بیماری های قلب و عروق

ضخیم شدن عضله قلب چه علائمی دارد؟

ضخیم شدن عضله قلب یا کاردیومیوپاتی چیست؟

ضخیم شدن عضله قلب به طور غیرطبیعی یا هیپروتروفی آن را کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می گویند. یا به عبارت دیگر کاردیومیوپاتی (HCM) بیماری است که در آن عضله قلب به طور غیر طبیعی ضخیم می شود (هیپرتروفی). عضله قلب ضخیم شده می تواند پمپاژخون را برای قلب دشوارتر کند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک غالباً تشخیص داده نمی شود زیرا بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری علائم کمی دارند و در صورت وجود می توانند زندگی عادی و بدون مشکل خاصی داشته باشند. با این حال، در تعداد کمی از افراد مبتلا به HCM، ضخیم شدن عضله قلب می تواند باعث تنگی نفس، درد قفسه سینه یا مشکل در سیستم الکتریکی قلب، در نتیجه بسیار خطرناک و جدی است و می تواند باعث مرگ ناگهانی شود.

علائم ضخیم شدن عضله قلب

علائم و نشانه های کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می تواند شامل یک یا چند مورد زیر باشد:

 • تنگی نفس، به ویژه در حین ورزش
 • درد قفسه سینه، به ویژه در حین ورزش
 • غش کردن، در حین ورزش یا بعد از ورزش
 • احساس ضربان قلب سریع، لرزاننده یا تپنده (تپش قلب)
 • سوفل قلبی، که پزشک می تواند هنگام گوش دادن به قلب آن را تشخیص دهد.

تعدادی از شرایط می توانند باعث تنگی نفس و تپش قلب شوند. مهم است که یک تشخیص سریع، دقیق و مراقبت مناسب داشته باشید. اگر سابقه خانوادگی HCM یا علائم مرتبط با کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک دارید، با پزشک مشورت کنید.

اگر بیش از چند دقیقه علائم زیر را دارید، با اورژانس محلی خود تماس بگیرید:

 • مشکل تنفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم

علل کاردیومیوپاتی

ضخیم شدن عضله قلب یا کاردیومیوپاتی چیست؟ | پزشکت

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک معمولاً توسط ژن های غیرطبیعی (جهش های ژنی) که باعث ضخیم شدن غیرعادی عضله قلب ایجاد می شود.

در اکثر افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، دیواره عضلانی (سپتوم) بین دو حفره پایین قلب (بطن ها) ضخیم تر از حد طبیعی می شود. در نتیجه، دیواره ضخیم تر می تواند از جریان خون به قلب پیشگیری کند. به این کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک انسدادی گفته می شود.

اگر انسداد قابل توجهی در جریان خون وجود نداشته باشد، بیماری را کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک غیر انسدادی می نامند. با این حال، محفظه اصلی پمپاژ قلب (بطن چپ) احتمال دارد سفت شود. این کار شل شدن قلب را سخت می کند و میزان خونی را که بطن می تواند نگه داشته و با هر ضربان قلب به بدن ارسال کند، کاهش می دهد.

نوشته های مشابه

افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک نیز آرایش غیر طبیعی سلولهای عضلانی قلب دارند (بی نظمی میوفیبر). این می تواند باعث آریتمی در برخی از افراد شود.

عوامل خطر برای ضخیم شدن عضله قلب 

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک معمولاً جنبه ارثی دارد. اگر پدر یا مادری دارید که به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مبتلا هستید، 50٪ احتمال جهش ژنتیکی بیماری را دارید.

والدین، کودکان یا خواهر و برادرهای شخصی که به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مبتلا هستند، باید از پزشکان خود در مورد غربالگری این بیماری سوال کنند.

عوارض عضله قلب ضخیم شده

ضخیم شدن عضله قلب یا کاردیومیوپاتی چیست؟ | پزشکت

بسیاری از افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) مشکلات قابل توجهی ندارند. اما عوارض آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فیبریلاسیون دهلیزی. ضخیم شدن عضله قلب و همچنین ساختار غیر طبیعی سلولهای آن می تواند باعث تغییراتی در سیستم الکتریکی و در نتیجه ضربان های سریع یا نامنظم قلب شود. فیبریلاسیون دهلیزی همچنین خطر ابتلا به لخته های خون را افزایش می دهد، که می تواند به مغز سفر کرده و باعث سکته شود.
 • انسداد جریان خون. در بسیاری از افراد، عضله قلب ضخیم شده جریان خونی را که از قلب خارج می شود، مسدود کرده و باعث ایجاد تنگی نفس در اثر فشار، درد قفسه سینه، سرگیجه و ضعف می شود.
 • مشکلات دریچه میترال. اگر عضله قلب ضخیم، جریان خون خارج شده از قلب را مسدود کند، احتمال دارد دریچه بین دهلیز و بطن چپ (دریچه میترال) به درستی بسته نشود. در نتیجه، خون می تواند به سمت عقب در دهلیز چپ نشت کند (نارسایی دریچه میترال) واحتمالاً منجر به بدتر شدن علائم می شود.
 • کاردیومیوپاتی گشاد. در تعداد بسیار کمی از افراد مبتلا به HCM، عضله ضخیم شده قلب می تواند ضعیف و بی اثر شود. بطن بزرگ (گشاد) و قدرت پمپاژ آن کمتر می شود.
 • نارسایی قلبی. عضله ضخیم قلب می تواند در نهایت سفت شود تا قلب را به طور موثر از خون پر کند. در نتیجه، قلب نمی تواند خون کافی برای تأمین نیازهای بدن فراهم کند.
 • مرگ ناگهانی قلب. به ندرت، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می تواند باعث مرگ ناگهانی مرتبط با قلب در افراد شود. از آنجا که بسیاری از افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک متوجه ابتلا به این بیماری نیستند، مرگ ناگهانی قلبی احتمال دارد اولین نشانه این مشکل باشد. این اتفاق می تواند در جوانان به ظاهر سالم، از جمله ورزشکاران و سایر بزرگسالان فعال و جوان رخ دهد.

پیشگیری از کاردیومیوپاتی

هیچ پیشگیری شناخته شده ای برای کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک وجود ندارد. اما شناسایی بیماری برای راهنمایی درمان و پیشگیری از عوارض مهم است.

اگر شما یکی از بستگان درجه یک – والدین، خواهر و برادر یا کودک – مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک دارید، پزشکان شاید آزمایش ژنتیکی را برای غربالگری این بیماری توصیه کنند. با این حال، همه افراد مبتلا به HCM جهش قابل تشخیص در حال حاضر ندارند. همچنین، برخی از شرکت های بیمه احتمال دارد آزمایش های ژنتیکی را پوشش ندهند.

اگر آزمایش ژنتیک انجام نشده، یا نتایج مفید نیستند، در صورت داشتن عضو خانواده با کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، پزشک احتمال دارد به طور مرتب اکوکاردیوگرام را توصیه کند. نوجوانان و ورزشکاران رقابتی باید سالی یکبار غربالگری شوند. بزرگسالانی که در دو و میدانی رقابت نمی کنند باید هر پنج سال یکبار غربال شوند.

تشخیص علل ضخیم شدن عضله قلب

ضخیم شدن عضله قلب یا کاردیومیوپاتی چیست؟ | پزشکت

پزشک احتمالاً آزمایشاتی را برای تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) یا رد سایر شرایطی که می توانند علائم مشابه ایجاد کنند، تجویز می کند.

 • اکوکاردیوگرام برای تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک معمولاً از اکوکاردیوگرام استفاده می شود. این آزمایش از امواج صوتی (سونوگرافی) استفاده می کند تا ببیند عضله قلب غیر طبیعی، ضخیم است یا خیر. همچنین نشان می دهد که حفره و دریچه های قلب چقدر خون را پمپ می کنند.

گاهی اوقات، هنگام انجام ورزش و معمولا روی تردمیل اکوکاردیوگرام انجام می شود، به این تست استرس ورزشی می گویند. از تست های استرس تردمیل معمولاً برای تشخیص افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک استفاده می شود.

 • الکتروکاردیوگرام نوار قلب یا EKG سنسورها (الکترودها) متصل به پد چسب بر روی سینه و گاهی اوقات پاها قرار می گیرند. آنها سیگنالهای الکتریکی را از قلب اندازه گیری می کنند و می تواند ریتم غیر طبیعی و نشانه هایی از ضخیم شدن قلب را نشان می دهد. در بعضی موارد، نوار قلب قابل حمل به نام مانیتور هولتر مورد نیاز است. این دستگاه فعالیت قلب را به طور مداوم طی یک تا دو روز ثبت می کند.
 • MRI قلب. در MRI قلب از آهن ربا و امواج رادیویی قدرتمندی برای ایجاد تصاویری از قلب استفاده می شود. این تست، اطلاعاتی در مورد عضله قلب و نحوه عملکرد دریچه های قلب را نشان می دهد. این آزمایش اغلب با اکوکاردیوگرام انجام می دهد.

درمان کاردیومیوپاتی

ضخیم شدن عضله قلب یا کاردیومیوپاتی چیست؟ | پزشکت

هدف از درمان هیپرتروفیک کاردیومیوپاتی تسکین علائم و پیشگیری از مرگ ناگهانی قلب در افراد در معرض خطر است. درمان خاص به شدت علائم بستگی دارد. شما و پزشک در مورد مناسب ترین روش درمانی برای شرایط خود بحث خواهید کرد.

داروها

داروها می توانند به کاهش فشار ماهیچه قلب و ضربان آن کمک کنند تا قلب بتواند خون را بهتر پمپاژ کند. داروها برای درمان کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک و علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مسدود کننده های بتا مانند متوپرولول (Lopressor، Toprol-XL)، پروپرانولول (Inderal، Innopran XL) یا آتنولول (Tenormin)
 • مسدود کننده های کانال کلسیم مانند (وراپامیل (Verelan، Calan SR) یا دیلتیازم (Cardizem، Tiazac)
 • داروهای ریتم قلب مانند آمیودارون (Pacerone) یا دیسوپیرامید (Norpace)
 • داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین، ژانتوون)، دبیگاتران (پراداکسا)، ریواروکسابان (زارلتو) یا آپیکسابان (الیکیس) برای پیشگیری از لخته شدن خون در صورت داشتن فیبریلاسیون دهلیزی
جراحی ها یا سایر اقدامات

چندین عمل جراحی یا روش مختلف برای درمان کاردیومیوپاتی یا علائم آن در دسترس است. آنها از جراحی قلب باز تا کاشت دستگاهی برای کنترل ریتم قلب متغیر هستند.

 • میکتومی سپتال. اگر داروها علائم را بهبود نمی بخشند، جراحی قلب باز احتمال دارد توصیه شود. این شامل برداشتن بخشی از دیواره ضخیم شده و بیش از حد رشد یافته (سپتوم) بین حفره های قلب است. میکتومی سپتال به بهبود جریان خون در قلب کمک و جریان خون به عقب را از طریق دریچه میترال کاهش می دهد (نارسایی میترال).

بسته به محل عضله ضخیم شده قلب، احتمال دارد جراحی با استفاده از رویکردهای مختلف انجام شود. در یک نوع، به نام میکتومی آپیکال، جراحان عضله ضخیم شده را از نزدیک نوک قلب خارج می کنند. گاهی دریچه میترال همزمان ترمیم می شود.

 • فرسایش سپتال این روش، با الکل عضله ضخیم شده قلب را از بین می برد. الکل از طریق یک لوله نازک و طولانی (کاتتر) به شریان خونرسانی کننده آن ناحیه تزریق می شود. عوارض احتمالی شامل اختلال در سیستم الکتریکی قلب (بلوک قلب) است که نیاز به کاشت ضربان ساز قلب دارد.
 • قلبی-دفیبریلاتور قابل کاشت (ICD). ICD یک دستگاه کوچک است که به طور مداوم نظارت ضربان قلب را انجام می دهد. این کار مانند یک ضربان ساز در قفسه سینه کاشته می شود. اگر آریتمی خطرناک رخ دهد، ICD شوک های الکتریکی دقیقاً کالیبره شده ای را ایجاد می کند تا ریتم طبیعی قلب را بازگرداند. اثبات شده که ICD به پیشگیری از مرگ ناگهانی قلب کمک می کند، که در تعداد کمی از افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک رخ می دهد.

درمان های خانگی برای عضله قلب ضخیم شده

ضخیم شدن عضله قلب یا کاردیومیوپاتی چیست؟ | پزشکت

تغییر در سبک زندگی می تواند خطر ابتلا به عوارض مربوط به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک را کاهش دهد. پزشک احتمال دارد تغییر در سبک زندگی را توصیه کند، از جمله:

 • مصرف داروها. حتماً داروهای خود را طبق تجویز مصرف کنید.
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم. رژیم غذایی سالم قسمت مهمی در حفظ سلامت قلب شماست.
 • هنگام ورزش احتیاط کنید. ورزشهای رقابتی معمولاً برای افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک توصیه نمی شود، به استثنای برخی ورزشهای کم شدت. شما شاید به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم در ورزش هایی با شدت کم تا متوسط شرکت کنید. توصیه های خاص را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • حفظ وزن سالم. حفظ وزن سالم از استرس بیش از حد قلب پیشگیری کرده و خطرات سلامتی مرتبط با جراحی یا سایر اقدامات را کاهش می دهد.
 • کاهش مصرف الکل. اگر علائم یا سابقه ریتم های ناشی از الکل را دارید، از پزشک خود در مورد میزان ایمن مصرف الکل راهنمایی بخواهید. نوشیدن بیش از حد الکل می تواند باعث نامنظم شدن ریتم قلب و منجر به افزایش انسداد جریان خون شود.
 • قرار ملاقات های منظم پزشکی. پزشک احتمال دارد قرار ملاقات های پیگیری منظم را برای ارزیابی وضعیت توصیه کند. در صورت بروز علائم جدید یا بدتر به پزشک اطلاع دهید.

زنانی که به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مبتلا هستند، می توانند بارداری طبیعی داشته باشند. با این حال، اگر به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک مبتلا هستید، پزشک احتمال دارد توصیه کند به یک پزشک با تجربه در زمینه مراقبت از زنان با شرایط پرخطر در دوران بارداری مراجعه کنید.

توصیه به بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی 

تشخیص کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از احساسات دشوار شود. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، شاید احساس غم، ترس و خشم داشته باشید. این پاسخ ها متناسب با تغییراتی در سبک زندگی است که با تشخیص ایجاد می شود.

برای کنار آمدن با شرایط خود:

 • دریافت پشتیبانی. از دوستان و خانواده خود حمایت کنید.
 • استرس خود را کاهش دهید. راه هایی برای کاهش استرس خود پیدا کنید.
 • تغییرات سبک زندگی را که پزشک توصیه کرده دنبال کنید. ایجاد تغییر در سبک زندگی، مانند داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ وزن مناسب، می تواند کمک کند تا با شرایط خود کنار بیایید.

 منبع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypertrophic-cardiomyopathy/symptoms-causes/syc-

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا