بیماری های مغز و اعصاب

عوامل محرک میگرن

علت دقیق میگرن به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، پزشکان می گویند عوامل زیادی می توانند محرک و باعث ایجاد میگرن شوند.

برخی از محرک های احتمالی میگرن، عبارتند از:

 • الکل
 • فشار
 • کافئین
 • آب و هوا
 • خوراکی ها
 • فعالیت بدنی
 • نور و صداها
 • هورمون های زنانه
 • کمبود خواب یا جت لگ
 • گرسنگی یا کم آبی بدن
 • مصرف بیش از حد دارو

بسیار مهم است که هرگز از هیچ گونه درمان تجویزی برای میگرن استفاده نکنید. استفاده نادرست از دارو می تواند منجر به افزایش حملات میگرن و علائم مزمن آن شود.

مصرف الکل || پزشکتالکل

الکل یکی از شایع ترین محرک های گزارش شده برای میگرن است. در یک مطالعه برزیلی در سال 2008، الکل باعث میگرن در حدود یک سوم افراد شد. به نظر می رسد شراب قرمز نسبت به سایر منابع الکل، به ویژه در میان زنان، تا حدودی بیشتر باعث ایجاد میگرن می شود. این مطالعه نشان داده شد،که شراب قرمز باعث میگرن در 19.5 درصد از مردان و زنان و شراب سفید تنها در 10.5 درصد افراد باعث میگرن می شود.

نگاهی دقیق تر به اعداد این مطالعه نشان می دهد که شراب قرمز به طور نامتناسبی بر زنان تأثیر می گذارد. شراب قرمز تنها در هشت درصد از مردان باعث میگرن شد، اما در میان زنان این رقم به 22 درصد افزایش یافت.

استرس

افزایش یا کاهش چشمگیر استرس فیزیکی یا روانی می تواند باعث میگرن شود. سایر محققان گزارش کرده اند که بین 50 تا 80 درصد افراد مبتلا به میگرن می گویند استرس باعث ایجاد سردردهای میگرنی آنها می شود. در واقع برخی از افراد پس از یک رویداد استرس زا، میگرن را تجربه کردند، در حالی که برخی دیگر در میان یک رویداد استرس زا، حمله جدیدی را تجربه کردند.

مصرف کافئین بالا

برخی از کارشناسان گزارش کرده اند که مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث میگرن شود. به همین دلیل عاقلانه است که مصرف کافئین خود را از قهوه، چای، نوشابه‌ها و نوشابه‌های انرژی‌زا کنترل کنید. نوشابه‌های انرژی‌زا می‌توانند سطوح بالایی از کافئین را داشته باشند. برخی از محققان اشاره کرده اند که ترک کافئین همچنین می تواند باعث سردرد شود. به خاطر داشته باشید که بسیاری از داروهای سردرد بدون نسخه (OTC) حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین هستند.

یک مطالعه کنترل‌شده به این نتیجه رسید که داروی ترکیبی استامینوفن (تیلنول)، آسپرین (بایر) و کافئین در تسکین علائم سردرد میگرنی بهتر از ایبوپروفن (Advil، Aleve) به تنهایی است.

تغییرات آب و هوا

بیماری های مغز و اعصاب

تغییرات آب و هوایی مختلف به طور آزمایشی با سردرد میگرنی مرتبط می باشد. یک مطالعه انجام شده که عمدتاً زنان اوهایو و میسوری را مورد بررسی قرار داد، به این نتیجه رسید که رعد و برق  به طور قابل توجهی با شروع سردرد مرتبط است.

به طور خاص، محققان به این نتیجه رسیدند که رعد و برق عامل تشدید کننده است، اگرچه آنها مطمئن نبودند که چگونه رعد و برق ممکن است باعث میگرن شود.

خوراکی ها

مصرف غذاهای خاص یا حذف وعده غذایی (روزه داری)، اغلب به عنوان محرک های احتمالی برای حمله میگرن گزارش می شوند. 12 تا 60 درصد از مردم مصرف برخی غذا ها را علت سردرد خود می دانند. رژیم غذایی و روزه داری از شایع ترین محرک های مرتبط با میگرن شناخته شده اند. الکل، شکلات و کافئین نیز رایج ترین مواد مرتبط با حمله میگرن هستند..

سایر غذاهایی که می توانند محرکی برای میگرن باشند، عبارتند از:

 • پنیر
 • افزودنی های مواد غذایی
 • غذاهای تخمیری، پخته شده و ترشی که حاوی مقادیر زیادی اسید آمینه تیرامین هستند.

میگرن ممکن است توسط شیرین کننده مصنوعی آسپارتام و تقویت کننده طعم مونو سدیم گلوتامات (MSG) تحریک شود. آزمایشات انجام شده با آسپارتام نتایج متناقضی به همراه داشته است. برخی شواهد نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی بالینی ممکن است پس از مصرف آسپارتام علائم بدتری را تجربه کنند.

MSG برای دادن طعمی خوش طعم به غذاهای مختلف استفاده می شود. بسیاری از مردم عموما معتقدند که MSG می تواند باعث سردرد شود. اکثر تحقیقات کنترل شده در شناسایی ارتباط بین مصرف MSG و سردرد یا هر بیماری دیگر در افراد عادی شکست خورده است. با این حال، یک مطالعه کوچک در سال 2009 به این نتیجه رسید که MSG می تواند باعث سردرد و درد در صورت و سر شود. بنابراین ممکن است عاقلانه باشد که از MSG اجتناب کنید.

فعالیت بدنی شدید

ورزش شدید ممکن است باعث میگرن شود. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که 38 درصد از افراد مبتلا به میگرن در برخی مواقع حملات میگرنی ناشی از ورزش را تجربه می کنند. بسیاری از افراد مبتلا به میگرن ناشی از ورزش گزارش دادند که سردرد آنها با گردن درد شروع می شود. بنابراین بیش از نیمی از ورزش های مورد علاقه خود را رها کردند تا از شروع حملات میگرنی جلوگیری کنند.

نور و میگرن || پزشکتنورهای روشن و صداهای بلند

برخی از افراد گزارش می دهند که نورهای درخشان، ضربان دار یا صداهای بلند ممکن است به عنوان محرک میگرن عمل کنند. یک مطالعه کوچک در نورولوژی اروپایی نشان داد که حتی قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض نور خورشید می تواند باعث میگرن شود. یک متخصص مغز و اعصاب در مطالعه ای اشاره کرد که نور خورشید ممکن است محرک اولیه برای میگرن نباشد. او اظهار داشت که نور خورشید تنها در صورتی باعث میگرن می شود که شب قبل شراب نوشیده باشد.

او همچنین اشاره کرد که نور خورشید باعث میگرن می‌شود، اگر کم‌خوابی، استرس، کم‌آبی یا قند خون پایین به دلیل حذف یک وعده غذایی داشته باشید. بنابراین  نتیجه گیری او این بود که نور روشن ممکن است نوعی محرک ثانویه باشد.

افرادی که به نظر می رسد حملات میگرنی آنها با نور شدید تحریک می شود باید در نظر بگیرند که آیا عوامل دیگر نیز ممکن است برای آنها محرک باشد یا خیر.

هورمون های زنانه

به گفته بنیاد تحقیقات میگرن، زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض سردردهای میگرنی هستند. شواهد نشان می دهد که نوسانات هورمون جنسی زنانه ممکن است در شروع و شدت سردرد نقش داشته باشد. بیش از نیمی از پاسخ دهندگان زن در یک مطالعه در سال 2012 گفتند که احتمالاً در طول قاعدگی دچار سردردهای میگرنی شدید می شوند. زیرمجموعه کوچکی از این زنان تنها در دوران قاعدگی میگرن را تجربه کردند.

استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی احتمال دارد علائم را بدتر کند، در حالی که بارداری ممکن است باعث تسکین میگرن در برخی از زنان شود. با این حال، بارداری با بدتر شدن علائم برای برخی از زنان مرتبط بود.

کمبود خواب یا جت لگ

اختلال خواب یکی از رایج ترین عوامل مرتبط با میگرن است. خواب ناکافی اغلب به عنوان یک محرک برای حملات حاد میگرن ذکر می شود. همچنین خواب بیش از حد می تواند باعث ایجاد سردرد های میگرنی شود.

جت لگ و تغییرات در برنامه کاری نیز می تواند با شروع میگرن مرتبط باشد. بی خوابی شایع ترین اختلال خواب مرتبط با میگرن مزمن است. افرادی که مبتلا به میگرن مزمن و همچنین بی خوابی هستند در معرض افزایش خطر اضطراب یا افسردگی قرار دارند.  با این حال، بسیاری از افراد گزارش می دهند که اغلب با خواب سردردهای میگرنی آنها را تسکین می یابد.

گرسنگی یا کم آبی بدن

افراد مبتلا به میگرن بهتر است از حذف وعده های غذایی خودداری کنند. تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که حذف وعده های غذایی اغلب با شروع میگرن مرتبط است. هنوز علت دقیق این امر مشخص نیست اما  احتمالاً کاهش سطح گلوکز خون می تواند باعث سردرد های میگرنی شود.

کم آبی بدن نیز به عنوان محرک احتمالی میگرن پیشنهاد شده است. یک نظرسنجی کوچک از افراد مبتلا به میگرن نشان داد که “مصرف ناکافی مایعات” با شروع سردرد در حدود 40 درصد از پاسخ دهندگان مرتبط است.

مصرف بیش از حد داروها

استفاده بیش از حد از داروها یکی از شایع ترین عوامل بروز میگرن است. افرادی که به طور خاص از مسکن‌های معمول بیش از حد استفاده می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که از میگرن‌های گاه به گاه به میگرن مزمن پیشرفت کنند. افراد مبتلا به میگرن اغلب از داروهایی مانند مواد افیونی و بوتالبیتال بیش از حد استفاده می کنند.

استفاده بیش از حد از این داروها و سایر داروهای مسکن، مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی OTC (NSAIDs)، در واقع ممکن است باعث سردردهای مکرر شود. داروهایی که در گروه مواد افیونی قرار دارند به ویژه با ایجاد میگرن مزمن مرتبط هستند.

مشخص نیست که چرا مصرف بیش از حد داروهای مسکن ممکن است علائم میگرن را بدتر کند. اما، بدیهی است که به اصطلاح سردردهای برگشتی ضد درد باید در درمان میگرن مورد توجه قرار گیرد. قبل از اینکه بتوان علائم میگرن را کنترل کرد، ممکن است قطع داروهای تهاجمی ضروری باشد.

بوهای عجیب یا قوی

افراد مبتلا به میگرن اغلب گزارش می دهند که بوهای شدید یا غیرعادی باعث سردرد آنها می شود. آنها اغلب از عطر  به عنوان یک محرک یاد می کنند. علاوه بر این، حدود نیمی از افراد مبتلا به میگرن، عدم تحمل بوها را در طول حملات گزارش می کنند. این پدیده به اسموفوبیا معروف است و مختص افراد مبتلا به سردرد میگرنی است.

در طول دوره‌های میگرن، دود سیگار، بوهای غذا و رایحه‌هایی مانند عطر اغلب آزاردهنده‌ترین بوها هستند. یک مطالعه به این نتیجه رسید که افراد مبتلا به میگرن و اسموفوبیا بیشتر احتمال دارد علائم اضطراب و افسردگی را نشان دهند.

سخن آخر

اگر شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که با میگرن‌های مکرر یا گاه به گاه سر و کار دارید، مهم است که محرک‌های میگرن شخصی خود را شناسایی کنید و تمام تلاش خود را برای اجتناب از آنها انجام دهید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از داروهای میگرن می تواند علائم شما را تشدید کند.

نگه داشتن یک دفترچه از محرک های شخصی میگرن می تواند برای کمک به جلوگیری از حملات میگرنی در آینده مفید باشد. همچنین ممکن است مفید باشد که با دیگران در مورد تجربیات خود و محرک های میگرن صحبت کنید.

منبع
healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا