می تواند بین 4 تا 72 ساعت طول بکشد. برخی از راه‌های کمک به تسکین سردرد میگرنی عبارتند از مصرف مسکن، استراحت در اتاقی تاریک و ساکت، استفاده از کمپرس گرم یا خنک و ماساژ شقیقه‌ها. اگر میگرن بیش از چند بار در ماه رخ دهد یا در مقابل درمان مقاومت کند، ممکن است نیاز به درمان پیشرفته توسط پزشک باشد.

سرگیجه و بیماری حرکت

سرگیجه یک احساس ناگهانی عدم تعادل و چرخش است که حتی در حالت نشسته یا ایستادن فرد رخ می دهد. برخی از علل شایع سرگیجه شامل کم آبی بدن، سردردهای میگرنی و حرکت ناگهانی سر است. بیماری حرکت می‌تواند با حرکت مداوم در شرایط مختلف، از جمله سفر با ماشین یا ایستادن در کنار آب متحرک، ایجاد شود. بیماری حرکت می تواند احساسات ناخوشایند دیگری مانند حالت تهوع، سرگیجه و گاهی اوقات تاری دید داشته باشد.

سکته مغزی و سیاهی رفتن چشم

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به مغز قطع شود. علائم زیادی وجود دارد از جمله مشکل در صحبت کردن، شروع ناگهانی سردرد و بی حسی یا ضعف در یک طرف بدن یا صورت که می تواند نشان دهنده سکته مغزی باشد. علائم همچنین می تواند شامل تاری دید و سرگیجه باشد.

اختلالات بینایی

برخی از اختلالات بینایی می توانند در سرگیجه و تاری دید نقش داشته باشند. این اغلب با شرایط بینایی مانند:

 • عدم تعادل: ناهماهنگی قابل توجه ادراک بینایی بین هر چشم
 • آنیزومتروپی یا آنتی متروپی: تفاوت قابل توجهی در نسخه های بینایی بین هر چشم
 • اختلال عملکرد بینایی دوچشمی: وضعیتی که در آن چشم ها برای ارسال تصویر به مغز با هم تلاش می کنند.

تطبیق با یک عینک جدید یا نسخه تماسی نیز می تواند باعث سرگیجه و تاری خفیف شود، اما این حالت باید ظرف یک یا دو هفته پس از استفاده از بین برود. در مورد مشکلات بینایی، چه خفیف یا شدید،  در تماس با چشم پزشک تردید نکنید .

تاری دید ناگهانی و سرگیجه

شایع ترین علل سیاهی رفتن چشم ها را جدی بگیرید! || پزشکت

تاری دید یک مشکل رایج است که ممکن است زمانی ایجاد شود که ساختارهای چشم مانند شبکیه، قرنیه یا عصب بینایی تحت تاثیر منفی یک رویداد یا مشکل سلامتی خاص قرار گیرند. رشد آهسته و پیشرفت تاری دید معمولاً ناشی از شرایط پزشکی مزمن است. برعکس، شروع ناگهانی تاری دید معمولاً ناشی از یک رویداد خاص است که ممکن است از یک مشکل جزئی (به عنوان مثال، فشار چشم) تا مشکلات سلامتی جدی‌تر مانند گلوکوم یا سکته مغزی متغیر باشد.

تاری دید مرتبط با حرکات سر یا بدن

بیمارانی که دچار آسیب به سیستم داخلی یا دهلیزی خود می شوند، می توانند تاری دید داشته باشند. سیستم دهلیزی در حفظ تعادل بسیار مهم است، به ویژه در مورد چشم ها هنگام حرکت سر. رفلکسی به نام رفلکس دهلیزیچشمی یا VOR طراحی شده است تا حرکت سر را به اندازه خواندن یک کتاب کاهش دهد و به اندازه قایق جهنده در دریای متلاطم کاهش دهد. هنگامی که VOR دچار اختلال می شود، پدیده ای به نام oscillopsia رخ می دهد.

به زبان ساده، به یک فن نوسانی فکر کنید و سعی کنید پره های فن را در حال حرکت ببینید. این همان پدیده ای است که مردم با اسیلوپسی و ضعف VOR تجربه می کنند.

بیماران اغلب با این تصور که مشکلی در چشمانشان وجود دارد به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه می کنند. oscillopsia می تواند باعث ایجاد علائم سرگیجه مانند حالت تهوع و احساس عدم تعادل شود. منشأ واقعی از اختلال عملکرد گوش داخلی ناشی می شود که قادر به هماهنگی با حرکت شما نیست که منجر به احساس عجیب می شود.

این وضعیت توسط فیزیوتراپیست ها در مراکز درمانی و تعادلی قابل درمان است. درمانگر می تواند به طور عینی اختلال عملکرد VOR را با استفاده از یک تست ویژه به نام تست حدت بینایی پویا یا DVA اندازه گیری کند. با اطلاعات DVA، درمانگر می‌تواند تمرین‌های خاصی را برای کمک به مغز برای تشخیص اسیلوپسی و تثبیت دید شما تجویز کند.

تاری دید ناگهانی و سردرد

تجربه سردرد همراه با تاری دید می تواند بسیار ترسناک باشد، به خصوص اگر این اولین بار است که بدون هشدار قبلی اتفاق می افتد. تاری دید ممکن است در یک یا هر دو چشم ایجاد شود و برای برخی از افراد، بینایی تار، کدر یا حتی در اثر رنگ‌ها و اشکالی که دیدن را دشوار می‌کند، تغییر می‌کند. شایع ترین علل تاری دید ناگهانی و سردرد، عبارتند از:

میگرن

یک بیماری خاص که با شروع ناگهانی سردرد ضربان دار یا ضربان دار همراه با تاری دید همراه است، میگرن است. با این حال، برخی از افراد قبل از شروع سردرد، اختلالات بینایی مانند نقاط کور، چشمک زدن، خطوط مواج یا تاری دید را تجربه می کنند. این علامت هشدار دهنده به هاله معروف است. میگرن همچنین با حساسیت شدید به نور یا صدا، حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه مرتبط است. میگرن های مکرر که بینایی و توانایی انجام فعالیت های روزانه را تحت تاثیر قرار می دهند باید توسط یک متخصص پزشکی درمان شوند.

تومور مغزی کاذب

یکی دیگر از علل بالقوه سردرد و تاری دید ناگهانی، نوع خاصی از فشار خون بالا است که به عنوان تومور مغزی کاذب یا فشار خون داخل جمجمه شناخته می شود، وضعیتی که مایع مغزی نخاعی در اطراف مغز تجمع می یابد و به تدریج فشار را افزایش می دهد. افزایش فشار منجر به سردرد در پشت سر می شود که در شب یا پس از بیدار شدن از خواب بدتر می شود. سبکی سر، صدای زنگ در گوش، حالت تهوع و مشکلات بینایی نیز ممکن است ایجاد شود. مشکلات بینایی شامل تاری دید، جرقه های نور یا دوره های کوتاه کوری است.

این اختلالات معمولاً در صورت ادامه افزایش فشار بدتر می شوند. اگر فشار خون داخل جمجمه به درستی درمان نشود، مشکلات بینایی یا از دست دادن بینایی ممکن است دائمی شود.

فشار چشم

یک مسئله کمتر جدی که ممکن است باعث سردرد و تاری دید نیز شود، فشار چشم است که ممکن است پس از فوکوس طولانی مدت روی یک جسم بدون استراحت ایجاد شود. دید دوگانه که در نتیجه نگاه طولانی مدت به یک دستگاه الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ یا تلویزیون ایجاد می‌شود، اغلب به عنوان فشار چشم دیجیتال شناخته می‌شود. مطالعه یا رانندگی طولانی مدت، به ویژه در شب، ممکن است باعث خستگی چشم نیز شود. انجام برخی فعالیت ها در مناطقی که نور خیلی روشن یا خیلی کم است نیز می تواند منجر به خستگی چشم شود.

این وضعیت معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که چشم‌ها خسته می‌شوند و با سردرد، تاری دید، چشم‌های تحریک‌شده که ممکن است خشک یا قرمز باشند، و درد در گردن، شانه‌ها یا پشت همراه است. استراحت مکرر از نگاه کردن به یک شیء خاص (مانند تلفن هوشمند، لپ تاپ) و اطمینان از نور مناسب می تواند به جلوگیری از خستگی چشم کمک کند. مرطوب نگه داشتن چشم ها با استفاده از قطره های چشمی می تواند به کاهش فشار روی چشم ها نیز کمک کند. به طور کلی، تغییرات خاص در سبک زندگی می تواند از بروز تاری دید و سردرد ناشی از فشار چشم جلوگیری کند.

تاری دید و سردرد و سرگیجه

شایع ترین علل سیاهی رفتن چشم ها را جدی بگیرید! || پزشکت

تعدادی از شرایط وجود دارد که ممکن است باعث تاری دید، سردرد و سرگیجه به طور همزمان شود، این موارد عبارتند از:

 • میگرن
 • دیابت نوع 2
 • فشار خون پایین
 • التهاب گوش داخلی (لابیرنتیت)
 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
کم آبی بدن

با این حال، یک علت غیرمنتظره و اغلب نادیده گرفته شده تاری دید، سردرد، سرگیجه و حتی خستگی کم آبی بدن است. هنگامی که یک فرد به شدت کم آب می شود، فشار خون شروع به کاهش می کند و این ممکن است منجر به سرگیجه شود زیرا ممکن است مغز مقادیر کافی اکسیژن دریافت نکند. سطح الکترولیت های مهم مانند سدیم و پتاسیم نیز ممکن است در نتیجه کم آبی کاهش یابد. الکترولیت ها به انتقال سیگنال های الکتریکی در سراسر بدن کمک می کنند و اگر سطح آنها خیلی کم شود، انتقال سیگنال ممکن است غیر طبیعی شود. به همین دلیل است که حرکات غیرمنتظره از جمله انقباضات غیرارادی عضلانی اغلب زمانی رخ می‌دهد که فرد دچار کم آبی شود.

ترکیبی از فشار خون پایین و عدم تعادل الکترولیت ها به دلیل کم آبی بدن می تواند باعث سردرد، تاری دید، ضعف عضلانی و خستگی شود که ممکن است نشانه غش شدن قریب الوقوع باشد. کم آبی شدید که به سرعت درمان نمی شود می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود که از گرمازدگی تا شوک و حتی نارسایی کلیه را شامل می شود. بنابراین، اگر تاری دید، سرگیجه و سردرد به یکباره ایجاد شود، یکی از اولین راهکارهایی که باید امتحان کرد، نوشیدن مقادیر زیادی آب یا نوشیدنی های الکترولیتی است.

آرتریت تمپورال

آرتریت تمپورال، که به التهاب یا آسیب به شریان‌های شقیقه‌ها اشاره دارد، یکی دیگر از بیماری‌هایی است که ممکن است علائمی مانند:

 • خستگی
 • ضعف
 • تاری دید
 • سبکی سر
 • سردرد ضربان دار در شقیقه ها
 • حساسیت در شقیقه ها و پوست سر
 • از دست دادن ناگهانی بینایی در یک چشم

علت خاص این وضعیت ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که با یک پاسخ غیرطبیعی خود ایمنی مرتبط است. دوزهای زیاد برخی از آنتی بیوتیک ها و در برخی موارد عفونت شدید نیز ممکن است منجر به آرتریت تمپورال شود. از آنجایی که علت آن به خوبی شناخته نشده است، جلوگیری از ایجاد این وضعیت دشوار است. با این حال، پس از تشخیص می توان آن را برای کاهش بروز عوارض جدی مانند کاهش دائمی بینایی، درد فک، کاهش اشتها، درد و سفتی مفاصل و کاهش وزن ناخواسته درمان کرد. درمان به موقع یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از بروز این عوارض است.

مسمومیت با مونوکسید کربن

یک رویداد خطرناک که با سردرد مبهم، تاری دید، سرگیجه و خستگی تدریجی همراه است که منجر به خواب آلودگی می شود، مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) است. مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بی بو است که از سوزاندن سوخت، پروپان، گاز یا چوب از مواد زیر تولید می شود:

 • شومینه ها
 • موتورهای خودرو
 • صدا خفه کن ماشین
 • بخاری های فضایی
 • کوره های زغالی
 • ژنراتورهای قابل حمل

تنفس طولانی مدت این گاز باعث تجمع آن در جریان خون می شود و در صورت وقوع، تاری دید، ضعف، خستگی، سردرد خفیف، تهوع، استفراغ، گیجی و در نهایت از دست دادن هوشیاری رخ می دهد. این یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. سرگیجه، تاری دید و سردرد مبهم از اولین علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است و در صورت مشکوک شدن به آن، فوراً به خارج از منزل بروید و به دنبال درمان باشید.

به طور کلی، اگر ترکیبی از تاری دید، سرگیجه و سردرد برای مدت طولانی طول بکشد، فعالیت های منظم را مختل کند، یا منجر به غش شود، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای تعیین علت این علائم ملاقات داشته باشید.

بیدار شدن با دید تار در یک چشم

شایع ترین علل سیاهی رفتن چشم ها را جدی بگیرید! || پزشکت

تاری دید در هنگام بیدار شدن به دلایل مختلف برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. بیشتر اوقات این مشکل پس از مالش چشم یا چند ثانیه پلک زدن خود به خود برطرف می شود. چه هر روز صبح اتفاق بیفتد و چه به صورت پراکنده، ممکن است سوالاتی را در مورد اینکه چه نوع مشکلی ممکن است باعث این مشکل شود ایجاد کند. یکی از شایع ترین دلایل خشکی چشم است.

اشک هدف اصلی روانکاری، محافظت و تغذیه چشم است. اگرچه اشک به طور مداوم تولید می شود، از جمله در هنگام خواب، اشک ممکن است در طول شب خشک شود و این می تواند منجر به تاری دید در یک یا هر دو چشم در صبح شود. افرادی که در هنگام خواب چشمانشان به طور کامل بسته نمی شود ممکن است در هنگام بیدار شدن به دلیل خشکی چشم دچار تاری دید شوند.

علاوه بر این، خوابیدن روی یک طرف صورت، به خصوص اگر فشار بیش از حد روی یک چشم وارد شود، ممکن است تولید اشک را در طول شب مختل کند. این ممکن است باعث تاری دید در یک چشم در هنگام بیدار شدن شود. در بیشتر موارد، چند بار پلک زدن یا مالش ملایم چشم ها باعث تولید اشک می شود که متعاقباً با مرطوب کردن مجدد قرنیه تاری را برطرف می کند.

آلرژی و عفونت ها

آلرژی‌ها یا عفونت‌هایی که روی چشم‌ها تأثیر می‌گذارند، مانند ورم ملتحمه، ممکن است باعث دوبینی در یک چشم در هنگام بیدار شدن شوند. آلرژن‌های رایج (مانند گرد و غبار، گرده، دود) می‌توانند پاسخ‌های ایمنی را القا کنند که منجر به علائم مختلفی می‌شود، به‌ویژه زمانی که در تماس با چشم قرار می‌گیرند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است فرد با دید دوگانه در یک یا هر دو چشم و همچنین چشم های آبریزش، خارش، سوزش، قرمزی یا متورم از خواب بیدار شود.

داروهای آلرژی بدون نسخه معمولا علائم مربوط به چشم را تسکین می دهند، در حالی که برخی از افراد ممکن است واکنش شدیدتری به نام ورم ملتحمه آلرژیک ایجاد کنند. این نوعی التهاب چشم است که نتیجه یک واکنش آلرژیک قوی به گرده، کپک، گرد و غبار و غیره است. آنتی هیستامین های قوی (داروهای آلرژی) یا قطره های چشمی ممکن است در هدف قرار دادن این نوع مشکل و متعاقباً پیشگیری موثرتر باشند.

تاری دید ناشی از بیدار شدن از خواب

نوع دیگری از ورم ملتحمه که با تاری دید در یک یا هر دو چشم همراه است، بیشتر به عنوان چشم صورتی شناخته می شود. این عفونتی است که باعث تورم در قسمت بیرونی چشم، خارش، اشک زیاد، رنگ چشم صورتی مایل به قرمز و ترشحات موکوس مانندی می شود که در شب در اطراف چشم جمع می شود. ممکن است ناشی از باکتری ها یا ویروس ها، مواد شیمیایی خاص، یا آلرژی های ضعیف کنترل شده باشد. ملتحمه باکتریایی نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد که معمولاً به شکل قطره چشم است.

درمان‌های مؤثر برای ورم ملتحمه ویروسی محدود است و آنتی هیستامین‌ها معمولاً ورم ملتحمه آلرژیک را برطرف می‌کنند. قطره های چشمی سالین را می توان به طور مکرر در طول روز برای شستشوی چشم ها و تسریع روند بهبودی استفاده کرد. این همچنین به هدف قرار دادن تاری دید کمک می کند و از انتشار عفونت به چشم دیگر جلوگیری می کند. ورم ملتحمه کاملاً مسری است و می تواند به راحتی به چشم سالم یا حتی افراد دیگر تا دو هفته سرایت کند. بنابراین باید به موقع به آن رسیدگی شود.

اگر تاری دید ظرف چند دقیقه پس از بیدار شدن برطرف نشد یا با علائم اضافی مانند سرگیجه، سردرد شدید یا ضعف همراه شد، مهم است که با پزشک صحبت کنید.

شروع ناگهانی تاری دید یک طرفه و سردرد

شایع ترین علل سیاهی رفتن چشم ها را جدی بگیرید! || پزشکت

سردرد ناگهانی و کوبنده که با دید دوگانه یا تاری در یک چشم همراه است ممکن است نشانه سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) باشد که به عنوان سکته کوچک نیز شناخته می شود. علائم سکته مغزی و مینی سکته یکسان است، اما علائم مربوط به سکته کوتاه مدت کوتاه تری است. اگر استوک مناطقی از مغز را که بینایی را تنظیم می کند تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است تاری دید یا از دست دادن بینایی در یک چشم ایجاد شود. علائم اضافی سکته مغزی یا مینی سکته مغزی عبارتند از:

 • سرگیجه شدید، افتادن یا غش کردن
 • گیجی ناگهانی یا از دست دادن حافظه
 • بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن
 • مشکل در صحبت کردن واضح یا ناتوانی در صحبت کردن

هر فردی که دچار سکته مغزی می شود باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد زیرا ممکن است باعث عوارض جدی شود.

همچنین تعدادی گزارش در مورد تاری دید که به طور ناگهانی در چشم چپ ایجاد شده است، وجود دارد. این نوع مشکل ممکن است نتیجه جداشدگی شبکیه باشد که در اثر شرایط زمینه ای مانند بیماری های خود ایمنی یا بدخیمی های چشمی (مانند سارکوئیدوز، لوپوس سیستمیک، لنفوم داخل چشمی) ایجاد می شود. با این حال، چنین شرایطی ممکن است برای مدت طولانی قبل از جدا شدن شبکیه پیشرفت کند. این بدان معنی است که با ایجاد تاری دید در چشم چپ، مشکل سلامتی که باعث آن می شود ممکن است به مرحله جدی رسیده باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

سخن آخر

به طور کلی، شروع ناگهانی تاری دید که با علائم تکان دهنده دیگری مانند سردرد شدید و کوبنده، سبکی شدید سر یا خستگی، یا غش همراه است، باید توسط یک متخصص پزشکی به موقع درمان شود. این به پزشک فرصتی می‌دهد تا مشکل زمینه‌ای را که برای مسائل بالقوه جدی یا تهدیدکننده زندگی (مانند جداشدگی شبکیه، سکته، سرطان چشم) اهمیت ویژه‌ای دارد، تشخیص دهد و درمان کند.

شروع ناگهانی تاری دید و سرگیجه ممکن است کاملاً ترسناک باشد، اما اگر علت به سرعت برطرف شود، ممکن است از عوارض عمده جلوگیری شود. به خصوص اگر این علائم به دلیل مسائل جزئی مانند خستگی چشم یا کم آبی خفیف باشد، این موضوع بیشتر می شود. در صورت تداوم تاری دید، سرگیجه، سردرد یا علائم اضافی، با یک متخصص مشورت کنید.

منبع
https://www.fyzical.comhttps://www.allaboutvision.com/

نوشته های مشابه

12 دیدگاه

 1. سلام من یه دختر ۱۴ ساله ام که از سال قبل چنین مشکلی رو دارم: وقتی بلند میشم چشمام سیاهی میره و با سردرد خفیفی همراهه… اگه شدت پیدا کنه باعث میشه کل بدنم بلرزه و کنترلی روی بدنم نداشته باشم
  مثلا صبح وقتی بلند شدم چشمام سیاهی رفت و بدنم میلرزید همه جا رو سیاه می دیدم و سردرد هم داشتم هرچی افراد خانواده حرف میزدن میشنیدم ولی بعد تقریبا یک دقیقه که تونستم بلند شم و چشمام درست بشه همچنان لرزش داشتم و به سختی میتونستم راه برم ولی هرچقد تلاش کردم تنوستم به یاد بیارم که چی گفتن حتی یه کلمه

  1. سلام احتمالا مبتلا به التهاب گوش میانی هستید.

 2. سلام الان نزدیک ۳ماه که سیاهی رفتن چشم همراه باسرگیجه وعدم تعادل برام پیش میاد. علتش پیدا نمیکنم. دکتر گوش حلق بینی رفتم مورد خاصی ندیدن. چکاپ کامل دادم همه چی نرمال بوده.دیسک گردن خفیف دارم اما دکتر گفته مربوط نمیشه.

  1. سلام اگر دلایل ذکر شده در مقاله در مورد شما وجود ندارند به متخصص بیماری های مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

 3. سلام
  من زیاد چشمام سیاهی میره و یکی دوبارم در حدی که مجبور شدم بشینم و دراز بکشم…اما یبار نمیدونم دقیقا چشمام سیاهی رفت یا نه چیزی یادم نمیاد…فقط وقتی چشمامو باز کردم فهمیدم افتادم زمین در حدی که سنگ روی میز شکسته…و ازینجا که سرم و گردنم درد میکرد فهمیدم احتمالا با این ناحیه خوردم به میز…اما واقعا هیچی یادم نمیاد که همین واسم عجیبه…صداها رو درست به خاطر نمیارم و فقط صدای بلند محکم افتادنم رو شنیدم…شبیه خواب بود…واقعا هیچی یادم نمیاد…و حتی مطمئن نیستم بخاطر سیاهی رفتن چشم بوده باشه لطفا کمکم کنین

  1. سلام لطفا مقاله را کامل بخوانید و به راه کارهای آن عمل نمایید ار شکلتان حل نشد به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 4. سلام من ورزش رفتم دو روز پیش و بعد از دوییدن زیاد وقتی که ایستادم چشام سیاهی رفت و تعادل نداشتم و بعد از یک دقیقه درست شد دلیل شو نمیدونم

  1. سلام دلیل آن تغییر و کاهش ناگهانی فشارخون است.

 5. سلام من وقتی زیاد به گوشی نگاه میکنم و بعد بعد اینکه کوشی رو میزارم کنار و بلند شم بعد یک دقیقه گذشتن از جام حدود 10ثانیه چشام دیدش سیاه میشه و بعد درست میشه ولی بعد اون سیاهی رفتن یه تب ریزی و کوتاه مدتی هم پیدا میکنم م بالا سرم و پشت سرم احساس میکنم ک خیلی سنگینه

  1. سلام بهتر این است که مدت مدیدی به گوشی نگاه نکنید.

 6. سلام خسته نباشید ،یه سوال داشتم خدمتتون .
  من بعضی وقتا یه دفعه سرگیجه ی شدیدی میگیرم و چشمامم سیاهی میره دیگه کسیو نمیبینم و نمیتونم از جام تکون بخورم میشه یه کم راهنمایی کنین که باید چیکار کنم؟

  1. سلام به پزشک مراجعه کنین چون بیماری شما نیاز به معاینات و انجام آزمایشات دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم