لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
فهرست مطالب

منظور از پارگی پرده گوش وجود سوراخ، پارگی در پرده گوش یا غشای تیمپانیک است. غشای تیمپانیک بافت نازکی است که گوش میانی را از حفره گوش بیرونی جدا می کند. این غشا با ورود امواج صوتی به داخل گوش به ارتعاش در آمده و سپس با استفاده از استخوان های گوش میانی به مسیر خود ادامه می دهد. چون این ارتعاشات به شما کمک می کند تا صداها را بشنوید، در صورتی که پرده گوش دچار آسیب دیدگی شود بدون شک شنوایی شما نیز دچار مشکل خواهد شد. پارگی پرده گوش را با نام سوراخ شدن پرده گوش نیز می شناسند. در موارد نادری عارضه پارگی پرده گوش ممکن است به کم شنوایی دائمی فرد منجر شود.

علل پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش | پزشکت

عفونت

 • علت اصلی و رایج بروز پارگی پرده گوش، عفونت است.
 • احتمال ابتلای کودکان به عفونت گوش بسیار بیشتر از بزرگسالان بوده و علت آن نیز به جمع شدن بیشتر مایعات در پشت پرده گوش باز می گردد.
 • فشار مایع جمع شده در پشت پرده گوش ممکن است باعث شکستن و پارگی غشای تمپانیک گوش فرد شود.

تغییرات فشار

 • فعالیت های دیگری نیز هستند که انجام آن ها هم ممکن است باعث سوراخ شدن گوش شوند.
 • نام دیگر پارگی که بر اثر فشار بیرون گوش و نامیزان بودن فشار داخل و خارج گوش اتفاق می افتد، باروتروما است.

فعالیت های دیگری که ممکن است باعث بروز باروتروما شود شامل موارد زیر می شود:

 • غواصی
 • امواج شدید
 • پرواز با هواپیما
 • رانندگی در ارتفاعات
 • ضربه شدید یا مستقیم به گوش

آسیب دیدگی یا تروما

یکی دیگر از علل بروز پارگی پرده گوش، آسیب دیدگی ها هستند.

هر گونه ضربه ای که به کناره های سر یا گوش وارد شود می تواند باعث بروز پارگی گوش شود.

مواردی که بیش از دیگر موارد موجب پارگی گوش می شوند:

 • ضربه به گوش
 • تصادفات رانندگی
 • افتادن بر روی گوش
 • آسیب دیدن در حین ورزش و مسابقات

قرار دادن هرگونه جسم خارجی مثل گوش پاک کن، خودکار، مداد، ناخن و فرو کردن آن نیز می تواند باعث آسیب دیدگی یا حتی پارگی پرده گوش شود. ترومای آکوستیک یکی از عوامل خطرناکی است با قرار دادن گوش در معرض صداهای بسیار بلند اتفاق می افتد. ترومای آکوستیک نیز می تواند یکی از علل بروز پارگی گوش باشد اما این مورد چندان رایج نیست و به ندرت اتفاق می افتد.

علائم پارگی گوش

پارگی پرده گوش | پزشکت

 • در صورت بروز این حالت، درد اولین علامتی است که خودش را نشان خواهد داد. برای بعضی از افراد درد بسیار شدید و آزار دهنده خواهد بود. دردی که ممکن است تمام طول روز باقی مانده و دائماً کم یا زیاد شود.
 • معمولاً گوش بعد از برطرف شدن درد، شروع به تخلیه خودش می کند. در این وضعیت ممکن است آب، خون یا چرک از گوش آسیب دیده خارج شود. این حالت که ناشی از عفونت گوش میانی باشد، خودش را با خون ریزی نشان خواهد داد. عفونت های گوش بیشتر در کودکان و نوجوانان اتفاق افتاده و بزرگسالان فقط در اثر سرماخوردگی، آنفولانزا یا قرار گرفتن در محیط های آلوده دچار عفونت گوش شوند.
 • گوش آسیب دیده ممکن است دچار کم شنوایی شود و شما قدرت شنوایی را برای مدت کوتاهی از دست دهید. البته عارضه تینیتوس نیز ممکن است برایتان پیش بیاید و دائماً صدای زنگ یا وز وز داخل گوش خود شنیده یا حتی سرگیجه داشته باشید.

تشخیص پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش | پزشکت

پزشک می تواند با روش های متعددی پارگی پرده گوش را تشخیص دهد:

 • آزمایش روی مایع: که پزشک با مورد آزمایش قرار دادن مایعاتی که ممکن است از گوش خارج شود تشخیص عفونت می دهد (زیرا گاهی اوقات عفونت علت اصلی پارگی گوش است.) آزمایش اتوسکوپ که در آن پزشک با استفاده از دستگاهی مخصوص که مجهز به چراغ است، داخل حفره گوش را به دست بررسی می کند. تست شنوایی سنجی یکی دیگر از آزمایش هایی است که می توان از آن برای تشخیص میزان پارگی گوش و محدوده شنوایی فرد استفاده کرد.
 • تمپانومتری (tympanometry): نیز آزمایشی است که پزشک با قرار دادن دستگاه تمپانومتر در داخل گوش تغییرات پرده گوش نسبت به تغییرات فشار را مورد بررسی قرار می دهد ممکن است پزشک بعد از انجام معاینات و آزمایشاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم شما را به یک پزشک گوش، حلق و بینی ارجاع دهد. این ارجاع زمانی اتفاق می افتد که برای درمان و تشخیص این حالت نیاز به انجام و بررسی های بیشتری باشد.

درمان پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش | پزشکت

بیشتر درمان های پارگی پرده گوش به کاهش درد یا جلوگیری از عفونت کمک می کنند.

ترمیم پرده گوش

اگر گوش شما به خودی خود خوب نشد و نیاز به درمان بیشتر داشت.

احتمال زیاد پزشک از ترمیم کردن پرده گوش استفاده کند.

آنتی بیوتیک

مصرف آنتی بیوتیک می تواند به بهبود سریع تر عفونت هایی که باعث پارگی پرده گوش شده است کمک کند. همچنین مصرف آنتی بیوتیک از عفوت مجدد گوش و پارگی آن در آینده تا حد زیادی پیشگیری خواهد نمود. به همین خاطر احتمالاً پزشک برایتان آنتی بیوتیک های خوراکی یا قطره های درمانی گوش تجویز کند. گاهی اوقات برای درمان سریع تر یا قطعی تر ممکن است قرص و قطره با هم تجویز شود. دقت کنید که باید دوره درمانی با آنتی بیوتیک را کامل کرده و سپس مصرف قرص ها را کنار بگذارید.

عمل جراحی

گاهی اوقات آن هم در موارد نادر ممکن است عمل جراحی پرده گوش نیاز باشد.

عملی که در آن سوراخ پرده گوش را با استفاده از بافت برداشته شده از قسمت دیگر وصله کرده و به بهبود سریع تر پرده گوش کمک می کنند.

عمل جراحی پرده گوش را با نام تیمپانوپلاستی نیز می شناسند.

درمان خانگی پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش | پزشکت

با استفاده از گرم کردن و مسکن ها می توانید درد پارگی گوش را تا حد زیادی کاهش دهید.

کافی است روزی چند بار کمپرس آب گرم روی گوش خود قرار دهید.

با فین نکردن در طول دوره درمان می توانید به بهبود سریع تر گوش خود کمک زیادی کنید، فقط در صورت ضرورت این کار را انجام دهید. اما ناگفته نماند که افزایش فشار به گوش ها باعث ایجاد درد زیاد و کند شدن روند درمان پرده گوش تان خواهد شد.

تا حد امکان بدون مشورت یا توصیه پزشک از قطره های بدون نسخه موجود در داروخانه ها استفاده نکنید.

پارگی پرده گوش در کودکان

 • احتمال بروز پارگی پرده گوش در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است زیرا بافت پرده گوش آن ها حساس تر و حفره گوش شان بسیار باریک تر است. استفاده از گوش پاک کن برای کودکان و وارد کردن بیش از حد آن داخل گوش کودک می تواند منجر به آسیب دیدگی پرده گوش او شود. وارد شدن هر گونه جسم خارجی کوچکی مثل مداد یا گیره نیز ممکن است باعث آسیب دیدگی یا پارگی پرده گوش کودکان شود. اما شایع ترین علت بروز پارگی پرده گوش در کودکان مربوط به عفونت های گوش است.

در صورتی که هرکدام از علائم زیر را مشاهده کردید سریعاً کودکتان را نزد پزشک ببرید:

 • درد متوسط و شدید
 • حالت تهوع، سرگیجه طولانی و استفراغ
 • خارج شدن چرک یا خون از داخل گوش کودک

در صورتی که تشخیص پزشک احتمال این حالت بود بهتر است کودک را برای روند درمانی و بهبودی اش نزد پزشک گوش، حلق و بینی ببرید. به علت حساسیت زیادی پرده گوش کودکان در صورتی که درمان به خوبی انجام نشود، در طولانی مدت مشکلات زیادی ممکن است برای کودک به وجود بیاید. بهتر است در همان سنین کودکی به کودک بیاموزید که نباید اشیاء را وارد گوششان کنند. همچنین در صورتی که کودک سرما خوردگی داشته یا دچار عفونت سینوسی است از مسافرت با هواپیما بپرهیزید. تغییرات فشار می تواند باعث آسیب به پرده گوش کودک شود.

بهبود پارگی پرده گوش

معمولاً برای درمان این حالت هیچ درمان تهاجمی نیاز نیست.

بیشتر مردم با این حالت فقط کمی از قدرت شنوایی را به طور موقت از دست داده و بعد از بهبود به تدریج قدرت شنوایی شان باز خواهد گشت. بهبود پارگی پرده گوش در بیشتر اوقات نیاز به درمان نداشته و ظرف مدت چند روز شاهد بهبودی خواهید بود.

پیشگیری از پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش | پزشکت

راه و نکات بسیاری وجود دارد که با انجام آن می توانید از این حالت به هر علتی پیشگری کنید.

 • برای جلوگیری از بروز عفونت گوش تان را خشک نگه دارید..
 • بعد از حمام برای جلوگیری از ورود آب به حفره گوش به آرامی از گوش پاک کن در خارج از گوش استفاده کنید.
 • برای تنظیم فشار بین داخل و خارج گوش، خمیازه، جویدن آدامس و استفاده از گوش گیر می تواند مؤثر باشد.
 • از اجسام خارجی برای تمیز کردن چرک گوش استفاده نکنید.
 • در صورتی که اطمینان دارد در طول روز در محیط های شلوغ و پر سر و صدای مثل ترافیک، کنسرت یا تئاتر قرار خواهید گرفت حتماً گوش گیر همراه خود ببرید.

نتیجه گیری

 • در صورت مراقبت از گوش می توانید تا حد زیادی از بروز آسیب یا پارگی پرده گوش جلوگیری کنید.
 • در اکثر اوقات پارگی پرده گوش به علت بروز عفونت اتفاق می افتد که با استفاده از درمان های خانگی می توانید تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کنید. همچنین پارگی پرده گوش در اکثر موارد نیاز به درمان نداشته و بعد از چند هفته به خودی خود درمان خواهد شد.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

3

مقالات مرتبط

3 دیدگاه

 1. سلام امروز از گوشم چرک در اومده زیاد یکم خوب شده بود بازم یه جوری شد الان درد نمیکنه ولی انگار کلا گرفته ولی صدا رو می‌شنوم کلا توصیف ناپذیره که چجوریه خلاصش چرک در میاد یه جوریه و وز وز داره

  1. حتما برو متخصص گوش نگاه کنه خدایی نکرده پرده به خاطره عفونت نباشه اگه بهش نرسی کامل پرده از بین میره بعد نیاز به عمل جراحی داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!