لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

درد دندان هنگام گاز گرفتن

درد دندان || پزشکت
فهرست مطالب

عوامل زیادی می توانند منجر به درد دندان هنگام گاز گرفتن شوند. از مهمترین آنها می توان به  حفره ها و آسیب به دندان ها، عفونت سینوسی و بیماری لثه اشاره کرد. این عوامل علاوه بر ایجاد درد شدید در هنگام گاز گرفتن یا فشار دادن دندان، ممکن است منجر به از دست دادن دندان و سایر مشکلات شود. اما درد دندان هنگام گاز گرفتن چگونه درمان می شود؟ چگونه می توان از بروز درد دندان در هنگام گاز گرفتن پیشگیری کرد؟ این مقاله از پزشکت را تا انتها بخوانید تا اطلاعات لازم را در مورد درد دندان هنگام گاز گرفتن کسب کنید.

دندان درد || پزشکتعلت درد دندان هنگام جویدن

در اغلب موارد، درد هنگام گاز گرفتن، ناشی از عوارض بهداشت نامناسب دهان یا آسیب به دندان است. همچنین می تواند از فشار سینوسی ناشی از عفونت ناشی شود. به طور کلی، شایع ترین علل درد دندان در هنگام گاز گرفتن، عبارتند از:

حفره

با توجه به مراکز کنترل بیماری (CDC)، تقریبا 90٪ از بزرگسالان بالای 20 سال حداقل یک حفره (سوراخ‌های روی دندان‌ها ناشی از پوسیدگی دندان) داشته اند. این مشکل زمانی رخ می دهد که پوسته خارجی سخت دندان (مینای دندان) فرسایش می یابد.

حفره ها می توانند هر بخشی از دندان را تحت تاثیر قرار دهند. این وضعیت نیاز به درمان فوری دارند. زیرا در صورت عدم درمان ممکن است به مسائل جدی تر از جمله عفونت و از دست دادن دندان تبدیل شود.

ترک خوردن دندان یا آسیب های دیگر

درد دندان هنگام گاز گرفتن نیز می تواند ناشی از آسیب فیزیکی باشد. لق شدن یا ترک خوردن دندان ها دلایل زیادی دارد، از جمله:

 • ضربه
 • دندان قروچه
 • تصادف یا سقوط
 • جویدن یخ یا غذاهای بسیار سفت

پریودنتیت

پریودنتیت یا بیماری پریودنتال، شکل پیشرفته‌ای از التهاب لثه است که در آن عفونت باعث جدا شدن لثه از دندان‌ها می‌شود و استخوان زیرین شروع به از دست دادن جرم و ضعیف شدن می‌کند. درد دندان ناشی از لق شدن دندان ها و پوسیدگی است که معمولاً ناشی از این وضعیت است. پریودنتیت بسیار شایع است و تقریبا نیمی از بزرگسالان آمریکایی بالای 30 سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

مال اکلوژن

دندان های بالایی باید روی مجموعه پایین متصل شوند و دندان های آسیاب باید به هم متصل شوند. اگر آنها در یک ردیف قرار نگیرند، به عنوان وضعیتی به نام مال اکلوژن شناخته می شود. در این وضعیت ممکن است دندان های شما فرسوده شوند و آسیب ببینند و پایداری آنها تحت تأثیر قرار گیرد. این وضعیت می تواند منجر به لق شدن دندان ها، ترک خوردن، پوسیدگی دندان و افزایش خطر ابتلا به التهاب لثه و پریودنتیت شود که همگی با درد دندان هنگام گاز گرفتن مرتبط هستند.

شل شدن تاج و پر کننده ها

پرکردن دندان برای ترمیم حفره ها یا روکش های دندانی – کلاهک های تخصصی که روی دندان های آسیب دیده قرار می گیرد – نیز می تواند باعث دندان درد باشد.

در صورت شل شدن و یا نامناسب بودن پر کننده ها و یا تاج ها، ساختارهای زیرین ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و باعث ناراحتی و درد هنگام گاز گرفتن شوند. این به دلیل سایش و پارگی طبیعی، تناسب نامناسب، عفونت دندان، پوسیدگی دندان در زیر تاج یا دندان قروچه ایجاد می شود.

آبسه

پوسیدگی دندان، پریودنتیت و آسیب به دندان ها می تواند باعث ملتهب شدن پالپ دندان و مرگ آن شود. این وضعیت می تواند منجر به تشکیل آبسه شود. این وضعیت دردناک و جدی در صورت عدم درمان می تواند عفونت را به استخوان، دندان و بافت های اطراف انتشار دهد.

نکروز پالپ

یکی از عوارض احتمالی پوسیدگی دندان پالپیت است، عفونت پالپ، عصب و بافت پر از عروق خونی اطراف ریشه دندان است. این وضعیت می تواند منجر به مرگ این بافت ها شود، وضعیتی به نام نکروز پالپ شناخته می شود. نکروز پالپ می تواند باعث درد در هنگام گاز گرفتن و منجر به آبسه دندان، از جمله سایر مشکلات جدی دندانی شود.

درد دندان هنگام گاز گرفتن نیز می تواند از عوارض بیماری لثه یا التهاب لثه باشد. با خونریزی و التهاب در لثه ها و بوی بد دهان مشخص می شود، این یک عفونت باکتریایی بافت های اطراف استخوان ها و دندان ها است.

دندانپزشکی|| پزشکتدرمان درد دندان هنگام فشار دادن

مانند سایر مشکلات دندانی، درمان دندان درد هنگام گاز گرفن به علت اصلی آن بستگی دارد. دندانپزشکان، متخصصان دندانپزشکی و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی طیف وسیعی از درمان ها را برای مراقبت از این موضوع به کار می گیرند.

حفره

درمان اصلی حفره به نوع و شدت آسیب و پوسیدگی دندان بستگی دارد. چندین درمان ممکن است به شما کمک کند، از جمله موارد زیر:

 • پرکردن دندان: این روش استاندارد برای حفره های معمولی و پیشرفته است. دندانپزشک مینای دندان پوسیده را برمی دارد و شکاف را با سیمان دندان یا مواد کامپوزیت پر می کند.
 • کانال ریشه یا عصب کشی: اگر حفره باعث عفونت پالپ شده باشد، دندانپزشک کانال ریشه را انجام می دهد. در این روش بافت آسیب دیده برداشته و داخل دندان به طور کامل تمیز می شود. سپس، یک پر کننده موقت قرار داده می شود و قبل از قرار دادن ترمیم دائمی، زمان لازم برای بهبودی داده می شود.
 • کشیدن: در موارد شدید، پالپ دندان را نمی توان حفظ کرد و دندانپزشک شما ممکن است کشیدن دندان را توصیه کند. پس از کشیدن دندان، احتمال دارد نیاز به ایمپلنت یا پل دندان برای جایگزینی آن داشته باشید.

دندان ترک خورده و آسیب های دیگر

روش های دندانپزشکی می توانند در ترمیم دندان های ترک خورده یا شکسته بسیار موفق باشند که می تواند دندان درد و سایر علائم را درمان کند. از جمله رویه های در نظر گرفته شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باندینگ دندانی: در این روش، دندانپزشک از یک رزین تخصصی برای پر کردن ترک یا تراشه استفاده و آسیب را ترمیم و شکل دندان را بازیابی می کند.
 • روکش ها: در برخی موارد می توان یک پوسته نازک چینی یا پلاستیکی (ونیر) روی دندان آسیب دیده قرار داد و به طور دائم آن را ترمیم کرد.
 • روکش های دندانی: روکش یک کلاه سفارشی است که می تواند روی قسمت های باقی مانده دندان های آسیب دیده یا ترک خورده قرار گیرد. با رنگ دندان مطابقت دارد و به شکلی متناسب با دندان های اطراف است.

مال اکلوژن

اگر عدم تراز دندان ها باعث درد می شود یا بر سلامت دندان ها تأثیر می گذارد، درمان های ارتودنسی می تواند موثر و کمک کننده باشد. رایج ترین رویکردها شامل موارد زیر است:

 • بریس ها یا تراز کننده ها: ارتودنتیست شما ممکن است سعی کند از براکت های شفاف یا فلزی ، براکت های سیم کشی شده برای فشار بر روی دندان ها استفاده کند تا تراز آنها را ثابت کند. همچنین ممکن است از نگهدارنده ها یا انواع دیگر ترازهای پوشیدنی استفاده شود.
 • برداشتن دندان: اگر مال اکلوژن به دلیل ازدحام بیش از حد دندان ها باشد، ممکن است کشیدن دندان در نظر گرفته شود.
 • تغییر شکل دندان ها: در برخی موارد، دندانپزشک می تواند دندان ها را سوهان بکشد، کلاهک بگذارد یا شکل دندان ها را تغییر دهد تا هم ترازی آنها را تثبیت کند. همچنین ممکن است برای حمایت از این کار از روکش دندان استفاده شود.
 • جراحی فک: به ندرت، موقعیت دندان ها باید با کوتاه کردن، بلند کردن یا تغییر شکل فک تنظیم شود. استخوان را گاهی باید با پیچ، سیم یا صفحه تقویت کرد.

پریودنتیت

بیماری لثه پیشرفته تر، پریودنتیت، پیشرونده و غیر قابل برگشت است. این عارضه با جرم دندان مرتبط است. مهمترین روش درمان آنها جرم گیری و صاف کردن ریشه است که به عنوان تمیز کردن عمیق نیز شناخته می شود. جرمگیری شامل برداشتن فیزیکی جرم از بالا و پایین خط لثه است، در حالی که پلنینگ ریشه برای حذف پاکت های پلاک نزدیک ریشه دندان عمل می کند.

پرکننده یا تاج شل

به طور کلی، پرکردگی ها یا تاج های شل به راحتی قابل ترمیم هستند. اگر پرکردگی شل شود یا بیفتد، دندانپزشک اغلب می‌تواند آن را در جای خود قرار داده یا آن را جایگزین کند. با این حال، اگر پوسیدگی دندان، زیر مواد پرکننده شده باشد، ممکن است به درمان‌های دیگری مانند عصب کشی نیاز باشد.

به طور مشابه، اگر ساختار زیرین دندان تحت تأثیر پوسیدگی یا آسیب قرار نگیرد، می‌توان تاج‌های دندان را با یک روش ساده در جای خود قرار داد.

 آبسه دندان

مبارزه با عفونت عامل دندان آبسه هدف اولیه درمان این عارضه است. رویکردهای خاص به علت مشکل بستگی دارد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مصرف آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری ها
 • تخلیه مایعات از آبسه برای کاهش فشار و بهبودی
 • جرم گیری و روت پلنینگ برای تمیز کردن فضای بین لثه و دندان
 • اگر عفونت به دلیل پوسیدگی یا آسیب دندان باشد، کانال ریشه

نکروز پالپ

اندودنتیست ها (دندانپزشکان متخصص در درمان پالپ) می توانند نکروز پالپ را به روش های مختلفی درمان کنند، از جمله:

 • پر کردن: ممکن است برای درمان هرگونه حفره در ریشه عفونت به پر کردن دندان نیاز باشد. در صورتی که پرکردگی شل شده باشد، می توان آن را بازیابی یا تعویض کرد.
 • کانال ریشه: در کانال ریشه، دندانپزشک بافت‌های پالپ عفونی را برمی‌دارد، دندان را ضدعفونی می‌کند و در یک جلسه اولیه دندان را تمیز می‌کند. در دومی دندان را پر کرده و ترمیم می کنند.
 • پالپکتومی: این روش شامل برداشتن پالپ آسیب‌دیده غیرقابل برگشت از طریق سوراخ کوچکی است که در دندان ایجاد شده است. این ممکن است در کنار کانال ریشه انجام شود.
 • ایمپلنت دندان: در موارد شدید، ممکن است نیاز به کشیدن دندان و جایگزینی با پروتز باشد.

درد|| پزشکتچه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

اگر هنگام گاز گرفتن غذا احساس درد می کنید، باید  علائم خود را بررسی کرده و در صورت بروز علائم زیر به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • درد و علائمی که 48 ساعت یا بیشتر طول بکشد.
 • داروهای مسکن درد را کاهش نمی دهند.
 • تب و التهاب و قرمزی لثه ها
 • التهاب در گونه یا فک

اگر دندان درد شما همراه با تورم در اطراف چشم، گردن یا دهان است یا در تنفس مشکل دارید، به اورژانس مراجعه کنید.

سوالات متداول

اگر با دست زدن به دندانتان درد می کند چه باید کرد؟

اگر در پاسخ به فشار احساس درد می‌کنید، مانند زمانی که آن را لمس می‌کنید یا گاز می‌گیرید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. با مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه (OTC) مانند ادویل (ایبوپروفن) یا یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID)، مانند آسپرین، یا یخ زدن در ناحیه، علائم را کاهش دهید. اگر علائم بیش از دو روز طول بکشد و همراه با تب یا تورم در دهان یا گردن باشد، تماس با دندانپزشک و مراقبت از آن بسیار مهم است.

آیا درد دندان خود به خود از بین می رود؟

در بسیاری از موارد، دندان درد تا زمانی که علت اصلی آن درمان نشود، از بین نمی رود. با این حال، اگر به دلیل باقی ماندن مواد غذایی یا مواد غذایی بین دندان‌ها ایجاد شود، پس از برداشتن مواد زائد برطرف می‌شود. قطع ناگهانی دندان درد همچنین می تواند به معنای از بین رفتن اعصاب پالپ دندان باشد. دریافت درمان ضروری است، زیرا عفونت های زمینه ای می توانند ادامه پیدا کند.

آیا درد ضربان دار دندان، نشان دهنده عفونت است؟

درد ضربان دار دندان می تواند نشانه عفونت باشد. این امر با مسائل مهم دندانی، به ویژه دندان های آبسه (که در آن عفونت باعث تجمع مایع در ریشه دندان یا مراحل اولیه نکروز پالپ (عفونت و مرگ اعصاب دندان) می شود، مرتبط است.

سخن آخر

درد دندان هنگام گاز گرفتن یک مشکل مهم دندانی است که نیاز به درمان دارد. این وضعیت می تواند ناشی از پوسیدگی یا آسیب دندان، بیماری لثه، شل شدن پرکردگی ها یا تاج ها و نامرتبی دندان ها (مال اکلوژن) باشد.

دندانپزشکان از طیف وسیعی از درمان ها، از جمله پرکردن دندان، کانال ریشه، تاج دندان، و پالپکتومی برای کاهش درد و درمان بیماری های زمینه ای استفاده می کنند

درد ناشی از گاز گرفتن یا فشار آوردن به دندان شما بیش از یک آزاردهنده است. این می تواند نشانه ای از مشکلات جدی دندانی باشد که می تواند بر سلامت و ظاهر دندان های شما تأثیر بگذارد. اگر این نوع دندان درد را تجربه می کنید، ضروری است که به دنبال مراقبت و درمان دندانپزشکی باشید.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

1 / 5. تعداد رای ها: 1

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!